[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sunt ingrijorat ! AJUTOR !!!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
jsac
Junior member

Joined: 21/03/2008 18:55:43
Messages: 18
Location: Cluj
IP:
Offline

Mi-am achizitionat un acvariu nou (Aquadream 60) L-am umplut cu apa si-am instalat filtru+incalzitor+vibrator. Ce ma ingrijoareaza :

Bulele de aer stropesc fix pe bec !!!
E ok asa ? oare nu face scurtcircuit ?

pls help, thanx

[F:\poaze\acvariu\P1010127]
jsac
Junior member

Joined: 21/03/2008 18:55:43
Messages: 18
Location: Cluj
IP:
Offline

Oare cum fac sa pun poze ?
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si la mine sar bulele fix pe neon.
Daca vrei sa nu mai sara, muta locatia pietrei in acvariu, cumpara una mai fina, sau limiteaza debitul de aer.

Oricum, neoanele sunt o O-ring de cauciuc, deci n-ar trebui sa intre apa la partea electrica.
[Yahoo!]
jsac
Junior member

Joined: 21/03/2008 18:55:43
Messages: 18
Location: Cluj
IP:
Offline

aha... mersi de reply
am citit instructiunile si zice totusi ceva .. sa feresc "the light block" de contactul cu apa si sa pastrez o distanta minima de 15mm intre apa si acesta...
totusi nush ce sa zic... becu ii un pic cald , dar nu suficient de incins k sa pocneasca... dar parca nu m-as risca
o piatra mai fina cred ca ar rezolva problema

imi zice si mie cineva cum pun poze ?

pace
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

La mine n-a pocnit - si la 1 luna doua, dau jos neonul si-l curat - fiindca apa evaporandu-se lasa pete si parca nu mai lumineaza asa bine
[WWW]
jsac
Junior member

Joined: 21/03/2008 18:55:43
Messages: 18
Location: Cluj
IP:
Offline

GROZAV !!!

Acuma o sa stau linistit

inca o intrebare:
Acvariul era dotat deja cu un incalzitor de 50 W si l-am inlocuit cu cel vechi de 100 (parca nu era de incredere, era prea mic )
e bine ?
jsac
Junior member

Joined: 21/03/2008 18:55:43
Messages: 18
Location: Cluj
IP:
Offline

si totusi cum pun poze?

am vreo 9 specii de pesti si nu stiu ce fel sunt , nu toti. Mi-au tot murit multi... si cred ca din probleme de compatibilitate.
Geo
Junior member

Joined: 27/01/2008 14:45:02
Messages: 30
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pentru poze te duci sus unde scrie galerie foto->clik->dupa ce se incarca noua pagina,tot sus scrie my gallery->clik->si ai acolo creare nou album si dupa ce uploadezi poze copiezi linku' si il pui intr-un post.asta e tot.
[Yahoo!]
jsac
Junior member

Joined: 21/03/2008 18:55:43
Messages: 18
Location: Cluj
IP:
Offline

ce tziganie
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

jsac wrote:ce tziganie


Explica-te te rog...

...
[Yahoo!] [MSN]
jsac
Junior member

Joined: 21/03/2008 18:55:43
Messages: 18
Location: Cluj
IP:
Offline

nu poate sa fie ca peste tot... un buton, dai click si gata ?!!
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

jsac wrote:nu poate sa fie ca peste tot... un buton, dai click si gata ?!!

Inainte sa arunci cu noroi in munca unor oameni, munca de care ne folosim for free arunca un ochi aici, acasa la cei ce au facut galeria, apoi poti sa te apuci sa implementezi un "feature" care sa ne ofere ... un buton, dai click si gata ?!!

Relativ la pestii tai, condoleante
Citeste te rog articolul acesta. Sunt mari sanse sa gasesti acolo raspunsul la intrebarea din ce cauza au murit.

...
[Yahoo!] [MSN]
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

jsac wrote:nu poate sa fie ca peste tot... un buton, dai click si gata ?!!

Cum nu este? Uita-te in coltul din dreapta-sus a paginii web. Acolo ai un "buton" pe care scrie "galerie foto". Dai un click si ai intrat in galeria siteului. Acolo ai un "buton" numit "My gallery". Chiar nu vad unde te-ai blocat astfel incat sa faci acea remarca, citez: "ce tziganie". Este o "tziganie" destul de bine structurata si mai mult decat atat este gratuita.
Gandeste-te ca administratorii si moderatorii acestui site se ocupa de site gratuit si in limita timpului liber. Nu este frumos sa le cataloghezi munca menita sa ne ajute pe noi toti drept "tziganie".
jsac
Junior member

Joined: 21/03/2008 18:55:43
Messages: 18
Location: Cluj
IP:
Offline


tu chiar crezi ce zici ?
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Mai baieti, de ce va luati de jsac - exemplul clar de "muieti-s posmagii" ?!

El vrea sa fie tiganie peste tot, in orice post, dai click si gata - sa ne oripilam de toate orataniile, cum adica sa fie ascuns in dreapta sus acolo la gallery ?

Dar la yahoo cand dai attach, nu faci click pe mai multe butoane jasc ? Ia zi tu, in toate cunostintele tale de interfete web, unde faci doar un click si gata magic apare poza mm ?

Munceste putin, cum fac toti, si asta e. Sau urla in gura mare ca esti un lenes care nu intelege, dar stie cum e peste tot - si mergi acolo unde iti e usor, nu unde poate si ai de invatat.

Success!
[WWW]
jsac
Junior member

Joined: 21/03/2008 18:55:43
Messages: 18
Location: Cluj
IP:
Offline

acuma gata.. cat ii gluma-i panarama... chiar nu tre' sa te ataci asa tare.
cu ciclarea nu cred sa fie deranj asa mare... acvariul are deja mai bine de un an si totusi inca se moare
ce-i drept is si multi pesti, (am o sora care nu se poate abtine de fiecare data cand intra in petshop sa nu cumpere inca vreo 3-4)
jsac
Junior member

Joined: 21/03/2008 18:55:43
Messages: 18
Location: Cluj
IP:
Offline

cica "ascuns acolo in dreapta sus"
foarte bine ai zis
scrie cu albastru pe fond albastru
adica chiar si-un tigan s-ar fi gandit sa puna un pic de contrast
in fine... n-am chef sa ma "tiganesc" cu voi, nu-i un forum pe care sa purtam discutii antisemite.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Puteai sa spui frumos ca nu gasesti unde, nu sa dai cu bata ca vai ce tziganie. Asta e noua ne place acvaristica, nu Web 2.0.

Si eu am protestat la inceput, caci am cautat link-ul de 'Search' dar l-am gasit greu, fiind galben pe galben.
Dar din respect, am protestat decent.
[WWW]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Mai baieti, unde vedeti voi albastru pe albastru si galben pe galben?! La mine e galben pe albastru .

@jsac Pe un forum trebuie sa te comporti normal. Am vrut sa-ti raspund la primul tau post dar n-am avut timp. Ma bucur pentru asta ca poate ma trezeam cu un: "tu chiar crezi ce zici?".
:alright:
[Email]
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

jsac wrote:cica "ascuns acolo in dreapta sus"
foarte bine ai zis
scrie cu albastru pe fond albastru
adica chiar si-un tigan s-ar fi gandit sa puna un pic de contrast...

Contrastul ala e o poza defapt...Daca plimbi mouse-ul peste ea nu cred ca o sa mai fie scrisa cu albastru "peste albastru".
Sincer, am vazut pagini web foarte prost structurate, dar nu atat de prost incat omul de rand care stie cu ce se mananca netul, ca sa zic asa, sa nu stie sa se descurce.
Pagina web pe care suntem noi acuma, mie mi se pare foarte bine structurata.
Daca ai probleme navigand pe aceasta pagina si implicit pe acest forum parerea mea personala este ca: ori nu ai rabdare, ori nu ai cunostinte in domeniul paginilor de web.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com