[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Depunere si puiuti beta  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Au depus doua perechi de betta. O pereche de betta a scos deja doua randuri de pui (intr-un acvariu mare de 240 l bine plantat) si cealalta pereche doar o singura serie intr-un acvariu de 20 l. Deja puii ambelor perechi au iesit la zbor.
O sa revin cu amanunte cat de curand.
Pentru inceput cateva poze

Masculul - un crown rosu de la perechea a doua din bazinul mic
image
image

Cuibul de spuma cu icrele depuse in acvariul mic
image

Puii imediat dupa ce au eclozat
image

Puii abia eclozati in bazinul mare (nu am facut poze cu parintii)
image

Am si filmat cu o camera digitala spectacolul depunerii, dar are 40 M si nu am unde sa pun inregistrarea. Cand o sa am ceva timp o sa o reduc de la 3 minute la 1 minut si o sa o pun pe un server undeva.

Acvariul meu
[Email]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sunt super pozele!


Femela e normala? Este cumva albastra?

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Super pozele, un mascul reusit...pacat ca(probabil) nu ai avut si femela tot crown. Totusi nimic nu e pierdut, vezi articolul meu...asa ca astept cu interes "aproape primii" crownbetta "made in romania"

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Femela este albastra da. Am citit articolul tau Sandu, dar din pacate nu am avut tot femela crown. Si in plus masculul asta de Crown nu prea s-a priceput.
S-a chinuit o gramada pana sa scoata niste icre din femela aia. Dupa care le-a depozitat peste tot prin acvariu. Dupa aia si l-a strans intr-un col pe toate, insa a doua zi la pranz 80% dintre icre erau la fundul bazinului si cuibul aproape distrus. Masculul incerca cu disperare sa le stranga, le aducea la suprafata bazinului acolo unde era cuibul insa "uita" sa faca si o bula si atunci icrele cadea la loc. In fine, cumva au iesit puii in mod normal, dar nici de astia nu avea grija intrucat cuib nu mai exista deloc. De aia s-a strans siguri, singurei pe frunzele alea de Hydrocortila.
Am si un filmulet frumos de 3 minute atunci cand depuneau. Si acolo se vede ca masculul nu culegea toate icrele care cadeau.
Oricum sper ca la a doua depunere sa aiba mai multa experienta.

@Sandu: merci inca o data de Eusteralis. Am plantat-o si sa asteptam acum...

Acvariul meu
[Email]
levi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/12/2004 21:13:57
Messages: 418
Location: Timisoara, Fratelia (girocului)
IP:
Offline

Daca este prima depunere stai linistit ca nu este o problema mare. Cu timpul se va perfectiona gagiul. Va face cuib mai frumos si va sti sa aibe grija de icre mult mai bine.
Stii cum e, prima data este mai greu

Stand up and fight my friend,
JAH will guide you to the end! :yeah2:
[Email] [Yahoo!]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Asa e. Prima data nu se pune...
Oricum pestisorii sunt ok pana acum. Doar ca nu am ce sa le dau decat niste mancare pentru alevini (praf).

Acvariul meu
[Email]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Superb. Bravo!
[Yahoo!]
ADXX
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2005 15:49:00
Messages: 121
Location: Bucuresti
IP:
Offline

sunt in aceiasi situatie ca si tine... (puiuti de beta de vreo 3-4 zile) ce le dai sa manance? eu nu am infuzori si am inteses ca nici galbenusul de ou nu e recomandat. despre ce praf e vorba? se gaseste pe la pet-shopuri?
[Email]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sera micron. Artemia eggs profi.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
ADXX
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2005 15:49:00
Messages: 121
Location: Bucuresti
IP:
Offline

g.g., merci. am notat. acum ma duc si iau. pana la ce varsta ii pot hrani cu artemia eggs?
[Email]
ADXX
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2005 15:49:00
Messages: 121
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am luat un flacon de artemia eggs si am obtinut prima transa de artemia eclozata. E super.
[Email]
crys
Junior member

Joined: 15/07/2005 17:34:10
Messages: 16
IP:
Offline

Felicitari pt. puiuti. Eu nu am avut noroc. Chiar acum imi depune icre o femela betta tanara, masculul nu a pregatit cum trebuie cuibul si amindoi maninca intr-o veselie icrele. Oare din cauza ca nu-i hranesc cu mancare vie? La noi se gaseste doar tubi viu si am auzit ca aduce boli in acvariu asa ca nu le dau. In schimb le dau fulgi, larve rosii uscate,alge uscate, hrana vitaminizata, deci hrana diversificata dar uscata. :ok: Crys
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Eu din cate stiu femela trebuie scoasa din acvariul de depunere dupa ce si-a factu treaba.Nu cred ca au mancat icrele din cauza hranei vii poate pentru ca sunt la inceput sau poate au fost stresati?
Cat despre tubi daca ii speli in cateva ape si ii supui unui tratament termic(ii bagi cateva minute intr-o apa incalzita la 55 grade celsius) poti sa-i dai linistit la pesti.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
crys
Junior member

Joined: 15/07/2005 17:34:10
Messages: 16
IP:
Offline

Betta mei maninca icrele.......Multumesc Johnny, dar sa-ti explic: a expulzat icre de vreo 4 ori aproximativ cate 10-20 icre (ce am reusit eu sa vad) si de fiecare data le mincau impreuna, deci nu a asteptat sa depuna icre si apoi sa le manince...ciudat, nu? Iar bule deasupra apei erau maxim 20 si nu grupate intr-un singur loc. Si apropo: sunt fata!... nu stiu de ce ma iau toti de tip. OK? Pe curind.
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

K ,sry ca te-am confundat , nu-ti pot da prea multe sfaturi pertinente despre betta , dar te pot sfatui sa pui o poza cu tine la avtar sau ceva mai feminin ca sa-si dea lumea seama ca esti fata.Deasemena nu uita sa-ti treci locatia , e foarte important sa stie lumea de unde esti.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
hypnus
Unripe member

Joined: 12/04/2006 16:23:49
Messages: 2
Location: Timisoara, Romania
IP:
Offline

Salut.

As avea si eu o intrebare pt voi in legatura cu depusul.
Am o pereche de betta care au depus aseara, au inceput in jur de ora 7 si azi dimineata femela statea ascunsa in vasul de ceramica (pus special pt ea sa aiba unde sa se ascunda). Am scos-o din acvariu si am mutat-o in cealalta jumatate de acvariu (separe este un acvariu separat in 2). Intrebarea mea este daca ea a terminat de depus sau nu ? deoarece mai are dungile verticale si bulinuta alba pe abdomen iar cand il vede pe mascul sta cu capul in jos si inotatoarele stranse. Am inteles ca depunerea dureaza 3-4 ore (si cam atat au depus aseara, vreo 4 ore).

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si le astept cu nerabdare.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

E bine c-ai scos-o.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com