[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Molly negru columnaris  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
mihai.scarlat
Junior member

Joined: 17/10/2016 22:37:50
Messages: 37
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

Am o femela molly care cred ca are columnaris. Problema este ca are simptomele de aproximativ 3 luni. In acvariu am facut 3 doze de tratament jbl furanol ( 2 normale si una dubla, conform indicatiilor) dar fara efect. Ceilalti pesti nu par sa aibe nimic (10 molly de diferite varste si marimi, 2 ancistrusi, 2 corry, 2 neoni) . Am cumparat un acvariu pentru carantina, am mutat pestele in el si am mai adaugat o doza dubla de furanol ( stiu ca mia luat cam mult timp pentru un acvariu carantina ). In afara de semnele destul de mari pe spatele cozii, pestele nu are nimic, este vioi si mananca. Ce sfaturi imi dati ca mi se pare ca am bagat mult prea multe pastile.

Poze :
http://imgur.com/a/LY44p

Mersi

Descriere acvariu aici
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Dai mancare vie sau congelata sa poata lupa si el print-un sitem imunitar mai bum :-)

Ape Limpezi

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
mihai.scarlat
Junior member

Joined: 17/10/2016 22:37:50
Messages: 37
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pana acum le-am dat boabe, fulgi si ocazional salata si mazare ( fierte si racite sa le poata manca). O sa le cumpar si viermi. Mersi

Descriere acvariu aici
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Neavind de a face cu columnaris sfaturile sint doar din ce am citit.

In acvariul de carantina/tratamente nu ar trebui sa ai nici un fel de decor. Poate fi mutat in alta parte si sa infecteze si alt acvariu.

Sint mai multe tipuri de columnaris - cele mai raspindite infecteaza repede si alti pesti si de obicei sint mortale netratate.

Mai asteapta un sfat de la cineva.
Dar fiind vorba de molly pus separat ai putea introduce si sare neiodata (verifica cit suporta si pune 1/3 din cantitate de-a lungul a 2-3 zile - probabil ca molly-ul tau nu a vazut apa partial sarata de generatii). Atentie - sarea nu e suportata de plante.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
mihai.scarlat
Junior member

Joined: 17/10/2016 22:37:50
Messages: 37
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ok, nu o sa mai folosesc decorurile in viitor. Imi cer scuze, am uitat sa precizez,am pus sare cand am facut ultimele 2 tratamente. Din cate imi aduc aminte 1 lingura la 10 litri. Nu am mai continuat cu sare tocmai pentru ca acvariul este plantat si mai sunt si alti pesti in el si nu am vrut sa risc. Asa am citit si eu despre columnaris ca ori mor pestii in cateva zile ori in cam 1 luna. Problema la mine e ca boala este de mult mai mult timp, iar ceilalti pesti nu prezinta nici un simptom.

Descriere acvariu aici
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Vad ca unele "versiuni" de columnaris sint sensibile la apa oxigenata.

Totusi avind in vedere tratamentele deja aplicate care aparent nu au dat "roade" as lua in considerare ca e posibil sa fie altceva. O poza de o calitate cit mai buna poate ar ajuta. Daca se poate macro - poti sa pui o lentila de ochelari de +4 sau +10 peste obiectivul de la mobil. Dar o sa fie mult mai greu de focalizat.

Oricum tine-o separata. Indiferent ce are nu vrei sa ajunga si la ceilalti pesti.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
mihai.scarlat
Junior member

Joined: 17/10/2016 22:37:50
Messages: 37
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Adica sa bag apa oxigenata in acvariu carantina? Am mai chinuit un pic pestele si am mai facut niste poze, mai bine de atat nu cred ca pot, nu as vrea sa il scot pe uscat doar ca sa pot sa focalizez bine.

http://imgur.com/a/PsPfj

Descriere acvariu aici
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Pozele facute pe uscat nu indica destul de bine ce ar putea avea.

Uita-te si la saprolegniaza - parca seamana mai mult cu pozele tale.

Cum si cit faci intretinerea la acvariu?

Ai sare si in acvariul de carantina?

This message was edited 1 time. Last update was at 31/07/2017 20:12:33


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
mihai.scarlat
Junior member

Joined: 17/10/2016 22:37:50
Messages: 37
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O data pe saptamana schimb aproximativ 25 litri. Apa o scot aspirand pietrisu ca sunt destul de porcusori molly. Buretele de la prefiltru il spal cam de 2 ori pe saptamana in apa scoasa din bazin. In acvariu principal nu am vazut vreo problema, doar niste alge negre pe anubias. Le-am facut o baie in clor, sper sa scap de ele, dar asta a fost saptamana trecuta.
Momentan in carantina nu am pus sare. La pet shop mia zis ca e ok 1 lingura de sare la 10 litri de apa e ok pentru molly si am vazut ca nu au fost probleme. Le-am cumparat si niste viermi congelati.

Descriere acvariu aici
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Din teoria care am citit-o sint cam epuizate sfaturile mele.
Pune sare si la cel de carantina. Variatia hranei e buna si pentru pesti, nu numai pentru noi. Nu muta moly-ul din carantina.

Mie imi pare saprolegniaza, nu columnaris. Sarea e cel mai usor tratament, mai ales ca e suportatata bine de Poecilia sphenops (molly).

Daca nu intervine cineva cu mai multa experienta la boli, as incerca si apa oxigenata (uita-te bine la cantitati) - mai ales daca suprafata atacata se extinde. Dupa tratamentul cu sare.

Algele negre sint de obicei BBA. Pot fi tratate si cu spalare in spirt - citeva secunde in spirt nediluat si spalate cu multa apa - desi pare mai putin distructiv decit clorul, nu toate plantele rezista. Efectul e acelasi.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
mihai.scarlat
Junior member

Joined: 17/10/2016 22:37:50
Messages: 37
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ok, mersi frumos de ajutor

Descriere acvariu aici
mihai.scarlat
Junior member

Joined: 17/10/2016 22:37:50
Messages: 37
Location: Bucuresti
IP:
Offline

A trecut o saptamana, timp in care pestele a stat in carantina. L-am mai tratat cu Tetra FungiStop ( acum 3 zile). In apa am pus sare tot timpu de la ultimul post( 1 lingura la 10 litri), fac schimburi de apa la 1-2 zile. Imi dau seama acum de un aspect care nu prea se vede in poze : zona alba de pe coada nu este pufoasa ci este o adancitura si are o textura fibroasa. Este posibil sa fie pur si simplu o rana? sau sa fi ramas cicatrice dupa ce sa vindecat? Mentionez ca pestele este vioi ( ii este frica de mine in schimb de la cat lam terorizat, dar cand nu sunt pe langa acvariu se comporta normal), mananca fara probleme ( iam dat fulgi, viermi, mazare). Din pacate nu am incalzitor pentru acvariu asta ( pe langa mine am gasit numai tetra si jbl si sunt scumpute) temperatura fluctueaza intre 26-28 grade.

Descriere acvariu aici
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Ce mai face?

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
mihai.scarlat
Junior member

Joined: 17/10/2016 22:37:50
Messages: 37
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cam la fel. A trebuit sa il mut la loc pentru ca acvariu ala de carantina mai mult rau ii facea. Era stresat, nu prea mai manca, se speria din orice si se lovea de geam/filtru. Presupun totusi ca este un fel de columnaris pentru ca are coada efectiv mancata, nu e nimic pufos sau alt semn.O sa ii mai fac niste bai in apa cu sare, alte idei nu prea mai am. Acum se comporta normal si mananca.
Si ca sa va stric ziua cu un filmult, cam asa arata coada , doar ca nu atat de avansat : https://www.youtube.com/watch?v=8qtsS2GtOcY

This message was edited 1 time. Last update was at 13/08/2017 18:18:09


Descriere acvariu aici
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Doar coada sau si pe corp?

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
mihai.scarlat
Junior member

Joined: 17/10/2016 22:37:50
Messages: 37
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Doar coada, in spatele inotatoarei

Descriere acvariu aici
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Daca avea ce e in filmul ala era moarta de mult.
Mai bine o lasa-i in bazinul de carantina - poate o iau si altii. Chiar daca nu ii place.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
mihai.scarlat
Junior member

Joined: 17/10/2016 22:37:50
Messages: 37
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, filmuletu ala era doar sa compenseze pozele proaste facute de mine. A stat undeva spre 4 luni in acvariu cu "gaura" aia si nu a mai luat niciunul. O sa reamenjez acvariu pentru carantina, eventual sa vad cum il fac mai placut pentru el.

Descriere acvariu aici
mihai.scarlat
Junior member

Joined: 17/10/2016 22:37:50
Messages: 37
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ok ,am reamenajat acvariu si iam mai facut un tratament cu sera mycopur. Din pacate vad ca sa extins rana, pe coada pana la inotatoare, si pe lateralul cozii are rana circulara. Partea buna e ca macar pare sa fie mai linistit acum in acvariu remenajat. Pozele stiu ca lasa de dorit dar focalizeaza prost noaptea si pestele nu sta la poze.

http://imgur.com/a/xZna9

Descriere acvariu aici
varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

Columnaris nu se trateaza. Degeaba indopi pestele cu tratamente. Este practic sida la pesti. Singurul lucru, pe care poti sa-l faci, este sa izolezi pestele, sau pestii sa le oferi condintii cat mai bune. Iti recomand cu tarie sa nu-i lasi sa se inmulteasca, pentru ca se transmite puietilor. Daca cineva iti spune ca a tratat columnaris, habar nu are ce vorbeste, sau ce avea pestele. Pestii pot sa traiasca ok, fara mari probleme, daca au ce le trebuie si boala se manifesta doar in conditii de stres, parametrii apei necorespunzatori sau mancare slab calitativa. De fapt columnarisul permite altor boli sa apara si sa se manifeste mult mai usor si mai rapid.
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com