[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Coltul meu de recif  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Ma bag si eu ca musca-n lapte...din cate stiu la sarea red sea coral pro, la 38.2 gr de sare la litru iese un Kh undeva la 12...
[Email]
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Este foarte corect, dar cand predomina durii nu e o problema.
La mine a mers OK, am luat-o de cand aveam kH-ul 4-5, dar acum nu mai merge.
Noroc de amicul Edyr smilie ca am acum sare Redsea normala, bag acum la schimb.

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
CreatoR
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/08/2009 14:42:38
Messages: 647
Location: Nicosia, Cyprus
IP:
Offline

Bun de stiut pe aici prin zona numai sare Red Sea am vazut. Macar acum stiu ca e buna la inceput pt coralina

This message was edited 1 time. Last update was at 27/01/2016 16:00:50


----

My 130L marine aquarium: https://www.flickr.com/photos/47236990@N04/sets/72157652684731282
[Yahoo!]
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

CreatoR wrote:Bun de stiut pe aici prin zona numai sare Red Sea am vazut. Macar acum stiu ca e buna la inceput pt coralina


E buna si dupa, dar depinde ce ai in acvariu si ce aditii mai faci... Ca daca ai predominat corali moi si mai si faci aditii de kH, atunci o iei in balarii, clar...

Eu numai Red Sea Coral Pro am folosit dintotdeauna si pot sa spun ca in mare sunt multumit de ea. Da, am avut surprize, cu kH mult mai mic decat dau ei, dar cred ca oricare alta sare poate avea in anumite momente astfel de probleme, adica sa apara loturi care au alti parametri decat cei specificati de producator. Totul e sa faci si un rand de teste la apa in momentul in care incepi sa folosesti o cutie/punga/sac/lot nou de sare, pentru a stii la ce sa te astepti.
[Email] [Yahoo!]
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Acum sa va zic si de ce am ajuns sa fac teste dupa un an ...
Am indicatorii mei ... palythoa verde nu se mai deschide, probleme am si cu seriatoporele.
In continuare banuiesc kH-ul mare ca vinovat.

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Dupa decizia de a mentine actualul setup, am efectuat un upgrade la lumina, mai exact am introdus printre LED-uri si lampa originala Juwel T8 2 x 18 W (nu am avut curaj s-o bag p-aia T5 din motive de caldura si lumina prea multa), cu neoane JBL 15000 K si Sera Deep sea.
Coralilor pare ca le place, eu trebuie sa ma mai obisnuiesc cu noua lumina.
Dupa 5 zile observ ca se murdareste mai bine sticla din fata ...

Anthiasii arata mai bine in lumina mov-roz-albastruie de la Sera Deepsea, masculul continua transformarea, in sensul ca s-a inrosit pe corp, i-a crescut greabanul, prima radie dorsala deja are mai bine de 1 cm, are petele pe aripioare dar bleumarin deocamdata, si cel mai important a castigat haremul, celalalt ce incepuse transformarea s-a oprit dar nici nu se supune usor celui dominant ...

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
ciprian
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/07/2005 20:51:54
Messages: 670
Location: piatra neamt
IP:
Offline

Nu cred nimic,...
Vrem poze,..
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

ciprian wrote:Nu cred nimic,...
Vrem poze,..


Vii sa faci?...

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
ciprian
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/07/2005 20:51:54
Messages: 670
Location: piatra neamt
IP:
Offline

Ai vazut doar, ca nici eu nu stau bine cu pozatul,....
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

chiar...pune o poza sa vedem ce mai ai tu pe acolo
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

georgemonda wrote:chiar...pune o poza sa vedem ce mai ai tu pe acolo


+1

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
ceatza
Member

Joined: 09/12/2014 14:46:08
Messages: 139
Location: Salisbury UK
IP:
Offline

smilie smilie smilie smilie
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

N-am cu ce si ... n-are cine ...
Pe prima poate o rezolv cu un imprumut, dar la a doua ...

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
CreatoR
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/08/2009 14:42:38
Messages: 647
Location: Nicosia, Cyprus
IP:
Offline

Hai Mugurele nu ai si tu un Smartfone de asta smecher care face poze/selfie-uri??? Nu mai traim in anii '90 cand asteptam sa vina cineva cu un Zenit

----

My 130L marine aquarium: https://www.flickr.com/photos/47236990@N04/sets/72157652684731282
[Yahoo!]
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

mugurel wrote:Dupa decizia de a mentine actualul setup, am efectuat un upgrade la lumina, mai exact am introdus printre LED-uri si lampa originala Juwel T8 2 x 18 W (nu am avut curaj s-o bag p-aia T5 din motive de caldura si lumina prea multa), cu neoane JBL 15000 K si Sera Deep sea.
Coralilor pare ca le place, eu trebuie sa ma mai obisnuiesc cu noua lumina.
Dupa 5 zile observ ca se murdareste mai bine sticla din fata ...


M-am obisnuit cu noua lumina, coralilor le place, nisipul e de-a dreptul incantat ... s-a inrosit zdravan de la cyano ...
Intre timp am avut o infuzie de fraguri de SPS-i si ciuperci, care au fost imprastiati cam peste tot, acum se aleg care rezista, deci nu pot sa reduc lumina.
Lupt pe alte fronturi cu cyano ... schimburi mai dese, am pormit reactorul cu antiphos, clatit matrix ... dupa 1 an, ciupit un pic din ratia pestilor

mugurel wrote:Anthiasii arata mai bine in lumina mov-roz-albastruie de la Sera Deepsea, masculul continua transformarea, in sensul ca s-a inrosit pe corp, i-a crescut greabanul, prima radie dorsala deja are mai bine de 1 cm, are petele pe aripioare dar bleumarin deocamdata, si cel mai important a castigat haremul, celalalt ce incepuse transformarea s-a oprit dar nici nu se supune usor celui dominant ...


Cu ocazia acestor modificari anthiasul mascul a avut 2-3 zile de ezitare, suficient ca celalalt sa-l ajunga in transformare/dezvoltare ...
Acum am doi masculi aproape rosii, fiecare cu teritoriul lui, cele 3 femele tre` sa fie flatate ca au de unde alege ...

Per total in acvariu e vraiste cu acele fraguri imprastiate, pe nisip nu mai are loc nici cyano de atatea altele, nu-mi place cum arata, degraba nu fac ordine, asa ca pozele raman pe ultimul loc ...

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

Poi daca ai prea multe fraguri..................
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

georgemonda wrote:Poi daca ai prea multe fraguri..................


Exact la asta ma gandeam si eu... Nu inteleg cum poate sa se planga, cand sunt atatia doritori sa-l ajute sa le mai "rareasca"...
[Email] [Yahoo!]
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Fraguri sunt intr-adevar, dar le-am luat ca pe o gramada de surcele, amestecate si nu arata ca cele frumos lipite pe plug-uri.
Unele au fost afectate si astept sa se refaca.

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

poi si unde gasesti tu asa aruncate ca surcelele??????
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

O poza?
smilie

My nano reef



[Email]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com