[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
What Dreams May Come  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Da, e foarte frumoasa, dar nu o vad sub talia Alternanthera Mini, cea care este in coltul din dreapta si care
este cea mai mica varietate de plante cu frunze rosii pe care o pot procura in Romania. Eu la ea ma gindeam
sa o folosesc in fata casei dupa relocarea celei Lila.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/10/2017 18:16:45


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Eu zic ca e sub althernatera mini ca talie . Am avut althernatera mini in primul setup .... si dupa ceva timp numai mini nu mai era .
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Problema ar fi de unde sa o comand, ca nu gasesc la nici un furnizor varietatea aceea.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Problema ar fi de unde sa o comand, ca nu gasesc la nici un furnizor varietatea aceea.


Nu stiu Silviu . Dar ca planta e superba .
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

am vazut pe amazon...5 E si ceva,....Ludwigia sp. Mini 'Super Red' Live Aquarium Freshwater Plants Rare Repens Rubin...
by New
$5.49 $
nu stiu cum cumperi din romania dar e un sit care da indicatii cum sa faci cumparaturi pe amazon, din romania

http://lansare.info/2017/01/04/cum-sa-cumperi-produse-de-pe-amazon-in-romania/


ai vazut planta asta?.. imi pare ca s-ar potrivi de minune la tine si nu pare mare
Bucephalandra Green Wavy (Loose Rhizome)

This message was edited 1 time. Last update was at 30/10/2017 22:46:46


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Felicitari, frumos acvariul. Dar se cam pierd pestisorii in el.
Ar merge niste pestani mai mari bagati acolo.
Pentru plante, erau vreo 2 colegi care aveau plante mai multe si mai variate de vanzare la noi pe forum.
Incearca si la ei sa vezi ce au pe stoc poate gasesti ceva sa-ti placa.
(Ex: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40312.page sau VictorZ )

This message was edited 2 times. Last update was at 31/10/2017 07:57:07


[Nano cu albinute] [Old tree]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Adrian, multumesc, am gasit si eu dar nu sunt livrabile in Romania. Trebuie gasita o firma care cumpara mai multe plante.

Antecume, multumesc frumos. Voi verifica si trebuie sa gasesc o solutie in max. doua saptamini, inainte de prima tunsoare.

Legat de pestisori ... eventual niste ciortani din aceia pe care ii vad pe la colegi, nu-i asa? Si nu mai am nevoie de foarfece!
Neonii sunt alegerea "sefei", nu m-am putut impotrivi. Ii considera cei mai eleganti pestisori pentru acvariu si nu greseste deloc!
Probabil ca inca mai duce dorul acvariului pe care il aveam in Iasi si pe care l-am desfiintat cind ne-am mutat. Dupa o scurta
experienta cu carasi, l-am "umplut" cu 3 varietati de neoni, era o mare miscatoare de culori.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Si mie mi se pare prea mare frunza Alternantherei. Esti sigur ca e varietetea "mini"? E dintr-o sursa sigura? Te intreb pentru ca mi se pare ca are frunza prea lata, la "mini" frunza e mai ingusta iar tufa arata un pic altfel, e putin mai indesata.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cea inalta este Alternanthera Reineikii Lila in-vitro, crescuta in forma emersa, in caserole.
In mijlocul grupajului si in stinga este Alternanthera Mini, plantata direct in acvariu, la amenajare.
Nici eu nu inteleg cum unele s-au inaltat atit de mult (in special cele din caserola) iar altele nu.
Unele exemplare, daca te uiti cu atentie, au peste 25 de cm.

Insa toate au fost comandate de la nevertebrate.ro, impreuna cu Staurogyne si gazonul
si sunt furnizate de Dennerle.

Uite ...

image

image

This message was edited 1 time. Last update was at 31/10/2017 09:22:01


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

M-ai luminat, multam .
Eu zic sa lasi Alternanthera reineikii lila doar in spatele spatelui sau nici acolo, e capabila sa devina uriasa si poate da senzatia de micime intregului acvariu. Pacat ca are asa culoare frumoasa si-i greu sa renunti la ea. Alternanthera "mini" merita o sansa, face tufe joase si bogate, mi se pare potrivita chiar daca nu are aceeasi culoare ca lila.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu as renunta la ea cu totul; are exact culoarea pe care mi-am imaginat-o pentru acvariu.
La fiecare etaj de frunze emite radacini aeriene. Vreau sa o sectionez de la baza (nu poate
fi dezradacinata pentru ca are o radacina foarte ramificata si deasa) apoi sa iau partea de
sus (4-5 cm) si sa o replantez. Oricum, ideea cu relocarea mi se pare buna; in locul ei,
printre pilastri, o inmultesc pe cealalta (mini). Multumesc de sfat!

image

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

O poaza luata pe fuga, cu telefonul. Moss peste tot, cu o mica surpriza (nu stiu cum, dar in moss-ul primit s-a strecurat un
pui de Riccia si acum trebuie sa-i gasesc un loc). Miine urmeaza prima tunsoare. Revin cu poze dupa ce se limpezeste apa.
Foarte curind voi avea si primele flori de Bucephalandra.

image

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

arata fain muschiul ala, de care e? parca nu e java din asta ordinar, o fi christmas?

stii ca riccia e invaziva, se rup bucati din ea si te trezesti cu riccia peste tot, mie mi-a luat 1 an sa o elimin complet dintr-un acvariu in care nu o mai voiam si mi-am promis ca nu ma mai ating de riccia in veci
ca dovada ca e invaziva e chiar faptul ca ai gasit-o in muschi )

This message was edited 2 times. Last update was at 08/11/2017 16:49:25




Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Stiu. Problema apare cind incerci sa o tunzi sau la manipulare. Am de gind sa o las pe bucata aia de lemn iar tunderea,
(ca de altfel pentru aproape tot moss-ul din acvariu) o voi face in afara acvariului. Moss-ul este XMas si Flame.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Nu numai la tuns sau manipulare. Riccia se extinde rapid si partea de sus umbreste partea de jos care moare si se dezintegreaza, ceea ce face ca partea de sus sa se elibereze si sa se imprastie. Bine, poti sa eviti asta tunzand-o des dar risti sa o imprastii chiar tu.
In fine, stii tu ce faci, eu am zis asa ca inca mi-e ciuda pe nenorocita, nu as mai atinge-o nici cu prajina :-))

O sa caut si eu muschi din ala ca imi place mult.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/11/2017 16:59:40




Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Multumesc pentru sfaturi, o sa tin cont de ele. Daca vad ca devine "obraznica" o elimin cu totul.
Sper sa o pot tine in forma de insula pe portiuni de lemn pe care le pot scoate usor din acvariu,
apoi tunde si pune inapoi, fara probleme.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ziua 50.
Inca mai am ceva alge dar "mincaii" ii dau inainte si probabil ca in 1-2 saptamini scap de ele.
Inainte de un schimb de apa : NO2 = 0; NO3 = 10-15, pH = 7,2; GH = 6.
Cu exceptia unui Amandae, nu am mai avut pierderi. Cel mai rau a fost pentru OTO : au ramas doar 5!
Fertilizarea este : Masterline I+II, Ferropol, Kalium-Potasiu si Tropica Univeral, in doze diferite, recalculate
pentru 1/3-1/2 din doza saptaminala. CO2 : aprox. 200 b/min. Citeva poze dupa prima tunsoare partiala
(am tuns moss-ul pe cele mai multe din elemente, am indepartat Alternanthera Lila si incerc sa-i fac loc celei mini;
de copacei nu m-am atins inca, la fel de casuta).

image

image

image

image

image

image

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Ma intreb cum ar arat doar cu plante verzi . Imi place tare mult zona din jurul casutei . Doar cu moss si gazon ar arata super .
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Sa stii ca m-a batut un gind insa nu am rezistat ... culorii! Poate la un reset ... Multumesc pentru aprecieri.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Ma maninca sa fac o chestie. Diseara ( daca nu ajung prea tirziu acasa) cu permisiunea ta o sa descarc una din pozele de ansamblu si o sa schimb culoarea la althernatera - o sa o duc la nuanta moss ului sa vedem cum arata bazinul numai in verde .
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com