[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Eheim Proffesional II  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Am montat filtrul aseara pentru ca, evident, nu mai aveam rabdare.

Primele observatii pro:-
- extrem de bine construit si din materiale de calitate (pe el scrie ca este facut in Germania)
- plasticul din care este facut este solid, peretii canistrei sunt grosi, nu scartaie la montare;
- furtunele sunt mai moi decat la alte filtre si totusi nu fac cute;
- axul ceramic al pompei este lustruit pentru a reduce frecarea si zgomotul, elicea pompei are o contructie ceva mai elaborata decat la alte pompe/powerhead-uri probabil ca sa se mentina bine echilibrata si sa reduca zgomotul;
- refularea pompei nu face un unghi drept dupa iesirea din elice (unghiurile drepte reduc mult viteza apei);
- tolerantele constructive sunt foarte mici - de exemplu sertarele intra fix (aproape fortat) in corpul canistrei fara sa aiba nici un joc (asta ca sa evite bypass-ul);
- apropo de zgomot - pompa are doar un usor bazait, este foarte silentioasa;
- setup-ul initial este un pic cam greoi pentru ca sunt multe chestii la care trebuie sa fii atent (in special gresarea si asezarea initiala a garniturilor, asezarea sertarelor, asezarea si cuplarea aqua-stop-ului etc);
- are spatiu foarte mare pentru mediile de filtrare (in ultimele doua sertare mi-au incaput aproape patru cutii de bio media); mi-a incaput in el cantitate dubla de medii de filtrare fata de un TetraTec700
- pad-ul din perlon este incredibil de gros - uscat are peste doi centimetri (aici am comparat cu un TetraTec sau JBL)

Contra:-
- indicatorul de debit de pe retur face galagie - am inteles ca alti utilizatori l-au scos tocmai din aceasta cauza;
- tuburile de pvc pentru instalarea in acvariu (aspiratie si refulare) sunt cam jenante - am cumparat si seturile de instalare 1+2 care arata super;
- butonul de amorsare are de fapt pompa incorporata il el - deci atunci cand se apasa pe el se misca si pompa - am citit ca au fost probleme cu garnitura acestuia dupa ceva timp - am cumparat un spray special Eheim pentru gresare;
- garnitura de etansare are o forma speciala deci e bine sa existe una de schimb prin casa;

Este mare/prea puternic pentru acvariul meu actual dar m-am gandit la viitor .

Am facut si poze sper sa le urc la galerie diseara.
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Am adugat ceva poze.

Aici
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

E vezi daca ai fost cuminte Iepurasul ti-a adus ceva
De baut cand dai
Ca trebuie udat
Unde ai vazut tu filtru sa mearga pe uscat
Sa-l stapanesti sanatos
Paste Fericit

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Hehehe. Multumesc de urari.

Pai cred ca asta a fost si Mos Craciun si Iepuras ca planuiesc asta de anul trecut de prin Noiembrie (am asteptat sa aderam la marea ue).

Promit ca il ud cu prima ocazie cand ne vedem.
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa ai parte de el!
Mi-am facut un acvariu de 550l si vreau sa comand Eheim 2080.
Daca esti amabil, m-ar interesa doua lucruri:
Gabriel wrote:- tuburile de pvc pentru instalarea in acvariu (aspiratie si refulare) sunt cam jenante - am cumparat si seturile de instalare 1+2 care arata super;

1. Care este raza (diametrul) curburii tuburilor (alea verzi)? Ma intereseaza pentru ca trebuie sa trec cu ele peste intaritoarele longitudinale... Daca iau seturile de instalare 1+2 mai "castig" vreun centimetru fata de tuburile standard?

2. Ti-ai facut vreo idee despre corespondenta intre debitul real al pompei si cel declarat de producator? Sau e ca la TetraTecul meu la jumatate? smilie

Mersi anticipat!

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

1. N-as putea sa-ti raspund la intrebare acum pentru ca nu le-am masurat. Eu le-am montat in colturile acvariului unde nu am intaritoare (nu sunt pe toata lungimea acvariului). In plus este posibil ca la 2080 tuburile de pvc standard sa aiba alte dimesiuni/raza/curbura decat 2028 pe care l-am luat eu avand in vedere ca 2080 este pentru acvarii pina la 1200litri.
M-a mai sunat cineva astazi - nu dau nume - pentru exact acelasi lucru. O sa incerc sa masor diseara.

2. Nu am masurat debitul dar pe net sunt multi care confirma ca la Eheim scade la 75% din debitul declarat at pompei (cel masurat fara medii de filtrare si la inaltimea refularii pompei). In cazul lui 2028 este 1050 declarat si am inteles ca scade la 750. Bineinteles vorbim de medii de filtrare curate.
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Revin cu raspunsul la punctul 1 de mai jos.
Am masurat coturile de la tuburile de PVC cu care filtrul vine standard si distanta dintre cele doua brate (este de fapt un "U") este de fix 6(sase) centimetri (probabil ca +/- 0.5 centimetri se pot obtine din elasticitate desi nu cred ca e bine sa stea in tensiune).

Pentru Ginel - am masurat si coturile de la Set 1/2 si au exact aceeasi distanta.
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Multam,mult si cred ca am sa iau si eu seturile 1 si 2 ca acuma stiu exact lungimea cotului

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Un mic update.
Pentru ca producea un curent prea puternic pentru acvariul meu am cautat pe net si am gasit chiar pe site-ul Eheim informatia ca pot reduce curentul fara probleme tragand de parghia aqua stop-ului care va actiona valvele/robinetii.
Eu stiam ca nu este bine sa reduci pe aspiratie ci doar pe refulare iar parghia de pe filtru le inchide/stranguleaza pe amandoua o data - nu separat.
Astazi am verificat si dupa aproximativ doua luni de utilizare indicatorul de debit este inca la trei sferturi din maxim. Teoretic as mai putea astepta inca doua luni pana ca el sa atinga limita inferioara moment in care filtrul ar trebui curatat.
dinu
Member

Joined: 30/12/2005 11:26:31
Messages: 156
Location: Bucuresti-Vitan
IP:
Offline

Am trecut pe la CORA Pantelimon si am vazut ca au bagat EHEIM.Cel pentru 300-350l 450ron si celalalt 200l 350ron.
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Daca cel pentru 350litri este Pro II 2026 atunci este la un pret ok.
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Prima curatare dupa exact trei luni.

De fapt ar mai fi mers inca o luna dar am avut ceva mai mult timp alocat acvariului decat in mod obisnuit si am hotarat ca e bine sa fac operatiunea astazi.

Se curata extrem de usor insa trebuie lucrat cu atentie la ax/elice si la indicatorul de debit ce se pot usor rupe dar cred ca nu exista filtru (poate doar un powerhead cu ax metalic) unde sa nu trebuiasca atentie in astfel de locuri.

In primul cos (primul de jos in sus) erau extrem de multe resturi (peste acest cos este pus buretele). In urmatoarele doua erau resturi dar de dimensiuni mici probabil numai ceea ce a putut trece de burete care este oricum gros (mai gros decat ce am vazut la orice alt filtru). Pad-ul alb din vata de perlon asezat deasupra ultimului cos (exact inainte de pompa) era pur si simplu imbacsit. Cu toate acestea, conform indicatorului, debitul filtrului era peste jumatate ceea ce inseamna ca pompa are un cuplu mare ce poate impinge apa, cu o scadere minima de debit, chiar si in conditia in care mediile de filtrare sunt pline de resturi.

Am ramas iar mirat ce cantitate mare de medii de filtrare intra in cele trei cosuri. Asta a fost unul din motivele pentru care nu am vrut sa iau 2026. Am crezut ca doar doua cosuri pentru medii de filtrare nu au un volum suficient pentru acvarii pana in 300litri. Ei bine m-am inselat. Volumul este oricum enorm comparativ cu alte filtre de pe piata noastra.

Nu am gasit melci decat in primul cos si mai ales in spatiul de sub acest prim cos (intre baza acestui cos si baza canistrei este un spatiu de vreo 5cm cu rol de decantare in care am gasit resturi destul de mari de plante probabil aspirate de curand). La filtrele anterioare melci de mici dimensiuni gaseam pana si in spraybar. O sa spuneti ca ati vazut melci ce se tarasc incet contra curentului si intra in refulararea filtrelor. Am vazut si eu dar melcii pe care eu ii gaseam aveau dimensiuni mult prea mari ca sa intre prin orificiile unui spraybar. Asta este un indiciu clar ca nu exista "media bypass" la acest filtru. Deasemenea furtunul de refulare era clar mai putin murdar decat cel de aspiratie.

"Una peste alta" (ca sa folosesc o expresie la moda) este un super filtru. Inca mai investighez daca Profipetii au adus si aceasta serie II pentru ca as vrea sa mai iau un 2026.
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Inca un mic update.
Astazi am curatat filtrul pentru a doua oara de cand l-am cumparat.

Am gasit bile de JBL MicroMec ce se dezintegrau smilie . A mai patit cineva asa ceva?

Bilele erau in ultimul compartiment de sus si cele ce se dezintegrau aveau o culoare specifica. Pur si simplu se tranformau in nisip la atingere.
Aveam de gand sa schimb oricum parte din mediile defiltrare bio dar chestia asta m-a pus pe ganduri.

Nu stiu daca particulele rezultate pot ajunge in pompa dar daca o fac atunci o pot distruge.

ATENTIE.
puscasel
Junior member

Joined: 01/11/2007 14:39:15
Messages: 11
Location: Oradea
IP:
Offline

Salut, vreau sa imi iau si eu un ehiem p II, daca poti sa imi spui de seturile de instalare la ce pret sunt (eu momentan sunt in germania si a si vrea sa fac, cu ocazia asta si o comparatie) si cum se numesc.
Cum stai cu problema bilelor de MicroMec?
[Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Seturile de instalare sunt in total cam 1 milion.
Dar, atentie mare...la gama Professional 1 (ex. 2224, 2226, 2228) diametrul setului care aduce apa din filtru in acvariu (1 sau 2, nu mai stiu exact) este mai mare fata de diametrul furtunului respectiv. Astfel ca presiunea de refulare a apei scade mult. Nu se mai creaza acele mici jeturi care da miscare apei...aceasta iese din tubul respectiv "la picatura".
[Email]
puscasel
Junior member

Joined: 01/11/2007 14:39:15
Messages: 11
Location: Oradea
IP:
Offline

ai cumva manualul de folosire in limba ramana?, ai putea sa faci ceva sa mi l trimiti si mie, pls...., scan, poze daca ai aparat foto ....si daca ai reusit sa faci ceva uite aici adresa de email puscasel@yahoo.com
Daca mai sunt ceva sfaturi de utilizare de montaj, orice ce ar putea fi de folos, astept sa il pun si eu la treaba!
mersi mult
[Yahoo!]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

puscasel wrote:Salut, vreau sa imi iau si eu un ehiem p II, daca poti sa imi spui de seturile de instalare la ce pret sunt (eu momentan sunt in germania si a si vrea sa fac, cu ocazia asta si o comparatie) si cum se numesc.
Cum stai cu problema bilelor de MicroMec?


Eu am luat seturile de instalare dintr-un magazin virtual din Germania AquaristikShop.com. Au preturi bune ce sunt chiar mai mici decat ce am vazut eu pentru aceleasi produse in Germanica sau in Austria asta vara si sunt de incredere.
Seturile sunt pentru furtun de 12/16 ori 16/22 deci trebuie sa stii exact ce diametru ai la filtru inainte de a cumpara seturile. Intr-adevar primele serii de filtre Professional au diametre diferite pe aspiratie si refulare si am impresia ca unul din aceste filtre foloseste chiar furtun 9/12 pentru care nu vei gasi set de instalare.

Am inlocuit tot MicroMec-ul din filtru cu SintoMec ce mi se pare mai stabil.
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Incep cu scuze ca raspund la un mesaj asa de vechi, dar abia azi l-am observat.

Gabriel wrote:Am gasit bile de JBL MicroMec ce se dezintegrau smilie . A mai patit cineva asa ceva?

Dar nu ai primit media de la Eheim cand ai cumparat filtrul? Cum de aveai bile JBL? Scuze ca intreb, dar recent mi-am luat si au un filtru Eheim (2324) si eram curios ca oare si ale mele se vor dezintegra?

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Eheim nu vine cu niciodata cu media bio. Doar daca comanzi setul lor special cu toate mediile pentru filtrul tau.
Eu am folosit MicroMec pentru ca mi s-a parut cel mai bun (conform cu ce spune JBL - poate gazdui mult mai multe colonii de bacterii decat inelele SintoMec). Acum nu mai stiu. Am pus tot Micromec dar o sa-l verific permanent. Nu-ti pot spune inca daca e doar un accident sau se poate intampla oricui.
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Pai cum asa? Eu am cumparat acel filtru si mi-au venit toate componentele: filtru, medii, buretii, furtunele, tuburile de plastic, conectorii, ventuzele inclusiv substanta gresanta pentru garnituri. Inseamna ca implicit ai raspuns la intrebare, prin faptul ca presupun ca tu nu ai primit aceste componente cand l-ai cumparat. Deci eu am primit intr-adevar acele bile de la Eheim mai ales ca mi-am adus aminte ca in manualul filtrului, ei recomandau folosirea doar a componentelor care ei le produc. Cand am citit acel lucru, nu mi-a sarit in ochi in mod deosebit, pentru ca toti producatorii mentioneaza acest lucru, pentru a-si rotunji veniturile inclusiv din vanzarea de consumabile.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com