[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Constructie acvariu americani  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
merliyn
Junior member

Joined: 26/05/2016 21:58:24
Messages: 12
IP:
Offline

Salutare colegi,

Numele meu este Radu si sunt destul de proaspat pe acest forum ca si “scriitor” dar impatimit al cititului )
Am un acvariu de aprox 300 de litrii acum si am inceput constructia unui acvariu rezonabil pentru “prietenii” mei americani. Dimensunile noului bazin vor fi 160/65/60. Singurul lucru achizitionat pana acum este sticla, urmeaza constructia cadrului din rectangulara acoperita cu pal. Nu voi folosii un sump deoarece cred ca greutatea acvariu+sump + chestii interioare va fi cam mare pentru un apartament construit cand unii dintre noi nici nu eram in plan. Voi folosii doua filtre externe eheim de 1500l/h. Lumina va fi diy pe led. Decor voi cumpara ceva 3D si posibil vreo craca.

Intrebarile pe care le-as aveala voi cei mai priceputi ca mine sunt:

1- filtrarea este suficienta?
2- constructia propriu zisa a bazinului: ar fi bine ca la lipire sa folosesc distantiere?( sticla este de 10 intaritoare longitudinale si laterale si fund dublu) daca da, ce dimensiuni ar trebui sa aibe aceste distantiere.

Si cam atat pentru moment.....
Multumesc

This message was edited 1 time. Last update was at 27/01/2019 16:23:34

scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Salut Radu si bine ai venit!
1) 65 e latimea sau inaltimea, ca sa stim exact ce vorbim?
2) Ai cumparat deja sticla? La ce dimensiuni? In mod normal inainte de a comanda sticla trebuie sa calculezi clar distanta intre geamuri , iar daca ai comandat-o ar trebui sa stii ce ai de facut. La bazinele mari se pun distantiere din mai multe motive practice, dar fiecare lucreaza cum stie. Eu as pune
3) filtrarea mi se pare insuficienta pentru americani

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
merliyn
Junior member

Joined: 26/05/2016 21:58:24
Messages: 12
IP:
Offline

Calculatia sticlei cred ca am facut-o bine, am facut o mica simulare fara lipire si este ok. Inaltimea este 65.
Sa zicem ca as folosi distantiere, ce dimensiune ar trebui sa aibe acestea?
merliyn
Junior member

Joined: 26/05/2016 21:58:24
Messages: 12
IP:
Offline

Momentan am un acvariu de 110/45/50 as putea transforma acest bazin in sump dar mi se pare ultra complicata “fabricarea” acestuia in in plus greutatea totala ma sperie un pic ??. Nu stiu daca gasesc suportul vreunui coleg de aici pentru fabricarea acestuia, de aceea am zis ca sunt suficiente cele doua filtre externe.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

merliyn wrote:Calculatia sticlei cred ca am facut-o bine, am facut o mica simulare fara lipire si este ok. Inaltimea este 65.
Sa zicem ca as folosi distantiere, ce dimensiune ar trebui sa aibe acestea?


aici e problema ca folosesti sau nu inclusiv de grosimea lor e discutia, in functie de distanta care ai lasat-o. Nu mai poti modifica nimic. Era bine sa ceri sfaturi inainte de a da comanda. Eu am vazut colegi care au folosit distantiere pana la 4 mm, dar s-a stiut inainte de a taia geamurile. In afara de asta e important daca ai cantuit sau geamurile. La cele cantuite e mai usor sa folosesti distantiere, la cele necantuite trebuie sa te adaptezi.

despre sump nu te pot sfatui ca eu unul nu am folosit niciodata, dar la bazine mari e cunoscuta eficienta lor fata de filtre. Si nu numai eficienta ci si economia de curent( e discutabil aici). Si iarasi la sump sunt niste modificari care trebuiesc facute inainte de a monta sticla. Asa ca mai ai rabdare sa strangem mai multe idei ca sa iasa o treaba buna

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
merliyn
Junior member

Joined: 26/05/2016 21:58:24
Messages: 12
IP:
Offline

Am anticipat folosirea distantierelor ?? a fost taiata pentru a oferi posibilitatea folosirii distantierelor. Deci pot folosi. Din pacate am sost suficient de idiot incat sa nu le cantuiesc.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

merliyn wrote:Am anticipat folosirea distantierelor ?? a fost taiata pentru a oferi posibilitatea folosirii distantierelor. Deci pot folosi. Din pacate am sost suficient de idiot incat sa nu le cantuiesc.


fara suparare, dar ai fost...de doua ori: prima data la sticla de 10, aici te-ai zgarcit si chiar nu trebuia. La 160 lungime si 65 inaltime...Uite aici ceva "asemanator" dar cu sticla de 12 http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/10905.page si inaltime de 60. Cei 5 cm inaltime la lungimea aia chair conteaza

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
merliyn
Junior member

Joined: 26/05/2016 21:58:24
Messages: 12
IP:
Offline

)
Faptul a fost consumat deja. Lamuriti-ma un pic cu distantierele, le pun sau nu? Ce dimensiune sa aiba(daca le pun) si daca le pun cand le scot bag silicon in respectivele “gaurici” ?

This message was edited 2 times. Last update was at 27/01/2019 22:32:56

scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

ce distanta mai exact ai lasat?

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/80/19550.page

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
merliyn
Junior member

Joined: 26/05/2016 21:58:24
Messages: 12
IP:
Offline

2mm
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

ce greu iti scoate omul amanuntele. Tu trebuie sa intelegi ca daca nu dai informatii exacte, nici sfaturile nu sunt cele mai bune. Ai lasat 2 mm in total? sau 2 mm pe fiacare parte? Daca ai 2 mm in total poti folosi guta de 1mm pe care o poti lasa in silicon si o tai cu un cutter pe urma, iar daca ai cate 2 mm pe fiacare parte folosesti distantiere pe care le scoti in momentul umplerii. Asta in situatia in care geamurile sunt corect taiate si nu ai abateri. Cel mai bine e sa te ajute cineva, ca e dificil sa faci singur totul

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
marcusyon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/06/2012 18:16:09
Messages: 648
Location: Bucuresti, Lujerului
IP:
Offline

Salut, hai sa o luam cu inceputul.

1. Ai sticla comandata si zici ca ai tinut cont de un 2mm ca si grosime de silicon intre geamuri. Daca e asa, foloseste distantier pentru ceramica de 2mm. Indiferent daca pui sau nu, eu am folosit un card taiat la colt pentru a realiza un cordon supliementar de silicon. Vezi aici :

image

2. Cate intarituri transversale pui ?

3. Filtrarea poate sa fie suficienta sau nu in functie de pestii pe care ii vei avea. Hai sa vedem ce o sa pui in el si apoi discutam.


American Cichlids V.720 http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/32557.page

American Cichlids V.1200
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/45405.page
merliyn
Junior member

Joined: 26/05/2016 21:58:24
Messages: 12
IP:
Offline

Am lasat 2mm peste tot, sincer daca eram foarte priceput in detalii le dadeam din prima de aceea cer si sfaturi!

@marcusyon am cumparat niste ustensile pentru garnitura din interior, ma refeream la distantiere intre geamuri la lipitura..... dar cred ca un card ar fi suficient pentru cei 2 mm.(ce inseamna distantier pentru ceramica) Ma gandeam ca si intarituri sa am doua laterale si 2 longitudinale, pe acelea nu le-am facut inca.
marcusyon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/06/2012 18:16:09
Messages: 648
Location: Bucuresti, Lujerului
IP:
Offline

Astia sunt distantierii pentru siliconul dintre foile de sticla https://www.dedeman.ro/bucuresti2/distantiere-pentru-gresie-si-faianta-2-mm-500-buc/p/4005790

Cu cardul faci restul de silicon, "triunghiul" suplimentar.

American Cichlids V.720 http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/32557.page

American Cichlids V.1200
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/45405.page
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com