[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Buna  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
stefan32
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2018 17:14:03
Messages: 15
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Buna, sunt Stefan sau Marius, mai degraba Marius, si sunt din Cluj-Napoca, anul asta fac 32 de ani. Dupa cat a evoluat acvaristica in ultimul timp, adica in ultimi 15 ani ma consider foarte incepator, mai ales cand ma gandesc cand aveam primi pesti, guppy, sixfo, scalari, ..., si ceea mai avansata scula de pe vremea aia era pompa de aer , greu acesibila. Cand nu tare se gaseau, ceea mai avansata pompa de aer parca era taifun, iar pe langa erau si cele homemaid din doua bobine care se tineau intr-o oala captusite cu un prosop sau o patura si pe balcon ca faceau prea mare galagie. Iar dupa niste ani de pauza, cum microbul acvaristici nu dispare niciodata mam reapucat de el.

Va salut pe toti colegi, si sper sa imi puteti da niste sfaturi utile.

O zi buna.
Marius Cseke
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Bine ai venit, te ajutam cu placere daca putem
[Email]
Marko
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2017 01:00:26
Messages: 124
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut! Bine ai venit printre noi!

Cu ce tip de acvariu, pesti te-ai gandit sa incepi? Majoritatea dintre noi te putem indruma spre o anumita zona a acvaristicii, insa cat ai vazut la altii sau pe net sigur ti-a placut ceva mai mult (acvarii plantate, anumiti pesti etc.)
stefan32
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2018 17:14:03
Messages: 15
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Bun, nu stiu unde ar trebui sa scriu, dar din ce am vazut pe forum cred ca as putea sa scriu aici. Sper ca nu gresesc.

Inainte de intrebarile pe care doresc sa vi le adresez, am sa incep cu o scurta poveste de cum sa reaprins pasiunea pentru acvaristica.

Anul trecut in perioada aceasta sau apropiata in orice caz, tot facand turu blocului am vazut un acvariu de 60 de litri la un vecin pe terasa (blocul in care stau, vecini de la parter au terasa), intrand cu el in vorba, lam intrebat ce face cu acel acvariu, daca nu mil da mie in cazul in care nu il mai foloseste. Binentele vecinul meu, find de treaba mil aduce direct la usa, zicandumi ca are fundul spart, dar in rest are capacul intact si neonul functional. Bucuros ca am acvariu, lam lasat si eu pe terasa cam aproape o jumatate de an sau daca nu mai mult, pana miam facut timp sa trec pe la sticlarie sa pot sa comand fundul acestuia. Cand dezlipesc fundul acvariului constat ca fetele si laterale nu sunt aliniate, asa ca treaba se complica si ajung sa dezlipesc tot acvariu. Dupa ce il lipesc inapoi imi dau seama ca la un acvariu de 60 de litri , 60x30x30 sticla ii de 4mm plus niste zgarieturi care nu imi inspira incredere.

Asa ca mam hotarat sa imi fac un acvariu nou cu sticla de 10 mm super clear, pe dimensiunile de 100x50x55cm, stiu ca dupa parerea catarva colegi de pe forum ii prea inalt, dar mam gandit ca avand o inaltime de 55 de cm am un avantaj, substrat mai gros, plus ca nu poti umple un acvariu pana in buza. Si ma gandesc ca ii dimeniunea ideala din punctul meu de vedere, un substrat de minim 3-5 cm in fata si catre 7-10 in spate plus 3-4 cm in partea de sus a acvariului, deci din calulele mele coloana de apa va avea undeva la 47cm. Plus ca am loc suficient in partea din spate a acvariului pentru plante. Dorintele mele a acestui acvariu sunt sa am ca pesti doar neoni, nu stiu de ce, dar cand eram copil erau singuri pesti care nu reuseam sa ii cresc, din ce se gaseau pe piata la vremea aceeia. Vreau sa am maxim doua speci de pesti de card care se inaote in sens opus de fiecaredata cand acestea se intalnesc. Desi am citi si mam documentat pana acuma nu mie clar ce fel pe substrat si de plante ar trebui sa folosesc, in primul rand ca decor as dori sa folosesc pietre, si crengi (radacini), nu doresc nici de cum aditia de c02, as dori sa imi recomandati niste plante fara prea mare dificultate de crestere, acuma nici chiar cabomba, ca nu consider ca sunt chiar la acel nivel, desi poate gresesc.

In acvariu de 60 de litri am cateva plante, as dori sa le refolosesc, Anubias nana, Echinodorus midifleur(desi nu o duce foarte bine, desi nu imi dau seama), Ludwigia palustris red, Alternanthera rosaefolia mini, Rotala rotundifolia, Higrophila rosae australis, Cabomba aquatica. Acuma din ce mam tot documentat si asta cred ca pateste oricine intra pe orice forum, prea multe pareri si prea multi experti, nu vreau sa fiu rau, dar nu stiu cum altfel sa ma exprim, am tot citit, mam documentat, iar am citit, si nici macar nu stiu ce substrat sa imi aleg, toate articolele is pro si contra, de aceia am zis sa ma consult cu voi, am dorit sa folosesc ca substrat sau sol, Sol fertil ADA Aqua Soil Amazonia Light, dupa care am citit si am inteles ca nu merita bani, ma gandeam ca ii cel mai bun, alti zic ca jbl raport calitate pret, acuma numai stiu ce sa cred. La un moment dat am zis ca pun nisip normal, mai ales ca is la inceput, iar peste 5-6 luni modific iarasi, dar nici nu vreau sa dau bani dejaba, ca daca fac un calcul, nu is chiar asa de puti bani aruncati.

Ca filtru, mam gandit clar la ceva extern, din articolele citite, doar ca inca nu mam decis la ce, pot sa va zic bugetul pe care mi lam propus, poate ma ajutati cu ceva sfaturi si aici, ma gandeam undeva la 700 de lei +- 100 de lei, lumina din ce am citit, iarasi la 4-5 tuburi de neon, t5 osram, din cate am inteles is bune. Incalzitor, inca nu mam decis, daca am sau nu nevoie, dar am sa il achizitionez si pe acesta, in caz de nevoie, deocamdata in acvariu de 60 de litri apa are undeva la 27 de grade, eu zic ca ii ok. Dar problema mea ramene aceiasi, solul si substratul, din cate am citit daca folosescc substrat, si vreau sa scot sau sa adaug plante, am inteles ca am sanse foarte mari sa decliclez acvariu, desi nu mias dori asa ceva. De acea va rog frumos daca ma puteti ajuta sau sugera ce fel de sol, substrat as putea folosi. Si daca plantele pe care le am, sunt compatibile sau ar trebui sa renunt la unele dintre ele, si ce plante ar trebui sa mai cumpar.

Mai am un acvariu de 30x30x30 de cm, confectionat de mine, pe care lam creat pentru inmultirea neonilor, desi depun icre o data la doua saptamani, am crezut, sau mai bine zis am sperat ca o sa reusesc sa ii inmultesc. Toate bune si frumoase, am pus o pereche de neoni in acvariu, au depus, dupa care am constatt ca in acvariu am si melci comunitari, iar din cate am citit, acestea mananca icrele, asa ca am renuntat deocamdata la inmultirea acestora, iar saptamana aceasta doresc sa il amenajez acvariu, vreau sa cumpar ceva sol fertil de la ADA, sa schimb lumina(deocamdata am ceva banda led cu protectie, dar nu cred ca este suficient), sa iau ceva cioata de decor, si ceva planta mai frumoasa, Anubias, nu foarte pretentioasa, si sa tin in acel acvariu o pereche de guppy moscow.
Am sa revin cu poze cat de repede.

Intre timp am mai reusit sa convertesc un vecin din bloc, la fel ca mine, care avuseara pasti cand era copil, si lam ajutat sa isi lipeasca un acvariu de 100 de litri, azi am testat acvariu. Nu curge! Cand imi aduc aminte ca primele acvrii lipite de mine era prin clasa a 4, cu un siliccon sanitar alb, care dupa 2 ani trebuia inlocuit, ma apuca rasul. Ce mult a evoluat acvaristica. Si se pare ca saptamana asta mai am un alt vecin care doreste sa il ajut sa isi lipeasca un acvariu.

O zi buna.
Marius Cseke
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com