[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtru Bitanu ....din nou :)  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Salut , stiu ca sunt 100000 de discutii si topicuri dar vreau sa-mi fac si eu unul si vreau sa va intreb daca merita sa bag biobals de plastic in filtru sau nu . Intreb pe cei care au .

Si daca exista vreo diferenta intre metoda prin care se baga co2 in filtru de apa, adica diferenta intre a introduce co2-ul prin capacul filtrului de apa sau prin furtunul filtrului extern care intra in filtrul de apa


Merci
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Merg f bine bilele, dar la.fel.de.bine merge si un burete, care este un fel.de tampon , se invart bulele intre burete si capacul filtrului pana la.dizolvarea totala.Cat despre locul pe.unde vrei.sa faci lntarea co2, nu conteaza daca o pui prin capac sau pe furtunul de iesire din canistra, efectul este acelasi.
[ICQ]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

nu prea stiu cu bio ballsurile astea,eu nu am incredere in ele decat intr.adevar in cantitate mare

This message was edited 1 time. Last update was at 15/07/2017 17:00:47


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

narcis wrote:Merg f bine bilele, dar la.fel.de.bine merge si un burete, care este un fel.de tampon , se invart bulele intre burete si capacul filtrului pana la.dizolvarea totala.Cat despre locul pe.unde vrei.sa faci lntarea co2, nu conteaza daca o pui prin capac sau pe furtunul de iesire din canistra, efectul este acelasi.


OK , merci
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Ma gandesc ca filtrul de apa este bine sa fie cat mai mare ptr o difuzie cat mai una , cel putin asa gandesc eu , filtrul extern este un eheim 2071 professional 3.

Aveti vreo recomandare ptr marimea filtrului de apa ?

Merci
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Pentru ca noi suntem.barbati, vrem intotdeauna mai mare. Nu e cazul aici, co2 se dizolva si in 10 cm, bulele se invart intre capac si burete pana la dizolvare. Pentru a evita acumularea de co2 in reactor,trebuie sa lasi filtrul sa.mearga , pe undeva peste 600l/h pentru 2,3 bule. Vezi ca era unul la.vanzare, parca avea colegul Liniste daca nu ma.insel.
LE. Chiar el are si face toti banii. Spor la.cumparaturi, suna l.cat mai.repede

This message was edited 1 time. Last update was at 15/07/2017 18:54:45

[ICQ]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Pentru dizolvare CO2 presupun.

Am facut si eu la vremea mea, a fost cel mai smecher reactor de codoi. Am incercat cu burete, cu pampon din ala pentru dus.. frectie! Se colmateaza de le ia dracu.
Pana la urma am avut succes maxim cu bioballs, varianta mini (intra mai multe si mai indesate).

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

Debitul minin pentru o dizolvare completa a bulei este de 1000 litri/ora. La 2073, cu debit declarat de 950 litri, dizolvarea nu era completa.

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

O sa-mi fac eu unul personal , nu vreau sa cumpar .

O sa incerc cu biobals , dar ar mai fi varianta asta (link-ul de youtube) pare SF dar cred ca merge bine .

Nu stiu daca are rost sa pun si difuzorul de CO2 in filtrul de apa , dar se poate discuta liber aici

Paletele sunt de la sera reactor 500

This message was edited 1 time. Last update was at 15/07/2017 20:54:15

Wolfmark
Junior member

Joined: 29/04/2014 06:20:48
Messages: 26
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu am unul facut din KRISTAL FILTER SLIM 10" 3/4" plin cu JBL bioballs si am dat gauri in capac atat pentru CO2, cat si pentru aerisire si fertilizanti (vreo 5 in total). In gauri am bagat stuturi 4/6 din plastic si le-am lipit cu Bison Power Adhesive. Dupa care furtun de 4/6 si robineti de 4/6 de la Gardena. Am mai incercat si alti robineti si nu au rezistat la presiune. Cei metalici care erau specificati in alte thread-uri / forum-uri au fost jenanti, vreo 10 am testat si nici unul nu inchidea perfect.

Am avut cam acelasi setup, insa cu o teava PPR (cred, adica cea cu perete gros) la intrarea in filtru, in care bagasem stuturile. Si a mers ok, doar ca teava era cam mare si ocupa spatiu prea mult.

Exista niste T-uri de la Aqua Medic care sunt ok daca vrei doar sa bagi doar CO2 in filtru fara sa gauresti capacul.

Reactoarele de la Sera au 2 elice similare cu cele din filmulet, doar ca sunt in partea de sus.

Eu am umplut filtrul cu bioballs doar ca arata ok si aveam deja vreo 2 pungi. Dar nu stiu daca se dizolva mai bine CO2-ul, cu cat scade debitul etc... Insa burete e exclus, se colmateaza prea repede.
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Poti sa pui o poza cu reactorul ?

Merci
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline


Eu am din filtru de apa de 10" gaurit prin capac, cu difuzor ceramic de 2 cm asezat pe fundul borcanului, fara burete sau alte minuni in borcan si nu am acumulare de CO 2 .

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

dandumitru wrote:
Eu am din filtru de apa de 10" gaurit prin capac, cu difuzor ceramic de 2 cm asezat pe fundul borcanului, fara burete sau alte minuni in borcan si nu am acumulare de CO 2 .


Salut Dan , poti te rog sa pui o poza cu reactorul ?

Ai observat vreo diferenta cu sau fara difuzor de CO2 in filtrul de apa ?

La ce filtru extern este legat reactorul ?
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

aqua medic 1000 foloseste numai biballs si merge perfect. Eu am incercat varianta cu burete, cu burete si bioballs(bioballs sus si jos si la mijloc burete). Toate variantele au mers perfect. Important este sa sparga co2 si se pare ca in toate variantele il sparge. Poti pune in filtrul ala orice chestie inauntru care iti sparge co2. Important este sa nu ai foarte multe bule /s ca le sparge mai greu, dar tot le sparge. Acumularea de co2 care este in filtru dupa ce se opreste co2 se sparge pe urma in timp. Nu ramane nimic acolo. Si iarasi e important sa nu pui in el multe chestii care sa iti obtureze fluxul de apa

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Exact cum a zis.si Bogdan, nu conteaza.cum, important e sa.se.dizolve.co2. Varianta cu difuzorul o.folosea si.Lucian, daca nu ma.insel. Eu personal am.un burete de la.o.canistra, tras pe.o.bucata de pexal. Dizolvarea e 100% si merge pe.o.canistra jbl e900, care are cam 8 anisori. De colmat nu prea are.de ce, dar il.desfac pentru curatenie cam o data pe an, sau mai rar. Daca era necesar, bagam si bile, dar nu este.
[ICQ]
ituriforest
Member

Joined: 23/05/2010 10:44:07
Messages: 102
IP:
Offline

bobiciupe wrote:Debitul minin pentru o dizolvare completa a bulei este de 1000 litri/ora. La 2073, cu debit declarat de 950 litri, dizolvarea nu era completa.

Eu folosesc Tunze Recirculation Pump Silence 1073.020 pentru aqua medic 1000 si in felul acesta mentin stabil PH 6.80.
Butelia de 5 kg o umplu doar o data pe an.
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Merci ptr sfaturi

Se vad bule de co2 in acvariu dupa iesirea din filtrul de apa sau nu ?
ituriforest
Member

Joined: 23/05/2010 10:44:07
Messages: 102
IP:
Offline

skija wrote:Merci ptr sfaturi

Se vad bule de co2 in acvariu dupa iesirea din filtrul de apa sau nu ?

Nu
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Adica daca ies bule ca si in filmuletul de mai jos insemana ca nu se dizolva bine CO2 ?

This message was edited 1 time. Last update was at 20/07/2017 18:33:43

l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline

Cam da, asta inseamna

Destul de greu sa iasa co2 din reactor fara a se vedea o acumulare destul de mare de co2 in borcan sau fara sa bolboroseasca
De cat este filtrul?

This message was edited 1 time. Last update was at 20/07/2017 20:49:23

 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com