[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Plante maronii  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Ralu-ca
Junior member

Joined: 30/09/2019 18:28:03
Messages: 17
Location: Brasov
IP:
Offline

Buna ziua tuturor,

Ma numesc Raluca si am intrat de o saptamana in lumea acvaristicii, achizitionand un acvariu Fluval, 57 litri, dotat cu pompa (Fluval Submersibile Pomp , WP1500) si iluminat.Am introdus din prima zi Easy life Easystart, l-am plantat cu plante al caror nume nu-l cunosc iar, de 3 zile am achizitionat si Pogostemon erectus si Cryptocoryne beckettii.
Lumina este cam de 7-8 ore zilnic, temperatura apei 24 grade, iar zilnic pun putina mancare pentru a forma bacteriile.(perioada de ciclare)
Ca si mediu filtrant am cilindrii mici albi si, minisiporax ambii in saculeti mici bagati in burete.

De ieri insa, Cryptocoryne, precum si prima planta achizitionata, au inceput sa aiba frunzele maronii si sa se putrezeasca.

Ce trebuie sa fac ?

Testul de apa (Easy life 6 in 1) a iesit :

NO3 10
NO2 0
PH 7,6
GH >7
>125 (adica in limita buna, conform prezentarii de pe tub).

Atasez pozele cu acvariul, si astept sfaturile voastre.


Multumesc.
[Thumb - 20191006_155934.jpg]

Ralu-ca
Junior member

Joined: 30/09/2019 18:28:03
Messages: 17
Location: Brasov
IP:
Offline

A doua poza !
[Thumb - 20191006_163217.jpg]

Taz
Membru de baza

Joined: 12/12/2010 18:45:41
Messages: 345
Location: Sfantu Gheorghe- Brasov
IP:
Offline

Este normal sa putrezeasca frunzele vechi deoarece sunt emerse ( crescute deasupra apei in sera) , dar o sa creasca frunze noi submerse ( crescute sub apa) care difera un pic ca si forma si culoare.
[Email] [Yahoo!]
Taz
Membru de baza

Joined: 12/12/2010 18:45:41
Messages: 345
Location: Sfantu Gheorghe- Brasov
IP:
Offline

Si iti recomand sa pui bile sau pastille fertilizante la baza plantelor daca nu ai pus substrat fertil.
[Email] [Yahoo!]
Ralu-ca
Junior member

Joined: 30/09/2019 18:28:03
Messages: 17
Location: Brasov
IP:
Offline

Iti multumesc pentru ajutor.
Ralu-ca
Junior member

Joined: 30/09/2019 18:28:03
Messages: 17
Location: Brasov
IP:
Offline

Buna ziua,

Solicit iarasi ajutor, problema plantelor fiind rezolvata cu ajutorul acelor bile cu ferilizant( multumesc din suflet , Taz !).Am populat acvariul dupa 2.5 saptamani cu 3 cory si 2 pomacea.

De ieri am luat 3 guppy si 5 neoni mici iar aseara am schimbat pentru prima data 50 % apa pentru ca aveam nivelul NO2 foarte ridicat.

Acum am verificat din nou cu PRO AQuatest de la JBL , iar nivelul e aproape 0,1, adica limita superioara admisa.

Va rog sa ma ajutati cu un sfat, pentru a putea scadea nivelul No2.

Acvariul este plantat in plus fata de topicul anterior si cu Cabomba Aquatica, iar guppy am observat ca stau mai mult la suprafata apei.

Am facut cu ajutorul fitrului sistemul de valuri pentru a oxigena si, acum mai coboara si in acvariu, restul pestilor fiind foarte vioi.

Ca filtru am in burete introdus saculetul cu cilindrii si cel cu carbune activ.

i
Va multumesc



narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Schimbul de apa te ajuta sa scazi valoarea spre 0, dar pe viitor ar fi bine sa scoti carbunele activ si sa il inlocuiesti cu ceva minisiporax, Matrix sau eheim substrate pro.Spor!!!
[ICQ]
Ralu-ca
Junior member

Joined: 30/09/2019 18:28:03
Messages: 17
Location: Brasov
IP:
Offline

Multumesc frumos, am comandat deja materialul filtrant si am sa-l pun maine in locul carbunelui. Fac si schimbul de apa, desi am mai facut si aseara, 50%.

O zi frumoasa
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2855
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Daca NO2 e detectabil acvariul tau inca nu e ciclat(2,5 saptamani nu ajung iti trebuie~4-6).Va trebui sa faci schimburi de 30-50 la suta macar la doua zile asa vei face ciclarea din mers cu pesti in el
[Email]
Ralu-ca
Junior member

Joined: 30/09/2019 18:28:03
Messages: 17
Location: Brasov
IP:
Offline

Mul?umesc "ocean", dar cred c? ?tiu ce s-au intamplat : pe ultimii pe?ti cumparati-adica 8 buc- i-am b?gat pe to?i odat?( dup? aclimatizarea apei) ?i probabil s-au produs un " boom" al NO2., pentru c? pân? atunci valoarea lui era 0. Ast?zi am scos c?rbunele ?i am introdus material filtrant Substrat Pro -Eheim ?i deja, dup? câteva ore NO2 e iar??i normal.O sa schimb apa a?a cum mi-ai spus , ?i sper sa fie ok mai apoi.Vreau îns? s? întreb ceva : buretele in care am b?gat azi materialul filtrant ?i în care am ?i s?cule?ul cu cilindrii, nu-l pot elimina in timp ? Sau m?car sa las doar o parte din el, sa acumuleze mizeria?

Multumesc
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

buretele , lasi numai cat sa acopere partea pe unde trage apa in filtru, si peste , pui mediile bio, cat incap.. in saculeti.. daca ai putea sa cumperi minisiporax sau matrix.. ar fii mai bine

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Ralu-ca
Junior member

Joined: 30/09/2019 18:28:03
Messages: 17
Location: Brasov
IP:
Offline

Multumesc,dar mai am o intrebare: sa fie corect,cat material filtrant ar trebui sa pun ? Am cumparat 1L si am pus jumatate din el in saculet.E suficient sau trebuie sa-l pun pe tot?

Multumesc
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Niciodata nu e prea mult, baga-l pe tot daca intra. Oricum, sa stii ca nu de la materialul bio ti-au scazut nitratii, acesta inca nu a apucat sa se colonizeze, posibil ce ai inlocuit sa fi fost o sursa de poluare. Continua cu schimburile de apa si o sa fie bine.
[ICQ]
Ralu-ca
Junior member

Joined: 30/09/2019 18:28:03
Messages: 17
Location: Brasov
IP:
Offline

O sa incerc sa tai din burete, pentru ca altfel nu intra .De aceea am întrebat daca mai e necesar si buretele si mi s-a raspuns.Buretele e un dreptunghi inalt,(22cm) lat de 10cm ,ce are 2 scobituri(sertare): in cea de jos sunt cilindrii, iar mai sus, am bagat Substrat pro, dar am mai taiat din burete ca sa fac spatiul mai mare.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Acum am vaut ca tu ai Fluval .Filtrul tau este impartit in 3 parti.prima parte cu burete,a doua cu burete si bio si a treI-a pentru pompa.
In prima camerapoti lasa burete in partea de jos,unde trage apa,cat sa astupe acele grilaje de jos,peste care pui 1 litru,de bio...ce ai,peste care pui un burete sau perlon,pina unde incep grilajele care sunt in partea de sus.Acele grilaje sunt un fel de skimer
In camera a doua,pune medii bio cat incape,sa nu depaseascanivelul de jos al skimerului,ai sanse sa nu le astupe apa...iar peste ele,pune un strat de perlon pentru a proteja de eventualele mizerii care trec prin skimer
In a dou-a camera cred ca iti intra 2 sau 3 litri medii bio... daca nu mai mult.Mediile bio sa le pui cu saculetii ,daca le imprastii ,o sa fie greu de intretinut

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Ralu-ca
Junior member

Joined: 30/09/2019 18:28:03
Messages: 17
Location: Brasov
IP:
Offline

Am facut poza cu spatiul (cele 3 compartimente) : in primul,in care apa intra din acvariu printr-un grilaj,spatiile prin care intra mizeria pe burete sunt la 15 cm fata de partea de jos.Acum am vazut ca s-a adunat ceva mizerie pe fundul compartimentului,in buretele din compartimentul 2 ajungand f putina.Deci,cum fac? Sa scot buretele din mijloc, il tai putin mai sus de nivelul primei "gauri" din dreptul compartimentului 2(cel cu material bio)?

Ufff ce greu este! M-a pus naiba,la 50 de ani sa ma apuc de acvaristica ! Dar,imi place, si -mi iubesc pestiucii f mult.
[Thumb - 20191024_091022.jpg]

Ralu-ca
Junior member

Joined: 30/09/2019 18:28:03
Messages: 17
Location: Brasov
IP:
Offline

Prima poza e facuta de sus!

[Thumb - 20191024_090821.jpg]

Ralu-ca
Junior member

Joined: 30/09/2019 18:28:03
Messages: 17
Location: Brasov
IP:
Offline

Ei sunt pestiucii mei+ melci !
[Thumb - 20191024_092614.jpg]

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Deci,fii stenta cum spun
In dreptul primei camere.ai niste grilaje,pe partea de jos,care comunica cu bazinul. Pe acolo intra apa in filtru. Buretele din aceasta camera,il tai in asafel incat sa depaseasca putin grilajul...adica tot grilajul. Buretele trebuie sa astupe acest grilaj,ca sa nu intre toate mizeriile. Peste el ,pui un saculet cu medii bio. Peste saculet,pui iarasi burete pana unde incep grilajele de sus
In dreptul primei camere,ai un grilaj si in paetea de sus,care comunica cu bazinul
Deci completezi cu burete pana unde incep aceste grilaje
In camera a dou-a,pui doar medii bio pana la acelasi nivel cu prima
Maine incerc sa fac si un desen ,dar sper ca ai inteles
Nu e rau,iar melcii sunt utili,dar sa sti ca se inmultesc rapid
Eu as scoate ulcica din bazin si as incerca sa fac o insulita verde,putin intr-o parte,nu pe mijloc

This message was edited 1 time. Last update was at 25/10/2019 00:50:33


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Eu am bazin ca al tau,doar ca este mai mic....are 34 litri
https://img.plici.ro/image/1mm

This message was edited 1 time. Last update was at 25/10/2019 00:58:25


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com