[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Dirty Stories  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare tuturor. Revin cu un mic update!
Pareri??
[Thumb - image.jpeg]


#Colectiv
[Email]
sonic11
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 09/02/2015 23:20:20
Messages: 413
Location: In apropiere de Targoviste
IP:
Offline

He he misto
Sa-l stapanesti s?n?tos si sa te bucuri de el!
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Thereau wrote: Spuneti-mi va rog din experienta voastra ce alte vietati pot sa mai combin cu ciclidele ?
Pot sa pun melci, creveti, tipari? parca ar mai merge cate ceva dar nu am gasit informatii. Pls HELP.


Daca vrei acvariu de ciclide lasa melcii, crevetii si alte oratanii.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acvariul arata bine, dar eu l-as asculta pe lukitza si n-as mai combina nimic.
Thereau wrote:... cred ca am in jur de 40 de ciclide la 3-4 cm si mai am vre-o 20 la 1 cm, cei din urma stau momentan separat intr-un "borcan". In acvariul mare mai sunt si 3 ancistrusi si alti 2 care seamana (nush exact cum se numesc)...

Acu' am vazut si pagina anterioara... ai destui pesti, nu mai baga nimic!

This message was edited 1 time. Last update was at 10/11/2015 19:52:32


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare tuturor, odata cu suprapoplarea acvariului au inceput si problemele..
Problema nr1 : am pierdut 2 pestisori care din nu stiu ce motive au decedat. Este vorba de un delfin pe care l-am monitorizat putin dupa ce l-am bagat in acvariu si la un moment dat statea aproape lipit de nisip si mai misca foarte putin din aripioare, l-am scos afara cu minciocul, m-am uitat la el sa vad daca este ranit iar cand l-am pus in acvariu l-a tras filtru si nu se mai putea dezlipi de acolo, l-am luat si l-am aruncat ca sa nu se imbolnaveasca si restul pestilor (aveti idee ce s-a intamplat? )
a doua zi am gasit un ancistrus mort ( cred ca a fost muscat de burta) dar nu stiu daca a fost muscat inaite sau dupa ce a murit, ideea este ca l-am gasit lemn (in acvariu mai am alti 4 ancistrusi care nu prea par sa aiba probleme cu ciclidele mele) oare ce s-a intamplat aici ?

Problema nr2: Am 6 delfini momentan in acvariu dar trei dintre ei au niste pete negre pronuntate pe ei, ceilalti 3 au doar "ocazional" acele pete, care sa fie cauza ? Tot acesti delfini sunt si foarte agitati si cel putini primii 2 de cand i-am bagat in acvariu nu isi gasesc linistea.

Help PLS!!!!

#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

HELLO, Daca are cineva informatii si ma poate ajuta cu un raspuns rog sa imi raspundeti urgent pentru ca nu stiu ce sa fac !!


Odata cu suprapoplarea acvariului au inceput si problemele..
Problema nr1 : am pierdut 2 pestisori care din nu stiu ce motive au decedat. Este vorba de un delfin pe care l-am monitorizat putin dupa ce l-am bagat in acvariu si la un moment dat statea aproape lipit de nisip si mai misca foarte putin din aripioare, l-am scos afara cu minciocul, m-am uitat la el sa vad daca este ranit iar cand l-am pus in acvariu l-a tras filtru si nu se mai putea dezlipi de acolo, l-am luat si l-am aruncat ca sa nu se imbolnaveasca si restul pestilor (aveti idee ce s-a intamplat? )
a doua zi am gasit un ancistrus mort ( cred ca a fost muscat de burta) dar nu stiu daca a fost muscat inaite sau dupa ce a murit, ideea este ca l-am gasit lemn (in acvariu mai am alti 4 ancistrusi care nu prea par sa aiba probleme cu ciclidele mele) oare ce s-a intamplat aici ?

Problema nr2: Am 6 delfini momentan in acvariu dar trei dintre ei au niste pete negre pronuntate pe ei, ceilalti 3 au doar "ocazional" acele pete, care sa fie cauza ? Tot acesti delfini sunt si foarte agitati si cel putini primii 2 de cand i-am bagat in acvariu nu isi gasesc linistea.

Help PLS!!!!

#Colectiv
[Email]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

In primul rand ar ajuta niste poze cu petele. Ar ajuta de asemenea niste teste de apa, NH4 si NO3.
Aceste teste ar elucida si eventuale probleme cu filtrarea.
Ciclidele sunt pesti energici, nu cred ca poti pune acea agitatie pe seama unei boli.
De obicei un peste bolnav devine apatic si refuza mancarea.
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare tuturor, acvariul se dezvolta, pestisorii au inceput sa creasca (sa faca si mai multa mizerie). Odata cu asta am mai impartit ceva pareri cu alti incepator si inca nu sunt lamurit de doua aspecte.

1) In cazul in care pesti au aproximativ 6-9 CM este ok sa le dau de 6 ori / zi de mancare (cantitati foarte mici)
In cazul in care nu este ok dati-mi cateva recomandari, cum ar fi mai bine, ideea este ca de cand le-am marit doza de mancare cresc vazand cu ochii.

2) Cu ce influenteaza schimbul de apa cresterea pestilor ?

Multumesc

#Colectiv
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

1) O practica des intalnita, in randul amatorilor de "africani" este urmatoarea:
- in primele 6 luni de viata, la dai de mancare cat de des poti... portii mici, cat sa fie consumate in 3-4 minute.
- in intervalul 6-12 luni, le dai de mancare de 2-3 ori/zi... tot asa, portii mici.
- dupa un an de zile, le dai de mancare o singura data pe zi... seara, cand vii de la serviciu. Peste zi, pestii se ocupa de ciugulitul "pietrelor".

2) Schimbul de apa scoate din apa toate elementele nedorite, pestii beneficiind de un mediu mult mai curat/propice.
- ca regula de baza, tine cont ca nitratii (NO3) se reduc in functie de schimbul de apa facut... e medie aritmetica: daca schimbi jumatate din apa, atunci si nitratii se reduc cu 50%.
- prin sifonarea mizeriilor de pe fund, practic reduci cantitatea de materie organica din apa (care, altfel, s-ar descompune in amoniac->nitriti->nitrati).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc Koala pentru raspunsul promt, un profesionist asa cum ne-am obisnuit.
Mai am o intrebare:
Se pot pune melci cu ciclidele? daca da ce imi recomandati

#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare tuturor, am o cioata de bonsai, credeti ca poate sa fie introdusa in acvariu? afecteaza cu ceva pestii ? cum trebuie tratata?

#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

New update, pentru ca deja a trecut ceva timp de cand am inceput, am acumulat ceva experienta iar acum am nevoie de parerile voastre sincere
[Thumb - image.png]


#Colectiv
[Email]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Legate de ce?
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La totul, in general!

#Colectiv
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bazinele de cichlidae africane (mbuna's tank) sunt o categorie mai aparte... un amestec de nisip, bolovani si pesti.

- daca tie iti plac pietrele alea, asa cum le-ai aranjat,
- daca faci schimburi de apa suficient de mari/de dese,
- daca nu exagerezi cu mancarea aruncata in bazin.

Atunci bazinul e in regula... tie trebuie sa-ti placa.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Pai daca e asa, tine-te bine
Glumesc, evident.
Dar daca ar fi sa carcotesc as renunta la jetul din partea dreapta, as merge pe valurirea simpla a suprafetei.
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hello, am ascultat sfatul tau si am renuntat la bulele de aer din partea dreapta si cred ca aveai dreptate, parca arata ceva mai linistit acvariul acum si nu imi mai agita atat de mult ochii. Asa cum spuneam, multumesc pentru sfat si evident ca oricand, orice sfat sau critica sunt bine venite!

#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare tuturor!

Va prezint si eu acvariul meu la cateva luni dupa restart :

Acvariu 220/55/50 sticla de 12 cu fund dublu de 10 + intaritoare ;
Standul este din teava patrata de 10 (nu sunt sigur dar cred ca e mai putin relevant )
Filtrare : Folosesc un Fx6 plin cu bureti + 2 sertare materiale filtrante si un sump interior de 20/55/50 plin cu matrix si alte materiale filtrante
Iluminat : 10 benzi led RGB de 1 metru

Vietuitoare : Ciclide malawi Haplo, Auloncara si ceva Mbune, doar masculi


#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

si ceva poze :

Pic 1
[Thumb - 5454642c-0bcb-4e0b-854b-1d9de9df7d80.jpg]


#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pic2
[Thumb - 476a4154-5eb8-491b-b87f-b693e858df93.jpg]


#Colectiv
[Email]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com