[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Plante noi  XML
Forum Index » Vanzari
Author Message
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca nici acum nu sunt plante in Romania ...

image

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Sicmar
Junior member

Joined: 24/04/2006 03:37:49
Messages: 78
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu-i greseala la pretul lui Echinodorus horemanii 'Red' ?
[Email] [Yahoo!]
Sicmar
Junior member

Joined: 24/04/2006 03:37:49
Messages: 78
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu-i bine ! Daca nu-i nucus, bradisor si pistia nu-i bine !

Si iar nu-i bine ! Prea multe si prea frumoase ! Erau ele 'amenintarile' cu avalansa de plante dar nici chiar asa ! Cum sa ma hotarasc ca-n acvarii nu-ncap toate ?

Multumiri multe !
[Email] [Yahoo!]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Erata: Horemanii Red - 70 RON.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
fish_lover
Member

Joined: 15/01/2006 21:33:27
Messages: 184
Location: Iasi
IP:
Offline

pana la iasi se mai adauga inca 20 ron ? (pentru transport )

WELCOME to FISH land
[Email] [Yahoo!]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Mitica
Member

Joined: 08/10/2006 16:33:26
Messages: 164
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

O scurta completare, din partea unui cumparator: PLANTELE ARATA EXCELENT !!! Am cumparat cateva si pentru acvariul de la munca dar cred ca nu mai pupa nimic.. le opresc eu
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc pt aprecierea plantelor. Cei ce au mana, cu sigurana vor avea ce arata peste ceva vreme. Unele plantutre sunt catalogate ca fiind pretentioase/dificile, insa de aici pleaca provocarea.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

Si eu am cumparat de la george si sunt multumit !
Sper sa fie cati mai multi clienti pt a nu te opri din comenzi !

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

Tocmai am luat Eusteralis stellata I'm happy

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
Sicmar
Junior member

Joined: 24/04/2006 03:37:49
Messages: 78
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@chitron
O fi alungat graba minumul de simt al umorului necesar citirii postului.
Daca l-as traduce pentru cei fara simtul umorului as isca alte comentarii la fel de 'rautacioase fara rost'. Punct.
[Email] [Yahoo!]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@cei ce citesc si nu integ

Sicmar a incercat un spirit de gluma, iar chitron de asemenea a incercat o alta gluma. Nu stiu daca le-a reusit, insa sa revenim la plantele noastre.

Plante de calitate, clienti de calitate (numarati pe degete), 2000 de useri, 15-20 de acvarii in adevaratul sens al cuvantului (crescatorii de pesti nu se pun ca ei chiar nu au treaba cu plantele).

De aici trag concluzia ca 1980 de useri, ori au surse mai bune de plante, ori servesc numai plante de Tropica sau Dennerle, ori pur si simplu asteapta plante mult mai rare si deosebite decat cele pe care noi le putem oferi.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Spunea Sandu intr-un post anterior ca in ceea ce priveste acvariile plantate "se vede luminita de la capatul tunelului". Eu zic ca deja am ajuns la lumina (si nu e a trenului din tunel, ca sa glumesc si eu putin). Gratie eforturilor si riscurilor, zic eu asumate de niste oameni ca Bogdanel si echipa de la Aquadelights eu cred ca nimeni nu se mai poate plange acum ca nu are mai mult decat minimum necesar pentru un acvariu plantat cu adevarat de vis. Plantele sunt intr-adevar de o calitate de exceptie, iar preturile cred ca un sfert din ce vine de la Tropica. Instalatii de CO2 sunt, substrat si lumina de asemenea, informatii pe acest forum eu zic ca destule, cred ca nu mai avem scuze sa nu producem si noi un acvariu de nivel macar acceptabil, dar unde plasam acceptabilul? Acum 2-3 ani nu credeam ca se poate sa ajungem aici, asa ca felicit pe cei ce au indraznit!

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

g.g wrote:
De aici trag concluzia ca 1980 de useri, ori au surse mai bune de plante, ori servesc numai plante de Tropica sau Dennerle, ori pur si simplu asteapta plante mult mai rare si deosebite decat cele pe care noi le putem oferi.


ori se uita cu jind si se gandesc ca pentru a creste ceva deosebit trebuiesc conditii deosebite si traiesc cu speranta ca poate, poate, intr-o zi....

Tot ce sper e sa nu fie ultimul transport ;)
[Yahoo!] [MSN]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ultimul nu e cu siguranta. Insa cu siguranta e ultimul adresat forumului. De luna viitoare se vor achizitona numai din magazinele de profil. Si cu siguranta fara plante cotate dificile. Eu personal le voi solicita exclusiv pentru acvariile pe care le construim clientilor nostri, sau pentru sufletelul meu.

@Intros

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Sa stabilim inca de la inceput cateva lucruri. Cei care suntem pe forumul asta de ceva mai multa multa vreme abia acum incepem sa culegem roadele unei munci in care doar putini am crezut. Am preluat forumul la un nivel...bun, rau nu vreau sa-l discut acum ...sa nu para rautacios, sa nu ma exprim interpretabil. Nu supar insa pe nimeni daca spun ca atunci cand am intrat pentru prima data pe forum avand experienta acvariilor vazute in vest si citind gramada de carti si reviste de specialitate am fost dezamagit de blazarea cvazigenerala care bantuia notele scrise ale vremii. Se incerca popularizare unor plante care pentru orice cunoscator nu ar fi ridicat decat cel mult un zambet in coltul gurii. Vorbeam de metode pe care in mare orice pacalici din piata Obor le cunostea, iar plantele cel putin erau in mare masura tot aceleasi ca pe vremea lui Piticu. Nu erau discutii pertinente despre fertilizanti, despre substrat despre CO2 despre lumini...iar cand am inceput asfel de discutii cred ca aproape nimeni nu a crezut ca ar putea avea o finalitate. Multi dintre noi, cei care am sustinut contrariul, am fost luati peste picior, altii contrati din interese meschine care tineau de piata producatorilor din acea vreme si cred ca intrun mod mai putin evident lucrurile astea se mai intampla si acum. Lucru cert este ca de aproximativ 4 ani de cand activez pe forum orizontul de cunoastere si nivelul de pretentii ale celor pasionati a crescut intrun ritm constant. Lent, extrem de lent pentru gustul meu...dar constant. Si asta totusi e un lucru pozitiv.
Am organizat la un moment dat tin minte un concurs despre acvarii plantate la care v-o marturisesc abia peste ani ca m-am retras din jurizare pentru ca cu greu puteam sa gasesc ceva de care sa nu-mi fie mie rusine sa-l punctez si culmea absurdului ar fi fost sa ofer si niste premii in produse care erau sub standardul meu de acceptabilitate. Acum sunt cateva acvarii pe la unii membrii de toata splendoarea
Deci lucrurile au evoluat...chiar vad luminita si aveti incredere in mine este un progre fantastic....ca de la amazonicus ...la tonina , dar progresul nu trebuie oprit aici!

Au existat trei-patru transporturi esentiale care au condus la asta au imbunatatit calitatea materialului disponibil pe o piata parca de pe vremea parintilor(si aici meritul numarul 1 este al importatorilor care si-au riscat banii la indemnurile unora dintre noi). Eu am vazut in viitor dar degeaba v-as scrie chiar si inziua de azi despre plante la care visez dar care inca nu sunt de adus pentru noi.Exista si plante care sunt si mai frumoase decat astea dar pana nu constientizeaza toata lumea ca ele nu se pot tine ca pe vremuri...de geaba le aducem.
Ca tot am vazut aici pomenit numele lui Chitron(Bogdanel cum este el cunoscut, cel putin de mine...de pe vremea cand era un pusti de liceu) marturisesc ca a gandit de multe ori peste nivelul pietii din Romania ...(si implicit al rentabilitatii) dar a dovedit ca e pasionat si nu numai importator.
A fost in fapt printe singurii oameni la care am gasit intelegerea ideilor mele care parereau avangardiste pentru vremea respectiva cand era vorba de un import.
Am vrut creveti a adus creveti, am vrut Neritine ...a adus Neritine...am vrut plante acum avem Plante(scrise cu litera mare)
Preturile, uitandu-ma la lista, cel putin pentru anumite plante sunt ridicole.
Sa dai 1 RON pe cate un fir de ceva ce nu a mai fost pana acum in Romania merita incercat macar din orgoliu de a vedea daca nu cumva reuseste.
Pe lista aia nu sunt numai plante dificile sunt si plate pur si simplu frumoase care nu prea s-au mai gasit pe la noi...deci chiar merita.
Caliatatea este impecabila si din fericire depaseste conditiile in care sunt livrate orice marfa similara de pe piata noastra.

Nu stiu ce o sa fie in viitor ce si cum o sa mai aduca si daca o sa mai aduca. Dar trebuie sa intelegem si unii si altii ca relatia hobbyst/importator este ca o relatie de simbioza functioneaza atat timp cat unii ca noi cumpara si unora ca ei le renteaza...ca sa nu scoata bani din buzunarul propriu.

Cresterea plantelor include in afara de relatia pomenita mai sus si ceva mai mult...si aici iar zic ca am avut noroc de oameni care au rezolvat problema intrun mod la care acum 4 ani de zile nu visam multi dintre noi.
Avem un shop care ne pune la dispozitie aproape tot ce este necesar si pentru cresterea lor...nu vrerau sa va zic cat timp s-a pierdut si pentru ca el sa fie pus pe picioare la o calitate care depaseste multe shop-uri de pe netul de afara.

Cei care mai cunoastem cate ceva despre ce cresterea plantelor am incercat sa va punem la dispozitie chiar si cate un articol despre anumite noutati introduse pe piata noastra...dar tot angrenajul asta nu trebuie intrerupt.
O veriga daca scartaie se alege pravul de toti...de noi care nu o sa mai avem ce sa cumparam si de ei care nu o sa mai aibe pentru cine sa cumpere...cred ca nici unii nu ne dorim asta. Ar fi pacat...
Asa ca spor la shopping si nu va speriati acum avem aproape toate instrumentele la indemana ca aceste plante sa se dezvolte impecabil si la noi in acvarii. Eu am cumparat cate ceva si pe viitor o sa si produc cate un rand doua despre cateva dintre ele asa cum v-am obisnuit, cu poze de la mine din acvariu si cu ce am considerat eu de cuvinta ca ar fi de spus despre plantele respective.
In plus e ca la lotto cine nu incearca...nu castiga

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Frumos spus.

Sa nu creada careva ca problema noastra o reprezinta stocurile sau banii, importatorul si distribuitorii sai nu vor ramane cu plante pe stoc, se dau ele nici o grija , insa imi pare rau ca nu avem pasionati pe forum pentru ele, mi-ar fi placut ca plantele mai deosebite sa aiba un public targetat, iar majoritatea covarsitoare sa vina de pe forum, insa ...

Plantele oricum sunt si vor ajunge si in continuare in magazine, unde oricum se vor vinde cu rapiditate ca si pana acum, dar e posibil ca un monosolenium sau o tonina sa pice pe mana unuia care tocmai achizitioneaza un bol, un castel si doi carasi.

Noi sa fim sanatosi! Inca odata multumiri lui Sandu pt tobele batute si lui Bogdanel ca ne asculta si aduce ceea ce dorim.

PS: am Snow White mari si superbi, astia chiar nu sunt de vanzare, doar voriam sa ma laud

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

g.g wrote:1980 de useri
Astia sintem. Avem la dispozitie plante, chestii cu care sa le crestem ....... da' noi nu le vrem.
Ne plingeam de calitatea plantelor din petshopuri (tulpini chele, Echinodorusi fara radacini ....... ), acuma avem plante de calitate ....... da' nu ne trebe .

Probabil ca meritam sa raminem la Ceratopteris, Echinodorus cordifolius ....... si sa ne holbam smilie cind vedem in poze o planta mai deosebita.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

g.g wrote:
Frumos spus.
Sa nu creada careva ca problema noastra o reprezinta stocurile sau banii, importatorul si distribuitorii sai nu vor ramane cu plante pe stoc, se dau ele nici o grija , insa imi pare rau ca nu avem pasionati pe forum pentru ele, mi-ar fi placut ca plantele mai deosebite sa aiba un public targetat, iar majoritatea covarsitoare sa vina de pe forum, insa ...

Pai asta-i si parerea mea de rau...vreau sa vad oamenii mei de pe forum care cumpara plantele astea...vreau ca acest reactie duala sa functioneze, vreau ca noi sa comandam si voi sa aduceti. Vreau ca lumea sa fie instruita. Daca avem 2000 de membrii si sunt de pomana...atunci mai bine ne apucam de corcoduse.
Nici nu vreau sa te intreb cati dintre ai nostrii au acoperit vanzarile de pe importul asta ca iar ma umplu de spume ...si evident eu chiar nu am niciun motiv legat de pierderi materiale. Pe mine ma oftica insa ignoranta combinata cu tonul de profesori al unora care in rest nu sunt capabili sa tina in acvariu macar un mic colt verde...dara-mite un colt verde de colectie...dar din gura sunt cei mai tari smilie

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
constr_acv
Membru banat

Joined: 03/07/2006 04:27:26
Messages: 39
Location: Iasi
IP:
Offline

Eu stiam ca dorinta de castig este motorul economiei (lucru absolut firesc). Au spus-o Weber, Sombart, Keynes, Galbraith etc. la vremea lor. Orice comerciant risca atunci cand aduce marfa pe stoc. Daca o face din dorinta de castig, atunci trebuie sa isi asume riscul. Daca face acest lucru doar pentru a ajuta pe altii, fara a astepta un castig material, atunci comerciantul are dreptul de a pretinde recunostinta beneficiarului gestului sau.
[Email]
 
Forum Index » Vanzari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com