[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cumpar butelie Co2  XML
Forum Index » Cumparari
Author Message
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

Cumpar Butelie Co2 cu reductor !
Nu vreau foarte mare ca nu am kef sa facu boom.
Ceva de cateva kg .. pana in 5kg !
Goale sau pline !

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

LooSeR wrote:Nu vreau foarte mare ca nu am kef sa facu boom.
Nu face boom daca e mare si daca nu faci vreo prostie.
Daca ai unde o pune ia-o mare, stii ce frustrant e sa tot mergi cu ea la umplut?

P.S. Daca totusi face boom si te prinde pe-aproape nu mai conteaza daca e mare sau mica, oricum te imprastie pe pereti .

Poze: smilie ... Poze cu plante
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

incurajator
[Yahoo!]
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

Am vazut cat de mare e cea de 7kg si mi se pare MULT prea mare ! de aceea caut mai mica !
Daca face bum nu mai imi iau ! Imi cumpar pastile de CO2 de la Sera dar nu cred ca va creste asa frumos eusteralis-ul.
Vedem ce gasim !
Si una de 1kg m-ar multumi !

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

LooSeR wrote:Am vazut cat de mare e cea de 7kg si mi se pare MULT prea mare !
Crede-ma ca nu-i prea mare.

LooSeR wrote:Daca face bum nu mai imi iau !
Face boom numa' daca faci timpenii cu ea. Buteliile au supapa de siguranta si sint verificate. Folosite corect nu reprezinta nici un pericol .

LooSeR wrote:Imi cumpar pastile de CO2 de la Sera dar nu cred ca va creste asa frumos eusteralis-ul.
De asta sa fii sigur .

LooSeR wrote:Si una de 1kg m-ar multumi !
Iti spun din experienta c-o sa te imbolnavesti de nervi la cit de des trebe s-o umpli si tot la una mare ajungi.

Poze: smilie ... Poze cu plante
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

pai .. de asta mi-e fica ! sa nu Cada din picioare si altele !

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

LooSeR wrote:sa nu Cada din picioare
N-are picioare .
Cum sa cada? Si daca se intimpla care-i baiu'? Nu crapa de la o cadere.
Daca tot ti-e frica, pune-o la orizontala. Io asa o tin p-a mea ca nu incape altfel .

Poze: smilie ... Poze cu plante
l3n3a
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2006 22:23:19
Messages: 100
Location: Slatina
IP:
Offline

Din pacate este destul de greu sa gasesti o butelie de dimensiuni mici pentru a o cumpara... Iti spun acest lucru pentru ca eu caut de 2 luni o astfel de butelie si nu am gasit pina acum. Am primit insa indicii despre unde as putea sa gasesc o butelie de 2,5 L si acest lucru s-ar putea sa te ajute in cautarile tale ----> se gasesc in dotare pe orice salvare umplute cu O2 - le incarci cu CO2 si ai rezolvat problema. Deci daca ai cunostinte care lucreaza pe la salvare ar fi cazul sa incepi sa dai niste telefoane.
Eu nu am reusit sa gasesc pe cineva sa-mi faca rost de o astfel de butelie (cica sunt pe gestiune si sunt foarte greu de scos de pe respectiva salvare) deci in continuare sunt in cautare de butelie de CO2, ori de 2,5 L, ori de 7L, ori de cit o fi .... Daca sunt persoane care te pot ajuta te rog sa ma anunti si pe mine daca cumva au inca o butelie in plus de dat.

Just me!
[Yahoo!]
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

de 7l stiu eu cu 3mil cu reductor !
dar mi se pare prea mare sa vedem poate daca o sa am si bani de sarbatori mai multi e ok ! ca pe langa Co2 treb sa comand si Reactor sau reductor bun !

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

l3n3a wrote:Din pacate este destul de greu sa gasesti o butelie de dimensiuni mici pentru a o cumpara... Iti spun acest lucru pentru ca eu caut de 2 luni o astfel de butelie si nu am gasit pina acum. Am primit insa indicii despre unde as putea sa gasesc o butelie de 2,5 L si acest lucru s-ar putea sa te ajute in cautarile tale ----> se gasesc in dotare pe orice salvare umplute cu O2 - le incarci cu CO2 si ai rezolvat problema. Deci daca ai cunostinte care lucreaza pe la salvare ar fi cazul sa incepi sa dai niste telefoane.
Eu nu am reusit sa gasesc pe cineva sa-mi faca rost de o astfel de butelie (cica sunt pe gestiune si sunt foarte greu de scos de pe respectiva salvare) deci in continuare sunt in cautare de butelie de CO2, ori de 2,5 L, ori de 7L, ori de cit o fi .... Daca sunt persoane care te pot ajuta te rog sa ma anunti si pe mine daca cumva au inca o butelie in plus de dat.


din cate tin minte, buteliile de O2 nu pot fi folosite pentru CO2. Daca gresesc, corectati-ma. Oricum, atentie!

http://www.seachem.ro
[Email]
l3n3a
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2006 22:23:19
Messages: 100
Location: Slatina
IP:
Offline

Imi pare rau daca am furnizat informatii gresite dar eu am vazut o astfel de butelie de O2 la un service-auto unde era folosita la un aparat de sudura cu ardere "controlata" (nu stiu daca acest termen este corect dar asa mi-a spus cel care folosea aparatul ca se numeste) si era umpluta desigur cu CO2. El folosea de mai bine de 2 ani aceasta butelie si nu a avut nici un incident neplacut.

Just me!
[Yahoo!]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Porcu'"][quote:1baa4b9366="LooSeR wrote:Si una de 1kg m-ar multumi !
Iti spun din experienta c-o sa te imbolnavesti de nervi la cit de des trebe s-o umpli si tot la una mare ajungi.

Nu ca sa-l contrazic pe Marele Porc (eu sunt un biet pestisor, el e un rechin feroce ), insa eu am un acvariu de 180L, si un "CO2 system" cu butelie sub presiune de 0,5L. Imi ajunge cam 4-5 saptamani pana trebuie sa o reumplu, si o folosesc nu gluma (apa aici are pH 8, si trebuie s-o duc undeva la 6,8). Pentru mine e suficient (poate 2L ar fi mai bine, dar oricum nu mai mult, ca uit de ea :-)).

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Bun hai ca se arde gazu` aiurea pe la topicul asta desi s-a tot discutat problema...

1 Sistemul CO2 pe butelie este un sistem absolut sigur.
2.In nici un caz nu se foloseste buteleie de O2
3. Exista si butelii de dimensiuni cerute de Looser, pe vremuri g.g. avea la vanzare. Sunt intradevar mai elegante decat cele de 10 litrii cum am eu...dar e o chestie de obtiune. La mine butelia nu se vede, deci nu deranjaza.
4. La butelii de 0.5-1.5 l ai probleme cu incarcatul, probabil nu in Finlanda la Anubias da cu siguranta la noi in Romanica. Eu stiu un loc unde iti incarca si din astea mici da` te costa mai mult drumul pana acolo, decat dai pe gaz.
5.Butelii de dimensiunea dorita de tine (4l) se fac si la comanda in Buzau...costa mai mult , dar sunt frumoase si ....noi.

Cam asta ar fi

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

Merci !
eu caut pana in maxim 7kg ... o sa caut si prin oras kiar daca nu stiu unde ! cred ca o sa iau Pagini auri in mana !

Imi zicea cineva ca ar merge butelia de gaz! dar nu l-am crezut .. e adevarat ?

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Va aduc eu butelii de CO2, 4 l, otel aliat, diametru 14 mm, inaltime 58 cm, supapa de siguranta, culoare rosie, nou noute cu certificat de conformitate si factura. Pret 95 euro inclusiv TVA.
Ca sa nu fac munca patriotica, astept sa se stranga macar 5 bucati, daca s-or strange.

Eu le folosesc fara probleme chiar la acvarii mari, se pot umple la orice centru de CO2.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
miky
Member
[Avatar]

Joined: 09/10/2004 19:54:23
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

lukaboy wrote:
l3n3a wrote:Din pacate este destul de greu sa gasesti o butelie de dimensiuni mici pentru a o cumpara... Iti spun acest lucru pentru ca eu caut de 2 luni o astfel de butelie si nu am gasit pina acum. Am primit insa indicii despre unde as putea sa gasesc o butelie de 2,5 L si acest lucru s-ar putea sa te ajute in cautarile tale ----> se gasesc in dotare pe orice salvare umplute cu O2 - le incarci cu CO2 si ai rezolvat problema. Deci daca ai cunostinte care lucreaza pe la salvare ar fi cazul sa incepi sa dai niste telefoane.
Eu nu am reusit sa gasesc pe cineva sa-mi faca rost de o astfel de butelie (cica sunt pe gestiune si sunt foarte greu de scos de pe respectiva salvare) deci in continuare sunt in cautare de butelie de CO2, ori de 2,5 L, ori de 7L, ori de cit o fi .... Daca sunt persoane care te pot ajuta te rog sa ma anunti si pe mine daca cumva au inca o butelie in plus de dat.


din cate tin minte, buteliile de O2 nu pot fi folosite pentru CO2. Daca gresesc, corectati-ma. Oricum, atentie!


daca se schimba robinetul buteliei cu unu special de CO2 merg si buteliile de O2 incarcate cu CO2, un "meserias" spunea ca ar merge schimbate si numa garnituriel de la robinetul buteliei de O2 cu garnituri speciale pt CO2 si se poate rezolva si asa problema dar.......

daca gasiti buteli de O2 cel mai bine intrebati "meseriasii" de la centrul de umplere daca pot sa schimbe garniturile sau robinetul si va vor lamuri ei cum e mai bine

Puterea zeilor este mare acvariu
[Email] [Yahoo!]
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

Merci George ! dar sa vedem .. oare se strang 5 persoane ?

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sandu wrote:Sistemul CO2 pe butelie este un sistem absolut sigur.
Asa zic si io. Nu va mai speriati aiurea oameni buni.

Sandu wrote:In nici un caz nu se foloseste buteleie de O2
Nu e bine de folosit butelie de oxigen pentru ca nu se potriveste regulatoru' de presiune de CO2 pe ea si trebe sa-i faci o reductie.
Eu folosesc o butelie de oxigen cu robinet de CO2 luat de la o butelie pentru CO2 stricata. S-a potrivit.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

[quote="Porcu'"]Nu e bine de folosit butelie de oxigen pentru ca nu se potriveste regulatoru' de presiune de CO2 pe ea si trebe sa-i faci o reductie.
Eu folosesc o butelie de oxigen cu robinet de CO2 luat de la o butelie pentru CO2 stricata. S-a potrivit.[/quote:0a473f0f35"]
Asta zic si eu + garniturile care trebuie sa fie rezistente CO2 (parca a mai scris cineva mai sus).
In concluzie asta-i motivul pentru care nu se recomanda folosirea buteliilor de O2.
Oferta lui g.g. este cea mai corecta la ora actuala pentru dimensiunea ceruta. Cunosc buteliile sunt impecabile.
Ca sa sprijin ideia daca reusiti sa strangeti 4 doritori considerati ca eu sunt al 5-lea

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
l3n3a
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2006 22:23:19
Messages: 100
Location: Slatina
IP:
Offline

g.g wrote:Va aduc eu butelii de CO2, 4 l, otel aliat, diametru 14 mm, inaltime 58 cm, supapa de siguranta, culoare rosie, nou noute cu certificat de conformitate si factura.
---> presupun ca in pretul acesta nu intra si reductorul de presiune, adica se mai adauga 85 EURO cu TVA.
Sa ma corecteze careva daca gresesc!

Just me!
[Yahoo!]
 
Forum Index » Cumparari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com