[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
acvariu #2  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

mi-am luat un acvariu (nano) de 5 Galoane pentru niste red cherry shrimp (probabil vreo 10), pe care-i voi lua in cateva saptamani. il ciclez de vreo 2 saptamani cu niste guppy: 1 mascul si 3 femele, 2 pomancea mici si niste malaysian snails. am folosit de la bun inceput Cycle de la Hagen si mi se pare un produs excelent
dimensiuni 40 X 20 X 25 (L X l X H)
filtru AquaClear30
lumina AquaGlo 15 W
am folosit decorul 3D din stanga pentru peretii acvariului:
image
si l-am plantat cu ce-am cules de prin defrisarile din acvariul mare.
am citit niste articole despre cum sa pui riccia pe substrat sau bolovani (link)si mi-ar placea sa incerc pe viitor sa scot actualele plante si sa-l las doar cu riccia. ma gandesc ca RCS vor fi fericiti si acvariul va arata beton
asa arata acuma:
image
sugestiile si parerile sunt binevenite

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

nu vreau sa fiu pisalog, da chiar nimeni nu zice nimic?!?
zilele trecute am scos guppy, si am pus 7 red cherries :bgalben:
e normal ca unii dintre ei s-au facut rosii dupa a doua zi, iar altii inca sunt transparenti??? nu par stresati deloc, nu se ascund si mananca cu totii cu pofta.
riccia inca n-am reusit sa gasesc, dar am vorbit cu cineva sa-mi dea putina zilele urmatoare.

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

ozi wrote: da chiar nimeni nu zice nimic?!?
Sa nu crezi ca n-a fost remarcat acvariu', da' e prea crud sa bagam circoteli . Aranjeaza-l, fa tufe aranjate coolt si-o sa vezi atunci comentarii & .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Ok ...vorba Marelui Bazna...am remarcat, am comentat in barba ...si am uitat sa dau pe goarna
Regula numarul unu a fost incalcata:
Nu exista acvariu de red cherry fara java moss. Acolo e zona lor, acolo le place, acolo isi desfasoara activitatea inclusiv acolo se ascund puii. Recomand deci java pe batz

Deobicei cei rosu inchis sunt femelele...ia baga o geana poate unele au niste oua galbene pe burta Cei transparenti si mai mici sunt masculii. Asadar nu-ti fa probleme de ce unii sunt mai colorati si altii nu.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

E de la poza sau mi se pare mie ca acvariul nu este orizontal ?

865
[Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

da, acvariul nu este chiar orizontal. este din cauza mesei si am observat abia dupa ce am amenajat acvariul. pentru ca in faza initiala avea un substrat din pietris de 4-6mm, care-i dadea un aspect foarte urat si-l facea sa para extrem de mic, l-am schimbat cu substratul-nisipul actual si am pus niste fasii de carton sub acvariu ca sa-l mai echilibrez spre orizontala....dar din pacate le-am pus in partea gresita, si l-am strambat si mai tare :paperbag: :paperbag: in curand voi remedia situatia
voi incerca sa aranjez tufele coolt, dar este un acvariu low-tech, iar plantele cresc al de incet.
coincidenta face, ca le-am pus acum cateva zile un ghem de christmas moss din acvariul mare, pentru ca am niste alge nenorocite pe el, si vream sa vad daca le vor manca crevetii.

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Sandu wrote:
Deobicei cei rosu inchis sunt femelele...ia baga o geana poate unele au niste oua galbene pe burta ...


m-am uitat dupa oua de mi-o iesit ochii din cap , dar n-am vazut nimica asemanator cu ce-am gasit prin pozele de pe net. dar totusi 2 creveti au ceva ce ceilalti nu au (ma gandesc c-o fii ouale in formare, dar poate gresesc). oricum am facut poze, si poate va dati voi cu parearea ce or fii:
image
image
image
iar asta este o femela(cred, pentru ca esti foarte rosie) care nu are acele "oua":
image
image

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Sincer sa fiu nici eu nu vad oua...asteapta o sa apara. Ai rabdare si ai sa vezi. Deocamdata vad ca ti-a inflorit Bacopa , asa ca ai motiv de bucurie oricum.
Vad ca ai tinut cont de ce ti-am zis cu Java...ai vazut ca te-am sfatuit de bine si ca stau toata ziua acolo? :-)

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

BlackAdder wrote:E de la poza sau mi se pare mie ca acvariul nu este orizontal ?
ozi wrote:da, acvariul nu este chiar orizontal. este din cauza mesei si am observat abia dupa ce am amenajat acvariul. pentru ca in faza initiala avea un substrat din pietris de 4-6mm, care-i dadea un aspect foarte urat si-l facea sa para extrem de mic, l-am schimbat cu substratul-nisipul actual si am pus niste fasii de carton sub acvariu ca sa-l mai echilibrez spre orizontala....dar din pacate le-am pus in partea gresita, si l-am strambat si mai tare :paperbag: :paperbag: in curand voi remedia situatia

Tocmai acum am observat schimbul asta de replici, e de cascadorii rasului. Eh, lasa, noi sa fim sanatosi!

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Mitica
Member

Joined: 08/10/2006 16:33:26
Messages: 164
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Nu imi place pentru ca decorul negru de pe pereti accentueaza senzatia de mic. Poate il lasi fara?

----------
Diverse
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Sandu wrote:... Deocamdata vad ca ti-a inflorit Bacopa , asa ca ai motiv de bucurie oricum...

:yeee: sa stii ca bucuria e mare!!!
mai ales ca in celalalt acvariu (care-i mai high-tech, cu lumina multa si CO2 (din bombe ) nu vrea sa infloreasca nici al

Mitica wrote:Nu imi place pentru ca decorul negru de pe pereti accentueaza senzatia de mic. Poate il lasi fara?


te referi la decorul Marina 3D??? care e gri
din pacate l-am lipit cu silicon de geamuri, si oricum chiar daca ii accentueaza senzatia de mic, mie imi place asa si nu l-as scoate nici in ruptul capului

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

:jumpers: VOI FII TATIC (de creveti) !!!
am observat azi ca una din femele are oua pe burta
image
asa de curiozitate, cam cat dureaza pana le depune?? iar apoi in cat timp vor deveni puii in adulti?

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

ozi wrote::jumpers: VOI FII TATIC (de creveti) !!!
am observat azi ca una din femele are oua pe burta

Ti-am zis????
E vezi ca totul e ok
Cam in 2 saptamani la cum arta...poate mai devreme. In general perioada e undeva intre 15-30 zile.
Adulti cam in trei luni.
Vezi ca prima data o sa fi disperat ca nu ai pui desi femela nu mai are oua . Sunt asa de mici puii...apoi incetul cu incetul cresc. Cat sunt mici fac deliciul neonilor si in general al pestilor.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

okay, merci fain
neonii si ceilalti pesti pot sa-si puna poftele'n cui ca la mine crevetii stau singuri, adica doar cu melci pomancea si Malaysian Trumpet (Melanoides tuberculata). sa-mi fac oare griji ca melcii ar halii ouale ori puii?
si inca o intrebare. peste intake-ul filtrului am pun un burete, care l-am cusut de jur imprejur cu ata ca sa nu fie locuri pe unde sa fie supti crevetii, dar oare puii, daca sunt de marimea artemiilor, nu pot fi supti de filtru printre porii buretelui???

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Nu-i problema nici cu melcii, nici cu filtru atat timp cat ai pus buretul ala.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

imageVOI FII TATIC (de creveti) !!!


Felicitari si sa-ti traiasca! :bravo:
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Dat fiind ca nu ma pricep deloc la creveti am si eu niste intebari:

1) ce le putem da sa manance?
2) ce temperatura trebuie sa aiba apa din acvariu?
3) din discutiile anterioare rezulta ca nici melcii nici filtrul nu ameninta eventualii pui. Insa ceilalti creveti din acvariu, sau chiar parintii nu mananca puii? Asta in ipoteza in care in bazin sunt numai creveti.
4) schimburile de apa se fac la fel ca si in cazul unui acvariu cu pesti?

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

Aici o sa gasesti toate informatiile despre creveti.

Succes,
D
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

[quote="viviparu'"]Dat fiind ca nu ma pricep deloc la creveti am si eu niste intebari:

1) ce le putem da sa manance?
2) ce temperatura trebuie sa aiba apa din acvariu?
3) din discutiile anterioare rezulta ca nici melcii nici filtrul nu ameninta eventualii pui. Insa ceilalti creveti din acvariu, sau chiar parintii nu mananca puii? Asta in ipoteza in care in bazin sunt numai creveti.
4) schimburile de apa se fac la fel ca si in cazul unui acvariu cu pesti?[/quote:5fd606393e"]
1. In general in primele zile de viata puii mananca de pe Java alge. De aia am recomandat tot timpul planta asta. Daca nu aveti Java moss va recomand Monosolenium tenerum Este universul lor, acolo stau , cresc, se hranesc, aduc pe lume generatii de pui care reiau ciclul de la capat Chiar daca nu sunt de dimensiuni macro algele exista pe firele de Java. Apoi resturile descompuse de de la fulgi din alimentatia pestilor...In general un acvariu echilibrat ofera suficiente surse de hrana spre a pune pe picioare generatii de creveti.
2. Temperatura optima a unui acvariu...asta nu inseamna ca ocazional nu am tinut crevetii pe timp de vara si la 35 de grade dar asta nu e bine pentru pui smilie Asadar vrei temperatura ideala:24-26 grade celsius.
3. Canibalism a mai fost semnalat insa cu totul intamplator in acvarii in care spatiul e mic, acvariul este gol etc
4. Schimburile de apa se fac la fel de des cu atentie la doi parametrii....modificarile de pH si mare atentie la clor care-i pune urgent cu roatele`n sus. De asemeni sunt extrem de sensibili la lipsa oxigenului! In paranteza fie spus pH-ul este factorul care tine sub control reproducerea lor mai mult sau mai putin frecventa

Vad ca prin alte parti brodand pe jumatate din cate am scris eu la topicul asta cu informatii luate dupa net au scos un "articol" uitandu-se cine a insistat cel mai tare pentru aducerea crevetelui in Romania pe vremea cand traditional noi cautam tot felul de chemecale anti-alge...
Ca sa zic asa, articolul meu va fi complet in clipa in care epuizati toate intrebarile pe subiect :-) ...asa ca daca mai aveti intrebari shot

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

viviparu'"]1) ce le putem da sa manance?...[/quote:854642caad wrote:
Eu le dau ca supliment JBL Novo Prawn. Pana sa apara asta, le dadeam Hikari Tropical Algae Wafers (nu e o mancare dedicata, dar o mancau cu placere). Cand o sa apara si pe la noi, o sa trec pe Hikari Crab Cuisine. Pana atunci JBL ramane de baza.
viviparu'"]3) ... nici filtrul nu ameninta eventualii pui...[/quote:854642caad wrote:
Din pacate al meu ii cam ameninta... filtru intern de Juwel Rekord 60. La curatarea lui gasesc printre bureti de fiecare data 15-20 de pui de cca. 2mm. Bineinteles ca incerc sa salvez cati pot... ideea e ca pot ajunge acolo...

La mine cel mai bine se simt in Java Moss, iar daca nu gasesti ce ti-a recomandat Sandu, poti opta pentru Egeria Densa sau Cabomba Caroliniana (asta daca poti sa te impaci cu ritmul lor de crestere)

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com