[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Celalalt acvariu al lui Lofty - 360 litri plantat  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

koala wrote:
Sesmar wrote:Peste vreun an te asteptam si cu acvariul mare plin de plante


Il calc cu masina daca face asta !
Io-ti dau cu eucaliptu'-n cap daca-l calci cu masina .

Poze: smilie ... Poze cu plante
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Porcu wrote:
koala wrote:
Sesmar wrote:Peste vreun an te asteptam si cu acvariul mare plin de plante


Il calc cu masina daca face asta !
Io-ti dau cu eucaliptu'-n cap daca-l calci cu masina .


... Iar io cre'ca-ti iau piramida la shufa ... ti-o mut la Polu' Nord si ai dat de 'reaku Pharaoane, asa sa-mi stii ! ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:
Porcu wrote:
koala wrote:
Sesmar wrote:Peste vreun an te asteptam si cu acvariul mare plin de plante


Il calc cu masina daca face asta !
Io-ti dau cu eucaliptu'-n cap daca-l calci cu masina .


... Iar io cre'ca-ti iau piramida la shufa ... ti-o mut la Polu' Nord si ai dat de 'reaku Pharaoane, asa sa-mi stii ! ...

Mai copii, nu-l luati in seama...ce stie el ce-i romantismul? :sic: El are numai bolovani si stinci in fata ochilor. De aratarile alea preistorice pe care le considera "pesti" - apara-ne Doamne!- nu mai zic nimic...Amin!
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dragii mei,
Pentru a mai domoli "invidia de pe litoral", pentru a mai aplana conflictul intre "eucaliptul egiptean" si "autobuzul australian", dar mai ales pentru a-i arata "impartialei doamne" ca romantismul n-a murit pe forumul asta, va ofer tuturor (voua, celor amintiti, in primul rand) un pod de flori peste suflete, spre a aduce pacea si linistea in cuget si simtiri.

Ei bine da, in acvariul meu au inflorit atat Hemianthus Micranthemoides, cat si Lilaeopsis Brasiliensis. Fiecare dintre ele au cateva zeci de flori, din pacate de neobservat intr-o imagine de ansamblu.

Floricelele ambelor plante au dimensiunea cam de 0,5-1mm, asa ca nu usoara a fost misiunea de localizare si imortalizare.

Mai intai, florile de Hemianthus Micranthemoides - emers:
image image image image image

Ca sa va dati seama mai bine de marime, in poza asta se pot vedea chiar si granulele de polen, cazute pe frunzulita de jos si cea din stanga florii:

image

In continuare, florile de Lilaeopsis Brasiliensis - submers (daca mai era necesar sa precizez), din pacate o singura poza avand in vedere capacitatile limitate de focus si zoom:

image image

Val wrote:Dioxidul la 60 ppm iar indicatorul ochiometric e abia verde deschis?
Indicatorul ochiometric de la Dupla are semnificatiile: albastru - CO2 insuficient, verde inchis - CO2 optim, verde deschis - prea mult CO2.

Val wrote:...au reusit evident mai mult decat mine, in evident mai putin timp (?)...
Asta cu reusita e relativa, de exemplu in acvariul asta "highlander-ul" Egeria Densa s-a topit vazand cu ochii , in schimb in fostul acvariu cu creveti inflorea periodic. Ma ocup mai serios de plante doar de 6 luni si desi citesc despre ele de cand m-am inregistrat pe forumu' asta, eu tot ma consider la inceput. Treaba asta e subiectiva rau, depinde cu cine vrei sa te compari.

Val wrote:...Eu in locul tau... nu as lasa nitratii aia sa se duca spre zero.
Nici o grija, aici gandim la fel, sunt cu ochii pe ei. Stiu ce se poate intampla, dar n-am nici o problema cu precizarile sau sfaturile pertinente care pot fi utile tuturor cititorilor.

Va multumesc tuturor pentru aprecieri!
Mergem inainte...

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ne lesi? Acvariul asta e pentru cine mai crede in Zina maseluta. Sau l-oi fi scos dintr-un basm cu zine? Este ireal de frumos...Ma tot chinui sa-i gasesc un cusur inca de la primele poze si nu gasesc nimic. De asta am tacut milc pina acum. :sic:

Acum, serios vorbind - e o adevarata minune! I'm speechless! Ce sa-ti mai zic? Felicitari? E prea putin... Daca nu participi la concursuri cu el, al tau sa fie pacatul! Asa o comoara trebuie vazuta, admirata si apreciata la justa ei valoare. Se vede clar ca ai muncit si ti-ai dedicat o gramada de timp in favoarea lui. Iar rezultatele sunt peste asteptari. :-)

Felicitari inca odata! :bgalben: :brosu:

:bravo2:
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

M-ai spart definitiv cu florile :nutz: .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Porcu wrote:M-ai spart definitiv cu florile :nutz: .

Pai daca are suflet bun? Tu crezi ca asa minunatii cresc in gradina oricui? Unii pot sa dea si cu agheasma ca tot buruieni rasar. :sic:
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

Porcu wrote:M-ai spart definitiv cu florile :nutz: .


Aceeasi parere Ne-ai spart in viata mea n-am vazut ca Lilaeopsis Brasiliensis sa infloreasca, nici macar n-am stiut ca poate.
Nu stiu ce fel de "depozit" vrei sa faci acolo dar incepe sa-mi fie dubios

Acum serios, daca ai reusi sa aranjezi ceva si per ansamblu (designul sa fie mai bine proiectat), acvariul tau ar fi demn de concursul AGA. Nu stiu cum reusesti dar plantele tale sunt pline de viata si sunt extraordinar de sanatoase si frumoase.

Pe 2oo9 te vrem la AGA.

galeria mea
[Email] [WWW]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Te-am laudat cred ca intr-un post pe la acvariul meu sau pe la cel cu AGA, dar cred ca mai normal e aici de fata cu obiectul muncii.

Dar pe de alta parte iti dai seama ca esti periculos si trebuiesti izolat? Daca esti contagios si ne trezim maine ca toti ciclidarii rontaie dimineata Dupla si fumeaza seara nu havane ci Cuba inclinata? Deja un parfum de tradare razbate dinspre rubrica africani, discusi, astronotusi si alte minunatii inotatoare...

Lasand gluma de o parte ai niste plante superbe si un acvariu de asemenea, ce ma fac sa ma uit din nou cu tristete la unicul meu acvariu de 200 litri si sa suspin dupa spatiu si vechea colectie de plante, dar nu poti sa le ai pe toate, nu-i asa? Inca o data felicitari

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte tare poza cu Lilaeopsis inflorit.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

E 2 decembrie...asteptam poze noi

865
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sesmar wrote:E 2 decembrie...asteptam poze noi


Tu ce faci, il monitorizezi? Si noi asteptam poze noi cu acvariul tau, na! :sic:

Asta ca sa vezi cum e cind lucrezi sub stres.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sesmar wrote:E 2 decembrie...asteptam poze noi
Da, e 2 decembrie si vrem poze. Daca nu se conformeaza ii poruncim. Apoi trecem la lucruri cu adevarat grele .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu e chiar de poza, fiind in curs de tunsoare.
Oricum am o poza chiar si asa cu el "urat", inainte de operatiune, pentru comparatie cu versiunea finala.
Plantele din spate au ajuns de mult la suprafata si au crescut asa de mult incat au umbrit aproape de tot Pogostemonul Helferi.
Poate mai reprezentativa ar fi o poza de sus.
Acum imi cresc si mie toate pe orizontala ca lui Sesmar, ca de cand imi doream.

Dar, ...o sa va arat totusi maine cateva poze inedite.
Poza de ansamblu va veni la sfarsitul saptamanii.

Ce sa fac si eu, ma conformez... decat sa imi porunciti si sa acceleram spre lucruri grele de genul: voi ma amenintati si eu vars nisip si africani si in asta.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asadar si prin urmare, la categoria "Vrem sifon!" concureaza luna asta Riccia Fluitans si Ludwigia "Cuba":

image image image

La categoria "Ba a mea e mai rosie!" se infrunta Naesea cu (se putea altfel?) Ludwigia "Cuba":

image image
V-ati prins cu totii ca ma refeream la tulpina, nu?

La cererea colegilor de "suferinta", o imagine de ansamblu cu acvariul inainte de tuns ar fi asta (in varianta mai luminoasa varfurile plantelor ieseau "arse" rau, asa ca m-am multumit cu ce se vede):

image

Sunt cu foarfeca in el, asa ca daca aveti idei, acum e momentul.
Mergem inainte!

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Lofty wrote:Sunt cu foarfeca in el, asa ca daca aveti idei, acum e momentul.

Singura idee ce-mi vine e sa nu mai lasi niciodata plantele din spate s-ajunga sus ca arata ca naiba . Da' asta stiai, deci n-am spus nimic inteligent , cu siguranta o sa ne vina idei dupa ce-l tunzi.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lofty wrote:Asadar si prin urmare, la categoria "Vrem sifon!" concureaza luna asta Riccia Fluitans si Ludwigia "Cuba":

image image image

La categoria "Ba a mea e mai rosie!" se infrunta Naesea cu (se putea altfel?) Ludwigia "Cuba":

image image
V-ati prins cu totii ca ma refeream la tulpina, nu?

La cererea colegilor de "suferinta", o imagine de ansamblu cu acvariul inainte de tuns ar fi asta (in varianta mai luminoasa varfurile plantelor ieseau "arse" rau, asa ca m-am multumit cu ce se vede):

image

Sunt cu foarfeca in el, asa ca daca aveti idei, acum e momentul.
Mergem inainte!


Chiar nu te doare sufletul sa tai macar o frunzulita din splendoarea aia de acvariu? :nunu: E peste puterea mea de intelegere...
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

Lofty, Porcu, Sesmar, Ginel, Intros etc (sa ma scuze daca am uitat pe cineva) daca mai puneti o poza, sigur o sa fac infarct. O sa ma aveti pe constiinta Asta dorit? O sa mor de invidie.
Imi plac acvariile voastre, si imi pare bine ca se inmultesc acvariile frumoase. Sunt si catva ucenici, care sper sa va prinda din urma. :p

galeria mea
[Email] [WWW]
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Foarte misto poza cu acvariul...imi induce o stare de ceva film cu ozn-uri :nutz:
Is tare curios cum o sa-l tunzi si daca renunti la vreun fir de ludwigia cuba

Stii ce nu-mi place....pogostemonu' ala este parca prea aliniat

865
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sesmar wrote:Is tare curios cum o sa-l tunzi si daca renunti la vreun fir de ludwigia cuba
Pun pariu ca n-o sa renunte .

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com