[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Recomandare planta gazon  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
sami_curpas
Junior member

Joined: 30/09/2010 23:15:54
Messages: 12
Location: oradea
IP:
Offline

Ba fratilor, voi ati incercat muschi de pamant, care creste prin iarba, in zone mai umede si umbrite? Eu am pus in acvariu asa ceva, un petec, si se dezvolta foarte bine submers total. Are o culoare verde-inchis si creste ca nebunu. il am de aproape o luna. Trebuie tuns, asta e! Incercati si voi, si sa imi spuneti daca va place.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/11/2010 12:14:05

[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Ba frate, n-am incercat. Dar nici nu vrem sa incercam, din mai multe motive. In primul rand, pot baga in acvariu o groaza de bacterii sau mai stiu io ce boli. In al doilea rand, faptul ca acel muschi este "setat" din natura sa traiasca in anumite conditii de temperatura si umezeala, ma duce cu gandul la ideea ca nu va supravietui mult timp in acvariu.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
sami_curpas
Junior member

Joined: 30/09/2010 23:15:54
Messages: 12
Location: oradea
IP:
Offline

Ba frate ALBER, bine faci ca nu incerci: asa stai linistit in privinta bacteriilor.
In privinta supravietuirii plantei, eu sper ca are capacitatea de a se adapta. Ramane de vazut cum si cat supravietuieste la mine in acvariu.
Imi place sa experimentez.
P.S.: Poate o sa plantez bonzai in acvariu, intr-o zi....
[Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

sami_curpas wrote:Ba frate ALBER, bine faci ca nu incerci: asa stai linistit in privinta bacteriilor.
In privinta supravietuirii plantei, eu sper ca are capacitatea de a se adapta. Ramane de vazut cum si cat supravietuieste la mine in acvariu.
Imi place sa experimentez.
P.S.: Poate o sa plantez bonzai in acvariu, intr-o zi....



sami_curpas ...ca altfel nu stiu sa ma adresez pt ca nu stiu cum te numesti....poate daca ai fi deschis un topic la despre noi as fi stiu dar se pare ca acesta nu este. Asta 1 la mana.
2 la mana am rugamintea sa o lasi mai moale cu ironiile in caz ca nu ai observat noi aici pe tarlaua noastra nu prea luam lumea la misto si ne adresam politicos nu cu BA. Alber a incercat sa iti faca o observatie care se pare nu ai inteles`o.
3 la mana daca ai de gand sa faci experimente de genul am rugamintea sa le pastrezi pt tine. Plantele emerse sunt plante emerse plantele submerse sunt submerse. Muschiul din padure care l-ai luat tu poate contine o gramada de paraziti care iti pot distruge acvariul, asta nu inseamna ca imediat ce l`ai bagat gata ai distrus bazinul. In timp . Bonsai(nu bonZai) nu exista submers iar daca tu il vei baga complet sub apa din nou o sa te rog sa o faci pe propria raspundere si noua sa nu ne impartasesti aceste lucruri.

Toate cele mai de sus le poti lua ca un avertisment,daca vei continua asa cred ca ne vei parasi destul de curand
Numai bine



L.E:
AndreiPro wrote:Unde as putea gasi Utricularia Graminifolia?


erai pe pagina cealalta si nu te-am vazut.
In primul rand utricularia are nevoie de apa de osmoza, iti zic din proprie experienta, am incercat cu apa noastra si s-a topit instant. Este o planta destul de dificila ca si gazon si in prima faza dureaza mai bine de o luna pana cand incepe sa se dezvolte. Vei avea impresia ca nu se intampla nimic si iti va veni sa o arunci. Daca ai osmozor, co2 fertilizanti si lumina care nu trebuie sa fie prea puternica in prima faza ai ceva sanse sa o cresti. Eu unu am un cub cu latura de 30 doar cu UG setat de cca ....2 luni cred sau poate chiar 3 si abea acum a inceput sa miste

This message was edited 2 times. Last update was at 17/11/2010 13:47:18


Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
AndreiPro
Member

Joined: 07/09/2010 12:27:46
Messages: 123
Location: Constanta
IP:
Offline

pc.ciprian wrote:
sami_curpas wrote:Ba frate ALBER, bine faci ca nu incerci: asa stai linistit in privinta bacteriilor.
In privinta supravietuirii plantei, eu sper ca are capacitatea de a se adapta. Ramane de vazut cum si cat supravietuieste la mine in acvariu.
Imi place sa experimentez.
P.S.: Poate o sa plantez bonzai in acvariu, intr-o zi....



sami_curpas ...ca altfel nu stiu sa ma adresez pt ca nu stiu cum te numesti....poate daca ai fi deschis un topic la despre noi as fi stiu dar se pare ca acesta nu este. Asta 1 la mana.
2 la mana am rugamintea sa o lasi mai moale cu ironiile in caz ca nu ai observat noi aici pe tarlaua noastra nu prea luam lumea la misto si ne adresam politicos nu cu BA. Alber a incercat sa iti faca o observatie care se pare nu ai inteles`o.
3 la mana daca ai de gand sa faci experimente de genul am rugamintea sa le pastrezi pt tine. Plantele emerse sunt plante emerse plantele submerse sunt submerse. Muschiul din padure care l-ai luat tu poate contine o gramada de paraziti care iti pot distruge acvariul, asta nu inseamna ca imediat ce l`ai bagat gata ai distrus bazinul. In timp . Bonsai(nu bonZai) nu exista submers iar daca tu il vei baga complet sub apa din nou o sa te rog sa o faci pe propria raspundere si noua sa nu ne impartasesti aceste lucruri.

Toate cele mai de sus le poti lua ca un avertisment,daca vei continua asa cred ca ne vei parasi destul de curand
Numai bine



L.E:
AndreiPro wrote:Unde as putea gasi Utricularia Graminifolia?


erai pe pagina cealalta si nu te-am vazut.
In primul rand utricularia are nevoie de apa de osmoza, iti zic din proprie experienta, am incercat cu apa noastra si s-a topit instant. Este o planta destul de dificila ca si gazon si in prima faza dureaza mai bine de o luna pana cand incepe sa se dezvolte. Vei avea impresia ca nu se intampla nimic si iti va veni sa o arunci. Daca ai osmozor, co2 fertilizanti si lumina care nu trebuie sa fie prea puternica in prima faza ai ceva sanse sa o cresti. Eu unu am un cub cu latura de 30 doar cu UG setat de cca ....2 luni cred sau poate chiar 3 si abea acum a inceput sa miste


OK. Imi poti recomanda o alta planta pretabila la un acvariu cu pietris de 4-5 cm, co2 si lumina 55W 6400 k?

[Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

hc cuba / eleocharis parvula / marsilea / glossostigma / michrantemum michrantemoides da tre sa stai cu foarfeca pe ea / riccia prinsa pe pietre dar la fel cu foarfeca pe ea / sagittaria subulata / echinodorus tenellus da creste cam mare

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
AndreiPro
Member

Joined: 07/09/2010 12:27:46
Messages: 123
Location: Constanta
IP:
Offline

Cineva din tara, are asa ceva. Platesc gras )
[Yahoo!]
sami_curpas
Junior member

Joined: 30/09/2010 23:15:54
Messages: 12
Location: oradea
IP:
Offline

Ce planta e asta? Imi puteti spune si mie?
[Thumb - 100_1830.JPG]

[Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Este flame moss daca nu ma insel.

.
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

N-as zice ca-i flame. Ala creste mai ondulat un pic. Poate Stringy sau Giant moss sa fie

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

stringy 100%

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
catalos
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2009 21:03:51
Messages: 853
Location: Bucuresti
IP:
Offline

sami_curpas - daca imaginea prezentata de dta este din acvariul propriu - adaugand la aceasta si formula de adresare cu BA, si muschiul introdus in acvariu, imi permit sa cred ca ai dat suficiente detalii despre dta incat sa nu fie nimeni surprins pe viitor


bafta multa
[Yahoo!]
sami_curpas
Junior member

Joined: 30/09/2010 23:15:54
Messages: 12
Location: oradea
IP:
Offline

catalos, vad ca te-ai prins... felicitari.
Promit ca nu mai fac glume dinastea.
[Yahoo!]
sami_curpas
Junior member

Joined: 30/09/2010 23:15:54
Messages: 12
Location: oradea
IP:
Offline

catalos, cand ai scris: "...formula de adresare cu BA...", sincer, prima data, nu am realizat ce vrei sa spui cu ,,BA". Eu il folosesc ca prescurtare la ,,beton armat" in documentatiile de arhitectura. Asa-i... la un om cu 2 facultati ca mine, nu se cade sa utilizez un asa limbaj de manelist.
[Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

stimate sami_curpas am eu impresia ca ne cam iei peste picior si asta nu e frumos, iar un om cu 2 facultati, precum pretinzi ca esti, nu s-ar preta la asemenea mizerii

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Iar daca tii mortis ,ce SCRIA in avatarul tau
sa stii ca nu este nici o problema ?
Dar eu zic ca la cele ........2 facultati ale dumitale ar trebuii un limbaj mai ..... elevat
Forum nu inseamna ..... PIATA

Ogar batrin dar.... cu miros fin
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com