[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Astronotus ocellatus  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
Danezu
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2004 15:46:41
Messages: 132
Location: Bucuresti;Tineretului
IP:
Offline

Da,vorbim de acelasi lucru :-) .Numai ca ai mei scuipa pielita aia de la suprafata si mananca doar carnea. Iar daca ma chinui sa-i curat un pic nu mai ramane mare lucru din bietul crevete!
Si ai tai scuipa pielite sau mananca tot 100%?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... care 'reaku pielitza ? ... ca sunt decorticati deja !! ...

... ai mei inghit cu totul bucatile de crevete, fara sa scuipe afara nimic ... este drept ca le mai iese cate ceva prin branhii, resturi mai mici care raman in urma masticatiei, da' nimic semnificativ ...

... incearca sa le tai bucatile mai mici, poate se obisnuiesc sa le haleasca fara sa stea "sa curete" ... oricum, sa stii ca altceva nu prea ai ce sa le dai iarna de mancare, eu am epuizat celelalte posibilitati si am ramas la crevetii astia ...

... ar mai fi inima de vita, taiata in bucati mici [ deci nu mixtura ! ] dar muncesti destul de mult ca sa o cureti, este dificil de taiat cand este congelata, este greu de digerat pentru ei si strica apa ...

... am incercat si bucati de peste [ merluciu, cod ] crud si nu prea au fost entuziasmati, desi au mancat de foame ... pestele are avantajul ca este usor de manuit [ se curata usor si se taie bine in cubulete ] dar, dupa cateva zile de meniu din asta, apa acvariului pute infiorator ...

... o varianta de "meniu de iarna" [ noiembrie - februarie ] ar fi :

LUNI - creveti
MARTI - peste
MIERCURI - inima de vita
JOI - pauza
VINERI - creveti
SAMBATA - peste
DUMINICA - creveti

... am incercat-o si, ce sa zic, am ramas la creveti only [ sunt mancarea care strica cel mai putin apa, usor de manuit si hranitori ] ... o singura data pe zi, dimineata, cate 2-3 creveti "de caciula" ...

... "meniul de vara" este simplu si eficient : ramele de pamant, every days, all days ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Danezu
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2004 15:46:41
Messages: 132
Location: Bucuresti;Tineretului
IP:
Offline

Merci!

O sa incerc si cu peste,dar mai intai o sa tai si mai marunt crevetii aia,poate asa o sa-i inghita!
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... a propos, ai gasit femela pentru masculii aia ai tai ? ...
... ia legatura cu userul soare [ a fost debanat intre timp ] ca poate mai e de actualitate anuntul sau [ schimbul de oscari -> scalari ] ... eu zic sa iei pestii aia si sa-i bagi peste ai tai [ evident ca tre' sa faci niste modificari la decorul bazinului, ca sa fie ceva nou pentru toti pestii, vechi si noi ] ... ai sansa sa se aleaga o pereche iar apoi pe ceilalti ii poti da ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

daca mai astepti.. poate ne combinam cumva
eu sper ca mi-am pastrat o pereche.. desi tare imi e ca au acelasi sex, la araldq au ajuns 4 de ai mei si 4 de la liviu. speram sa obtinem 2 perechi, si o sa mai ramana de dat. asta daca mai ai rabdare cam 1 luna.

image
[Yahoo!]
Danezu
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2004 15:46:41
Messages: 132
Location: Bucuresti;Tineretului
IP:
Offline

Astept ca oricum nu am ce face :-)
Daca gasiti vreo femela ar fi nemaipomenit de bine!

PS. asa am crezut si eu ca am o pereche,dar cand au intrat in calduri am fost foarte dezamagit smilie
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... pppaaa vremurile alea biblice , cand Samson o stapanea pe Delilah si se impreunau spasmodic, umpland Oboru' dddaaa pui pppaaa care nimeni nu-i vroia, ei bine, pe vremurile alea, mai era un user care tinea astronotusi ...

... din pacate, varsta-mi matusalemica precum si stingheru' neuron, imbatranit oricum imatur, ma impiedica sa-mi amintesc numele sau ... ii facuse Iulica [ Ytron ] un bazin de 450 litri si omu' nostru spera sa-si "convinga" consoarta sa-i mai accepte inca unul ... isi luase pare-mi-se fro' 6 oscari mici [ din puii de la mine ] si probabil ca, daca mai traiesc, pestii aia ar trebui sa fie maturi acum ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

pozitia asta ar fi un semn de boala ? nu i-am mai vazut de vreo 6 luni stand asa... pe fundul bazinului, si inclinati pe o parte ..... ultima data cand au stat asa.. le dadusem prea multa mancare.. asta nu e cazul acuma. stau cate 5 min.. si apoi inoata ... in 10 min se aseaza la loc. si tot acolo. fac 2 ture de bazin, si inapoi pe o parte.
mucus in exces nu secreta, inotatoarele sunt stransa langa corp cand stau jos, si creasta zburlita.

image
[Yahoo!]
Danezu
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2004 15:46:41
Messages: 132
Location: Bucuresti;Tineretului
IP:
Offline

Nu cred,dupa parerea mea,asa stau si ai mei acum. Am observat ca stau in pozitia asta de cand tot sapa gropi si spala pietre :-) Probabil ca obosesc! :-)
Daca le dau o bucata de inima imediat vin la haleala!
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... pozitia aia [ apatic, asezat pe fundul bazinului, cu aripioarele stranse langa corp ] semnalizeaza un disconfort care poate fi dat de :

- mancare in exces : nu digera destul de repede mancarea si intestinele se "umfla" presand celelalte organe ...

- apa nasoala : prea acida [ neschimbata la timp ] sau cu temperatura nepotrivita ...

- teama : pestele este agresat de alti locatari ai bazinului [ la tine nu cred ca e cazul ]

... eu as proceda la un schimb temeinic de apa si as renunta la hrana 2-3 zile ... in felul asta elimini 2 posibile cauze ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

s-ar putea din cauza apei.. ca am vrut sa fac schimbul regulat de apa, am scos cam 20-30% din acvariu.. si am vazut ca apa de schimb era cam ciudata (cam tulburica). asa ca am lasat acvariul neumplut, si am pus alta serie de apa la decantat.
pe maine o sa completez.

image
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... duminica dupa-amiaza, ora 16.00 ... Thomas si Delilah depun iarasi icre ... dans nuptial si curatare frenetica a PSI-ului ! ... si toate astea se petrec sub ochii uimiti ai copilului [ ute tata, petii mica ~ uita tata, pestii misca ! ] ...
... luni dimineata, ora 07.00 ... icrele sunt inca la locul lor, iar cei doi pesti "isi fac datoria" cu multa constiinciozitate ...

PS : ... sorry, no pictures ! ... acasa la soacra-mea se desfasoara actiunea fulger : gresie - faianta si toata casa e cu susu'n jos ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:... luni dimineata, ora 07.00 ... icrele sunt inca la locul lor, iar cei doi pesti "isi fac datoria" cu multa constiinciozitate ...

... marti dimineata, ora 07.00 ... vant puternic, coafura rezista ...
... ma si mira cat de cuminti sunt bietii pesti, dupa tot tambalaul cu fiica-mea care isi "striveste" fata de geam si le bate cu pumnul "in masa" ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:... pa™ vremurile alea biblice , cand Samson o stapanea pe Delilah si se impreunau spasmodic, umpland Oboru' da™ pui pa™ care nimeni nu-i vroia, ei bine, pe vremurile alea, mai era un user care tinea astronotusi ...

@ Danezu :

... mi-am adus aminte despre cine era vorba ... cxarol il cheama si a deschis [ el sau un prieten de-al sau ] un magazin de pesti, pe undeva pe langa Podul Grand - Calea Grivitei ... tre 'sa cauti prin forum, ca s-a vorbit de treaba asta la un moment dat ... am gasit !

PS : ... se vede treaba ca, desi am o oareshce "intarziere", nu sunt chiar iremediabil "dus" ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:... se vede treaba ca, desi am o oareshce "intarziere", nu sunt chiar iremediabil "dus" ...


Total off-topic:

Din contra, esti ca vinul cu cat imbatranesti cu atat esti mai bun!

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

g.g wrote:
koala wrote:... se vede treaba ca, desi am o oareshce "intarziere", nu sunt chiar iremediabil "dus" ...


Total off-topic:

Din contra, esti ca vinul cu cat imbatranesti cu atat esti mai bun!


... pana la momentu' acela fatidic cand vinu' ala bun se transforma in otet ...

on topic : ... am primit un PM de la cineva din Sibiu care doreste sa cumpere 10 pui [ tineret ] de astronotus ... nu conteaza culoarea ... omu' vine sambata asta in Bucuresti si ar vrea sa stie daca si unde sa se duca ...

... deci, stie cineva daca exista astronotusi de vanzare prin Bucuresti ? ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
tave
Member
[Avatar]

Joined: 25/09/2004 23:21:58
Messages: 137
Location: bucuresti-rahova
IP:
Offline

eu stiu ca mai aveau la magazinu de la HO si MIN , dar nu cred ca mai au prea multi ...
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

tave wrote:eu stiu ca mai aveau la magazinu de la HO si MIN , dar nu cred ca mai au prea multi ...

... poate cineva sa treaca p'acolo sa verifice daca intr-adevar mai sunt pui de oscar la vanzare si eventual "sa ceara" un numar de telefon ? ... frun' forumist care sta prin zona ? ... hai ca poate reusim sa-l ajutam pe omu' ala de la Sibiu, sa plece cu cativa pui acasa, sambata asta ? ...

multumesc anticipat in numele sau !

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Danezu
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2004 15:46:41
Messages: 132
Location: Bucuresti;Tineretului
IP:
Offline

koala wrote:
koala wrote:... pa™ vremurile alea biblice , cand Samson o stapanea pe Delilah si se impreunau spasmodic, umpland Oboru' da™ pui pa™ care nimeni nu-i vroia, ei bine, pe vremurile alea, mai era un user care tinea astronotusi ...

@ Danezu :

... mi-am adus aminte despre cine era vorba ... cxarol il cheama si a deschis [ el sau un prieten de-al sau ] un magazin de pesti, pe undeva pe langa Podul Grand - Calea Grivitei ... tre 'sa cauti prin forum, ca s-a vorbit de treaba asta la un moment dat ... am gasit !

PS : ... se vede treaba ca, desi am o oareshce "intarziere", nu sunt chiar iremediabil "dus" ...


Multumesc pentru ajutor, dar daca o sa cumpar altii mici, trebuie s-o iau iar de la inceput, nu cred ca o sa se inteleaga cu astia pe care ii am acum.
O sa trec si pe la magazinul asta sa vad poate gasesc ceva mai maricei !
tave
Member
[Avatar]

Joined: 25/09/2004 23:21:58
Messages: 137
Location: bucuresti-rahova
IP:
Offline

koala wrote:... sper ca vorbim amandoi despre acelasi lucru ... si anume, despre crevetii congelati care se gasesc la vanzare prin raioanele specializate [ Metro, Selgros, etc, etc ] ... chestiile acelea micute, rozalii la culoare ... eu nu fierb nimic, ii iau asa cum sunt, ii dezghet si-i tai in 2-3 bucati ... pestii mei numai asta mananca pe timp de iarna [ cand nu gasesc rame ] ...


V-as ruga sa-mi spuneti si mie cam ce pret au crevetii astia , pt ca eu am fost in cora si singurii creveti care ii aveau erau in jur de 1 milion de lei :o
[Yahoo!]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com