[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu 100x50x55cm  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
stefan32
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2018 17:14:03
Messages: 15
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Buna, am comandat sticla de de 10mm super clear fata si laterale, spatele si fundul sticla normala, mam gandit sa dublez fundul pentru rezistenta. Deci va fi cu fund dublu, prima foie de sticla de 10mm ceea de-a doua de 8mm. Am lasat spatiu pentru silicon de 0,5mm intre laterale si fete. Sper ca am calculat bine, asta dupa o lunga perioada de documentare. Sticla ar trebeui sa soseasca undeva prin 2 martie, anul acesta, adica 2018. Standul la fel, lipirea va fi cu silicon transparent de la BISON. Saptamana asta urmeaza sa primesc de la o cunostinta balastul electronic, de 40 de w, sau ceva de genul asta, si ma gandeam ca ma pot apuca de capac. Capacul va fi facut de mine in intregeme din lemn, dupa care lacuit sa nu putrezeasca. Am o ideie in cap clara cam cum ar trebui sa arate acuma o sa vad si ce iese. Ma gandeam sa inpart capacul in doua, adica partea din spate sa aiba undeva la 40 de cm latime si ceea din fata de 10 cm, prinse una de alta cu balamale, acuma ma gandeam ca as putea sa protejez neoanele si acvariu de supra incalzire incastrandul in ceva plastic transparent, dand niste gauri de aierisire pentru neoane. mai bine atasej maine o schita ca altfel nu stiu cum sa ma exprim.

Poate cineva sa ma sfatuiasca cati wati as avea nevoie la acest acvariu?, tinand cont ca nu doresc co2, sau cel putin nu acuma, poate pe la anul in cel mai bun caz.

O zi buna.
Marius Cseke
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline


Salut !
Grosimea cordonului de silicon o stabilesti tu independent de dimensiunea foilor de sticla, la dimensiunile bazinului tau poate fi bine si un milimetru, foarte bine doi milimetri, trei milimetri este prea mult . Sticla trebuie taiata la dimensiuni de incadrare a lateralelor intre longitudinale si a fundului intre cele patru foi, a doua foie de fund poate fi la dimensiunea exterioara a bazinului dupa lipire sau tot incadrata, ca si prima. Eu te sfatuiesc sa tii cont de o regula general valabila la constructia tuturor bazinelor, indiferent de dimensiunea lor, ca fundul trebuie incadrat intre laterale.
Si mai pe intelesul nostru daca nu doresti CO 2, ce doresti sa ai in bazin ?
Daca vrei un bazin steril nu ai nevoie nici de o instalatie de lumina prea complicata, sunt suficiente cateva leduri de cate 0,5 w, conectate la o sursa asemanatoare cu incarcatorul de telefon si asezate pe lungimea bazinului. Daca vrei sa ai si ceva plantute ai avea nevoie de cel putin 150 w, asta pentru un anubias, o criptocorina, un bolbitis, un echinodorus sau alte plante in genul lor.

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
stefan32
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2018 17:14:03
Messages: 15
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Acestea is dimensiunile sticlelor comandate, spre norocul meu as mai putea modifica, sper dimensiunile daca nu sunt ok

1 bucata 1000x500mm sticla de 10mm normala, clear(fundul bazinului)
1 bucata 979x479mm sticla de 8mm, normala, clear(fund acvariu)
1 bucata 1000x540mm sticla de 10mm, normala (spate acvariu)
1 bucata 1000x540mm sticla de 10mm, super clear (fata acvariu)
2 bucati 479x540mm sticla de 10mm, super clear (laterale acvariu)

cantuite toate

O zi buna.
Marius Cseke
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Daca pastrezi aceste cote, grosimea cordonului de silicon va fi de 0,5 mm iar volumul brut va fi de 249 litri, iar cotele exterioare raman la 1000x500x550 Lxlxh

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
stefan32
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2018 17:14:03
Messages: 15
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

stativ acvariu in progres, mai este un pic de lucru la el, dupa care va fi inbracat in placi de pal alb
[Thumb - IMG_20180223_132042849.jpg]

[Thumb - IMG_20180223_132032839.jpg]

[Thumb - IMG_20180223_132025315.jpg]


O zi buna.
Marius Cseke
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com