[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Iluminat cu LED-uri pentru acvariu plantat  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Tot bananaind dupa sursele de led-uri mi-am adus aminte de http://stevesleds.com care fac la cerere placute cu cate 3 led-uri. In felul asta as avea mai putine placute... Din pacate nu exista si optica pentru ele dar din fericire led-urile utilizate sunt Philips Luxeon ES care au din fabricatie unghiul de disipatie de 80 grade.
Grupurile ar putea fi:
- DeepRed, DeepRed, Blue
- Royal Blue, Royal Blue, Red
- Cyan, PC Amber, Far Red


si am facut calculul si a iesit foarte bine, initial am crezut ca pretul este 3led/placuta 36$




3-up Tristar - Seperate Wiring - AntiDisco
3-up Tristar - Seperate Wiring - AntiDisco
LED Color #1: Deep Red
LED Color #2: Deep Red
LED Color #3: Cool Blue

Remove
$12.25

$6.00

$12.25
3-up Tristar - Seperate Wiring - AntiDisco
3-up Tristar - Seperate Wiring - AntiDisco
LED Color #1: Royal Blue
LED Color #2: Royal Blue
LED Color #3: Standard Red

Remove
$11.25

$6.00

$11.25
3-up Tristar - Seperate Wiring - AntiDisco
3-up Tristar - Seperate Wiring - AntiDisco
LED Color #1: Cyan-Turquoise
LED Color #2: Amber/Orange
LED Color #3: Deep Red (aici trebuie far red) pe care nu l-am gasit in lista

Remove
$12.25

$6.00

$12.25
Subtotal: $35.7

ps. trebuie sa fac calculul sa vad cate placute am nevoie pentru 250L.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/02/2016 19:25:09

Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pentru a iesi mai bine aranjamentul poti sa incerci si variantele urmatoare. Grupurile arata si gruparea pe o placuta cat si cum vor fi puse pe siruri inseriate. M-am gandit ca daca le inseriez pe placuta scap de o gramada de firuri si complicatii. Vor fi 5 siruri cu led-uri colorate si doua cu lumina alba.
Royal Blue
Royal Blue
Blue

Deep/Hyper Red
Deep/Hyper Red
Red

Cyan
Lime
Amber/Oragge

Far Red - simplu - pe un sir independent

Hyper Violet (undeva pe aici 410-420nm) - simplu pe un sir comun cu UV
UVA (undeva pe aici 370-400nm) - simplu


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

am facut calculul si pentru leduri separate cate 6buc din fiecare culoare cred ca-mi ajung

iar la albe 4alb
si 3 alb cald

toate astea ar da cam 60lmn/l



Philips Luxeon ES Lime 3 Watt LEDs
Philips Luxeon ES Lime 3 Watt LEDs

Remove
$2.75

$9.49

$16.50
Philips Luxeon ES ROYAL BLUE 3 Watt LEDs
Philips Luxeon ES ROYAL BLUE 3 Watt LEDs

Remove
$2.50

$9.85

$15.00
Philips Luxeon ES Standard Red 3 Watt LEDs
Philips Luxeon ES Standard Red 3 Watt LEDs

Remove
$2.75

$9.49

$16.50
Philips Luxeon ES Cyan 3 Watt LEDs
Philips Luxeon ES Cyan 3 Watt LEDs

Remove
$2.50

$9.49

$15.00
Philips Luxeon ES Deep Red 3 Watt LEDs - RARE Version!
Philips Luxeon ES Deep Red 3 Watt LEDs - RARE Version!

Remove
$2.75

$9.49

$16.50
Philips Luxeon ES Amber (Orange) 3 Watt LEDs
Philips Luxeon ES Amber (Orange) 3 Watt LEDs

Remove
$2.75

$9.49

$16.50
SemiLeds Far Red 3W - Brand NEW!
SemiLeds Far Red 3W - Brand NEW!

Remove
$2.00

$4.95

$12.00
Philips Luxeon ES True Green 3 Watt LEDs
Philips Luxeon ES True Green 3 Watt LEDs

Remove
$2.75

$9.49

$16.50

total 125 cea ce iar nu e mult
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Tot acum ca am citi zeci de specificatii ale produselor MeanWell am mai gasit un driver interesant pentru proiectele de lampi cu LED-uri
Si ca sa vedeti cam cate produse au doar dedicate led-urilor uitati mai jos lista:

image
image

image

image

Ei bine din multimea asta de echipamente cele mai utilizate sunt LDD-urile care sunt in tehnologia Step-Down (nu conteaza ce sta in spatele acestor cuvinte decat ca tensiunea de intrare este mai mare decat tensiunea de iesire => suntem limitati de sursele de tensiune)). O varianta interesanta sunt cele LDH care sunt Step-Up => tensiunile de iesire pot urca si pana la 80V - deci putem sa avem siruri de led-uri mai lungi pe un singur echipament alimentand de la surse de tensiune de 12 sau 24 V



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

pai si in cazul nostru LDH sunt numai bune, nu?
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

am dat o fuga sa achizitiones ultima transa de roca vulcanica pentru substrat

bunnnn, sa revenim la ale noastre

rodoselada wrote:pai si in cazul nostru LDH sunt numai bune, nu?

depinde
Daca te referi la planul expus de mine, nu rezolva problema deoarece... in postul #415 am dat calculele pe fiecare sir incluzand curentii si caderile de tensiune per sir. Nu mai cauta in urma ca le pun aici ascunzand multe coloane

image

si datele tehnice ale seriei LDH

image

Se observa ca doar sirurile de led-uri UV/Violet si FarRed se pot alimenta cu cate un singur driver LDH

Eu l-am descris pentru ca poate rezolva unele probleme in diverse proiecte... pentru cei interesati in bricoleala am atasat catalogul general MeanWell.

@rodoselada: stiu ca esti dezamagit, dar fiecare lampa/proiect cu combinatii diferite de led-uri trebuie tratat separat. Eu descriu si modul in care judec proiectul pentru ca cineva care vrea sa faca ceva diferit, sa poata repeta logica si sa afle raspunsul pentru problema lui. Puteam sa pun o poza si o scurta descriere peste cateva luni cand o fi gata si nu ajuta pe nimeni, decat pe cineva care vroia sa faca ceva exact la fel.

sper ca o fi vreun acvarist care sa-mi dea o bere la batranete, cand nu mi-o fi sete
 Filename Mean Well LED.pdf [Disk] Download
 Description No description given
 Filesize 7734 Kbytes
 Downloaded:  6 time(s)



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Cred ca topicul asta merita pus undeva de unde sa poata fi accesat foarte usor in permanenta petru ca ofera foarte multe detalii legate de iluminarea led .
sv_costin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 00:34:20
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pai este este deja sticky, multi ( sau cel putin eu) il urmarim de mult desi nu prea mai intelegem de mult anumite chestii.
[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

sv_costin wrote:pai este este deja sticky, multi ( sau cel putin eu) il urmarim de mult desi nu prea mai intelegem de mult anumite chestii.

Ma bucur De ce nu intrebi cand ai nelamuriri? Daca nu stiu eu poate stie altcineva, sau poate nu ne-am gandit la ceva...

LE: Le-am pus o intrebare celor de la sursedetensiune.ro daca pot aduce surse ELG-XXX-CnnnB si LCM-XX si la ce preturi. Ma oftic ca gasesc tot felul de echipamente in Cehia, Polonia, ba chiar si in Bulgaria si la noi nimic In tara asta nu se mai face/produce nimic

This message was edited 1 time. Last update was at 19/02/2016 12:43:20



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

am primit raspunsul de la sursedetensiune.ro:
Buna ziua

ELG-150-C700B……… termen livrare 7-14 zile ( 14BUC )........... pret 150.00 RON/buc
ELG-100-C500B…….. termen livrare 55 - 75 zile ...................... pret 140.00 RON/buc
ELG-75-C700B………. termen livrare 55 - 75 zile ...................... pret 130.00 RON/buc

LCM-25…………………. termen livrare 2buc stoc Bucuresti......... pret 88.00 RON/buc
LCM-40…………………. termen livrare 2buc stoc Bucuresti......... pret 115.00 RON/buc
LCM-60…………………. termen livrare 2buc stoc Bucuresti......... pret 125.00 RON/buc

Preturile sunt exprimate in RON si NU contin TVA.

Cu respect,
Rusu Bogdan
SC ATYS-co ROMANIA SRL


preturile sunt mai mici decat am gasit eu la alti furnizoei de afara.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Lucian wrote:am dat o fuga sa achizitiones ultima transa de roca vulcanica pentru substrat

bunnnn, sa revenim la ale noastre

rodoselada wrote:pai si in cazul nostru LDH sunt numai bune, nu?

depinde
Daca te referi la planul expus de mine, nu rezolva problema deoarece... in postul #415 am dat calculele pe fiecare sir incluzand curentii si caderile de tensiune per sir. Nu mai cauta in urma ca le pun aici ascunzand multe coloane

image

si datele tehnice ale seriei LDH

image

Se observa ca doar sirurile de led-uri UV/Violet si FarRed se pot alimenta cu cate un singur driver LDH

Eu l-am descris pentru ca poate rezolva unele probleme in diverse proiecte... pentru cei interesati in bricoleala am atasat catalogul general MeanWell.

@rodoselada: stiu ca esti dezamagit, dar fiecare lampa/proiect cu combinatii diferite de led-uri trebuie tratat separat. Eu descriu si modul in care judec proiectul pentru ca cineva care vrea sa faca ceva diferit, sa poata repeta logica si sa afle raspunsul pentru problema lui. Puteam sa pun o poza si o scurta descriere peste cateva luni cand o fi gata si nu ajuta pe nimeni, decat pe cineva care vroia sa faca ceva exact la fel.

sper ca o fi vreun acvarist care sa-mi dea o bere la batranete, cand nu mi-o fi sete


pai da asta in cazul in care faci un singur sir alb, alb cald si blue royal unde ne trebuie cele mai mari, dar daca le rupi in doua, in trei poti folosi DLL-uri si sursele nu mai sunt o povara, nu?

iar cu berea o rezolam pana sa ti-se faca sete

This message was edited 1 time. Last update was at 19/02/2016 14:38:26

Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

rodoselada wrote:
pai da asta in cazul in care faci un singur sir alb, alb cald si blue royal unde ne trebuie cele mai mari, dar daca le rupi in doua, in trei poti folosi DLL-uri si sursele nu mai sunt o povara, nu?


Uffff. Le-am si colorat diferit
Fiecare culoare a celulelor din tabelul dat de mine reprezinta un sir distinct alimentat de un alimentator dedicat. 7 culori din tabel = 7 siruri => 7 alimentatoare... si sa le luam pe rand:
1. Alb rece - un sir - alimentat cu "ceva" care trebuie sa dea 0.7A si 143.5V
2. Alb cald - alt sir distinct de cele de mai sus - alimentat cu "ceva" care trebuie sa dea 0.5A si 112.4V
3. Royal Blue + Royal Blue + Blue (reprezinta un sir cu placute cu 3 led-uri inseriate) - alt sir distinct de cele de mai sus - alimentat cu "ceva" care trebuie sa dea 0.7 A 4.i 93V
5. Cyan + Lime + Amber (reprezinta un sir cu placute cu 3 led-uri inseriate) - alt sir distinct de cele de mai sus - alimentat cu "ceva" care trebuie sa dea 0.7 A si 83.25V
6. Red + Deep Red + Deep Red (reprezinta un sir cu placute cu 3 led-uri inseriate) - alt sir distinct de cele de mai sus - alimentat cu "ceva" care trebuie sa dea 0.7 A si 72V
7. Far red - alt sir distinct de cele de mai sus - alimentat cu "ceva" care trebuie sa dea 0.35A si 18.8V
8. HyperViolet + UVA - alt sir distinct de cele de mai sus - alimentat cu "ceva" care trebuie sa dea 0.7A si 28V
Acum pare mai clar ce vroiam sa spun? Se vede clar ca nu ati priceput cum se fac aceste calcule:
- se ia un numar de led-uri de o culoare pe care ne inchipuim noi ca ne trebuie
- se scot din tabel caracteristicile electrice (ca pe alea fotometrice le-am citit cand am ales led-urile sau poate ne-am uitat doar la pret smilie ) curentul de alimentare si caderea de tensiune la acel curent (NU luati curentul maxim)
- Se calculeaza caderea de tensiune totala pe tot sirul (este suma caderilor de tensiune pentru toate led-urile).
- se alege un driver/sursa care sa alimenteze sirul: trebuie sa asigure un curent constant cel ales mai sus si o tensiune mai mare decat caderea totala de tensiune calculata mai sus + 3-4V.
- Daca nu se gaseste sursa deoarece tensiunea este prea mare se sparce sirul in mai multe siruri
- Daca putem sa dimam mai multe culori de led-uri odata (pe un singur canal) se pot grupa toate pe un singur rand (cum am facut eu mai sus). Conditia OBLIGATORIE este ca toate led-urile trebuie sa fucntioneze la acelasi curent. Tensiunile pot fi diferite, ele se insumeaza si trebuie ca sursa sa asigure tensiunea totala.

Uffff. Acum s-a inteles, am fost mai clar?

rodoselada wrote:iar cu berea o rezolam pana sa ti-se faca sete

Asa e viata: berea vine ori cand nu iti mai este sete ori pana sa ti se faca setea, niciodata atunci cand ti-e sete


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Ok poate eu nu am explicat corect ce vroiam sa spun si scuze ai fost foarte clar de la inceput cel putin pentru mine. exista posibilitatea sa alimentez culoare alba de leduri ex. prin 3 ldd de 0.7A 21-64DC si in felul asta le alimentez de la o sursa de 18-36VDC mai precis 24V.
1led alb are nevoie 0.7A x28.8V nu? si in felul asta scapam de cumparatul unei surse de curent de 150V 0.7A output cat are nevoie un singur sir de 5

1ldd LDH 45B-700 2leduri albe
1ldd LDH 45B-700 2leduri albe
1ldd LDH 45B-700 1leduri albe sau poate merge si la ce de 12v LDH45A-700

stiu ca e mai mult cablaj dar mult mai la indemana e o sursa de 24V decat una de peste o 100V si cred ca si pretul e altul.

hai fugareste-ma acu eu ce visez noaptea iti scriu aici




Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

te-ai uitat cat costa un LDH 45B-700? Iti spun eu este ~13 Euro fara TVA * 3 =39 Euro fara TVA la care adaugi sursa de 24V fata de ~37 euro fata TVA ELG-150-C700B
Unde este economia?


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

inca o bere si uite asa se face o lada
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Azi am cumparat o sursa LCM-60 (este o alta bijuterie cu care m-am jucat azi - cealalta a fost pompa de recirculare cumparata din China )
Mai jos sunt cateva poze. Despre capabilitatile seriei am vorbit cu cateva posturi in urma. Aceasta este solutia mai ieftina si cu mult mai multe posibilitati in cazul in care aveti siruri de led-uri mai mari cu caderea de tensiune pe tot sirul mai mare de 45V (cat asigura o sursa de 48V prin LDD).

image

image

Se observa multitudinea de conectori: ventilator, senzor de temperatura, sincronizare, dimare PWM si comutatoarele dip din care se fixeaza curentul de iesire: 0.5A, 0.6A, 0.7A, 0.9A, 1.05A, 1.4A fara sa schimbam nimic... Atentie insa daca comutam curentul de iesire sa verificam daca suporta si caderea de tensiune pe intreg sirul... Tabelul este pe cutie:

image

Intre timp am mai umblat si la compozitia noii lampi. Facand niste calcule am vazut ca placutele cu 3 led-uri sunt mai scumpe cu ~20% decat led-urile simple. Avand de la prietenul pentru care fac exercitiul un buget mai restrans am renuntat si la aceste placute (asumandu-ne ca nu mai avem led-uri anti disco ) si am mai redus numarul de led-uri colorate. Le-am si regrupat astfel incat acum am 6 siruri dimabile.

image

Puterea totala este de 316W si fluxul luminos 27.030 lumeni (nu am luat in considerare fluxul produs de led-urile din capetele spectrului vizibil (FR, DR, RB) care au valori mici...
Noul aranjament va arata cam asa:

image

Nu m-am hotarat inca ce tip de Led-uri alb cald sa utilizez. Imi place din ce in ce mai mult led-urile de 1700K

image

Daca vom compara 2700K cu 1700K se observa ca au acelasi spectru pe zonele Deep Red si Red. 1770K contine mult mai putina culoare galben, verde si cyan si doar un pic mai putin Royal Blue.
Zona galben-verde nu aduce aport in asimilare a plantelor Ea este utila pentru lampi doar pentru aspect cand ne uita noi la acvariu. Lipsa am compensat-o printr-un numar mare de led-uri din grupul Cyan/Lime/PC Amber.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am dat comanda pentru mostre de led-uri Bridgelux. Din pacate nu am gasit decat in SUA si transportul este usturator si in plus o sa mai platesc si TVA si vama... Daca voi fi multumit o sa fac o strigare daca mai vrea cineva led-uri Bridgelux sau altceva de la Digy-Key ca sa impartim costul transportului.

Dar astazi am avut si o bucurie Baiatul meu mare caruia ii imprumutasem statia de lipit s-a apucat serios de bibileala asa ca mi-a propus sa-i vand statia. I-am vandut statia si o surubelnita electrica si m-am facut cu o noua statie care a sosit azi
Fata de cea anterioara are si plita termostatata pe care, cand voi avea timp (uffff nu stiu cand se va intampla asta ) voi testa lipirea led-urilor pe placute.
Lipirea trebuie sa se faca la niste temperaturi bine stabilite de producator si incalzire si racirea se fac dupa niste curbe (nu se accepta incalzire/racire brusca deoarece se scurteaza cu pana la 80% viata led-ului - nu mai vorbesc si despre stricarea lor).
[Thumb - 2016-02-25_0078_resize.JPG]

[Thumb - 2016-02-25_0079_resize.JPG]



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

frumoasa scula statia de lipit. smecher si LCM-ul ce sa mai zic mai dat pe spate.

cat au costat ledurile grosso, ai luat si lentile pentru ele?
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pentru led-uri am dat mai mult decat face. Ce am luat de la aia era 45$ (3 leduri) si transportul a fost 60$ Am luat si reflectoare dar din alta parte (cu transport mai omenesc)... si pentru ca pentru a le testa am nevoie de un convertor de semnal PWM de la 5V la 10W am comandat si niste piese sa incerc sa fac unul...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

e foarte scump 33$ un led plus reflectorul o groaza de bani, daca ai fi gasit in europa era altceva
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com