[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Algere filtru extern pt bazin de 260 L  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Salut , doresc sa amenajez un bazin pentru un prieten bun . Bazinul va fi un Juwel Vision 260 de 260 litri brut . Va fi bazin plantat obligatoriu si va fi populat cu ceva americani . Inca nu ne-am decis ce . Oricum dintre scalari , altumi si discusi se pune problema . Bazinul are un filtru intern , pe care il voi pastra pentru filtrare mecanica , nu cred ca merita sa ma complic sa bag in el tot felul de saculeti cu siporax , substrat pro sau altceva.
Si acum intrebarea pentru cei cu experienta mai mare decat mine : ce filtru extern sa pun ? Vorbim de ciclide , adica pesti mai marisori decat neoni si gupi , care vor face mizerie. La filtru extern nu am o limita de buget sa zic asa , dar ar fi 2 conditii : 1 sa fie Eheim , 2 musai un singur filtru ( nu vreau cu doua )
mihai florescu
Member

Joined: 28/01/2018 13:35:57
Messages: 110
Location: Rosiori de Vede
IP:
Offline

Din cele mentionate de tine ar rezulta ca filtrul trebuie sa fie din gama XXL, volum mare de material filtrant. Dintre filtrele testate de mine se încadreaz? în gama asta doua modele, Eheim Classic 2260 si Eheim Classic 2250. Primul are o canistra prev?zut? cu spa?iu de 18 l pentru material bio( a nu se confunda cu volumul canistrei, este total diferit) si al doilea este prev?zut cu spa?iu pentru material filtrant de 12 l. Eu cred ca la nivel de volum de material filtrant fac fata ambele, alegere o poti face in functie de debit. 2260 are debit de 2400 l/h ( de poate regla prin ad?ugarea unui robinet pe iesire) 2250 are debit de 1200 l/h. Eu....sunt mai..altfel, folosesc canistre mari cu 18 l material bio si pompe de 1200 l/h la acvariu de 250 l.
Octavian1331
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/07/2019 09:20:45
Messages: 70
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut.
Eu nu ti recomand..dar iti spun ce mi-as lua eu daca nu as fi limitat la buget- Oase BioMaster 600.
Daca pastrezi Internul pt mecanic, la oase ai prefiltru independent si umplii restul cu matrix si 300 ml de purigen. Eu asa as face.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

MihaiF wrote:Bazinul va fi un Juwel Vision 260 de 260 litri brut . Va fi bazin plantat obligatoriu si va fi populat cu ceva americani . Inca nu ne-am decis ce . Oricum dintre scalari , altumi si discusi se pune problema .

Sa la luam pe rand: 1. un acvariu de 260 litrii nu e pentru altumi e mic si ca inaltime-au nevoie de minim 70 cm h altfel vei avea niste caricaturi de altumi, asta daca ajung maturi(stii ca au nevoie de trei ani!); 2. Bazin plantat si discusi poate merge doar daca bagi adulti! Si atunci merge doar la cei dedicati si cu experienta, da pot supravietui si la altii dar vor fi niste pesti foarte slabi calitativ afectati de paraziti interni. In litrajul acela merg cu indulgenta 6 discusi(de obicei se calculeaza 50 de l / discus). La scalari poate merge 2-3 perechi sau ma rog 6-8 pesti dar cand se aleg perechi si una depune iasa macel pentru restul pana la a fi neaparat sa-i scoti pe restul, acuma depinde si de decor. Legat de filtru cum ti s-a spus as opta pentru Oase 600 pentru ca are un prefitru incorporat pe care il poti curata foarte usor fara sa mai desfaci filtrul biologic si as renunta la filtrul intern care iti ia din spatiul si asa nu prea generos de 260l cand e vorba de cichlide mai marisoare. Repet acvariul nu e pentru altumi ca dimensiuni minime ar fi 150x70x70
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Multumesc de pareri , ca idee , la scalari ma gandeam cam 3 maxim 4 perechi. Am scalari si in prezent si ma impac cu ei. La discusi sincer m-am gandit sa cumpar direct adulti ( stiam treaba cu bazinul plantat ) si as merge pe maxim 4 pesti. Ei da la altumi nu stiam ! Altumul creste mai mare decat discusul ?
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Daca ii oferi conditii optime depaseste 35 de cm pe verticala(aia de 35 sunt piperniciti) cei bine crescuti adica spatiu/volum(undeva la 100 l/peste), inaltime, apa in parametrii, schimburi masive, temperatura, igiena si hrana adecvata se invart pe la 40-42 asta in captivitate ca la salbatici s-a prins si de 48 de cm(repet vertical),vezi mai jos si astia ai mei nu erau inca adulti aveau doi ani si ceva, maturi sunt la trei
[Thumb - 20170121_201554[1].jpg]

This message was edited 3 times. Last update was at 15/05/2020 15:52:18

[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Interventia ta e salutara ! Sa inteleg ca acest volum de apa ar putea tine o pereche de altumi in conditii foarte bune , dar inaltimea bazinului e insuficienta ? La bazinul acesta am avea 121 L 50 latime si 65 inaltime ( suntem aproape de inaltimea de 70 .... ) dar totusi .....

This message was edited 1 time. Last update was at 15/05/2020 16:13:53

MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

6 discusi cu indulgenta ... eu ma gandeam la maxim 4 ...
Compatibilitatea scalar - discus cum e ? Am auzit tot felul de povesti .
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Daca cumva prietenul isi modifica bugetul, sa stii ca am folosit filtrele de la Tetra cu succes. Am de 12 ani fara mentenanta majora. Deci recomand :Tetra EX 1200 Plus .

[Acvarii 2019 url=http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/45626.page]
[Email]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

MihaiF wrote: Sa inteleg ca acest volum de apa ar putea tine o pereche de altumi in conditii foarte bune , dar inaltimea bazinului e insuficienta ? La bazinul acesta am avea 121 L 50 latime si 65 inaltime ( suntem aproape de inaltimea de 70 .... ) dar totusi .....

Nu gasesti pereche de altumi! Nimeni nu vinde dupa ce s-a chinuit 3 ani sa-i creasca si sa aiba norocul sa se aleaga una! Si de s-ar intampla pretul ar fi prohibitiv! Calculul respectiv e valabil la grup: altumii sunt pesti de grup trebuie sa iei ~10 -12 si sa-i cresti, poate ai sansa sa ramana suficienti cand sunt mari pentru ca in mod sigur pierzi din ei si nu cand sunt mici! Dupa ce trec de 20-30 de cm incep sa pice(am patit-o mai multi). Oricum acvariul acela nu are inaltime, latime si nici lungime suficienta-vezi postarile anterioare. Al meu avea 546 l si inaltime 65, latime 70(coloana de apa 63-il umpleam cat de sus puteam) si era insuficient

This message was edited 1 time. Last update was at 15/05/2020 21:44:23

[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

ocean wrote:
MihaiF wrote: Sa inteleg ca acest volum de apa ar putea tine o pereche de altumi in conditii foarte bune , dar inaltimea bazinului e insuficienta ? La bazinul acesta am avea 121 L 50 latime si 65 inaltime ( suntem aproape de inaltimea de 70 .... ) dar totusi .....

Nu gasesti pereche de altumi! Nimeni nu vinde dupa ce s-a chinuit 3 ani sa-i creasca si sa aiba norocul sa se aleaga una! Si de s-ar intampla pretul ar fi prohibitiv! Calculul respectiv e valabil la grup: altumii sunt pesti de grup trebuie sa iei ~10 -12 si sa-i cresti, poate ai sansa sa ramana suficienti cand sunt mari pentru ca in mod sigur pierzi din ei si nu cand sunt mici! Dupa ce trec de 20-30 de cm incep sa pice(am patit-o mai multi). Oricum acvariul acela nu are inaltime, latime si nici lungime suficienta-vezi postarile anterioare. Al meu avea 546 l si inaltime 65, latime 70(coloana de apa 63-il umpleam cat de sus puteam) si era insuficient


Vreau sa iti multumesc pentru informatii . In necunostinta mea am crezut ca as putea sa gazduiesc in acel bazin altumi. Explicatiile tale m-au convins , sa nu. Oricum experienta mea cu ciclidele se rezuma la scalari pana in prezent. Intrebare : 2 perechi de scalari si o pereche de discusi , e rezenonabil la asa bazin ? Experienta mea de pana acum ar zice ca da , totusi eu sunt incepator .

This message was edited 1 time. Last update was at 15/05/2020 23:56:30

MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Buuun , am vazut recomandarile cu Oase , dar nu a zis nimeni nimic de Eheim ( inafara de cel clasic ).
Nu s-a vorbit deloc de Professionel 4+ 600 , sau de professionel 3 2080.
De ce ? Pro4+ 600 are aceleasi specificatii ca si Oase , nu ati spus nimic de el . Iar 2080 - ul e superior . Ati avut si nu au fost bune ? Sau de ce nu ati pomenit de ele . Intreb pt ca eu am un pro4+ 350 de 3 ani ( a mers non stop ) si sunt foarte multumit de el. Cu ce ar fi mai bun acest Oase ? Vreau ceva argumente : design , fiabilitate , consum , in fine ce v-a determinat sa il recomandati in detrimentul Eheim.
Octavian1331
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/07/2019 09:20:45
Messages: 70
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,
Nu am recomdat OASE in detrimentul Eheim sau altei marci. Eu la un RIO 125 folosesc un JBL 902 setat corespunzator, si care functioneaza impecabil.
Am spus ce as lua eu daca bugetul mu ar reprezenta o problema. In primul rand.... Calitatea materialelor este clar in favoarea lui OASE. In al doilea rand are acel prfiltru care, zic eu si nu numai eu il claseaza in varful ierahiei. In al treilea rand am vazut toate cele 3 filtre Oase la lucru. Nu aici in tara....la un mgazin specializat in aquascaping in Valencia acum 2 ani...acolo unde am vazut si diferenta intre lampi. Am inteles de ce ADA ssunt asa scumpe. Daca te uiti pe specificatiile lambii RGB ai sa vezi ca are UN Consum de 135 w la cam 4000 de lm parca. Dar sa revenim la filtre .....Asta nu inseamna ca cele mentionate de tine nu sunt bune. Sunt foarte bune. La Seria Professionel 4+ totusi au cam facut rabat la materiale ..cel putin la calitatea cosurilor. Si inca ceva,Oase mi se par mai silentioase. Acum fiecare zice ca ce are el este mai bun. Asa puteam sa recomd si eu JBL 1902 ...nu i asa. Si chiar sa stii filtrelele JBL nu sunt rele deloc.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Uite asa imi place . Sunt argumente care le pot intelege . Mai silentios , materiale mai bune ( sa zicem , doar un test de rezistenta la lovituri sau efectiv proba timpului ar putea face diferenta ) . Prefiltru mai bun. OK.
Eu sincer la acest bazin nici nu imi trecea prin minte sa pun altceva inafara de prof4+ 600 sau prof 3 2080 . Dar uite ca e si Oase o idee ,la care nici nu m-am gandit.
Octavian1331
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/07/2019 09:20:45
Messages: 70
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Repet sunt si alte filtre bune si f bune. Cred ca am mai scris pe aici. Noua generatie Aquael are si ea un prefiltru aprope ca la oase.
Eu ti-am spus ce as face eu. In rest cred ca o sa te descurci la fel de bine si cu EHEIM evident. Problema cu rezistenta la socuri nu vreau sa o iau in calcul. Nu vad de ce. Imi aduce aminte de discutiile de pe timpuri ...daca casetofonul este rezistent la socuri. daca ..etc Ca si cum dam cu el pe jos. Eu cred ca acolo unde se folosesc materiale OK nu sunt probleme.
solomonking
Member
[Avatar]

Joined: 17/06/2010 15:46:15
Messages: 141
Location: bucharest, giurgiului street, city mall
IP:
Offline

uite aici un coleg care isi doreste un schimb oase vs eheim. (http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/47255.page#p417849)

intreaba-l pe el de ce vrea sa dea filtrul oase..
[Yahoo!]
Octavian1331
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/07/2019 09:20:45
Messages: 70
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asa si? Care este relevanta? Ca nu inteleg. Nici nu ma intereseza. Hai sa incercam sa nu generalizam dintr-o singura opinie. Sa ne uitam mai bine la cei care chiar folosesc asa ceva pe scara mult mai larga decat noi.
Si ce.... daca eu zic ca nu stiu ce filtru nu este bun insemana ca asa este? In fond nu am spus ca Eheim nu este bun. Timpul ne va dreptate unuia sau altuia. Ca sa-ti dau un exemplu. Acum 13- 14 ani Nokia era in top intangibila pe partea de Telefoane. Panasonic acum 20 ani la fel pe partea de Tv? Unde sunt acum? Poate vrei sa vezi niste ratinguri: https://www.amazon.co.uk/BioMaster-Thermo-External-Aquarium-Filter/dp/B01HZZD9ZA?th=1
Este posibil ca si la eheim sa gasesti la fel, si la JBL si la Fluval.
Asa se discuta acum 10 ani ( unii sustin si in prezent) ca Ledurile nu sunt bune.... ca sunt scumpe...etc. Ca mai bune sunt T8 sau T5. Noi ne lamentan pe tema ledurilor si in vara lui 2010 am fost la Milano la un magazin de top. Ce sa vezi deja acvariile de prezentare functionau cu lampi cu leduri unele chiar RGB ( GIESMAN) . Uite eu cred ca OASE este in fruntea ierahiei la filtre...sau daca chiar nu este inca va fi cu siguranta. Asa se vede trendul ultimilor ani...daca -l urmarim.
Eu cred ca nu ai inteles ce am vrut sa zic. Am venit doar cu niste argumente pro Oase pt ca am fost intrebat. Si raman la parerea mea. Buna sau rea. La urma urmei Omul va cumpara ce -i va placea mai mult. Oricum se pricepe la acvarii...nu i chiar incepator. Si cred ca va avea un acvariu super atat cu Oase sau cu Eheim sau cu altceva.
Acum ca tot am enumerat mai multe marci...Pt Interzoo 2020 care nu s-a mai tinut, Tropica pregatise un acvariu Imens ceva la cca 4 m lungime( sper ca nu ma insel). Stii cu ce filtre era echipat ? Iti spun eu, JBL.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Detin si eu un Eheim pro 4 + 600 si intrasevar pe partea de silentiozitate nu sta chiar grozav. Ne e galagios dar nici mut nu este.. Si eu cred ca as akege Oase deoarece detine acel prefiltru care face mult. Singurul lucru legat de Oase - am vaxut persoane ce s au mai plins ca ar prinde aer in timpul functionarii....
solomonking
Member
[Avatar]

Joined: 17/06/2010 15:46:15
Messages: 141
Location: bucharest, giurgiului street, city mall
IP:
Offline

Octavian1331 wrote:Asa si?


Man...nu te inflama ca nu am combatut nimic din ce ai zis!!

Am sugerat colegului sa intrebe si in directia aia. Mai ales ca cel care vrea sa faca schimbul nu e chiar nestiutor.

PS: regleaza-ti abordarea in spriritul discutiei calme.
Btw...am avut si oase si eheim...ca atare admit ca oase e incomod la a scoate acel prefiltru...daca nu iti permite dulapul.
Nu contest adecvarea la scop a lui oase!!

Be well!
[Yahoo!]
Octavian1331
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/07/2019 09:20:45
Messages: 70
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In primul rand te rog frumos ... ..nu ma lua cu Mah si cu inflamari ca nu s a inflamat nimeni. De ce ne trimititi sa intrebam prin vecini daca domnia voastra ati detinut Oase? Prin felul in care ai pus problema ma faci sa nu te cred. Trebuia sa vii din prima sa spui. Bai fraierilor eu am detinut Oase ( acum depinde de care) ..este o porcarie ..nu si merita banii ( scump este adevarat) si atunci da domne'...omul a trait pe propria piele experienta OASE.
Nu integ problema cu prefiltrul. Da, asa este, nu permite sa-l scoti. Din acest motiv dulapul Oase are o placa care se trage in afara. cred ca se poate adapta orice dulap in acest sens, si chiar este o idee buna si pt alte filtre, mai ales a celor de dimensiuni mari care umplute cu medii bio sunt foarte grele....... Dar daca declupezi furtunurile, foarte simplu dealtfel , ca si la JBL sau eheim il tragi afara si faci iti faci treaba.

Sa auzim de bine.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com