[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
What Dreams May Come  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

chiar daca ,poate (nu as vrea), o sa te oblige situatia sa mai schimbi cite ceva...tot o sa fie suuuper.. inca e crud si arata foarte fain
felicitari si Doamne ajuta sa iasa asa cum trebuie

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Multumesc, Adrian! Sigur vor mai fi citeva schimbari dar nu neaparat majore. Astept sa vad cum evolueaza si poate mai adaug una-alta unde nu merge cum trebuie. Asadar, Doamne ajuta!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Eu stau si ma intreb de ceva timp deja, ce mama masii cauta topicul asta la coltul incepatorului? ))

This message was edited 1 time. Last update was at 08/10/2017 18:27:57

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Artur wrote:Eu stau si ma intreb de ceva timp deja, ce mama masii cauta topicul asta la coltul incepatorului? ))


Pai ... aici s-a nascut si aici a crescut.
Daca credeti ca merita sa stea in alta parte, la "Jurnale" de pilda, il rugam pe Tata-Mare sa faca miscarea, nu-i asa?

This message was edited 1 time. Last update was at 08/10/2017 18:37:49

[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

cu siguranta ,acest bazin merita un gurnal...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Silviu Man wrote:
Artur wrote:Eu stau si ma intreb de ceva timp deja, ce mama masii cauta topicul asta la coltul incepatorului? ))


Pai ... aici s-a nascut si aici a crescut.
Daca credeti ca merita sa stea in alta parte, la "Jurnale" de pilda, il rugam pe Tata-Mare sa faca miscarea, nu-i asa?


Dorinta v-a fost indeplinita
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Multumim frumos!

smilie

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Azi am facut primul schimb de apa. Aproape toate algele maronii se transformasera in niste coji sau cocoloase pe care am reusit sa le aspir destul de bine, chiar si de pe frunzele plantelor,
indeosebi Anubias. Mai greu a fost cu Bucephalandra, are frunzele mai mici si sunt greu de curatat. Ceva pierderi de moss de pe copac; cred ca va trebui sa replantez cam jumatate din el.

Analizele apei par OK : NO2 = 0; NO3 = 20. pH-ul a crescut putin dar nu a depasit valoarea de 7,2. Miine adaug 16 Spiral Horn. Poimiine vin "cavalerii : 16 Amano. Marti, in sfirsit, 15 Oto.
Saptamina viitoare apar crevetii : Red Sakura, Red Crystal si Black Crystal. Pestii ... saptamina cealalta : Ember Tetra, Neoni negri, ... Evident, Physa e la el acasa, desi am eliminat destui.
Insa imi sunt dragi si ei : maninca alge la greu! Din fericire, pina acum, comunitarii maro nu au aparut, nici obisnuitii spiralati mici. Revin cu poze miine.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ziua 21.
Au "intrat in piine" Spiral Horn si Amano. Cred ca au mincare pentru mai bine de o saptamina.
Din fericire, in afara de algele maro, care sunt peste tot, si ceva alge filamentoase, nu a mai aparut nimic.

image

image

image

image image

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

De algele astea maro ma lovesc si eu desi am deja aproape 6 saptamini . Nu stiu exact care e cauza . Singura diferenta fata de setupul trecut care a mers exceptional din prima este ca nu am mai dozat deloc bacterii la schimburile de apa ..

This message was edited 1 time. Last update was at 13/10/2017 11:43:49

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

In acvariul de 100 de litri situatia a fost si mai rea la inceput. Insa, in mai putin de o saptamina, Spira, Amano si Oto au facut totul "luna". Si de atunci nu au mai aparut.
Problema a fost atunci ca, prin activitatea "maturatorilor" o buna parte din alge s-au ridicat in apa si in cele din urma a aparut apa verde. Observ si acum ca, dupa
citeva ore, Amano face praf in jurul lor, mai ales cind aterizeaza pe plante. Sper sa nu trebuiasca un black-out!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Azi am avut mari emotii! Cind am intrat in birou si am cercetat acvariul, nici un Amano prezent. Dupa doua-trei ore, am inceput sa fac analize la apa. Toate bune si foarte bune. Insa Amano, nicaieri. In cele din urma mi-a picat fisa si m-am uitat in skimmer. Aveau sedinta baietii, 9 la un loc. Si nici ca voiau sa plece de acolo. Abia dupa ce i-am ademenit cu citeba bobite de Crusta Gran, au catadicsit sa iasa. Totusi, unde erau ceilalti 7? Dupa inca o ora i-am gasit : astia aveau sedinta sub casuta, intr-o mica "vagauna" din coltul case. Cred ca Seba mi-a trimis creveti cu orientare politica : 9 de dreapta si 7 de stinga

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Au sosit si "coloratii". Citeva poze facute rapid cu telefonul. Nu sunt de o calitate extra dar promit ca peste o luna,
dupa ce ma mai "adun de pe drumuri" sa studiez bine tehnica Nikon si sa incep sa postez poze de calitate ( ).
Crevetii au ajuns destul de decolorati dar, in mai putin de doua ore aveau culori foarte frumoase. Vad ca au luat-o
metodic, din tufa in tufa, si fac o treaba foarte buna.

image image

image image

image image

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Foarte faini crevetii. Vad ca si plantele au plecat frumos.
La mine nu stiu ce se intimpla. Deochi , nu am mai mers la biserica ... habar nu am . Ceva s-a dereglat in bazin . Sper sa o ia din loc iar sa nu fie nevoie de reset ..... m-ar durea sufletu sa-l stric .
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline


Multumesc frumos!
Care ar fi problema/problemele cu plantele?

This message was edited 1 time. Last update was at 17/10/2017 14:51:12


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Pai dupa ce o luna de zile in care totul mergea foarte fain de-ti era mai mare dragu , plantele s-au oprit din crescut si am un boom de alge in special diatomee.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Daca te referi la situatia cu moss-ul, de pe topicul tau, cred ca problema a fost tocmai faptul ca in nano nu ai fertilizat deloc.
Plantele au rezerve de substante plastice cu care pot supravietui o anumita perioada de timp. Apoi, au nevoie de fertilizare.
Astfel, crestrea din perioada de inceput, chiar buna, te poate insela si te conduce la concluzia ca nu e nevoie de fertilizare.
Mai ales fiind vorba de moss, atunci fertilizarea in masa apei este foarte importanta. Cu ce fertilizezi acum?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

E adevarat ce spui Silviu legat de moss. Problema la mine este la toate plantele in momentul asta . Cumva zic eu l-am deciclat .
Fertilizez serios cu Dennerle scaper's green si NPK booster plus aditie suplimentara de PO4. Plus 2 bule pe sec de CO2.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Poti sa pui niste poze pe topic-ul tau? ... sau deschide un topic separat; am o teorie despre fertilizare pe care am verificat-o intr-un nano si o aplic si acum in acvariul nou.
Chiar daca e putin cam devreme, cred ca putem discuta si putem incerca citeva variante.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

De citeva minute am ajuns si eu acasa de la munca. Nu mai am dispozitie de poze . Poate zilele urmatoare daca ajung mai devreme .
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com