[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Stagiu de 2 saptamani ...daca-i musai cu placere  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
Del_bocas
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/09/2007 06:04:18
Messages: 31
Location: Baia Sprie, Maramures
IP:
Offline

Salutare tuturor. Iata povestea:
Ma numesc Eugen Boca, si la cei 40 de ani ai mei (un coleg avea o vorba ,,om batran si fara minte''), am fost rugat de cineva sa-i intretin acvariul (de cca 180 litri) de la cabinet deoarece persoana care se ocupa de el nu se mai ocupa.
Am avut aceasta pasiune in adolescenta cu muuulti ani in urma, dar fiind pe banii parintilor, intr-o minunata epoca de aur si viatza de kko, a trebuit sa renunt, insa nu mi-am pierdut dragostea pentru toate minunatiile pe care ti le ofera un acvariu daca stii sa le descoperi.
Dotarile gasite initial: un filtru submersibil de pe care s-a sters inscriptionarea cu numele producatorului poate daca il descriu va dati voi seama ce tip de filtru e, are traseul apei printr-un burete de culoare neagra (poate aflu de la voi de ce e negru, banuiesc ca e carbonic, sper sa nu spun prostii din prima), apoi trece printr-o cutie in care este un saculet cu niste cilindri micuti (dar multi ), care banuiesc ca ar trebui sa fie carbune, apoi apa iese cu destul de mare presiune printr-un sistem de tevi imbinate intre ele si gaurite.
Sistem de aerare al apei nu era, lumina ardea 24 din 24, existand un tub fluorescent de cca 18-20W.
Exista si un incazitor reglabil dar s-a sters firma producatoare si de pe acesta.
Mai erau si 2 plante artificiale pline de alge.In rest multe alge verzi pe toate fetzele interioare, pietris colorat ca substrat si plin de excremente. Doamna mi-a spus ca pot cumpara tot ce mai e necesar...asa ca m-am apucat de cumparaturi (dar cu bun simt sa nu sar calul cu sumele), am luat un filtru TetraTec pentru acvarii de 60 litri (sa imi ajunga banii pentru celelalte accesorii), pompa de aer, futrun, pietre de dispersie a aerului, T-uri cu reglaj de debit, termometru, un burete in care intra aerul in mijloc si tot pe acolo si iese si care mi s-a spus ca devine filtru biologic in timp, am montat un dispozitiv gen priza programabila digitala pentru a intrerupe lumina pe timpul noptii ca sa aiba si bietii pesti timp de odihna 3 plante artificiale (pana o sa mai am aprobare de investitii ca sa pot lua kit de CO2 si celelalte minuni necesare plantelor naturale si de sigur plantele naturale) si alte accesorii pe care nu le mai mentionez acum.
Locatarii initiali erau 2 scalari mari, un moly femela cu coada in semiluna, un tetra tot mare si el, 2 xipho, un sanitar (din acela alb cu ochii rosii). Am facut curat, am inlocuit o parte din apa si de cca 2 saptamani apa e cristalina.
Intre timp am cumparat si noi locatari din care amintesc acum: 6 carasei mici, care cand vor creste ii voi muta intr-un acvariu al lor, vreo 14 neoni albasstri, 2 neoni negri (doar atatia mai erau la magazin), 4 gurami rosii (le zice altfel dar nu-mi amintesc acum), un mascul de Beta, vreo 6 zebre (am uitat sa spun ca erau in acvariu 4 dinainte), 4 platy, 2 hyphessobricon ceva rude cu sanitarii, un fel de tetra cu inotatoarea dorsala mare si neagra nu stiu cum le zice, ... o sa va spun lista completa la momentul potrivit.
Important este ca am reusit sa rezolv sa fie apa curata si sa asigur hranirea automata cumparand un hranitor EHEIM 358, asta pentru ca eu lucrez 2 zile la munte si in a treia cobor si nu ma puteam baza pe factorul uman care ii hranea de musai ...
Cam atat pentru inceput.
Sper sa invat mai multe si mai de actualitate de aici de la voi si desigur sa-mi aduc aportul daca voi avea ocazia.

Multumiri realizatorilor forumului pentru tot ce inseamna acesta pentru pasionatii de acvaristica din Romania.
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Bine ai venit vecine .

Ai reusit sa rezolvi in mare parte problemele acvariului .

Da' as prefera sa-ti atrag atentia asupra gravei greseli de populare a acvariului . Ai pus acolo o multime de specii de pesti care nu se potrivesc deloc, nu mai insist asupra incompatibilitatilor.
Del_bocas wrote:2 scalari mari, un moly femela cu coada in semiluna, un tetra tot mare si el, 2 xipho, un sanitar (din acela alb cu ochii rosii).
.................
6 carasei mici, care cand vor creste ii voi muta intr-un acvariu al lor, vreo 14 neoni albasstri, 2 neoni negri (doar atatia mai erau la magazin), 4 gurami rosii (le zice altfel dar nu-mi amintesc acum), un mascul de Beta, vreo 6 zebre (am uitat sa spun ca erau in acvariu 4 dinainte), 4 platy, 2 hyphessobricon ceva rude cu sanitarii, un fel de tetra cu inotatoarea dorsala mare si neagra


Sper sa reusesti sa achizitionezi dotarile necesare cresterii plantelor naturale si sa faci un acvariu frumos.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Del_bocas
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/09/2007 06:04:18
Messages: 31
Location: Baia Sprie, Maramures
IP:
Offline

[quote="Porcu'"]Bine ai venit vecine .

Ai reusit sa rezolvi in mare parte problemele acvariului .

Da' as prefera sa-ti atrag atentia asupra gravei greseli de populare a acvariului . Ai pus acolo o multime de specii de pesti care nu se potrivesc deloc, nu mai insist asupra incompatibilitatilor.
[/quote:48b9647500"]

Da recunosc, acum cum tot citesc pe-aici daca ar fi sa-mi tot trag palme la fiecare bazaconie pe care o recunosc ca am facut-o ar trebui sa ma ,,las de meserie''. Ceea ce e mai ciudat e ca nu am observat in practica nici o manifestare de incompatibilitate care sa ma fi pus in garda ca ceva nu e bine, dar poate e prea devreme...Poate ii apuca pandaliile mai incolo cand mai cresc.

De ce vecin? Esti din Baia Mare, cartierul Egiptul antic ? :-)
[Yahoo!]
Del_bocas
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/09/2007 06:04:18
Messages: 31
Location: Baia Sprie, Maramures
IP:
Offline

Apropo vecine, ce faci de Craciun? , :o
[Yahoo!]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Salutare vecinilor! Bine ai venit pe forum Eugen!

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Del_bocas wrote:Ceea ce e mai ciudat e ca nu am observat in practica nici o manifestare de incompatibilitate care sa ma fi pus in garda ca ceva nu e bine, dar poate e prea devreme...
Ca n-ai observat nimic, nu inseamna ca e bine . In primul rind carasii au nevoie de temperatura mica, nu sint pesti tropicali. Ai acolo pesti de Amazon care prefera apa moale si acida (pH in jur de 6). Ai vivipari care prefera apa mai dura si un pH neutru, chiar usor alcalin - 7-7,5.
Ca pestii se adapteaza si pot trai si alti parametrii ai apei decit cei din apele de origine e oarecum adevarat, da' nu asta e scopul nostru, nu vrem sa incercam sa adaptam pestii la conditiile pe care le avem noi la dispozitie, ideea e de a crea in acvariu conditii cit mai apropiate de cele din natura. Un peste tinut in alte conditii decit cele din apele de provenienta se va chinui sa se adapteze, nu va atinge potentialul maxim (ma refer la colorit, dimensiuni, vitalitate, capacitate de reproducere .......).

Masoara duritatea apei de la retea - GH si KH. Apoi o sa vedem ce pesti se potrivesc. Nu stiu de unde se alimenteaza Baia Sprie cu apa potabila. Daca e din baraju' de la Firiza (ca Baia Mare) atunci ai GH=1, KH=0 si e bine sa tii pesti din bazinu' Amazonului.

Del_bocas wrote:Esti din Baia Mare, cartierul Egiptul antic ? :-)
Idoobitabil™ .


Del_bocas wrote:Apropo vecine, ce faci de Craciun?
Am mari probleme existentiale in perioada respectiva :8:

Poze: smilie ... Poze cu plante
Del_bocas
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/09/2007 06:04:18
Messages: 31
Location: Baia Sprie, Maramures
IP:
Offline

Del_bocas wrote:Ceea ce e mai ciudat e ca nu am observat in practica nici o manifestare de incompatibilitate care sa ma fi pus in garda ca ceva nu e bine, dar poate e prea devreme...


Iti multumesc mult pentru sugestii, nici nu m-am gandit vreo clipa sa fac ,,cercetari'' din acestea masochiste asupra bietelor vietuitoare si sa testez cum se adapteaza la alte conditii decat cele ,,de la mama lor''.

Apa nu am luat-o din circuitul public ci am adus-o de la un izvor care este la intrarea intr-o galerie de mina unde s-a realizat de catre ortaci o cismea. Pot sa iti spun ca apa asta daca o lasi o luna intr-o sticla nu face nici un fel de depunere ceea ce s-a intamplat cu alte surse de apa. Am cumparat si un tester de duritate si la apa de la izvor mi-a iesit 2 iar la apa de la robinetul de Baia Sprie mi-a iesit 4-5... e testul cu numarul de picaturi, sper ca am inteles bine procedura de testare, o sa merg acasa si scanez instructiunile si le postez aici pe forum, poate ma ajuati sa-mi confirmati daca am inteles bine.

Acuma in afara de sfaturile binevenite pe care le-ai dat ce e de facut cu pestii? Ca fapta-i consumata.
Daca postez un inventar complet imi spui cum sa-i impart si despart ca sa fie ok?
Nu de alta dar sotia mea atata a fost de incantata cand a vazut acvariul de la cabinet, ca in urmatoarea am cumparat imreuna unul de 80 de litri la ea in birou la serviciu, cu toate cele necesare si as putea sa fac 2 grupe compatibile din cei existenti, in 2 acvarii diferite sau de ce nu in 3 (ca ma bate gandul sa pun unul sau mai multe si acasa dupa ce imi mai lamuresc necunoscutele pe-aici pe forum).
Ultima data, adica acum 2 zile am mai cumparat 5 pitici de tetrazona sumatrani am inteles ca le zice (aceia cu dungi nerge si aripioare rosii, sa nu fie singurel ala mare), 4 xipho roshii cu ochii roshii, 2 femele si 3 masculi (abia azi am citit aici pe forum faza cu stresul masculilor si o sa completez cu femelele de rigoare), 5 sanitari albi mici (din aceia cu ochii roshii) si 2 gourami albastrii cam la fel de mari ca si cei roshii (la care le zice altfel).
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Del_bocas wrote:nu m-am gandit vreo clipa sa fac ,,cercetari'' din acestea masochiste asupra bietelor vietuitoare si sa testez cum se adapteaza la alte conditii decat cele ,,de la mama lor''.
Nici nu te acuzam d-asa ceva , erau doar sugestii .

Del_bocas wrote:Am cumparat si un tester de duritate si la apa de la izvor mi-a iesit 2 iar la apa de la robinetul de Baia Sprie mi-a iesit 4-5... e testul cu numarul de picaturi, sper ca am inteles bine procedura de testare
Sint citiva p-aici care ne invidiaza si ne-ar lua gitu' pentru norocu' nostru porcesc cu apa moale .......
Cel mai bine ar fi sa te ocupi de speciile din bazinul Amazonului: multe cichlidae, characidae, catfish .......
Si mai bine ar fi sa te ocupi de plante - majoritatea prefera apa moale.

Del_bocas wrote:Nu de alta dar sotia mea atata a fost de incantata cand a vazut acvariul de la cabinet, ca in urmatoarea am cumparat imreuna unul de 80 de litri la ea in birou la serviciu
La faza cu sotia incintata de acvariu, jumate de forum te invidiaza , io zic sa profiti la maxim, cea mai crincena piedica in calea dezvoltarii acvaristicii in Romania o reprezinta nevestele .


Din speciile pe care la ai iti sugerez sa le asociezi cam asa:
- intr-un acvariu tii scalarii, sanitarii si neonii - apa e perfecta pentru ei
- in alt acvariu tii viviparii - molly, xipho - aici e bine sa folosesti niste cochilii in filtru (sau KH plus, se gaseste la magazine) sa mai cresca duritatea, altfel scade pH-u' prea mult
- in alt acvariu tii gurami, zebrele, tetrazona ....... sper ca zebrele nu-s voalate ca le ciupesc tetrazona .

Daca ti se par prea multe acvarii, poate ar fi bine sa mai reduci numarul de specii .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Porcu'"]Sint citiva p-aici care ne invidiaza si ne-ar lua gitu' pentru norocu' nostru porcesc cu apa moale .......[/quote:b1a501ce77 wrote:

Ahaaaa si eu cunosc pppaaa unu`

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

No pa,mai frati ortaci in ale acvaristicii din "maramu"
tare fericiti mai sunteti voi cu apa voastra
Cineva sus va iubeste
cand ma gandesc ca eu acum 3 saptamani aveam duritatea DGH 18
ma doare capul

Ogar batrin dar.... cu miros fin
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com