[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mor carasii  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Corin
Unripe member

Joined: 01/08/2020 18:46:04
Messages: 4
Location: Buzau
IP:
Offline

Buna ziua. O sa fie un post mai lung scuze pentru asta dar povestea este lunga.
In urma cu 3 saptamani o luna trecand pe langa un Animax fetita mea s-a plantat langa acvarii, tavalindu-se pe jos, dupa ce timp de cateva saptamani s-a tot rugat sa ii cumparam pesti. A zis scurt si la subiect ce vrea.
Acvariu mic 10l, 2 carasi unul albicios cu pete portocalii si unul auriu cam la 4 cm, pietris portocaliu de 3-4mm, si o barca de plastic.
Am mai cumparat un filtru intern resun magi200 si in cutia unde era carbune am scos si am pus Material filtrant Sera Siporax mini, plus un filtru Resun Burete SP subtire mai fin . Fiind jetul mare si facand virtej in acvariu am pus o folie de plastic mai tare intre burete si cutia de plastic in care era carbunele asa am ajuns sa am cam jumate de debit si nu mai era vartej.
Hrana pentru pesti Enjoy Granule Pesti Aurii.

Acum incepere durerea de cap.
PARTEA 1
Nestiind si necitind va dati seama ca toate au fost puse in acvariu dupa ce au fost spalate la robinet si acvariu umplut cu apa de la robinet direct, adaugat Easy Life Filter Medium la final. Nu aclimatizare, nu ciclare, nu masurat temperaturi, ce mai, ciorba.
La 2 zile pestii umflati, solzii ridicati si morti. Citesc printre randuri si descopar aclimatizarea si ciclarea, vad 2-3 video pe net cum adauga solutii si pe urma pestii.
A treia zi cumpar alti 2 carasi, masor temperatura aceeasi, ca si prima data rastorn punga cu tot cu apa. Dupa 2 zile la fel morti, intai lesinati pe o parte dupa care morti.
A 8 zi cumpar alti 2 carasi, acelasi procedeu doar ca nu mai pun apa din punga. Aici cand a doua zi i-am vazut putin lesinati am pus o picatura albastru de metilen si un varf de lingurita de sare neiodata, la 2 zile 1 mort celalat la 4 zile. La fel umflati cu solzi arici. Dar nu se ridicau la suprafata. Pe acest parcurs am schimbat apa la vreo 5 zile cam 40% cu apa statuta 2 zile in butoi.
Zic ca trebuie reset mai ales ca plecam in concediu in urmatoarele 3-4 zile.
Spun ca am dus pestii la veterinar si ii luam dupa concediu ca nu are cine sa se ingrijeasca de ei.

PARTEA2 dupa resetare.
Spalat cu apa fiarta acvariul, fiert pietrisul si barcuta.
Cumparat alt filtru extern cascada jeneca xp-03, asta are burete mare si ceva pietre intr-un saculet, adaugat in el in plus intre camera pe unde trage apa si materialele filtrante Resun Filtru Burete SP subtire mai fin e cel verde din poze.
Un background poza. Lumina si un termometru. Am pus si un cooler de pc sa raceasca la 25 grade apa.
Am pus tot in acvariu la loc, am pus apa statuta 1 saptamana in butoi de muraturi cu gura mare, am adaugat Easy Life Filter Medium.
Dupa ce am venit din concediu am mai stat cateva zile, cam 11-12 de ciclat adica si m-am dus dupa pesti. In cele 12 zile am pus mancare 1 data pe zi primele 3 si ultimile 3 zile
Am adus pestii, i-am tinut vreo 45 minute in punga in acvariu sa fie aceeasi temperatura cam 26 grade ca si in casa.
Dupa i-am varsat intrun castron cu tot cu apa, am adaugat Easy Life Voogle si am inceput sa picur apa prin furtun de aer timp de 1h cat s-a umplut castronul. Am rasturnat mai mult de jumate si am contiunat iar pana s-a umplut castronul, tot vreo 1h. In timp ce puneam apa in castron completam cu apa statuta in acvariu, in total vreo 2 litri. La final am luat minciogul si am pus pestii in acvariu. Asta era ieri, operatiunile finalizate pe la 12 noaptea.
Azi cel auriu lesinat, merg la magazin iau teste Tetra Test 6in1 si Easy Life Easystart din care pun dupa ce fac testele de apa.
Testele au iesit:
NO3 - 49
NO2 - 0.61
GH - 11
KH - 15
pH - 8
Cl2 - 0

Cand incep sa fie lesinati intra in gaura din barca. Acum nu s-au umflat
Primele 2 poze sunt din prima parte. Apa arata cam la fel in abele parti cam tulbure, este adevarat ca pusesem bacteri la partea a doua cand am facut pozele.

Eu as vrea sa fac un acvariu de 60l cu pesti mai mici si plante dar daca nu ma descurc cu astia nu are rost sa incerc cu altii.

[Thumb - 1.jpg]

[Thumb - 2.jpg]

[Thumb - 1.jpg]

[Thumb - 2.jpg]

[Thumb - 3.jpg]

This message was edited 11 times. Last update was at 01/08/2020 20:37:46

EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Salut si bine ai venit in minunata lume a iubitorilor de pestisori

Banuiala mea ar fi: Carasii mor, fiind sufocati de propriile dejectii care se transforma in exces de amoniac. (nitrati:49 este la limita irealului pentru 24-48 de ore)

Alte posibile cauze:
1: Bazinul de 10L este instabil termic. (ciortanii, au crapat datorita diferentelor de temperatura pe parcursul a 24 ore)
2: Ciclarea....
3: "apa din butoi" statuta, 2 zile.... (se cam "cocleste" si oxideaza toate alea` in ea daca nu este bolborisita)
4: Corabia, nu o emana ceva toxic?

Pentru 10L, va recomand un Beta.

Sper sa poata lamuri cauza, un coleg mai experimentat.

This message was edited 2 times. Last update was at 01/08/2020 22:00:51


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1188
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pfff... 10L este groaznic de putin pt 2 carasi
Minimul este de 50 L pt un exemplar!
Fa un alt bazin si posteaza-l pe forum pentru a te indruma pas cu pas
[WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Primele serii de pesti nu au fost aclimatizate deci cu siguranta d-aia au murit. Ultimii 2 au fost aclimatizati cum trebuie din ce am citit. Ciudat ca nu au trait. Probabil e ceva toxic in apa.
E posibil ca barca vietii sa fie de vina. Sau butoiul de muraturi? Ai spalat ceva cu detergent?
In orice caz, e exclus sa tii carasi in 10 litri. Nu mai cumpara altii, e pacat de ei. Incearca sa o convingi pe micuta ca un betta, de exewemplu, e mai indicat decat carasi.
Corin wrote:

Eu as vrea sa fac un acvariu de 60l cu pesti mai mici si plante dar daca nu ma descurc cu astia nu are rost sa incerc cu altii.


Cu cat acvariul e mai mic, cu atat e mai dificil de intretinut. Eu, spre exemplu, am unul de 400l la care schimb apa o data pe an(sa nu faci ca mine!) si unul de 54l la care schimb apa o data la 2 zile.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Corin
Unripe member

Joined: 01/08/2020 18:46:04
Messages: 4
Location: Buzau
IP:
Offline

Multumesc de sfaturi. O sa incerc sa o conving pe fata ca la veterinar a zis ca nu e bine sa tin Goldfish ca nu mai indeplinesc dorinte.
Daca pun Xipho rosu ar fi ok? Vreo 2-3-4?
Cel de la magazin a zis ca nu a intalnit sa moara asa repede, are persoane care tin 1-2 in bol cate 6-8 luni. A zis ca daca vreau, sa vin cu bidon si imi da apa din acvariu din care imi scoate pestii sa schimb toata apa in acvariu.
Butoiul este de plastic cu gura mare, incap 10l cumparat de nou, spalat doar cu apa si pe urma umplut cu apa.
Barca este tot pentru acvariu, dar poate emana ceva, ar fi urat sa vand produse care omoara pestii.
Nu am folosit nici un fel de solutii de curatat, doar pe maini ma spal cu sapun lichid dupa care clatesc bine, inainte sa umblu la pesti.


Ma uit la asa ceva: la pretul de 390 ron.
https://www.emag.ro/acvariu-tetra-starter-line-negru-54-l-4004218256989/pd/D55TYVBBM/
M-am orientat la modelul asta pentru filtru, cascada, are loc pentru orice vreau sa pun in el ca material si loc pentru termometru. Chiar vreau sa schimb din bilele de jos cu ceva ceramic si sa scot carbunele.
O sa pun niste nisip universal, prefer ceva negru, dar daca nu este bine iau clasic si cateva plante fara pretentii. Lampa cica are doar 6w, la ei pe site au scos varianta cu 10w.

Pesti o sa pun xipho, neoni, rasbora, sanitari. Daca merge bine acvariu dupa cateva luni as pune si niste creveti.
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Cheia succesului la orice acvariu este filtrarea. Ai filtrare ok, ai apa curata si pesti sanatosi, nu te doare capul. Deci in functie de buget, orienteaza-te catre cel mai SPATIOS filtru pe care vrei sa ti-l permiti. Debitul e prea putin important. Ai nevoie de spatiu in care sa iti incapa cat mai mult material filtrant((vorbim de filtrare biologica). Nu carbune, nu ceramica, nu plastic sau alte inventii inutile pentru a lua banii de la oameni. Exemple de materiale filtrante bune: Sera siporax, eheim substrat pro, seachem matrix, piatra ponce. Deci chestii d-astea super poroase care pot gazdui colonii intregi de bacterii. Restul vine de la sine. A, uitasem. Niciun filtru intern nu face nici pe sfert treaba unui filtru extern.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Corin
Unripe member

Joined: 01/08/2020 18:46:04
Messages: 4
Location: Buzau
IP:
Offline

Faye wrote:......Niciun filtru intern nu face nici pe sfert treaba unui filtru extern.


Pai la chitul asta filtru e ca unul extern cascada doar ca e pus pe interior. Are spatii dedicate separate pentru 3 tipuri de filtrare chiar 4 daca in loc de carbune pun alt ceva.
Tetratec EasyCrystal Filter Box 300 este filtrul.
Acum daca te referi la filtrele externe canistre este alt ceva.
Momentan nu cred ca este cazul si nu am nici loc pentru canistra. Deci ma orientez spre ceva atasat de sticla si m-am gandit ca modelul acesta este destul de performant.
Ce este interesant la modelul asta de filtru, atunci cand vrei sa-l cureti scoti doar partea cu bureti. Bilele sau materialele filtrante gen Sera siporax raman in carcasa mare a filtrului.
[Thumb - Tetra-EasyCrystal-250-Filter-Box-Internal-filter-for-aquariums-15-40-liters.jpg]

This message was edited 3 times. Last update was at 02/08/2020 15:46:29

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com