[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Life is like a box of chocolates  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Na ca bag si eu, cu toate ca altceva in afara de aprecieri si laude, concretizate intr-o mandibula ce-mi atarna nefiresc, nu am a spune.
M-ati omorat cu bazinele voastre in ultima perioada, parca primavara asta a fost primavara africanistilor. Ati revenit in forta dupa o perioada si acuma nu va mai opriti. Cred ca sectiunea asta este cea mai animata. Primiti felicitarile mele pentru tot ceea ce ati realizat.
bobesku wrote:Putintica miscare nu strica... Ne face mai supli
Si totusi, masa aia nu poate fi scoasa cat dureaza operatiunea?!

Sau ai putea sa te urci pe masa si de acolo sa efectuezi operatiunea. Sau esti prea batran si obosit pentru asta?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bine ca sunteti voi frumosi!... pai nu era pacat sa ma ia la misto doar soacra-mea si fii-mea?

image

image

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
bogpro
Junior member

Joined: 23/03/2011 19:52:44
Messages: 19
Location: Bucuresti - Colentina
IP:
Offline

Ce vina avem noi ca te-ai vrut cu pui de cichlide ?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa dea Domnu' sa fie si-un mascul, printre femelele alea pe care o sa ti le dau... sa te vad atunci pe unde o sa scoti camasa ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

@koala

Presimt ca o sa patesti cu Temporalis cum am patit eu cu Nigrofasciatum, adica o sa se impuieze la greu si o sa iti umple casa de pui Asta e "problema" cu americanii, ca sunt parinti foarte buni, iar puii sunt foarte rezistenti, ajungand in procent mare la maturitate.

@alber


Mai ai un pic si cedezi si o sa iti faci acvariu neplantat, cu ciclide ;)

Biotop Malawi || Biotop Amazon
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Ce le dai sa pape la goozganeii rozalii ?

Poze: smilie ... Poze cu plante
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Le dau bani de buzunar si mananca ei singuri, in oras ... mixtura de inima de vita se sparge si se faramiteaza, atunci cand mananca pestii mari... cred ca apuca de acolo cate ceva...



Later edit:

N-am avut spor la "pescuit" nici asta-noapte ... cand ma gandesc la nervii pe care mi i-am facut cu pestii astia, mai ca-mi pare bine cand ii bate masculul alpha ... dupa ce "terminam" cu ponta (zilnic dispar din pui) o sa golesc bazinul si ii prind cu mana, ca pe pastravi .. 'tu-i in gura :18: de bibani smecheri .

This message was edited 1 time. Last update was at 27/04/2011 15:03:12


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Azi plec, impreuna cu Marele Maestru' Lofty, la traditionala intalnire offroad a Clubului din care facem parte... participam, cu mare placere, la reeditarea unor spritzuri grave... "Intai de mai, muncitoresc" ... se intampla in fiecare an, eu sunt deja la a 5-a participare iar Lofty e la a 3-a... anul acesta Lofty si-a luat si el Patrol, asa ca acum avem o "trupa mica de autobuze mari" .

Cheia - 2007

image

Rucar (Fundata-Padina Ursului) - 2008

image

Sibiu - 2009

image

Slanic - 2010

image



Saptamana viitoare ma apuc de "curatenie" in acvariu... o sa golesc bazinul si o sa prind cei 3 temporalis (care vor merge la Bogdan - bogpro)... am gasit o tigla, am slefuit-o si am gaurit-o si voi incerca sa o plasez drept PSI (piatra sacra a icrelor )... astazi mai erau vreo 20-30 de pui pe langa perechea de parinti... au inceput sa fie "independenti" si sa se separe de grup, asa ca nu ii vad bine pana duminica seara, cand ma intorc de la offroad.

Va doresc weekend placut!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

tare tanculetul, se vede si evolutia (2007-2010) din ce in ce mai fioros si mai capabil.
on topic: mult succes cu puii! vad ca ai ceva, sa-ti traiasca!

Don't force it ... Get a larger hammer.
bogpro
Junior member

Joined: 23/03/2011 19:52:44
Messages: 19
Location: Bucuresti - Colentina
IP:
Offline

Distractie placuta, spritzuri reci si motoare incinse !
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dupa un weekend de foc , petrecut printre masini de teren si damigene cu vin, am gasit puterea si ragazul de a incerca sa prind iarasi pestii aia... am golit juma' de acvariu si am alergat dupa ei timp de 2 ore... stim cu totii ca rabdarea e o virtute si mai stim, deasemenea, ca eu sunt Sacrul Pazitor al Virtutilor ... asa ca i-am dovedit, 'tu-i in branhii de golani, catarat pe masa si cu amandoua mainile cotrobaind prin acvariu, in aplauzele furtunoase ale intregii familii .

- Maine dimineata, cei 3 temporalis vor pleca la Bogdan (bogpro).
- Azi, inainte de inceperea "ostilitatilor", mai erau prin acvariu circa 8-10 pui... impartiti in stanga (cu femela) si in dreapta bazinului (cu masculul)...
- "Oropsitii soartei" stateau prin colturi, ridicati la suprafata si pusi la respect de catre perechea alpha... asta e si fost motivul care m-a facut sa golesc bazinul, era clar ca cei trei muschetari o vor sfarsi nasol de tot.
- Am pus in bazin, undeva central, o tigla... sa vedem daca-i pacalesc sa depuna pe ea .
- Nu am reusit sa prind cei 5-6 corydoras (prevad ca o vor sfarsi "natural", dar nu am ce sa le fac).
- Idem pentru cei 2 SAE de la Sandu (2010) care, acum, arata cam ca niste scrumbii... grasi si lenesi
- Ancistrusii au fost lasati in pace, nu imi vine sa renunt la serviciile lor si nici nu vreau sa ma cert cu fii-mea (aia mica le-a dat nume: Pletosu', Blondu, Ciufulitu', etc. si ii verifica zilnic )


Voi incerca mai tarziu niste poze.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
pesticu
Member
[Avatar]

Joined: 10/06/2010 00:46:07
Messages: 114
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

koala wrote:......si nici nu vreau sa ma cert cu fii-mea (aia mica le-a dat nume: Pletosu', Blondu, Ciufulitu', etc. si ii verifica zilnic )


fica-ta e cea mai tare

sper sa iti iasa asa cum ti-ai propus cu reorganizarea acvariului.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Imagine de ansamblu

image

Masculul

image

Femela

image

Nocturna

image

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Superb! Acum ma pot duce linistit la culcare, am la ce visa. Niste poze superbe si de apreciat efortul de a-ti face timp sa le pui

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Azi dimineata m-am intalnit cu Bogdan (bogpro) si i-am dat cei trei muschetari ... sa aibe noroc de ei si sa-i aduca numai bucurii!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
bogpro
Junior member

Joined: 23/03/2011 19:52:44
Messages: 19
Location: Bucuresti - Colentina
IP:
Offline

Multumesc frumos Ricardo pentru "cele 3 gratii" , sper sa nu fie nici un mascul printre ele ca sa nu patesc si eu ce ai patit tu.
O sa postez si eu poze dar dupa ce se acomodeaza si isi recapata splendoarea umbrita de masculul alpha sau in urma "ostilitatilor" de prindere.
Mult succes, iti urez sa ridici repede o ponta ca sa uite fiica-ta ca mi le-ai dat pe cele trei ca prea m-a fulgerat cu privirea la intalnire.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@bogpro: Sa fie cu noroc!

Recapitulam topicul:

20 martie 2011: Am adus acasa 5 buc. Hypselecara (Cichlasoma) temporalis... 2 (mai mari) + 3 (mai mici), in ideea de a alege 2 perechi... i-am bagat peste scalari + neoni.
21 martie 2011: Cei 5 temporalis au mancat (la adapostul intunericului) toti neonii (~ 30 buc.).
01 aprilie 2011: S-a "ales" o pereche de temporalis (cei mai mari).
04 aprilie 2011: Prima depunere... icrele au rezistat 2 zile si au disparut apoi peste noapte... suspectez ca au fost mancate de ancistrusi (am 4 bucati)
09 aprilie 2011: I-am dat lui Lofty cei 7 scalari (4 masculi + 3 femele)... bazinul este impartit, instantaneu, in 2 zone de influenta: partea din stanga (~2/3 din acvariu) este in stapanirea perechii... in dreapta, au fost exilati cei 3 temporalis ramasi.
17 aprilie 2011: Perechea depune iarasi, in aproximativ aceeasi zona (spatele buturugii).
19 aprilie 2011: Icrele incep sa eclozeze... parintii muta alevinii intr-o grota, pe peretele din spate al acvariului.
21 aprilie 2011: Alevinii incep sa se ridice "la zbor"... parintii ii aduna si-i scuipa inapoi in grota.
25 aprilie 2011: Puii au iesit "la zbor" si stau pe langa parintii ca mioarele langa ciobani... sunt foarte draguti!
03 mai 2011: Au mai ramas doar cativa pui... am prins si separat restul de pesti, urmeaza sa ii dau... bazinul ramane la dispozitia perechii alpha (dar si a unei gasti de 5-6 cory, 2 SAE si 4 ancistrusi ).



PS: Sunt in cautarea unor nume "sugestive" pentru cei 2 Hypselecara temporalis ...



Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

off topic. ref 1 Mai
stai oleaca Koala! eu sunt mai lent asa din fire...acum realizez ca noi, aka Pesticu, Bobesku , Pomi si subsemnatul , de " 1 Mai ul muncitoresc" chiar fuseram mult prea cuminti
si ma "oftic" tare ...noi ca mosii..Cola, seminte si uitat la acvarii..aa..si poze.....voi, cu totul alta mancare de peste...Adventure si muulta distractie (bauturi tari) ..hmmm..nu i corect!!

Felicitari! Ma bucur pentru voi ca stiti sa va traiti viata la max!! Tari pozele off road!

iar pestii...Ciocolatele....niste parinti de exceptie! superbi!

sa incerc niste nume..?!
o varianta ar fi > Pangeea si Amazon *(dar acestea imi pare ca sunt oleaca cam dure si sarate ...vorbim de Ciocolate , nu?! )
sau ca sa respectam linia zaharoasa a topicului> Milka_Milkusor si Rafaello *(sau Toblerone)



This message was edited 2 times. Last update was at 04/05/2011 20:25:58


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare, incerc si eu sa-mi etalez talentul de nash.

Ia sa vedem, uitandu-ma la numele speciei as zice asa: Hyperion si Teralisa.

Ca sa fie dulci precum ciocolatele si focosi precum ciclidele as zice: Carlos si Rita.

Si ca sa fie in spiritul legendar, antic si de demult as spune: Hector si Pandora.

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Perechea se pregateste de o noua ponta, curata cu mare sarguinta o portiune de stancarie din background... au luat la misto "tigla mea" .
- Ieri mai aveam prin bazin vreo 3 pui, imprastiati aiurea... am citit un studiu pe net in care posesorul unei asemenea perechi spunea ca pestii lui au crescut, in acelasi bazin, 2 generatii de pui... cred ca e posibil, mai ales daca bazinul este generos ca si dimensiuni / volum de apa.

Legat de numele pestilor, am avut (pe la mijlocul anilor '80) un mascul imens (~15 cm) de Cichlasoma nigrofasciatum pe care-l chema Diogene ... cred ca Sandu si Oprescu (diskusfun) isi mai aduc aminte de el, era cel mai mare nigro vazut vreodata la noi... asemeni filosofului grec ce traia intr-un butoi, pestele meu isi stabilise locuinta intr-un vas ceramic cu forma similara .

Pana acum, vis-a-vis de sugestiile primite de la voi, numele Carlos si Rita conduc in topul preferintelor mele ... Hector, unul dintre fiii lui Priam al Troiei, era casatorit cu Andromaca (Pandora era o zeita, fraiera aia care a deschis "cutia cu rele a lumii" )... eu aveam in vedere numele Ulise si Penelopa, insa votul nu s-a incheiat.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com