[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
SAE sau False SAE?  XML
Forum Index » General info
Author Message
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

Pestii sint adusi de 1 zi.Se simt bine mersi, nu i-am vazut in schimb sa se ocupe de jobu` lor.Asa ca mi-am pus niste semne de intrebare.Imaginile de Google nu m-au lamurit deloc.Sint sau nu SAE?
image
image

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
scarabeul1984
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2005 12:19:06
Messages: 255
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Am gasit un articol unde iti arata niste poze, printre care si acestea:
SAE real:
image
SAE fals:
image
Este vizibila diferenta asa ca ai tai sunt adevaratii SAE (Este doar parerea mea).
Niste exemplare frumoase, felicitari.
Probabil nu au trecut la treaba pentru ca inca nu s-a acomodat.

Watch where you're stepping : Thoughts are present .
[Yahoo!]
ezra
Junior member

Joined: 02/01/2006 15:59:41
Messages: 99
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

am 3 SAE care fac treaba din greu. daca vrei iti pot dona unul, poate-i invata si pe locatarii tai secretul unei alimentatii sanatoase

pina la 13 ani eram convins ca sint reincarnarea unui scalar
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Am si eu vreo 6 p-acasa. Ai tai sunt real SAE sau niste rude foarte apropiate. Zic asta pentru ca daca stai sa sapi in profunzime pe net o sa descoperi ca sunt muuuult mai multe sub-specii (sau cum s-or numi) de Crossocheilus in afara de Siamensis. Unele dintre ele foarte greu de deosebit.

Oricum, sa stii ca mai toti sunt mancatori de alge. Unii mai mult altii mai putin, dar sunt. Daca e sa ne luam dupa alimentatie se zice ca nimeni altcineva decat real-SAE nu mananca algele rosii, alea ca un puf de pensula.

Pe ai mei, ca sa ii conving sa manance alge, i-am lasat nemancati cateva zile. Dupa ce am renuntat la restul pestilor, de fapt, acum dau foarte rar mancare in acvariul ala. Tot ca observatie, eu personal nu i-am vazut sa se atinga de alga verde filamentoasa, aia luuuunga ca un par de femeie, si nici de alga verde numita pe net "staghorn", chiar daca sunt infometati. Ei incearca saracii, dar ori sunt prea naspa la gust, ori sunt prea dure ca nu au deloc spor la ele.

In rest ciugulesc mai tot timpul de pe plante cate ceva, ei stiu ce. Mananca de asemenea cu mare placere planaride (viermisorii aia care bantuie uneori prin acvarii de se intreaba lumea ce sunt) ca de altfel cam orice e comestibil.

Spor
Val.
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Val wrote: Tot ca observatie, eu personal nu i-am vazut sa se atinga de alga verde filamentoasa, aia luuuunga ca un par de femeie,
Cam asa am vazut si eu. Se pare ca pe asta nu o vrea nimeni (la mine nici Neritina, nici crevetii, nici SAE nu o atingeau, am scapat de ea progresiv, varianta cu periuta si ecilibrarea acvariului).

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

sigur sunt SAE. Dar nu te astepta la minuni... daca pot sa amnance si altceva, vor alege altceva! indiferent ce e acel altceva

http://www.seachem.ro
[Email]
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

Mersi de raspunsuri!Deci, forumul a decis:sunt SAE :bcoarda: .Sper sa inceapa cu halitu` algei barboase (asta-i o chestie pe care mor sa o vad, nu ca-i multa, da nici mama ei nu o iubeste). Oricum is niste jmekeri de pesti, au niste miscari foarte simpatice, zvacnite ,alteori infrunta curentul pompei minute in sir si se distreaza cu atat mai tare cu cat gasesc iuresul mai mare.
Oricum, daca vad ca nici maine (a treia lor zi de cand i-am adus) nu se apuca de treaba o sa le dau de citit si lor fisa postului :citeste: .
www.petresources.net/fish/article/sae.html :
"The SAE, or Siamese Algae Eater is one of the few fish that will eat brush or beard algae, so often is counted among the arsenal of planted tank enthusiasts"

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Citez doar din ce am mai citit pe undeva (dar nu mai stiu pe unde) cine ar fi
the other one of the few fish that will eat brush or beard algae,

si anume Barbus conchonius.

Hai ca pana la urma m-am decis sa bag un Google search si cred ca am citit bine ce v-am spus. Deci pentru informatii suplimentare link-uri aici .

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
dan_p67
Member

Joined: 15/01/2003 12:03:23
Messages: 163
Location: BUCURESTI Colentina
IP:
Offline

INTROS wrote: si anume Barbus conchonius.

e f.adevarat.Eu am avut 4 buc si toata ziua ciuguleau alge.Singura smecherie e sa nu fie hraniti decat foarte putin.
Asa cum a scris si lukaboy,e valabila si la SAE.
[Yahoo!]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Am avut si eu SAE care la inceput au mancat alge, pe urma s-au puturosit. Intrebarea mea este cum reusiti sa nu le dati de mancare intr-un acvariu comunitar? La cati sunt de rapizi, ei sunt primii care se-nfruptau din masa.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Anubias wrote:Am avut si eu SAE care la inceput au mancat alge, pe urma s-au puturosit. Intrebarea mea este cum reusiti sa nu le dati de mancare intr-un acvariu comunitar? La cati sunt de rapizi, ei sunt primii care se-nfruptau din masa.


Observatie corecta.

Pai, simplu. Cand aveam scalari, dadeam mancarea cate putin, cat sa nu se scufunde, si cu toata viteza lor, nici SAE, nici altcineva nu se apropia de scalari cand mancau. Acum acvariul comunitar are 6 SAE si 5 ancistrusi. E ceva mai lejer sa dau mancare fara sa apuce si SAE ....

Aaaaa... Da' de fapt, de ce mai dau eu de mancare acolo?

Val.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Val wrote:Da' de fapt, de ce mai dau eu de mancare acolo?
Asta chiar nu stiu . Probabil pentru ca ai boala pppaaa SAE tai, vrei sa-i faci sa nu mai manince alge ca sa ai motiv sa-i iei la suturi .......

Sau poate vrei sa ai ceva nitrati in acvariu .

Poze: smilie ... Poze cu plante
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am luat si eu 2 - cica 'siamezi'.

M-am tot uitat pe google de-am turbat, cum nu am vazut in realitate pestii decat acum, am dileme:
a) pe google pata de pe coada este evidenta, pe cand la ai mei este ceva mai stearsa, dar e acolo [la pestele de sus nu se vede ca e cu coada intoarsa, dar e ca a celuia de jos].
b) aparent pare in zigzag dunga (adica se vede clar ca e in zigzag) - asta ar fi un element pozitiv.
c) deocamdata stau in apa si halesc ce-or vedea ei, nu i-am vazut pe alga neagra care o am (dar sunt bagati de 2 ore).

Voi cei care aveti deja, sau cunoasteti, sunt SAE sau sunt false / chinese / blah blah ?

image
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Asa, si am uitat - dilema cea mai importanta sunt mustatile: nu le vad! Mustatile trebui sa fie 2, dar astia ori sunt prea mici si nu le au, ori nu sunt SAE (ar trebui sa aibe 1 pereche de mustati).
[WWW]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Asta vroiam sa zic si eu, inainte de a ajunge la ultimul tau post. Fa-le o poza cu focusul pe bot, un pic de dedesupt. Una dintre diferentele rare sunt "mustatile".

Eu am indoieli si ca cei care ii vand stiu sigur daca sunt sau nu SAE. Vazand si filmuletul ala de pe "Carciuma" referitor la cum se pescuiesc pestii din natura, si la cate varietati de Crossocheilus sunt, sa ma ierte Dumnezeu, da' 'reaq mai stie daca sunt sau nu Siamensis cei vanduti la noi. Sau mai exact daca toti pestii dintr-un lot chiar sunt aceeasi varietate

Oricum, asa cum spuneam, din cate am sapat si eu la momentul respectiv, mai toti sunt "vegetarieni"
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Mie nu-mi par sa fie SAE adevarati. Adica aia clasici creditati ca ar manca foarte bine alge...se dau la alge pana se acomodeaza cu acvariul probabil...1-2 ore S-au pana la prima hranire a pestilor.

865
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Deci SAE se naste cu mustati, nu pot sa pretind ca ai mei sunt adevarati si ca le vor creste mustaile mai incolo nu ?
[WWW]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

mie nu-mi prea aduc. eu am 5 bucati si sunt sigur ca-s SAE. manca alge intr-o veselie.

Acvariul meu
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Ai putea te rog sa faci o poza sa vad si eu ?
[WWW]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

ai mei sunt maturi. o sa incerc sa fac o poza deseara. o sa fie cam greu pt ca sunt cam rapizi.

uite aici un filmuletz pe care l-am facut la mine. se vad acolo in doua secvente SAE in actiune.
http://www.youtube.com/watch?v=l2Y6ApheiFQ

Acvariul meu
[Yahoo!]
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com