[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ce fac gresit?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Thunder77ro
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/12/2017 16:27:09
Messages: 10
Location: Pitesti
IP:
Offline

Va salut si bine v-am gasit! Astazi am luat un acvariu micut, de 15L, si l-am populat cu 7 pestisori, si doua decoruri (o planta naturala si un podulet de plastic). Am pus filtrul, lampa, apa, "animatoarele", am tratat apa cu solutia data de magazin insa.........miile bule micute care se vad in fotografie ma agaseaza si ma fac sa cred ca e ceva gresit in toata "instalatia". Sfaturi, ajutor, idei? Multumesc!
https://imgur.com/a/svFoB
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salut!
Bulele alea de aer sunt ultima ta grija, dispar curind. Ai facut insa multe alte greseli si toate deodata.
Citeste aici si apoi discutam, OK?

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/2013.page
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/2013.page

This message was edited 1 time. Last update was at 16/12/2017 17:00:55


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Thunder77ro
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/12/2017 16:27:09
Messages: 10
Location: Pitesti
IP:
Offline

Am citit si nu m-am lamurit in intregime, decat in partea de dimensiune-o sa "cresc" la 30 de litri la urmatorul salariu ........Apa am "solutionat-o" cu ceea ce mi s-a dat din magazin, nisipul l-am pus dupa "n" clatiri" in stratul in care mi s-a comunicat tot de acolo, filtrul l-am montat conform instructiunilor furnizate in pliant, pestii au fost "transbordati" dupa aclimatizare, lampa este venita din cutia acvariului, practic acvariul este un set: pompa, lampa, vas. Astept indicatii sa corcetez ce e gresit, nu ma incanta ideea de a-mi bate joc de suflete nevinovate si nici adeptul "las-o ca merge asa" nu sunt.......De facut am facut ce mi s-a spus de catre cea de la care am cumparat tot "arsenalul"......Incalzitorul nu l-am considerat necesar intrucat este foarte cald in casa, dar daca este nevoie maine merg dupa el la magazin, iar termomentru recunosc ca am uitat sa iau (nici nu mi s-a spus de el).........

This message was edited 2 times. Last update was at 16/12/2017 17:17:35

[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Acvariul trebuie sa parcurga o perioada numita generic "ciclare". In perioada de ciclare in acvariu dar mai cu seama in filtru se dezvolta anumite colonii de bacterii care degradeaza produsii de descompunere a materiei organice (fecalele pestilor, resturi de mincare, frunze moarte, ...). Ciclarea dureaza minim 3 saptamini. In perioada ciclarii apar fluctuatii ale nivelurilor acelor substante care provin din degradarea materiei organice. Aceste substante sunt nocive pentru vietuitoare. Ele sunt neutralizate corespunzator numai dupa ce coloniile de bacterii benefice au ajuns la maturitate, moment in care ciclarea ia sfirsit si incepe perioada de intretinere a acvariului, respectiv schimburi saptaminale a min. 25% din apa.

Acum, ti se potriveste raspunsul dat in exact aceeasi situatie cu putin timp in urma, unui alt coleg.
Recomandarea de a citi in acele topic-uri ramine valabila, cu remarca urmatoare : citeste mai atent!


"Colega, pentru tine urmeaza trei saptamini de ocna, daca iti pasa de bietele vietuitoare din apa.
Urmeaza ceea ce se numeste ciclare din mers.

1. Schimb de apa (min. 30%) din trei in trei zile.
2. O data sau de doua ori pe saptamina adaugi bacterii in apa.
3. Faci determinari ale NO2 intre schimburile de apa si, daca trebuie, mai schimbi 20% din apa.
Asta inseamna ca va trebui sa ai apa pregatita din timp. Daca nu ai bidoane sau galeti, poti cumpara de
la orice supermarket bidoane de apa de masa de 6 sau 10 litri, cit iti trebuie.
4. Daca ai de unde, cumpara niste conditioneri pentru apa de schimb, de ex. JBL Biotopol si Filter Medium.
Primul il adaugi in apa de schimb, al doilea in apa din acvariu, o data pe saptamina.
5. Fara hranirea excesiva a pestilor. Cit pot ei minca in 1-2 minute, o data la doua zile. Nu-ti fie frica, nu
moare niciunul, isi mai gasesc ei de mincare prin acvariu.

In fine, citeste aici :
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/2013.page
si aici
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page

Posteaza despre ce observi pe parcurs si te mai aftuim si noi, dupa caz.
Acum, daca ai unde sa depozitezi apa, pune 6 de litri la declorinare si fa un prim schimb de apa, mai mare, miine.
Daca nu, cumpara 6 de litri de apa de masa (atentie, apa plata nu minerala carbo sau necarbo) si
fa primul schimb de apa azi. Apoi intri in ritmul de 30% din trei in trei zile. Fara sa vrei, ti-ai lansat un Tropica 90
de toata frumusetea."


Singura diferenta este ca primul schimb de apa il faci peste 2-3 zile, in rest ... e de actualitate.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/12/2017 17:41:46


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Thunder77ro
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/12/2017 16:27:09
Messages: 10
Location: Pitesti
IP:
Offline

Ok, am inteles, ma apuc de treaba. Maine am sa merg sa cumpar apa plata la bidon mare, iar poimaine (sper ca nu e tarziu) fac schimbul de apa. Bacteriile cum le adaug si din ce? Determinarea NO2, la fel, cum o fac?
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Poti folosi apa plata sau apa de la robinet dar lasata la declorinat macar 24 de ore. In apa de la robinet poti adauga un conditioner (de ex. Biotopol) care scurteaza timpul de asteptare la citeva ore.
Bacteriile le adaugi in apa. Sunt mai multe produse, eu am folosit cu rezultate bune Prodibio dar ... vezi ce gasesti, sunt si alte variante. Pentru determinarea NO2 sunt kit-uri. Eu folosesc de la JBL.
Ar mai fi o problema : filtrul acela intern, care seamana cu un Claro, ar fi bine de modificat si umplut cu material pentru filtrare biologica. Poti sa spui ce tip e, ca sa vedem ce solutii ar fi?

PS Completeaza la profil locatia ta, poate astfel apar si alte solutii, sfaturi, ... de la colegii din preajma.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/12/2017 18:12:11


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Thunder77ro
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/12/2017 16:27:09
Messages: 10
Location: Pitesti
IP:
Offline

Asta e acvariul, si a venit la pachet cu lampa si filtru. Filtrul are ceva in el, daca il misti suna ca si cum ar avea ceva pietricele inauntru, nu am stat de el sa il demontez
https://imgur.com/a/iTvVZ
https://imgur.com/a/CU4te
https://imgur.com/a/1eyBU

This message was edited 1 time. Last update was at 16/12/2017 18:20:11

[Email]
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

În primul rand nu uita de incalzitor si termometru. De asemenea la fiecare schimb de apa temperatura apei trebuie sa fie aproape la fel cu cea din acvariu.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Da, e cam acelasi lucru. Filtrul face filtrare mecanica si doar in mica masura biologica.
Daca iti poti permite un filtru extern, ar fi mult mai bine.
De exemplu :

https://www.nevertebrate.ro/filtru-extern-eheim-aquacompact-60-16223

This message was edited 1 time. Last update was at 16/12/2017 18:26:58


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Thunder77ro
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/12/2017 16:27:09
Messages: 10
Location: Pitesti
IP:
Offline

Merge asa ceva? Pentru inceput?
https://www.nevertebrate.ro/hydor-incalzitor-grafit-theo-50w-20-50l-16645
https://www.nevertebrate.ro/termometru-aquarium-jbl-748
[Email]
grafferu
Junior member

Joined: 30/06/2008 16:46:28
Messages: 44
Location: Constanta
IP:
Offline

Incalzitor poti sa iei si din Auchan, sunt unele la vreo 30 de lei si sunt ok, eu am un incalzitor sicce de 50w cred la un acvariu de 96L brut si imi tine temperatura constanta la 23 gr. C.
Thunder77ro
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/12/2017 16:27:09
Messages: 10
Location: Pitesti
IP:
Offline

Am luat asa ceva si un termometru care indica la momentul asta o temperatura aproximativ constanta de 26-26,5 de grade Celsius. E in regula? Apropos......lumisa trebuie aprinsa in permanenta sau pot sa o sting? Nu e vorba de consum ci de conform pentru "saltareti"
https://animax.ro/incalzitor-acvariu-aquael-easy-25w.html
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Neavind plante cine stie ce, nu-ti trebuie multa lumina. Alege o perioada din zi cind stai in preajma acvariului si tine lumina aprinsa 5-6 ore.
Eu sper ca te vei hotari si la alte plante ...

LE Ce pestisori ai? Citeste care sunt cerintele lor si ajusteaza temperatura corespunzator. Majoritatea vietuitoarelor prefera 22-24 grade.

This message was edited 3 times. Last update was at 17/12/2017 14:34:22


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Thunder77ro
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/12/2017 16:27:09
Messages: 10
Location: Pitesti
IP:
Offline

Am acvariul deja de o saptamana, totul este in regula, pestisorii sunt in perfecta stare, mananca, zburda, ba imi pare ca au inceput sa creasca putin, insa a aparut o problema: am pierdut doi pesti in decurs de o saptamana . Mai precis doi Molly voalati, pe care i-am gasit pe parchet si nu imi explic fenomenul. Primul l-am gasit miercuri dimineata cand am plecat la servici, iar al doilea astazi de dimineata, dupa ce ieri am luat doi ca sa compensez pierderea primului Seara erau in regula, dimineata pe jos si nu imi dau seama cum si de ce. In acvariu am 3 neoni, 3 guppy, 1 sanitar si a mai ramas un Molly din cei doi luati ieri.........Acvariul are un capac dar nu este etans, ci mai mult ca o protectie........Sfaturi, pareri, idei?
[Email]
sefer jesirah
Junior member

Joined: 13/03/2016 07:28:24
Messages: 79
Location: Mogosoaia
IP:
Offline

Nu mai lua niciun peste pana nu termini ciclarea! Sub 50 de litri, e foarte ok un hang on, nu are rost sa cheltui pe un extern momentan.
http://www.tucradio-acvariu.ro/index.php?route=product/category&path=305_17_316#/sort=p.price/order=ASC/limit=15
Thunder77ro
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/12/2017 16:27:09
Messages: 10
Location: Pitesti
IP:
Offline

Ok, am inteles, totusi nu imi explica de ce am gasit pestisorii pe jos
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Sint multi pesti care sar din apa dupa insecte. Chiar si Beta Spledens poate sa sara citiva centimetri ca sa caute o balta mai buna.

Sau daca nu le convine calitatea apei. Esti cam pe virful de NO2 (nitriti) si e posibil sa fie deranjati de nitriti. Sar ca sa scape de substatele daunatoare din apa.

Fa schimburi zilnice de apa de 1-1,5 litri. Ia o sticla de 2 litri, o umpli pe 3 sferturi cu apa de la robinet si o lasi fara capac pt. 24 de ore in aceeasi camera. Dupa ce a stat 24 de ore (sa se evapore clorul din apa si sa ajunga la temperatura camerei) arunci 1 litru de apa din acvariu si completezi cu apa din sticla. In sticla pui alta apa de la robinet si repeti operatia peste 24h. Zilnic in urmatoarele 2 saptamini. Cind schimbi apa sifonezi si substratul - cu un furtun subtire ca ala de la aer - e vreo 2 lei/m.

Filtrul nu se opreste niciodata. Buretii din filtru se spala numai cu apa din acvariu (daca ii speli in chiuveta reiei ciclarea de la capat) - lasa-i in pace pina se termina ciclarea. Neonii sint pesti de cird iti trebuie minim 6, dar nu au loc la tine - le trebuie spatiu mult mai mare pt. inot.

Nu mai lua nici un peste - ai deja prea multi. Scapa de plastice si cauta 1-2 Anubias Nana sau Anubias Bonsai (ii mai spune Nana Petite). Anubias-ul obisnuit (Anubias sp.) se face prea mare la ce ai tu acolo. Ca o sugestie ai putea planta spre fata Micranthenum Umbrosum sau Tripartita sp. Japan. Ajung la 5-10 cm inaltime si nu au cerinte mari. Plantele naturale ajuta mult ciclarea.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/12/2017 16:54:41


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Nu incerca sa treci la 30 litri. Acvariile mici (sub 50-60 de litri) sint mult mai greu de intretinut decit cele mari.

Incearca sa treci la minim 80litri sau chiar direct in jur de 200 de litri. Stiu ca pare ciudat, dar o greseala (prea mult sau prea putin din ceva) va genera probleme foarte serioase intr-un acvariu f. mic si va fi compensata fara mari probleme intr-un acvariu mare.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/12/2017 17:01:45


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Pai atunci ma asteptam ca toti marii acvaristi sa treaca pe acvariu mici. Daca s experimentati .....

This message was edited 3 times. Last update was at 23/12/2017 18:59:28

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Primul acvariu este intotdeauna un acvariu "scoala". Ideal este sa fie undeva in jur de 100-150 de litri. Are suficient spatiu sa suporte multe plante
si este suficient de mare ca sa faca fata erorilor de inceput. In plus, nu presupune costuri mari. Un acvariu mai mic presupune experienta pentru
a il putea echilibra. Un acvariu mare, de asemenea presupune experienta, pentru pune in valoare tot spatiul dar si pentru a optimiza aditia de CO2,
iluminarea, ... Asadar, extremele cer experienta din puncte de vedere diferite.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com