[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Proiect nou acvariu 110L 50l 48H cu sump inclus - rog sugestii si pareri  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
nick_niculae
Member
[Avatar]

Joined: 04/10/2004 12:20:13
Messages: 181
Location: otopeni
IP:
Offline

Salutare tuturor!
Am de gand sa demarez costructia pentru un acvariu cu sump inclus.
Dimensiunile date ar fi 110L 50l si 48H din care sa raman util cu 44-45H de apa si 98L+48l. Intrucat pozitionarea acvariului va fi langa un colt al sufrageriei, partea din stg o voi folosi pentru sump de cca 11-12 cm lungime si pe toata latimea acvariului(50cm).
Sticla vreau sa fie de 10mm + fund dublu de 8mm si intaritoare la partea superioara.

Mentionez faptul ca acum am un acvariu de cca 130L plantat si cu ceva vivipari(filtrare interna) iar la serviciu un altul de cca 130L cu ciclide africane(cu filtru extern Tetra).
Acvariu nou cel mai probabil urmeaza sa fie tot "plantat" ca deh...sotiei... nu ii place fara plante..."arata mai frumos cu plante si pesti".
De asemeni trebuie sa spun ca suportul este metalic imbracat in pal cu dimensiunile de 94 cm lungime si 51 cm lat. Voi pune deasupra un blat(gen cel de bucatarie) de 110-115 cm lungime si 50 cm lat astfel incat acvariu sa "doarma" linistit. Intre blat si acvariu voi aseza un strat de polistiren extrudat.

Va rog sa ma ajutati cu pareri si sugestii date fiind dimensiunile si mai ales solutia constructiva aleasa(sump inclus).

Timpul le rezolva pe toate
Acvariul lui Nick_niculae
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

- poti sa-l faci cu inaltimea de 50cm, fara probleme... sticla de 10 mm este potrivita.
- de ce nu iei in calcul un sump asezat SUB acvariu?... bazin separat, inaltime de 40 cm, sticla de 8 mm.

Pot sa argumentez in favoarea solutiei, daca esti dispus sa stam de vorba.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
nick_niculae
Member
[Avatar]

Joined: 04/10/2004 12:20:13
Messages: 181
Location: otopeni
IP:
Offline

Multumesc Koala!
Marturisesc ca nu stapanesc asa bine acest capitol cu sump dedesubtul acvariului si imi este teama de ...ceva apa pe parchet. Iar la asa volum al acvariului parca nu vreau sa ma apuc de renovari si nici pe vecinii de sub apartamentul meu nu ii vad bine: ) . Asta e si principalul motiv pentru care am optat pentru solutia descrisa in titlu.
In alta ordine de idei, nu stiu ce am sa fac cu toate acareturile depozitate in standul de sub acvariu.
Dar oricum astept ceva argumente pentru solutia propusa si poate '' reconfigurez'' traseul-proiectul.

Timpul le rezolva pe toate
Acvariul lui Nick_niculae
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Servus,

Am fost plecat in weekend, asa ca abia acum apuc sa-ti raspund.

- un sump asezat sub acvariu iti aduce un aport la volumul total de apa din sistem... practic, in display-ul de deasupra o sa poti tine mai multi pesti decat in mod "normal".
- solutia cea mai moderna este cea numita BeanAnimal (explicata aici foarte bine: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page )
- un astfel de sistem, bine proiectat / bine realizat NU se aude si nici NU prezinta niciun fel de risc de inundatie.
- mai toti colegii cu bazine marine au asemenea sisteme... de asemenea sunt multi colegi "de la apa dulce" care folosesc BA... si eu am la fel. Deci, functioneaza!

Pe de alta parte, daca tu esti sigur ca bazinul tau o sa fie "plantat", atunci eu nu prea mai vad necesitatea unui sump. Dimpotriva!

- solutia cea mai eleganta in cazul unui bazin plantat ar fi utilizarea unei canistre externe.
- ai avantajul ca renunti la "compartimentarea" acvariului si beneficiezi de un display mai mare.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
nick_niculae
Member
[Avatar]

Joined: 04/10/2004 12:20:13
Messages: 181
Location: otopeni
IP:
Offline

Multumesc!
Aproape m-ai convins.
Ma apuc de citit si studiat...si apoi la proiectare.

Timpul le rezolva pe toate
Acvariul lui Nick_niculae
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dupa ce-ti faci o idee "cat de cat", revino aici ca sa o discutam... nu te apuca sa dai banii, inainte sa vorbim!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
nick_niculae
Member
[Avatar]

Joined: 04/10/2004 12:20:13
Messages: 181
Location: otopeni
IP:
Offline

Pentru un volum util de 200 de litri imi ajung 2 neoane de 39w si 2 de 18w? Adica 2 t5 ai 2 t8. Sau sa pun mai bine 4x39w? Ce ma sf?tui?i?
Mentionez ca doresc o plantare medie cu plante easy pentru început. Cu cât voi c?p?ta experien?a poate am sa trec si spre plante mai "pretentioase".

Timpul le rezolva pe toate
Acvariul lui Nick_niculae
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

categoric T5 din cauza longevitatii neoanelor si a propagandarii luminii in apa. Si 3 T5 teoretic iti sunt de ajuns , dar cu 4 e mult mai bine

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Sau pui doar 2 x 39W la care le adaugi si reflectoare si ai mai mult decat suficient pentru plante easy.

[Nano cu albinute] [Old tree]
nick_niculae
Member
[Avatar]

Joined: 04/10/2004 12:20:13
Messages: 181
Location: otopeni
IP:
Offline

Salutare si La multi ani!
Revin cu dou? întreb?ri:
1. Legat de un înc?lzitor de 200 w la un volum de aprox 220-240 litri ar putea face fata sau este prea mare?
2. O pompa de recirculare a apei de 1500 l/h la acela?i volum al acvariului ar fi eficienta? in conditiile in care filtrul are cca 30-35 de litri si ar avea pe lâng? burete grosier si mai fin; ceramica si bioballs. Am apreciat c? din 1500 poate real ar scoate pe la 8-900...

Timpul le rezolva pe toate
Acvariul lui Nick_niculae
[Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com