[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
guppy  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

ok cool 10x
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

acum sunt curios (offf daca nu am destule cunostintze...) ce shi cum sa dau de mancare la guppy mei. eu pana acum le dade am tubifex, insa am cumparat si artemia(uscata), mai am si purici de balta si niste vitamine (cica asa se cheama, sunt ca niste bucatzele de hartie colorate si care se sfarama usor) si mai am chiar si niste granule nu mai stiu de care(primite bonus pt ca am cumparat artemia).
zvonuri am tot auzit, ca cica daca dai de macare tubifex, nu e bine, ca cica sunt prea multe proteine...(cica mai trebe combinat si cu purici de balta... etc etc etc) intrebarea mea, e: plzzz help, tzinand cont de mancarea pe care o am, cum sa fac ca sa hranesc pestii calumea? ma ganesc ca ar fi bine un program (de ex: luni numai tubifex, martzea numai purici de balta, miercuri artemia etc...)
10x
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

ashavodaz wrote:...mai am si purici de balta...

Puricii de balta sunt buni cu o singura conditie: sa fie VII. Puricii uscati sunt cea mai slaba mancare pentru pestii exotici.
Insa, atentie! Puricii vii sunt in general recoltati din balti si pot aduce in acvariu aceleasi boli ca tubii.

ashavodaz wrote:...mai am chiar si niste granule nu mai stiu de care(primite bonus pentru ca am cumparat artemia)...

Ar fi bine sa nu mai primesti astfel de bonusuri. Daca mancarea nu e in ambalajul din fabrica, exista riscul sa fie expirata, sau sa expire in scurt timp. Daca tii la pestii tai, nu le mai lua hrana pe care nu scrie numele, ingredientele si perioada de garantie.

ashavodaz wrote:...zvonuri am tot auzit, ca cica daca dai de macare tubifex, nu e bine, ca cica sunt prea multe proteine...

Teoria spune ca nu e bine "daca dai de mancare EXCLUSIV tubifex..." Si, da!, are multe proteine.

ashavodaz wrote:...cum sa fac ca sa hranesc pestii calumea? ma ganesc ca ar fi bine un program...

Secretul unei alimentatii sanatoase consta in varietate. De exemplu: pestii mei nu au acelasi meniu doua zile pe saptamana.
Pentru alimentatia lor folosesc vreo noua feluri de mancare, pe care le alternez. De la Tetra folosesc Pro, Veg, Min si Prima, de la Dajana le dau Artemia Flakes si Spirulina&Chlorella, iar de la Sera am Shrimp (artemia liofilizata) si FD Tubifex (tubi liofilizat). Si, bineinteles, o data pe saptamana: tubi vii. Pestanii (scalari, neoni, cory si ancistrusi) sunt sanatosi tun si mananca de sparg.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

Secretul unei alimentatii sanatoase consta in varietate

10x
iar pe mancarea primita bonus chiar nu am gasit termenul de garantzie inscrisptzionat... am aruncat-o...
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com