[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Strada Malawi ori Tanganjika  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

mutumesc bobesku ,
am recitit penultima ta postare,m-am gindit si apoi am tras linia, l-am sunat pe tip sa amanam pe simbata,intre timp sa faca rost exact de speciile pe care mi le-am propus de la bun inceput , DECI mai astept pt

fostul user ozy
[WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

sa povestesc mai departe jurnalul . Simbata dimineata m-am vazut cu crescatorul la el, voribisem prealabil inca de vineri seara si mi-a promis ca are tot ce imi trebuie. Ajung la el vad un acvariu de 1000l in sufragerie cu pesti malawi,instalatii ca la NASA . Ma invita in crescatorie,nu imi venea ochilor sa cred ce acvarii avea acolo,filtre,aranjate dupa specii,virste etc.
Cind sa trecem la fapte sa imi iau afrau cube de 5 cm imi spune ca a spus gresit la telefon,in realitatea erau melanochromis. Labidochromisuri avea decit la visrta 2 saptamini, iar o femela de pseudotropheus separat recent din acvariul mare. Normal ca ma enervasem din nou pe germani, se spun ca sunt foarte corecti (pina in ziua de azi imi mentin parerea negativa ). M-am gindit ca batusem un drum lung pina la el macar sa nu plec cu mina goala, am luat la urma Aulonocara mandarin si jakobfreibergi ca sa ma obisnuiesc cu ciclidele malawi. Acu invat scoala malawi,

Asta e patania de simbata

fostul user ozy
[WWW]
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

@vereb, daca totul ar merge ca pe roate , viata ar fi monotona Dezamagiri , deceptii de genul vor mai fi..
E bine ca ai fost totusi acolo si ai vazut cum stau treburile. Gandeste te , ce faceai daca faceai o comanda pe net iar ceea ce iti era trimis ,nu era nici pe departe ceea ce ai fi vrut sa fie Asta este si motivul pentru care, in conditiile in care este posibil, eu prefer sa bat 2000km pt nici "1 kilogram" de peste dar una este cand vezi pe viu ceea ce urmeaza sa cumperi si alta e cand o faci bazandu te doar pe vorbe si pe prezumtiva omenie a vanzatorului.
Din ceea ce povestesti , realizez ca si tu ai aceeasi problema ca si mine . Nu am nimerit undeva aproape de niste centre acvaristice ca lumea. Zona in care locuiesc este zero din acest punct de vedere ceea ce nu ma incanta deloc. Singura solutie de a achizitiona pesti de buna calitate este de a i aduce de la sute de km distanta. Asta e! Prefer asa decat sa imi bat joc de acvariu si in primul rand de mine!
Deci, ca un sfat, nu dispera si nu te grabi! Cumpara numai atunci cand ai certitudinea ca exemplarul respectiv este de calitate , sanatos si daca se poate si la un pret rezonabil,ca sa nu zic just!

off topic
vereb wrote:..
Pe aceasta cale iti fac o invitatie oficiala alaturi de sotia ta la noi acasa , vom vizita gradina zoologica (3 ca marine din Germania) si vom face o mica excursie pina la nenea Oliver

Iti multumesc mult ! Daca voi planifica o calatorie in Germania, cu siguranta iti voi da de stire la momentul oportun si vom veni cu cea mai mare placere! De asemenea, aceeasi invitatie va facem si noi daca aveti drum vreodata prin zona Rimini! De vizitat la noi ar fi San Marino, o Casa cu fluturi la Cervia, Acvariul de la Catollica. Insa legat strict de acvaristica, nu prea ai ce dar va fi cu siguranta acvariul meu

Toate cele bune!

This message was edited 1 time. Last update was at 06/03/2012 02:13:36


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Cristian,

Multumim frumos de invitatie si cu prima ocazie prin Italia nu va vom ocoli .
Sa inteleg ca amindoi ne ciocnim de problema asta grava cu magazinele de specialitate. Am pierdut si gramul ala de incredere in omul neamt. nu imi pare rau ca ma cumparat Aulonocare dar pina la venirea noiilor locatari studiez piata pina in maduva oaselor.

Numai bine

fostul user ozy
[WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Noutati,
Pestisorii sunt ok, cresc sanatosi,la capitolul mincare sunt putin prtetentiosi . Au aparut in numar foarte mare si diatomele,ma gandesc cum sa scapi de ele .

ce marca de neoane imi recomandati pentru pestii malawi?

multumesc

fostul user ozy
[WWW]
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

vereb wrote:Noutati,

ce marca de neoane imi recomandati pentru pestii malawi?

multumesc


Salutare! Ma bucur ca sunt bine pestanii..Poate vii si cu ceva imagini din perioada asta ca sa ai un reper cand te vei uita in urma

AquaGlo si JBL Solar Marin day , merg bine la africani.

Si inca ceva: Nu te stresa sa scapi de alge. Altii ar da orice sa le apara chiar si aceste diatomee Odata cu "invechirea" acvariului , toti parametrii se vor echilibra si nu vei mai avea probleme.

Toate cele bune!

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Cristian,
multumesc frumos de raspuns, recunosc si imi este ca nu am facut poze. Voi convinge prietena sa faca in acest weekend o sedinta foto
Referitor la diatome,daca un expert spune sa nu imi fac probleme, merg pe mainile lui . ieri facusem si un schimb de apa iar apoi un test. Parametrii si chimia apei sunt OK.
Voi cauta zilele astea prin magazine AquaGlo si JBl Solar marin day, inca odata iti multumesc .

Off topic:
Nu am reusit sa iti raspund la topicul tau despre evolutia proectului. Am vazut pozele, munca care ai depus la lipirea acvariului, esti un adevar maestru in acest domeniu, jos palaria

O alta intrebare la domniile voastre .
Ce nevertebrate pot convetui alaturi de mbune?

Multumesc

fostul user ozy
[WWW]
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Ce nevertebrate pot convetui alaturi de mbune?


Salutare!
Daca vei incerca sa bagi crevetii aceia micuti, gen Amano Shrimps, vor disparea mai mult ca sigur pentru ca nu vor face fata atacurilor mbunelor .
Merge foarte bine Malawi Krabbe, crabul de Malawi *(Potamonautus orbitospinus ) , destul de frumusel colorat, care vine de la mama lor . Cred ca l gasesti si de cumparat acolo la voi.





http://www.malawicichlidhomepage.com/zezza/potamonautus_orbitospinus.html
Acum nu stiu daca nu i prea devreme sa te gandesti la nevertebrate. Asteapta un pic sa vezi cum evolueaza puiutii , cum cresc si ce spatiu o sa mai ai pentru ca animalutul de care vorbeam se face destul de mare

Off topic:
Nu am reusit sa iti raspund la topicul tau despre evolutia proectului. Am vazut pozele, munca care ai depus la lipirea acvariului, esti un adevar maestru in acest domeniu, jos palaria

Stai linistit! Multumesc mult!

This message was edited 2 times. Last update was at 22/03/2012 16:46:42


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

cristian,

Multumesc din suflet pentru filmulete si informatiile tale. Nu am in plan acuma ,probabil pe viitor sa achizitionez un nevertebrat. Sincer, ne bucuram in fiecare zi de evolutia acvariului malawi si comportamentul puiutilor,stam zeci de minute si am inceput sa luam masa in fata acvariului . Au inceput sa cuiguleasca alge de pe pietre. Super fain

fostul user ozy
[WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Salut iubitori de ciclide,

Nu v-am mai tinut la curent cu evolutia acvariului fiindca am fost in concediu pe meleagurile mioritice .
In acest timp pestii au crescut frumosi,sanatosi si sunt foarte jucausi. Ce ma pune pe ginduri si nu stiu de ce, cit am stat in Romania in acvariu au aparut niste alge verzi pe sticla, decor si mai ales pe substrat. De saptamina trecuta curat in fiecare zi iar pina a doua zi apar din nou. Nu stiu care ar fi cauza! Un singur neon este in functiune (38W). Marti 30.04.12 am facut o modificare la neon ,adica l-am schimbat pe cel vechi cu un Tropical 7000 K (lumina rece,culoare albastra). Posibil o sa ma certati ca nu e ok lumina asta dar ce am vazut nu mai progreseaza cresterea algelor.

Pentru un acvariu cu ciclide malawi se preteaza lumina rece?. Parerile sunt impartite (unii spun ca e ok lumina multa altii nu)

Multumesc

fostul user ozy
[WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Despre acest nron am vorbit mai sus;
http://www.aquariumshop.it/wave-lampada-plant-power-pi-1863.html?osCsid=d065259a804b6dcf1f2312a924849a37

Printre altele am uitat sa va mentionez, aseara am achizitionat: pseudotropheus elongatus mpanga 5 buc
labidochromis yelow 5 buc



fostul user ozy
[WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Salut toti ciclidarii ,

A trecut ceva vreme de la ultima postare.
sper ca in cursul zilei ori maine sa vin cu un niste poze si filmulet la strada Malawi .
Acuma apelez la cunsotintele si experienta voastra ref la hardware. Momentan acvariul este dotat cu filtru extern Eheim professional 2 seria 2028 (cica debit acvarii pina in 600 l). Precizez ptr cei care nu stiu, acvariul are 255 l nett.
In acest weekend vreau sa achizitionez al 2 lea filtru. Ce recomandat unul intern sa faca o filtrare mecanica (in masa apei se vad impuritati) ori sa filtru extern?
Ce debit si marca recomandati, avand in vedere ca cel actual are debit 1050 l\h (posibil in realitate sa fie mult mai mic).

Multumesc

fostul user ozy
[WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Toata lumea s-a suparat pe mine? .
Atept pareri, sugestii referitor la penultima postare.

Multumesc

fostul user ozy
[WWW]
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

vereb wrote:Toata lumea s-a suparat pe mine? .
Atept pareri, sugestii referitor la penultima postare.

Multumesc


Salutare Vereb!"
Cred si eu ca s a suparat lumea pe tine, daca tot ne "ameninti " cu filmulete , poze si doar atat Am ramas doar cu "amenintarea" LOL

In ceea ce priveste filtrarea, dupa cum cred ca bine stii si tu, o filtrare supradimensionata nu are ce sa strice mai ales in cazul africanilor.
Canistra pe care o ai deja, Eheim ul acela este ok pt cei 250L ai acvariului insa am observat , analizand si prestatia defunctei mele Eheim 2180, ca acest tip de canistre isi fac treaba foarte bine pe partea biologica insa la filtrarea mecanica au un minus.

Cum spuneam si in topicul meu, apa acum in acvariu, cu filtrarea incropita in cutia de overflow cu o pompa de recirculare si ceva vata si material filtrant, este atat de clara incat pot spune ca nu am avut o niciodata asa cand era conectata canistra Eheim.
Deci, daca vrei sa scapi de impuritati , sfatul meu este sa cumperi un filtru intern , poate fi si un Eheim din seria AquaBall (daca mi amintesc bine), iar in interior sa pui niste vata si un burete fin. Debitul sa fie macar de 3 ori volumul acvariului. Eu zic ca vei scapa de acele impuritati.
Turbiditatea aceasta poate aparea si pe fondul unei "agitatii" excesive a apei generata de o pompa sau o canistra prea puternica insa nu cred ca este cazul la tine.
De asemenea , turbiditatea poate fi si organica , pe fondul unei filtrari biologice nepuse bine la punct, sau un acvariu neciclat corespunzator chiar daca e in functiune de ceva vreme.

Ai zis ca ai vrea sa cumperi o alta canistra..Hmm..Nu zic ca nu este ideal sa ai nu 2 , chiar 3 sau 5 la un acvariu , insa trebuie sa cantaresti bine avantajele si dezavantajele unei supradimensionari a filtrarii de genul acesteia .
Pana la urma, e decizia ta , banii tai dar eu zic ca nu se merita inca o canistra la volumul acesta de apa.

Bafta!..Si hai cu pozele si filmulete alea odata

Cristian


This message was edited 3 times. Last update was at 12/07/2012 16:55:05


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Multumesc mult Cristian,

Referitor la poze si filmulet nu am uitat, din pacate am fost prins cu treaba la job, proiecte etc si deasupra feedbackul de la sefi. De asta nici in topicul tau nu am reusit sa iti raspund, dar imi place al naibii de mult acvariul si mai ales cum cauta pestanii tai crevetii ascunsi in substrat.

Problema cu filtrarea acvariului , ce fel de filtre sa folosim,cum,marca etc este ambiguu , ma gandeam si eu daca merita investia ptr un acvariu de 250 l. Nu e vorba banilor fiindca am primit cadou de ziua mea pe 5 iul .,

Dezavataje: filtrul intern - spatiul care fura din cauza volumului (alegerea este eheim din ultima generatie cu substrat bio)
filtru extern - sa nu produca curenti mari si mai ales insuficient pe partea mecanica (eheim dar nu am ales generatia )

Danke

Bona Note

fostul user ozy
[WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Buna Tuturor,

stiu ca vine foate tarziu promisiunea mea si imi cer mii de scuze
sper ca sa puteti vedea mica prezentare pe strada malawi

https://picasaweb.google.com/112069909896614532636/OzyMalawiAquarium

fostul user ozy
[WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

http://www.youtube.com/watch?v=3q-ijZOy7uw&feature=youtu.be

fostul user ozy
[WWW]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

NU vreau sa te supar dar sa stii ca e uratel acvariul.
Cauta un decor pentru fundal si dai cu schimburile de apa saptamanale filtrarea clar nu face fata.
[WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

@Dan P, nu ma deranjeaza deloc sugestile pro\contra .
Filtarea este super ok, de 2 ori pe saptamina fac testele complete si sunt in parametrii normali , am lasat expre asa fundalul acvariului ca sa fie cit mai natural, sa se creeze de la sine algele si nu sa intevin cu kitch-uri de magazin\home made, in natura in afara de pesti nu intervine nimeni la aranjarea design-ului.
Din cite stiu, in lacurile africane pietrele sunt de diferite forme geometrice

fostul user ozy
[WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Salutari,

un pic de HELP doresc .

Acum 2 saptamini am achizitionat 5 buc pseudotropheus acei msuli.
O femela de joi incoace refuza sa manince, nu este izolata de ceilalti convetuitori, nu prezinta rani, culoarea e normala,mucusul nu e afectat, excrementul nu prezinta o afectiune interna.

Ce am observat ca respira foarte repede, ca si cum ar avea ceva in gura si nu poate elimina. Este posibil sa aiba icre?, fiindca la inceput un mascul o fugarea si avea acel tremurat usor din aripioare.
Prin usoare domuentari, am inteles ca, ciclidele in perioada cat tin icrele refuza mincarea.
Oricum, sunt cu ochii pe ea

Multumesc

fostul user ozy
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com