[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Donez un "infractor" aymonieri  XML
Forum Index » Donatii
Author Message
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

Donez un aymonieri care a sosit clandestin cu cativa ottocinclus, nu am avut timp sa stau sa ii verific pe toti, dupa aclimatizare i-am introdus in bazin si la revedere. Ieri l-am observat si pe sobolanul asta :D.

Locatie: in Crangasi, aproape de metrou (apropo de asta nu ma pot deplasa la metrou, lucrez de la domiciliu si nu pot pleca cand doresc sau cat doresc, multumesc pentru intelegere), doar sa fiu anuntat dinainte cu ceva timp, chiar cu o zi, ca sa pot prinde animalul (e foarte rapid si sta foarte mult timp ascuns, ador sa prind genul asta de peste).

0734.302.364, Stefan

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Sfat: pt a il prinde mai usor, utilizeaza un juvelnic mai maricel si scade nivelul apei, mai putina apa, mai putin loc de fuga pt el.

Un alt sfat: sa inteleg ca dupa aclimatizare, i.ai "aruncat" direct in bazin cu tot cu apa din punga, respectiv din petshop, un lucru foarte rau si nociv pt tine dar si pt ei. Apa din petshop este o apa ce are contact cu substratul acvariilor de acolo, iar in acele acvarii vin tot felul de pesti de.a lungul timpului, ce chiar daca vin sanatosi, se pot imbolnavii datorita conditiilor precare de pastrare. Acele bacterii tu le.ai introdus direct in bazinul tau, loc unde se vor inmultii relativ repede(in caz ca ai facut cum ma tem ca ai facut ). In cazul in care ai facut asa, urmareste in perioada urmatoare atat comportamentul pestilor cat si conditia fizica,mai precis subtierea burtilor, felul excrementelor, etc. Preventiv poti folosii metronidazol, varianta cea mai ieftina, dar poate ai noroc si totul va fi ok. Ape limpezi si pestisori sanatosi

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

paradoxx wrote:Sfat: pt a il prinde mai usor, utilizeaza un juvelnic mai maricel si scade nivelul apei, mai putina apa, mai putin loc de fuga pt el.

Un alt sfat: sa inteleg ca dupa aclimatizare, i.ai "aruncat" direct in bazin cu tot cu apa din punga, respectiv din petshop, un lucru foarte rau si nociv pt tine dar si pt ei. Apa din petshop este o apa ce are contact cu substratul acvariilor de acolo, iar in acele acvarii vin tot felul de pesti de.a lungul timpului, ce chiar daca vin sanatosi, se pot imbolnavii datorita conditiilor precare de pastrare. Acele bacterii tu le.ai introdus direct in bazinul tau, loc unde se vor inmultii relativ repede(in caz ca ai facut cum ma tem ca ai facut ). In cazul in care ai facut asa, urmareste in perioada urmatoare atat comportamentul pestilor cat si conditia fizica,mai precis subtierea burtilor, felul excrementelor, etc. Preventiv poti folosii metronidazol, varianta cea mai ieftina, dar poate ai noroc si totul va fi ok. Ape limpezi si pestisori sanatosi


Multumesc pentru sfaturi, insa ai dedus eronat. Am mentionat ca am introdus pestii in bazin, nu si apa (pe care nu o introduc niciodata in bazin din cauza motivelor enumerate de tine). Totul e sub control .

Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Se poate inchide, multumesc pentru gazduire.
 
Forum Index » Donatii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com