[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Tropheus Sp. neconventional.  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Sunt foarte sigur ca este o "elice" cu care se masoara debitul la iesire. (vazuta de sus, are o singura pala/paleta)

Fac maine o poza. (nu are' cum sa fie supapa de sens cu o "pala" ce poate bloca, 10% din dimensiunea tevii de evacuare)

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Eheim zice ca e un plutitor

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

EverSad wrote:Sunt foarte sigur ca este o "elice" cu care se masoara debitul la iesire. (vazuta de sus, are o singura pala/paleta)

Fac maine o poza. (nu are' cum sa fie supapa de sens cu o "pala" ce poate bloca, 10% din dimensiunea tevii de evacuare)

In descrierea piesei scrie ca este un flotor antiretur. Ar fi prea frumos ca sa fie de fapt un debitmetru, de gen debitmetru cu elice/turbina. Adica sa masoare viteza apei prin sectiunea aia de tub.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

http://www.arowana-im.com.ua/product_info.php?cPath=223&products_id=11169

Supapa de retur zice rusul. Sau bulgarul..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Eheim zice ca e un plutitor


Se lamureste maine, daca este plutitor. (Poate o fi plutitor... dar undeva, tot exista o "masuratoare" de debit, pe tava de iesire)

Poate ca Eheim, ii zice plutitor... (ca doar nu o da reteta de program si "senzorii/masurarea" asa: la liber, sa faca si Chinezu')

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

flo77 wrote:
EverSad wrote:Sunt foarte sigur ca este o "elice" cu care se masoara debitul la iesire. (vazuta de sus, are o singura pala/paleta)

Fac maine o poza. (nu are' cum sa fie supapa de sens cu o "pala" ce poate bloca, 10% din dimensiunea tevii de evacuare)

In descrierea piesei scrie ca este un flotor antiretur. Ar fi prea frumos ca sa fie de fapt un debitmetru, de gen debitmetru cu elice/turbina. Adica sa masoare viteza apei prin sectiunea aia de tub.


Nu prin' tub ar trebui sa masoare... are un cititor de turatie incorporat in carcasa "capacului" care citeste impulsurile/turatia "chestiei" rosii. (asa presupun eu)

Dar se lamureste maine...

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

EverSad wrote:
flo77 wrote:
EverSad wrote:Sunt foarte sigur ca este o "elice" cu care se masoara debitul la iesire. (vazuta de sus, are o singura pala/paleta)

Fac maine o poza. (nu are' cum sa fie supapa de sens cu o "pala" ce poate bloca, 10% din dimensiunea tevii de evacuare)

In descrierea piesei scrie ca este un flotor antiretur. Ar fi prea frumos ca sa fie de fapt un debitmetru, de gen debitmetru cu elice/turbina. Adica sa masoare viteza apei prin sectiunea aia de tub.


Nu prin' tub ar trebui sa masoare... are un cititor de turatie incorporat in carcasa "capacului" care citeste impulsurile/turatia "chestiei" rosii. (asa presupun eu)

Dar se lamureste maine...


Pai ala e principiul debitmetrului cu elice/turbina. Debit= sectiunexviteza. Viteza lineara a fluidului prin acea portiune este transformata de elice in turatie.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Sorry! am scris neadecvat.

Sectiunea tubului, fiind prestabilata ca "n", se citeste doar turatia.

Am scris o eroare... se mai intampla... (mai frecvent, dupa 10 doze)

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

Cel mai fidel ar fi cu debimetru dar si cea mai mare pierdere de putere acolo...
EverSad, programul postat intr-adevar n-are nici o treaba cu discutia, dar am inteles ideea postarii.
Parere: 7428728 e flotor cu rol de valva unisens si probabil ajuta si la programul de aerisire al pompei.

Orice caz, e smecherie filtrul asta tau.

This message was edited 3 times. Last update was at 18/08/2022 01:47:13

[Email] [WWW]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Este flotor. Am crezut eu ca este o elice acolo...

Am facut si schimb de apa, am scos ~15Cm din apa si am masurat cat de lung este jetul cu filtrul pe pozitie si jos (sub bazin).

Stiu ca este o masuratoare facuta cu ruleta.. (la debit)

De la 400 la 1500L in trepte, jetul de apa erea` la fel de lung indiferent de inaltimea pompei.

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Filtrele externe se bazeaza pe caderea naturala a apei. Practic, in configuratia ta, fortezi pompa.

Poate repeti testul cu un filtru mai mic si cu pompa simpla, fara reglaj automat de debit. Diferenta ar fi mai vizibila.
Am inteles ca nu ai loc sa pui filtrul jos, e bine ca merge si asa.

Ideea e ca in ultima perioada se incearca desfiintarea unor reguli "batranesti" si n-am vrea ca incepatorii sa traga concluzii gresite.
Abia astept sa se demoleze mitul ca pestii ar avea nevoie de apa

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:
Abia astept sa se demoleze mitul ca pestii ar avea nevoie de apa


[Email]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Mai curios este faptul ca absoarbe mai putin curent cu pompa sus, decat sub' bazin.

Ca si putere consumata, nu pare sa se forteze.

Sper sa nu faca figuri repede. (debitul este pe 550L acum de la minimul de 400)

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

Pompa la acelasi nivel nu merge mai fortat, dimpotriva, forta de impinhere tinde spre zero.(lungime furtun)

Problema insa apare cu aerul, care daca canistra nu e super etansa si plasticul robust (dedormarile scad puterea de vacumare, implicit aditia de apa), va duce la golirea de apa a camerei palelor, deci.. big problem.

Dar ca si consum/uzura 100% e mai mic la nivel.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/08/2022 20:16:34

[Email] [WWW]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

exact.

Avand in vedere ca sesizeaza aerul la pompa, (si il evacueaza, forte bine) mi se rupe de hidrostatic si alte presiuni'.

Pana la urma: este pompa mea' si *ut cum pot cu ea. (fiind obligat de pozite fixa)

In consonanta cu principiul: asta este *ula: cu asta *ut...

This message was edited 2 times. Last update was at 18/08/2022 21:01:38


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

EverSad wrote:exact.

Avand in vedere ca sesizeaza aerul la pompa, (si il evacueaza, forte bine) mi se rupe de hidrostatic si alte presiuni'.

Pana la urma: este pompa mea' si *ut cum pot cu ea. (fiind obligat de pozite fixa)

In consonanta cu principiul: asta este *ula: cu asta *ut...

Aici nu pot decat sa fiu de acord cu tine.
Adevarul e ca ai petrecut ceva timp cu aceasta " problema" dar trebuie sa vezi partea buna a lucrurilor:
- cu totii am avut cate ceva de invatat
- cred ca putem spune ca aceasta pompa este un produs super care pe langa faptul ca ofera utilizatorului un control sporit mai si ofera protectie si functionare satisfacatoare in conditii nepropice , in afara specificatiilor.
In consecinta merita sa dai banii pe ea.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

EverSad wrote:exact.

Avand in vedere ca sesizeaza aerul la pompa, (si il evacueaza, forte bine) mi se rupe de hidrostatic si alte presiuni'.

Pana la urma: este pompa mea' si *ut cum pot cu ea. (fiind obligat de pozite fixa)

In consonanta cu principiul: asta este *ula: cu asta *ut...



Era o discutie omule, nu ti-a impus nimeni nimic. Discutie menita sa aflam de ce producatorul recomanda ceva, cand de fapt se poate si altfel.
Chiar am si zis ca inteleg ca nu ai spatiu sa-l pui cum e recomandat.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Nu am gasit nicaieri o explicatie clara de ce trebuie tinuta cansitra sub acvariu...

Aceasta ar putea fi una plauzibila:
"If the impeller is pulling harder than the intake can supply, O2 can be pulled out of suspension."

Adica daca presiunea este prea scazuta/negativa se degaja gazele dizolvate in apa.
Ca la apa de la robinet, care fiind sub presiune, iese cu o cantitate mare de gaze dizolvate,
care la presiune normala se degaja formand acele micro-bule pe peretii acvariului si liber in apa (cand schimbam apa se observa).

Deci poate sa nu aiba legatura cu etanseitatea...

This message was edited 1 time. Last update was at 19/08/2022 08:34:33

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Problemele simple au explicatii simple.


Many manufacturers always suggest that the canister filters should be below the tank. The explanation for this is simple: if you put them on exactly equal levels with each other, both will have to pull water from above instead of moving it in like before, and it puts even more strain on motors.
Noticeably, the impeller only has to exert a tiny force on still water and can do so with ease because gravity cancels out the net effects. In other words, there’s no need for excessive power when pushing against this type of liquid as everything goes back into your container.
Gravity siphons are a common occurrence in aquariums as long as the canister is below water level. This means that you should have some form of gravity action, and if not, your fish might be getting sucked up into something.
Don’t mistake not running your filter at least 3 feet lower than what is currently in use. If not, it may?? lessen head loss on the pump, allowing for close to maximum flow rate.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

@fadds Ceea ce desccrii tu cu evaporarea lichidului in pompa este fenomenul de cavitatie si are loc cand presiunea pe admisie este mai mica decat presiunea recomandata(plus un factor de siguranta). Si ai dreptatie, nu are nimic de-a face cu etanseitatea (interesant de urmarit topicul lui @mellbo). e remarcat ca unele pompe pot functiona cu presiune negativa pe admisie, altele intra in cavitatie. Pentru doritori pot pune un link. Nu este cazul pompelor de la pompele din canistra, dar teoria ramane valabila.
https://www.inscogroup.com/images/files/technical_data/D.L._Thurrott,_Inc/Basics_Cavitation.pdf

Pompa lui @eversad functioneaza bine asa cum e pozitionata. In cazul in care apare fenomenul de cavitatie va trebui sa schimbe ceva. Daca nu poate muta canistra mai jos, poate ii este maila indemana sa inalte putin acvariul. Repet: doar in cazul in care apar probleme.

@mellbo In cazul tau(de lene numai intru in topicul tau) situatia actuala nu poate continua la nesfarsit. Este clar ca pompa ta intra in cavitatie si trebuie sa faci ceva pe partea de admisie pentru a evita uzura prematura a eliciei. In opinia mea(si cred ca si a lui @fadds) verificarea etanseitatii nu prea ajuta. Dar poti aplica principiul lui @eversad(postul #55), mie mi se pare foarte corect.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com