[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ceva lamuriri va rog !  XML
Forum Index » General info
Author Message
tave
Member
[Avatar]

Joined: 25/09/2004 23:21:58
Messages: 137
Location: bucuresti-rahova
IP:
Offline

De la un timp am o mare problema , pe peretele de langa acvariu se formeaza niste musculitze foarte mici , de culoare verzuie ... si apoi se duc la fereastra toate !

Nu pot sa inteleg de ce se intampla asta .... apa o schimb regulat, este curata ... nu are miros ...

Am scos si toate plantele din bazin pt ca m-am gandit ca o fi de la ele ...dar degeaba ....toata treaba se repeta !

Bazinu are 200 si ceva de litri de apa , si am 6 oscari !

Va rog dati-mi niste sfaturi ceva ...pt ca am inceput sa ma gandesc sa renunt la ei ca asa nu se mai poate !

Mutumesc !
[Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Probabil se formeaza un climat de umiditate care le faciliteaza dezvoltarea acolo. Se poate sa depuna oua pe undeva prin capac (daca ai asa ceva) Astupa acvariul si da cu un spray raid de muste cu perioada activa de 1 luna.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

tave wrote:Bazinu are 200 si ceva de litri de apa , si am 6 oscari !
Cati oscari ai la 200 de litri???

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
tave
Member
[Avatar]

Joined: 25/09/2004 23:21:58
Messages: 137
Location: bucuresti-rahova
IP:
Offline

Am sase ... stiu ca sant prea multi , dar tot astept sa se aleaga odata perechea ... si o sa pastrez doar doi !

Oricum nu cred ca asta este motivu ...pentru ca apa este curata si fara miros....
[Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

tave wrote:Am sase ... stiu ca sant prea multi , dar tot astept sa se aleaga odata perechea ... si o sa pastrez doar doi !

Oricum nu cred ca asta este motivu ...pentru ca apa este curata si fara miros....
Corect nu asta e motivul pentru care ti-au aparut musculitele dar cu siguranta este unul din motivele care ii impiedica sa se aleaga perechi

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
tave
Member
[Avatar]

Joined: 25/09/2004 23:21:58
Messages: 137
Location: bucuresti-rahova
IP:
Offline

Oare ? Chiar asta sa fie cauza ?
[Yahoo!]
Sburlea Nicolae
Junior member

Joined: 07/06/2006 20:30:12
Messages: 17
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De exemplu scalarii sunt foarte teritoriali. La fel si betta. Insa daca intr-un spatiu mic sunt inghesiute foarte multe exemplare, aceste instincte teritoriale se estompeaza pana la pierdere. Insa in schimb nu se vor forma perechi. Pentru a se forma o pereche este nevoie, in functie de specie, de anumite conditii. La tine tinand cont ca sunt ciclide africane le trebuie scorburi, pietre , repere care sa le asigure formarea unui teritoriu.
[Email]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Sburlea Nicolae wrote: La tine tinand cont ca sunt ciclide africane le trebuie scorburi, pietre , repere care sa le asigure formarea unui teritoriu.

Cred ca voiai sa spui ciclide sud americane....

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Sburlea Nicolae
Junior member

Joined: 07/06/2006 20:30:12
Messages: 17
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Greseala mea: Sud America Venezuela.
[Email]
tave
Member
[Avatar]

Joined: 25/09/2004 23:21:58
Messages: 137
Location: bucuresti-rahova
IP:
Offline

Am inteles.... m-ati pus pe ganduri oricum!

Nici nu stiu ce sa fac acum ... daca dau 4 din ei cu siguranta nu o sa ma mai aleg cu o pereche... Daca ii tin probabil ca nu or sa se alega , si oricum bazinu a devenit neincapator....
[Yahoo!]
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Desparte optic bazinul cu ajutorul unor buturgi adica faci un fel de perete natural, si lasa un sfert sau o treime din el ca loc de retragere pentru viitoarea pereche. La mine a functionat metoda in aceeasi situatie ca a ta, cu o singura buturuga, care nici macar nu depasea jumatate din inaltimea apei in 250 L, pe care au si depus icrele in prezenta celorlalti. Daca sunt pregatiti sa se formeze pereche nici n-ai sa-i poti opri. Vor ocupa incetul cu incetul locul ferit si-l vor apara de ceilalti.

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
tave
Member
[Avatar]

Joined: 25/09/2004 23:21:58
Messages: 137
Location: bucuresti-rahova
IP:
Offline

Multumesc pentru sfat , o sa incerc si varianta asta !
[Yahoo!]
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com