[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor. Imi mor plantele.  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
giberica
Junior member

Joined: 01/09/2019 09:53:09
Messages: 79
IP:
Offline

Salut

Vreau sa deschid si eu un tipic separat pe problema asta, poate are cineva idei ce fac gresit sau ce sa fac altfel. Am un acvariu de 85l net (75 brut), substrat Aquabasis cu pietris negru peste, lumina 144 de leduri (ca in poza) care merg cam 9 ore pe zi (8-12, 15-20). Fertilizant nu pun, doar easy carbo, cam 2ml/zi (prospectul zice 1ml la 50 de la, eu am 75 asa cam am rotunjit la 2)

Inca de la inceput am plantat niste Lymnofilla aquatica, 2 fire de Bacopa si am lasat sa pluteasca niste Egeria densa, luate de la petshop. Am mai pus in acvariu cateva anubis petit (cel putin asta cred ca este) legate de niste pietre de lava si niste riccia moss tot pe o piatra de lava.

Ce am observatt?

Plantele cu radacina au dus-o bine si au crescut frumos (zic eu). In schimb plantele fara radacina o duc rau... Riccia e mai mult galbena decat verde (prima poza). Anubis e si el cam palid si are unele frunze gaurile. Egeria pus si simplu s-a topit, devenea din ce in ce mai maro si ii cadeau frunzele, desi incerca sa faca lastari. Asa ca am scos-o si am bagat niste Limnobium levigatum si Najas guadalapensis, care e o planta easy si a fost crescuta doar cu apa de la robinet. Si asta a inceput sa se faca maronie (ultima poza) ca egeria si nu cred ca o mai duce mult... Limnobim parca s-a ingalbenit si el (foto)...

Zilele trecute am facut un test la picatura:

Gh: 2-3 (e greu de zis ca s-a facut aproape direct verde apa, nu am vazut sa fie rosie cum ziceau ei in test ca trebuie sa se faca initial)
Kh: 10
Ph: ~7.5
Fe: <0.02 (practic nu s-a schimbat deloc culoarea la apa dupa ce am pus reactivul)

Are cineva vreo idee ce se intampla si ce as putea face?

Sa fie lumina prea putina? (ca intensitate sau ca timp).

Sa fie din cauza lipsei de fier si a sarurilor de calciu sau ce presupune un Gh mic?

Nici una sau poate ambele de mai sus?!
[Thumb - WhatsApp Image 2019-12-19 at 19.46.34.jpeg]

[Thumb - WhatsApp Image 2019-12-20 at 15.59.43.jpeg]

[Thumb - WhatsApp Image 2019-12-16 at 18.21.45.jpeg]

[Thumb - WhatsApp Image 2019-12-19 at 19.19.09.jpeg]

[Thumb - WhatsApp Image 2019-12-20 at 16.05.33.jpeg]

This message was edited 5 times. Last update was at 20/12/2019 16:42:54

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

la cate plante ai acolo, si din cate vad, plante easi,ar trebui sa fie bine si fara fertilizant si CO2, doar cu apa de la robinet si schimburile partiale saptamanal
Parerea mea, in primul rand lumina , cred ca este prea puternica, da mai multe date despre lumina... si iarasi cred ca o problema ar fi cu circulatia apei in bazin. Acele despartituri, chiar daca sun gaurite, cu siguranta iti ingreuneaza circulatia apei. Nu am idee cum ar trebui realizata circulatia apei in 3 compartimente...

Nu stiu daca spun o prostie dar eu as incerca sa fac un spraybar,pe toata lungimea acvariului si cu 4 sau 5 orificii pentru fiecare partitie... poate asa ar fi un flow mai bun

Mie mi se par tere pretentioase acest gen de bazine

daca am spus prostii, sigur colegii ma vor amenda

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
giberica
Junior member

Joined: 01/09/2019 09:53:09
Messages: 79
IP:
Offline

adrian09 wrote:la cate plante ai acolo, si din cate vad, plante easi,ar trebui sa fie bine si fara fertilizant si CO2, doar cu apa de la robinet si schimburile partiale saptamanal


Schimb cam 20l (adica undeva la 30%) din apa saptamanal

Parerea mea, in primul rand lumina , cred ca este prea puternica, da mai multe date despre lumina...


As vrea sa am mai multe date...

Sunt 30 de leduri in lampa originala din care 6 rosii si 6 albastre despre care nu stiu nimic. Am cautat codurile care sunt pe lampa dar nu am gasit detalii.

Mai sunt 60 de leduri lumina rece (https://ledhome.ro/banda-led-acvariu/1865-banda-led-rigida-cool-plant-smd7020-7500-8000k.html) si 39 de leduri lumina calda/naturala (https://ledhome.ro/banda-led-acvariu/1610-banda-led-natural-plantsmd5630.html).

Pe cine am mai intrebat mi-a zis ca sunt la limita cu lumina chiar si asa. Nu imi dau seama cum ar putea fi prea puternica si in acelasi timp la limita...

si iarasi cred ca o problema ar fi cu circulatia apei in bazin. Acele despartituri, chiar daca sun gaurite, cu siguranta iti ingreuneaza circulatia apei. Nu am idee cum ar trebui realizata circulatia apei in 3 compartimente...


Daca te referi la un ceva de genul din poza, asta etse filtrul cu care a venit acvariul. Am 750ml de Eheim Substrat in el, acoperit de vata perlon. Nivelul apei era mai sus pana sa pun plantele plutitoare dar l-am lasat mai jos tocmai ca m-am gandit sa nu fie prea aproape de lumina (care degaja ceva caldura).

Temperatura apei: ~26C (pentru betta)

[Thumb - WhatsApp Image 2019-12-20 at 17.09.47.jpeg]

This message was edited 4 times. Last update was at 20/12/2019 17:33:08

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

deci SMD 7020 , doar asta are 20W..; Cum a spus un coleg, mai priceput in lampi pentru bazine, ca un calcul APROXIMATIV, ar fi 1W LED = aprox 4W neon T5. Deci ai , doar de la lampa asta , aproximativ 80W T5 adica , aproximativ 1W/ litru, ceea ce cred ca e mult. Din cate am inteles, iluminatul clasic, este bine intre 0,6-0,8W/litru
treaba e ca la leduri, nu se mai tine cont de Wats, pentru ca sunt mult mai puternice la un consum mai mic, de fat Wats este puterea consumata
si cum vad eu , ai 3 tipuri de lampi.. asta cred... in asta cred ca cel mai bun sfat ar fii de la Lucian sau Krucd...ei sunt tatici...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
giberica
Junior member

Joined: 01/09/2019 09:53:09
Messages: 79
IP:
Offline

Am intradevar 3 tipuri de lampi, una originala (rece + albastru si rosu) si cele doua puse de mine, una cu lumina calda ci una cu lumina rece. In rest nu pot sa te contrazic ca nu am destule date. Pana la urma watii sunt mai putini relevanti mai ales cand vorbim de marfa chinezeasca, cum sunt majoritatea benzilor led. Cred ca nici watii si nici lumenii care spune ei ca i-ar avea o banda nu corespund si din pacate nu am aparatura sa masor lumeni sau PAR. Dar problema e alta...

Inainte sa am lampile astea am avut altele, mai slabe ca intensitate (era vizibil cu ochiul liber). Plantele fara radacini su dus-o prost si cu lampile alea (si asta a fost motivul pentru care am cumparat altele, m-am gandioty ca nu fac destula lumina). Problema e ca nu s-a schimbat nimic. Plantele fara radacini au mers prost si inainte, si acum, indiferent ca plutesc, sunt pe fund) sau suspendate in mijloc.

Pe de alta parte, plantele cu radacini au mers bine si inainte si acum. Bacopa am primit 1 fir, rupt de pe o planta cand am cump?rat niste creveti. L-am bagat in substrat si a facut radacini, a crescut vizibil. Limnofila la fel, s-a dublat in inaltime si a inceput sa se imprastie prin acvariu (in curand o sa trebuiasca sa tai din ea). Si mai am vreo 2 pe care le-am bagat odata cu Najas ( nu stiu cum se numesc ) care nu pare ca o duc rau...

Aseara am infipt in subsctrat cateva fire de Najas. Sunt curios daca prind radacini si isi revin. In cazul asta eu zic ca ar fi clar ca problema e cu apa, desi nu pot sa garantez ca lumina e cea mai potrivita. Sper sa treaca pe aici si "taticii" sa ne lamureasca. Plantele mele le multumesc in avans

This message was edited 3 times. Last update was at 21/12/2019 09:27:51

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

cum am citit , pe forum, nu mai stiu la cine, avea undeva la 3900 lumeni la 90litri si un coleg a spus ca depaseste maximul... din cate am inteles, un maxim ar fi undeva la 40 lumeni/litru... eu unul as incerca sa fiu , pina in 30 lumeni,pentru ca nu este un bazin plantat, este semiplantat. Si te inseli, lumina este un factor foarte important, fara lumina adecvata, o planta nu poate sa realizeze fotosinteza.Iar aici, cu LED-urile intervin multe date tehnice despre lumina care.......Una din datele importante de stiut ar fi cromatica(CRI) care, dupa cum mi-au spus colegii cu expperienta ar trebui sa fie la 90% si mai mare...;mai greu mai mare
Cand e vorba de led, se complica mult treaba,. incearca sa iti procuri sau sa iti faci o lampa pe neoane T5 sau T8... colegii cu scapurile utilizeaza cu succes aceste tipuri de iluminat
Este mai simplu de calculat ce lumina ai nevoie.. cu un semiplantat crted ca poti merge cu 0,5 sau 0,6W/l cu un plantat mediu cred ca un 0,7W/l... bine .. si aici depinde de ce plante ai si cerintele lor...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
giberica
Junior member

Joined: 01/09/2019 09:53:09
Messages: 79
IP:
Offline

adrian09 wrote:Si te inseli, lumina este un factor foarte important, fara lumina adecvata, o planta nu poate sa realizeze fotosinteza.


Nu am zis ca nu e importanta dar cum iti explici ca toate plantele cu radacini in substrat (cel putin 4 specii) merg bine si nici o planta fara radacini nu o duce bine, cu atat mai mult cu cat unele ca ca Najas sau Egeria sunt considerate de multi acvaristi (si nu numai) drept "buruieni" care cresc in mai orice conditii. Chiar asa sa fi nimerit conditiile de lumina potrivite pentru alea cu radacini si nepotrivita pana si pentru buruieni?
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

La neoane se masoara in W/litru.
La leduri in lumeni/litru.

@adrian - nu le mai amesteca

Ambele masuratori sint empirice (stabilite in timp de diversi pasionati).


@giberica
Citi lumeni au benzile care le-ai pus acolo? Poti sa nu tii cont de cele cu care a venit acvariul - ca oricum sint prea putine.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
giberica
Junior member

Joined: 01/09/2019 09:53:09
Messages: 79
IP:
Offline

Liv wrote:@giberica
Citi lumeni au benzile care le-ai pus acolo? Poti sa nu tii cont de cele cu care a venit acvariul - ca oricum sint prea putine.


Daca e sa ne luam dupa producator (ca nu am posibilitate sa le masor personal) ar fi 1725 de lumeni lumina rece si 585 lumina calda. Deci undeva la 2300 ce am pus eu, plus macar un 200 acolo cea originala. Repet, daca producatorii dau valorile reale si nu le umfla...

This message was edited 1 time. Last update was at 21/12/2019 19:11:16

Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Ai avea aproape 30 lumeni/litru. Iluminat mediu spre slab. Dar producatorii (adica chinezii) exagereaza de multe ori inclusiv la puterea consumata - am luat plasa de 2 ori cu benzi cu puteri mult mai mici decit cele de pe site. Cumpar o banda, masor puterea si daca e cea de pe site mai comand. Lumenii sint cam greu de masurat cu aparatura de care putem dispune.

Deci as zice ca mai degraba ai iluminat slab. Sa ai grija ca benzile flexibile au obiceiul sa se desprinda daca le-ai lipit cu ce e pe ele. Ar trebui sa mai adoagi ceva lumina.

Chiar si asa Egeria ar fi trebuit sa creasca destul de bine. Eu a trebuit sa renunt la ea ca este prea invaziva - a durat vreo 3 luni pina sa scap de toate bucatile de Egeria ratacite printre plante - creste foarte bine si plutitoare. Si Limnobium ar trebui sa mearga bine. Despre Lymnofilla aquatica nu pot sa spun nimic din experienta personala, dar ar fi trebuit sa creasca destul de bine.

Cred ca ti-ar prinde bine Masterline All in One (daca poti si Carbo). Folosit cam 25-30% din cantitatea recomandata - ai acvariul slab plantat.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
giberica
Junior member

Joined: 01/09/2019 09:53:09
Messages: 79
IP:
Offline

Liv wrote:Deci as zice ca mai degraba ai iluminat slab. Sa ai grija ca benzile flexibile au obiceiul sa se desprinda daca le-ai lipit cu ce e pe ele. Ar trebui sa mai adoagi ceva lumina.


As mai adauga dar nu prea mai e loc sub capac... si tare ma tem ca o sa se incinga rau atmosfera acolo, mai ales vara, ca si benzile astea led face ceva caldura

Chiar si asa Egeria ar fi trebuit sa creasca destul de bine. Eu a trebuit sa renunt la ea ca este prea invaziva - a durat vreo 3 luni pina sa scap de toate bucatile de Egeria ratacite printre plante - creste foarte bine si plutitoare. Si Limnobium ar trebui sa mearga bine.


Stiu ca ar trebui, asa zice toata lumea.. dar socoteala din targ nu se potriveste cu cea de la mine din acvariu . Egeria s-a facut mari si a ramas fara frunze, Najas e maronie si ea si foarte fragila.. daca pun mana pe ea se rupe.

Cred ca ti-ar prinde bine Masterline All in One (daca poti si Carbo). Folosit cam 25-30% din cantitatea recomandata - ai acvariul slab plantat.


O sa ma interesez, sa incerc si asta... de produsul asta stie cineva ceva? https://acvatica.ro/magazin/fertilizare-completa-micro-macro-fier-plant-serum-lichid/ Nu stiu cum am dat de ei, pare companie romaneasca si nu m-ar deranja sa incurajez producatorii autohtoni
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Din cite am citit e bun. Masterline e tot produs in Romania.

Va trebui sa faci gauri in capac. Daca ledurile nu se racesc bine au viata scurta. Combinat cu umiditatea foarte ridicata de sub capac o sa aiba viata si mai scurta.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
giberica
Junior member

Joined: 01/09/2019 09:53:09
Messages: 79
IP:
Offline

Liv wrote:Din cite am citit e bun. Masterline e tot produs in Romania.

Va trebui sa faci gauri in capac. Daca ledurile nu se racesc bine au viata scurta. Combinat cu umiditatea foarte ridicata de sub capac o sa aiba viata si mai scurta.


Multumesc. Vad ca e un magazin in Branesti care vinde Masterline. Eu sunt in Pantelimon deci e aproape, asa ca probabil o sa ma orientez spre ei. Oricum voiam sa iau si un Kh minus de la ei, sa incerc sa duc Kh ala macar la 6, daca nu mai jos. Momentan incerc cu ceva de la Sera dar daca merge o sa am nevoie pe termen lung...

Momentan tin capacul intre-deschis dar o sa dau si gauri, desi probabil o sa fie nevoie si de niste ventilatoare la vara... om trai si om vedea...
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Le-am vazut si prin Cora Pantelimon, vecine - nu si KH-.

Oricum poti sa le comanzi pe site si sa te intelegi cu el cind poti sa le iei sau sa le trimita prin curier. Din centru de la patriarhie iei un autobuz - care chiar circula bine - care te lasa la 3 minute pe jos de unde sta.

Si vezi ca KH- parca reactioneaza mai ciudat - asa mi s-a parut mie - sa il dozezi cum scrie pe site.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
giberica
Junior member

Joined: 01/09/2019 09:53:09
Messages: 79
IP:
Offline

Liv wrote:vecine


Abia dupa ce ai scris m-am uitat la detaliile de la pofil. Eu sunt mai incolo, in sat (ca nici macar comuna nu e)

care te lasa la 3 minute pe jos de unde sta.


Sa inteleg ca ai fost pe acolo? E casa omului nu un magazin? Ca eu de pe site si de pe google maps reviews aveam impresia ca e macar asa, un magazin la poarta. Ma gandeam sa ma duc asa intr-o zi, sa vad ce mai au intresant

Si vezi ca KH- parca reactioneaza mai ciudat - asa mi s-a parut mie - sa il dozezi cum scrie pe site.


Azi am pus 5ml de Sera Ph minus. Pe el scrie 5ml la 20 de litri cand Ph si Kh sunt peste 7, dar nu scrie la ce valori le coboara. Si mai zice sa fie dozat pe parcursul a mai multe zile, dar nu zice exact cum.. adica daca la 60 de litri de exemplu trebuie pus 5x3=15ml odata, si apoi peste cateva zile la fel, sau cei 15ml se impart in mai multe reprize... Asa ca am pus si eu 5ml in 20 de litri de apa, ca era ziua sa fac schimbul si mai vad maine daca s-a schimbat ceva
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Il stiu cit de cit. De pe vremea cind lucram linga Neferal/Acumulatoru'.

Nu are magazin. Doar online. Dar pina le trimite cu un curier - ajungi mult mai repede.

Cel mai bine despre KH- e sa-i intrebi pe altii care l-au folosit. Cred ca trebuie dozat constant ca sa isi mentina efectul.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
giberica
Junior member

Joined: 01/09/2019 09:53:09
Messages: 79
IP:
Offline

Liv wrote:Cel mai bine despre KH- e sa-i intrebi pe altii care l-au folosit. Cred ca trebuie dozat constant ca sa isi mentina efectul.


Sunt ferm convins ca trebuie folosit constant. Cel putin pus in apa de schimb, la fiecare schimbare, proportional cu cantitatea


In alta ordine de idei, dupa 2 zile de pus cate 5ml de Kh- a scazut Kh de la 10 la 9. Am pus azi inca 5 si maine cand fac schimbul de apa masor din nou si mai pun in apa de schimb.

Plantele de suprafata nu arata bine... Se ingalbenesc si unele chiar "ruginesc". Ma intreb daca nu cumva poate fi si de la lumina care sta la doar 6-7 cm de luciul apei (desi asta ar trebui sa fie o probleme doar la cele de suprafata, nu si la cele de pe fund, care o duc la fel de rau...). Pentru ori eventualitate am bricolat din ce am avut la indemana un inaltator pentru capac. Cand gasesc niste tabla din aluminiu sau zincata il fac din tabla, ca sa mai reflecte si din lumina)
[Thumb - WhatsApp Image 2019-12-23 at 16.36.10.jpeg]

[Thumb - WhatsApp Image 2019-12-23 at 16.39.29.jpeg]

Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

La mine arata asa.

Daca nu o raresc cel mult la 2 saptamini e in stare sa acopere toata suprafata. Am primit-o din Targu Mures.

[Thumb - LimnobiumLevigatum.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 23/12/2019 18:24:48


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
giberica
Junior member

Joined: 01/09/2019 09:53:09
Messages: 79
IP:
Offline

Liv wrote:La mine arata asa.. Am primit-o din Targu Mures.


Pai de aia e verde asa, e ungureasca . A mea e de aici, romaneasca adevarata, probabil de aia e galbena, nu de la apa sau lumina.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/12/2019 18:59:56

Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Ai grija ca frunzele peste care trece apa (sau sint stropite constant - linga spray bar)arata cam la fel (daca nu chiar mai rau) si la mine.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com