[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Puncte mici albe pe interiorul sticlei din acvariu.  XML
Forum Index » Alge
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Aseara privind acvariul am avut sentimentul ca sticla este murdara - o gramada de punctulete de culoarea albicioasa, niste pete mici mici, ca si cum infinitezimale picaturi de apa s-ar fi uscat, si ar fi ramas ceva uscat in urma lor.

Uitandu-ma mai de aproape, sunt niste cili albiciosi (subtiri subtiri, si cu totii au sub 0.5mm), care au un trunchi comun fixat cu un punctulet mic alb de geamul acvariului.

Oare ce-o fi ?
[WWW]
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

Hi viulian,
Dupa descrierea ta suna a hydra. Dar poate ma insel, o poza ar fi de ajutor.

viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Multumesc de raspuns.

Hydra aceea pare destul de mare (sau poate ale mele sunt foarte mici inca). Insa nu pare ca ar creste atat de dese pe cat sunt astea de pe geamul meu.

Am facut 1 poza, si am pus poza, precum si o parte din ea, nezoom-ata si neredimensionata. In cel mai mare cerc rosu din poza de jos se vede si punctuletul alb unde este lipit(a) de geam. Acolo sta fixat(a), restul cililor miscandu-se in apa in functie de curent. Acum au cam 1mm lungime de la baza pana in varf.

O vedere de ansamblu a geamului (sunt punctele acelea albe de pe geam)

image

O parte din fotografia intreaga, la rezolutia aparatului (fara zoom):

image
[WWW]
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

este foarte greu sa-ti dai seama din pozele tale, dar daca seamana cu asta este hydra.
Am avut-o si eu intr-unul din acvarii, nu era mai mare de 1-2mm.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Mda, parca seamana cumva pana la urma;
Hydra asta are trunchiul mai lung decat 'bratele', pe cand la mine pare pe dos, trunchiul mai scurt si cilii aia ceva mai mari. Dar sunt si unele care seamana.

Si la tine erau asa dese dese ? (adica la mine sunt cam la 5mm una de cealalata.
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

De o zi tot caut ce si cum cu orataniile astea, tot nu mi-e clar. Hydra nu este pt. ca la hydra trunchiul este foarte gros comparativ cu cilii cu care se hraneste, iar la mine e pe dos. Trunchiul e foarte subtire, cilii fiind mult mai lungi si asezati in forma de potcoava de cal.

Cilii aceia cu care se hraneste se numesc "lophophorate" (si am cautat multe poze, insa n-am gasit ceva care sa semene cu ale mele. Ma rog, poate inca nu s-au dezvoltat complet dar totusi se reproduc, in cateva zile au acoperit toate geamurile acvariului).

Bon, insa tot citind, am aflat: Cuprul le vine de hac (precum si un alt sfat, si anume sa scot pestii, sa 'incing apa' la 45 de grade vreo 15 minute, si apoi sa schimb jumatate de apa la temperatura normala). Cica ar dispare.

Oricum nu incerc inca faza cu incinsul, pomacea si ceilalti melcisori care ii am [Physa marmorata] vad ca se plimba insistent pe sticla, asa ca ... am aruncat o moneda de 5 bani (otel imbracat in cupru) aseara in acvariu, si azi de dimineata parca arata mai 'sterse' cumva.

Nu e ceva concret inca, insa am rabdare.
[WWW]
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

viulian wrote:
... am aruncat o moneda de 5 bani (otel imbracat in cupru) aseara in acvariu, si azi de dimineata parca arata mai 'sterse' cumva.

cam frectie la picior de lemn...scoate-o de acolo, cupru la care faci referire e sub alta forma, alt compus chimic.
Razuie geamurile bine si mai des, schimburi de apa dupa ce le-ai curatat si rabdare. Poti de asemenea sa combini apa ce ai lasat-o la declorinat cu apa de la robinet (atentie la temperatura) pentru a avea o mica concentratie de substanta dezinfectanta, insa nu proceda asa pe termen lung.

link

...
[Yahoo!] [MSN]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Mdap, cam frectie la picior de lemn moneda aceea, nu a facut nimic. O s-o scot.

Link-ul acela il citisem si eu tot cautant de hydra.. Dar din pacate nu prea pot decat sa-l 'fierb' insa o sa mai astept vreo luna.
Motivul este ca acvariul e in ciclare, de vreo 2 saptamani si na, as vrea sa mai astept putin.
Vad ca pestii se comporta normal, melcii se fatzaie pe geam si mananca (Physa prefera sa manance albicioseniile astea), asa ca mai astept o vreme, dupa aceea ma apuc de raschetat.
(nu credeam sa se murdareasca geamul asa repede, deci nici raschelnita n-am inca )
[WWW]
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

da asteapta pana se cicleaza bine acvariul si se stabileste un echilibru acolo. Oricum si acum faci mici schimburi de apa... poti rascheta cu un card/cartela telefonica pana una alta, mai ales ca nu ai un acvariu prea mare. Sa aduci apa la 45 grade mi se pare un pic cam extrem pt plante si restul bacteriilor, mai trebuie cercetat pe tema asta, poate altii cu experienta mai multa au si alte informatii...

...
[Yahoo!] [MSN]
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

viulian wrote:

Bon, insa tot citind, am aflat: Cuprul le vine de hac .

Doar daca le electrocutezi . Cu doua conductoare de cupru legate la un redresor de maxim 24 se produce electroliza si asa mor...insa mor si celelalte vietuitoare din acvariu ( nu stiu daca si bacteriile ). deci mare atentie daca te paste vreun astfel de gand.

865
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Man, m-am stressat cu albicioseniile astea. Pana la urma am luat o raschetoare de geam si i-am dat bataie. Acum e bec, urmeaza sa observ daca mai au sau nu. Am cautat peste tot sa vad cu ce seamana, inclusiv aici http://www.rbgsyd.nsw.gov.au/science/hot_science_topics/australian_freshwater_algae2 dar nu seamana nimic.

Probabil ca erau/sunt inca mici si nu s-au dezvoltat. Alge peste tot sunt verzi, galbene sau maro. Asta era alba. Lentila macro serioasa nu am avut sa fac poza, am luat o lupa da nici cu aia n-a iesit mare lucru.

Pana la urma se pare ca a curatat f. bine racaietoarea aceea cu cauciuc, asa ca acum stau in standby. Oricum o sa-mi iau pestiuti in curand, si poate mai halesc si aia. Sa vedem.
[WWW]
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

Ma bucur
viulian wrote:Oricum o sa-mi iau pestiuti in curand, si poate mai halesc si aia


Indata ce conditiile ce au declansat explozia de "albicioseniile" se modifica or sa dispara si ele asa ca rabdare ... si tutun

...
[Yahoo!] [MSN]
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

viulian wrote:. Oricum o sa-mi iau pestiuti in curand, si poate mai halesc si aia. Sa vedem.

Daca sunt intradevar hidre nu stiu care pe care vor hali
Mi mi se pare oarecum straniu sa apara asa multe hidre dintr-o data. Poate-s altceva....cand am vazut pozele primul gand au fost "planarii" dar alea nu au cili din cate-mi aduc eu aminte.

865
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Ok am incercat sa mai fac niste poze, observand ca 'respectivele' cresc si pe cabomba (doar pe ea, pe ludwigia / anubias nimic).

Primele doua sunt decupate din poza la rezolutia camerei, ultima redimensionata la 800x600 pentru a oferi o vedere de ansamblu.

Chiar daca in prima poza (in care se vede ceva 'blury' prins pe frunzulitele de kabomba, alga pare verde - este camera de vina ca a aproximat acea culoare la verde. De fapt sunt niste moate albe - fix ca acelea de pe geam).

Cabomba:

image

'Decupaj' de pe geam:

image

Ansamblu:

image

Poze mai bune nu cred ca pot sa fac, cu ce am in dotare
[WWW]
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Aliensii aia se misca?
Incearca sa opresti filtrul si incalzitorul vreo 5 minute si uita-te atent daca se misca dupa ce a incetat orice miscare a apei.

865
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Acum nu mai sunt (am curatat peretii acvariului) insa am sentimentul ca se formeaza din nou.
Primele puncte apar foarte greu, insa cu cat sunt mai multe cu atat apar mai multe. Presupunerea mea este ca nu se misca (m-am uitat la cei de pe cabomba care sunt cumva mai feriti de curent, si stau ficsi).

Ii mananca Physa Marmorata (insa doar partea cu cili). Punctuletul de pe geam nu il mananca [am privit cu atentie cand se plimbau melcisorii pe geam]. Insa eu am putini Physa si nu faceau fata.
[WWW]
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Ai scapat de hidosenii Adica hidre, planarii si alte d-astea...

Banuiesc ca sunt un fel de alge verzi filamentoase care de obicei au o culoare verde deschis si apar daca sunt multi nutrienti in acvariu. Insa sub o lumina mai slaba pot in anumite conditii sa aiba putina clorofila si atunci culoarea lor tinde catre alb sau e chiar alba. Presupun asta si datorita faptului ca spui ca sunt mancate de melci. Daca erau planarii melcii nu se atingeau de ele.

865
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Vad ca incet incet au inceput sa creasca si pe ludwigia repens (pe geam vad ca n-au mai aparut - sau cel putin nu vad nimic deocamdata).
Se vad ca niste perisori albi ce stau asa in bataia 'apei'. Frunzele mai vechi (planta era crescuta cand am cumparat-o eu) sunt si mai incarcate [in conditiile in care acele frunze, la mine in acvariu, au inceput sa putrezeasca - partea superioara a ludwigiei e frumoasa, dar partea de jos e nasoala; pe un alt topic mi s-a zis ca de fapt e normal, cand pui planta in alt acvariu ,sa nu 'mearga' frunzele existente, in noile conditii).

Dar revenind, uitati clilii/perii/algele albicioase de pe frunzulite. Cred ca au 1mm inaltime, poate un pic mai mult.

image

image
[WWW]
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

Am avut avut aceeasi problema cand am re-setat acvariul si a trebuit sa o iau de la capat cu ciclarea, s-a rezolvat schimband apa mai des, aproape 10% la 3 zile in loc de o saptamana. Dupa ce plantele s-au obisnuit in noul environment si au inceput sa se dezvolte a disparut si acel "puf".

...
[Yahoo!] [MSN]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Filipica, merci. Cred ca ai dreptate.

Acum imi dau seama ca punctele alea au inceput sa apara atunci cand filtrul s-a imbaxit de mizerie. De vreo saptamana vreau sa-l spal (a trecut o luna fix de cand i-am dat drumul), si azi i-a venit randul.

Aproape sa vomit de cat de urat mirosea s-a inegrit apa de 5L (scoasa din acvariu) in care a plutit. Probabil bacteriile alea din el nu-si mai faceau treaba corect.

Am mai pus oricum inca un filtru cu burete, si le-am aranjat in asa fel incat apa suflata de cel mare sa arunce mizeriile pe burete. Si o sa spal mai des buretele si asta e. Oricum acum toata apa miroase de la el, si o sa schimb zilnic cam 10% ca sa dispara mirosul (NO2- < 1ppm, NO3- < 25ppm).
[WWW]
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com