[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
acvariul meu  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Aqua
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/11/2003 20:01:28
Messages: 361
Location: Bacau
IP:
Offline

e gata.in sfarsit.250l net (backgroundul a luat mult din volum).130*50*45.filtru:fluval4 plus, incalzitor: aquael250W, lumina :neon simplu (adik ieftin, ca n-am mai avut bani sa iau unu "acvaristic") de 40W.background de polistiren.cam sumbru.nisip normal de rau.
pesti: oscar tiger 1buc., cichla. labiatum (credeam ca-i citrinellum inainte) 1 buc.astept inca 1-2 locatari (ciclide robuste).
capac:lemn baituit si lacuit cu lac de yacht (sper sa tina cat mai mult )
PS: galeria nu merge (de mult timp) asa ca apelat la sprijinul celor ce ofera hosting de poze gratis .
look: (scuzati apa, cam tulbure)
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Aqua
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/11/2003 20:01:28
Messages: 361
Location: Bacau
IP:
Offline

ceva pareri? critici? comentarii??
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Salut,

Acvariul e frumos in principiu. Poate un pic prea albastru (sau poate e din cauza aparatului foto, sau a luminii), dar merge . Nu prea ai nevoie de lumina scumpa, pentru ca nu ai plante.

Muta si tu buturuga aia un pic mai la stanga (nu cu mult). Foloseste raportul de aur pentru asta. In rest felicitari, e un acvariu reusit.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Aqua
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/11/2003 20:01:28
Messages: 361
Location: Bacau
IP:
Offline

lumina albastruie e efectul de tungsten de la camera..o sa mai fac niste poze mai tarziu, fara efectul respectiv
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Salut, imi place backgroundul. Intr-adevar cam intunecat...nu e nici poza prea clara, dar pare ca totusi sunt 2 nuante de culoare.
Ai putea sa mai lucrezi la decorul acvariului...o buturuga mai mare sau ceva bolovani. Asa cum e pare cam neterminat.
P.S. lumina este totusi importanta, chiar daca n-ai plante. Incearca 2-3 neoane "daylight". Sunt convins ca acvariul si pestii vor arata muuult mai bine.

image
[Email]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Desi nimeni nu ma va crede, dar ma bucur sa vad la galerie si acvarii neplantate. In bruma de timp liber in afara intretinerii propriului acvariu citesc cate ceva chiar si despre ciclide africane. Unde vreau sa ajung? Am vazut nu numai la noi, dar si la concursurile internationale (AGA) o slaba prezenta a acvariilor biotop (3 acvarii, 2 jalnice la AGA). Cred ca acest sector al acvariilor biotop va fi in curand readus la importanta pe care ar trebui sa o aiba. Nu este vorba de curentele ecologiste, ci si de o realitate ce tine de pragmatism. Nu cred ca poate fi mai usor sa intretii un acvariu cu zeci de specii plante si 8-10 specii de pesti cu necesitati diferite, decat un acvariu biotop echilibrat ca necestitati de plante si pesti. "Nature aquarium" a lui Amano este o tendinta mai subtila de revenire la origini prin aquascaping. Va spuneam in postul "Amano peste tot", ca stilul sau este in continua schimbare; daca ati vazut fotografiile, acvariile sunt dominate de plante verzi, numarul de specii s-a restrans, multe din ele sunt aproape de acvarii biotop cu aranjare artistica (discreta) a plantelor.
In cazul acvariului de fata background-ul reusit cred ca ar imbia din ce vad ca pesti, mai degraba la un acvariu central american, decat sud-american (cu Oscar-i), dar singura observatie este legata de volumul bazinului - 250 litri- cam prea mic pentru labiatum (1 bucata poate ca da, dar o pereche /plus oscarul sau 1 pereche din fiecare/ nu cred ca merg). Mergand pe ideea de acvariu central-american stancos as fi bagat (daca gaseam) 1 pereche de Torichthys meeki , impreuna cu ceva buturugi mai ramuroase si cateva valisnerii si bolovani stancosi, eventual cateva frunze uscate pe fund. Sunt ceva mai mititei decat labiatum, temperamentali, culori superbe, numai bine reliefate pe frumosul albastru- gri al fundalului tau.
In rest se vede ca e munca de calitate si pasiune si de aceea ziceam eu ca merita finalizat pe masura.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Cam asa ceva voiam sa iti propun.image
Evident ca busteanul de fata e f mare si ti-ar acoperi fundalul, dar ca idee... se poate gasi unul mai mic. Nu stiu daca mai creste / are cineva "firemouth" prin Romania. Ar fi interesant de stiut. Cand eram mic am vazut asa ceva la Constanta la acvariu si mi-a ramas in minte. Cred ca era si pe coperta brosuricii de acolo.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

O pereche reusita de Chiclasoma meeki am vazut acum aproximativ doi ani...poate g.g. sa stie mai multe despre ei. Aveau pui....muuulti pui

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com