[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Medii de filtrare biologica adecvate ,neadecvate, eficiente, ineficiente si modul lor de utilizarea  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

EverSad wrote:Stimati domni, prezint borcanul si o presupunere.

Bazinu' de 180x60x60, ar trebui sa contina 500L de apa.

Ce are' intern si extern?

- Substrat: nisip alb/bej 0.4-1.4 mm, ~35Kg (mai bag minim 25Kg, zilele urmatoare)
- Putin lemn. [(am la murat' lemne) (atentie la Putin ori Mult.... un dictator offtopic)]
- Nescaiva' Anubias. (dala' babanu')
- Doi Oscari adulti. (30 Cm +)
- Trei Oscar mici. (~27 Cm +)
- Doi JD
- Un' gibiceps ~ 40 Cm
- Sute/mia' de Melanoides tuberculata.
_____________________________________________________________________________________

- Eheim 2260 cu ~18L roca vulcanica.
- Eheim 2080 cu doua cosuri, roca vulcanica si unul cu substrat pro.
- Pompa de aer Tetra APS 300 cu doua pietre de aer.
(~4000L/h rulare' de apa....)
_____________________________________________________________________________________

UPS, monitorizare, ventilatie si altea alea. (irelevante, ca este de apa dulce')

Mentenanta:

- Schimb de apa saptamanal, ~70% apa, tratata cu Prime. (la schimb)
- Aditie de: Voogle easy Life. (la schimb de apa)
- Adaos de vitamina C. (La recomandarea veterinarului'...au deficiente/nevoi, ciortanii astia)
______________________________________________________________________________________

Bazinul va face' 4 luni, luna' asta.
______________________________________________________________________________________

Ideea pe care "merg" ar fi:

- Nu trebuie sa aspir substratul daca tot am "o mie de melci". (la propriu')
- Nu are rost sa adaug/modific in filtre, 6L de substrat pro ce au ramas uscate/in rezerva.
(aici sunt deschis'/vreau recomandari daca sa bag' in 2080, substratu' pro)

LEdit: banuiesc ca: nu strica/il bag' .....
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Practic: nu dau'/cheltui,30 de lei pe un aspirator de substrat daca am melci.

Concluzie: Cacut de pestisori: AM ! (melcii: o duce' bine, ii doare in cardan. )



Problemele tale sunt nitrati si fosfati. Cu doua canistre mari pline cu medii de filtrare biologica si un schimb de apa saptamanal de 70% problemele majore sunt rezolvate. Asta ar fi explicatia simpla de asigurare ca nu se poate intampla nimic rau in bazinul tau din cauza acestor aspecte. Si pentru linistea ta eu as scoate substrat pro si as pune tot roca vulcanica.
Nu stiu daca ai ales cu stiinta sau ai fost sfatuit sa folosesti roca vulcanica ca mediu de filtrare biologica, in ambele cazuri ai facut alegerea perfecta. Ai facut alegerea perfecta pentru ca roca vulcanica are altfel de proprietati decat celelalte medii de filtrare biologica, este naturala, are putere mare de absortie a fosfatilor, nitritilor, nitratilor, asigura filtrare mecanica si circulatie libera a apei prin pori acesteia,are suprafata mare de colonizare (ajunge undeva aproape de 800 m2/litru )asigura ciclarea bazinului, nu se inlocuieste periodic, mentenanta canitrei se poate face linistit la un an de zile, dar cu siguranta se poate merge si mai mult de atat, Ca si cantitate 18 litri iti sunt suficienti si pentru un bazin de 1500 de litri cu de tri ori mai multa fauna .

Inca un plus major este faptul ca dupa utilizare (atunci cand renunti la ea sau la bazin cu totul ) se poate refolosi ca substrat nutritiv intr-un bazin plantat cu rezultate excelente.
Deci ai mediu de filtrare adecvat si eficient pentru configuratia bazinului tau.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/03/2022 14:23:52


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

dandumitru wrote:
Ai facut alegerea perfecta pentru ca roca vulcanica are altfel de proprietati decat celelalte medii de filtrare biologica, este naturala, are putere mare de absortie a fosfatilor, nitritilor, nitratilor, asigura filtrare mecanica si circulatie libera a apei prin pori acesteia,are suprafata mare de colonizare (ajunge undeva aproape de 800 m2/litru )asigura ciclarea bazinului, nu se inlocuieste periodic, mentenanta canitrei se poate face linistit la un an de zile, dar cu siguranta se poate merge si mai mult de atat, Ca si cantitate 18 litri iti sunt suficienti si pentru un bazin de 1500 de litri cu de tri ori mai multa fauna .

Daca poti, te rog sa furnizezi si niste surse credibile stiintific in care sa se regaseasca urmatoarele proprietati ale rocii vulcanice:
- suprafata colonizabila de bacterii de 800m2/l
-"are putere mare de absortie a fosfatilor, nitritilor, nitratilor, asigura filtrare mecanica si circulatie libera a apei prin pori acesteia"

Din cate stiu eu structura porilor este inchisa la roca vulcanica/ponce, dar poate stiu gresit.

De asemenea sunt curios care este mecanismul/procesele chimice prin care "absoarbe" substantele mai sus enumerate. Daca te referi CEC ( cation exchange capacity) ala se refera la cationi(+), fosfatii, nitritii si nitratii sunt anioni(-).

This message was edited 1 time. Last update was at 09/03/2022 15:40:31

dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Fadds wrote:
dandumitru wrote:
Ai facut alegerea perfecta pentru ca roca vulcanica are altfel de proprietati decat celelalte medii de filtrare biologica, este naturala, are putere mare de absortie a fosfatilor, nitritilor, nitratilor, asigura filtrare mecanica si circulatie libera a apei prin pori acesteia,are suprafata mare de colonizare (ajunge undeva aproape de 800 m2/litru )asigura ciclarea bazinului, nu se inlocuieste periodic, mentenanta canitrei se poate face linistit la un an de zile, dar cu siguranta se poate merge si mai mult de atat, Ca si cantitate 18 litri iti sunt suficienti si pentru un bazin de 1500 de litri cu de tri ori mai multa fauna .

Daca poti, te rog sa furnizezi si niste surse credibile stiintific in care sa se regaseasca urmatoarele proprietati ale rocii vulcanice:
- suprafata colonizabila de bacterii de 800m2/l
-"are putere mare de absortie a fosfatilor, nitritilor, nitratilor, asigura filtrare mecanica si circulatie libera a apei prin pori acesteia"

Din cate stiu eu structura porilor este inchisa la roca vulcanica/ponce, dar poate stiu gresit.

De asemenea sunt curios care este mecanismul/procesele chimice prin care "absoarbe" substantele mai sus enumerate. Daca te referi CEC ( cation exchange capacity) ala se refera la cationi(+), nitritii si nitratii sunt anioni(-).


Nu ma refer la CEC !
Tu cand te-ai hotarat sa folosesti bureti de vase ca medii de filtrare biologica ai avut nevoie de surse credibile stiintific, care sa certifice eficienta necontestata a acestora ?
Daca folosesti substrat pro sau sera siporax ai nevoie de un tratat stiintific, sau te bazezi pe ce spun producatori, daca folosesti Seachem matrix sau zeolit ai nevoie de surse credibile stiintific ?
Daca ai nevoie de surse credibile stiintific, esti liber sa le cauti, eu am petrecut foarte mult timp cu problema ( roca vulcanica ) si sunt convins ca este o alegere buna in anumite situatii, pe care le cunosc, de care m-am lovit, pe care le-am experimentat in diverse situatii, deci pana la un anumit punct vorbesc din experienta, mai multe detalii am descoperit cautand surse stiintifice, pentru ca nu reuseam sa imi explic de ce se intamplau anumite fenomene. Cand cauti surse este foarte important sa stii ce te intereseaza, pentru ca rezumandute la roca vulcanica nu vei gasi mare lucru.
Nu vreau sa te influentez gresit, iti urez spor la treaba pentru ca ai mare nevoie, daca vrei sa fii convins ca poti folosi cu succes acest material ca mediu de filtrare sau substrat, trebuie sa cauti singur informatii pe care sa le intelegi in felul tau, sa faci conexiunile corecte cu ce doresti tu sa obtii sau sa realizezi, sa probezi dezamagirea sau depasirea asteptarilor !

PS
Daca ai rabdare si te pricepi ,sigur, si sunt convins ca tu poti, incearca sa calculezi ce suprafata de colonizare are un litru de pot scrubbers, cand vei afla s-ar putea sa fii surprins.

This message was edited 2 times. Last update was at 09/03/2022 16:44:22


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

dandumitru wrote:Tu cand te-ai hotarat sa folosesti bureti de vase ca medii de filtrare biologica ai avut nevoie de surse credibile stiintific, care sa certifice eficienta necontestata a acestora

Categoric da. Ai aici sursa :

Test comparativ de oxidare a amoniacului:
https://aquariumscience.org/index.php/7-1-3-1-ammonia-oxidizing-test/

Test comparativ claritatea apei:
https://aquariumscience.org/index.php/7-1-3-2-water-clarity-test/

Este mult de citit, textul este in engleza si valorile sunt in sistem imperial, nu metric.
E mai usor sa te uiti la video-urile postate de mine si sa ai incredere in proprii ochi.

dandumitru wrote:Daca folosesti substrat pro sau sera siporax ai nevoie de un tratat stiintific, sau te bazezi pe ce spun producatori, daca folosesti Seachem matrix sau zeolit ai nevoie de surse credibile stiintific ?

Desigur ca am nevoie de date stiintifice, la cat costa aceste materiale de filtrare, si cat profit fac aceste companii din vanzarea lor, date pe care refuza sa le ofere daca macar exista.
Este clar ca nu mai am incredere in ce sustin producatorii, de cand am dat peste aceste informatii pe care le-am verificat experimentand personal.

dandumitru wrote:Daca ai nevoie de surse credibile stiintific, esti liber sa le cauti, eu am petrecut foarte mult timp cu problema ( roca vulcanica ) si sunt convins ca este o alegere buna in anumite situatii, pe care le cunosc, de care m-am lovit, pe care le-am experimentat in diverse situatii, deci pana la un anumit punct vorbesc din experienta, mai multe detalii am descoperit cautand surse stiintifice, pentru ca nu reuseam sa imi explic de ce se intamplau anumite fenomene. Cand cauti surse este foarte important sa stii ce te intereseaza, pentru ca rezumandute la roca vulcanica nu vei gasi mare lucru.
Nu vreau sa te influentez gresit, iti urez spor la treaba pentru ca ai mare nevoie, daca vrei sa fii convins ca poti folosi cu succes acest material ca mediu de filtrare sau substrat, trebuie sa cauti singur informatii pe care sa le intelegi in felul tau, sa faci conexiunile corecte cu ce doresti tu sa obtii sau sa realizezi, sa probezi dezamagirea sau depasirea asteptarilor !

Tot nu am inteles de unde ai valoarea asta de 800m2/l suprafata utila la roca vulcanica.

dandumitru wrote:Daca ai rabdare si te pricepi ,sigur, si sunt convins ca tu poti, incearca sa calculezi ce suprafata de colonizare are un litru de pot scrubbers, cand vei afla s-ar putea sa fii surprins.

Materialele folosite de mine pentru filtrarea biologica:
burete 30 ppi: 1.115 m2/l (din test, producatorul da o valoare un pic mare)
pot scrubbers: 0.918 m2/l (din testul de oxidare a amoniului)

In linkurile de mai dus probabil scrie si de ce producatorii de materiale de biofiltrare (ex Seachem Matrix) sustin ca au sute/mii de m2/l, cum au calculat aceste valori si cat de putin conteaza in acvaristica, suprafata reala utilizabila de bacterii fiind cu mult mai mica. S-ar putea sa fii surprins cat de mica

This message was edited 2 times. Last update was at 09/03/2022 17:48:53

dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Fadds wrote:
dandumitru wrote:Tu cand te-ai hotarat sa folosesti bureti de vase ca medii de filtrare biologica ai avut nevoie de surse credibile stiintific, care sa certifice eficienta necontestata a acestora

Categoric da. Ai aici sursa :

Test comparativ de oxidare a amoniacului:
https://aquariumscience.org/index.php/7-1-3-1-ammonia-oxidizing-test/

Test comparativ claritatea apei:
https://aquariumscience.org/index.php/7-1-3-2-water-clarity-test/

Este mult de citit, textul este in engleza si valorile sunt in sistem imperial, nu metric.
E mai usor sa te uiti la video-urile postate de mine si sa ai incredere in proprii ochi.

dandumitru wrote:Daca folosesti substrat pro sau sera siporax ai nevoie de un tratat stiintific, sau te bazezi pe ce spun producatori, daca folosesti Seachem matrix sau zeolit ai nevoie de surse credibile stiintific ?

Desigur ca am nevoie de date stiintifice, la cat costa aceste materiale de filtrare, si cat profit fac aceste companii din vanzarea lor, date pe care refuza sa le ofere daca macar exista.
Este clar ca nu mai am incredere in ce sustin producatorii, de cand am dat peste aceste informatii pe care le-am verificat experimentand personal.

dandumitru wrote:Daca ai nevoie de surse credibile stiintific, esti liber sa le cauti, eu am petrecut foarte mult timp cu problema ( roca vulcanica ) si sunt convins ca este o alegere buna in anumite situatii, pe care le cunosc, de care m-am lovit, pe care le-am experimentat in diverse situatii, deci pana la un anumit punct vorbesc din experienta, mai multe detalii am descoperit cautand surse stiintifice, pentru ca nu reuseam sa imi explic de ce se intamplau anumite fenomene. Cand cauti surse este foarte important sa stii ce te intereseaza, pentru ca rezumandute la roca vulcanica nu vei gasi mare lucru.
Nu vreau sa te influentez gresit, iti urez spor la treaba pentru ca ai mare nevoie, daca vrei sa fii convins ca poti folosi cu succes acest material ca mediu de filtrare sau substrat, trebuie sa cauti singur informatii pe care sa le intelegi in felul tau, sa faci conexiunile corecte cu ce doresti tu sa obtii sau sa realizezi, sa probezi dezamagirea sau depasirea asteptarilor !

Tot nu am inteles de unde ai valoarea asta de 800m2/l suprafata utila la roca vulcanica.

dandumitru wrote:Daca ai rabdare si te pricepi ,sigur, si sunt convins ca tu poti, incearca sa calculezi ce suprafata de colonizare are un litru de pot scrubbers, cand vei afla s-ar putea sa fii surprins.

Materialele folosite de mine pentru filtrarea biologica:
burete 30 ppi: 1.115 m2/l (din test, producatorul da o valoare un pic mare)
pot scrubbers: 0.918 m2/l (din testul de oxidare a amoniului)

In linkurile de mai dus probabil scrie si de ce producatorii de materiale de biofiltrare (ex Seachem Matrix) sustin ca au sute/mii de m2/l, cum au calculat aceste valori si cat de putin conteaza in acvaristica, suprafata reala utilizabila de bacterii fiind cu mult mai mica. S-ar putea sa fii surprins cat de mica



Tu crezi ca producatori de medii de filtrare sinterizate au un interes in a minti vizavi de capacitatea de colonizare, crezi ca ti-ar fi de mare folos daca ai afla cum isi calculeaza ei suprafata de colonizare, costurile de cercetare,de productie sunt imense, de aceea si pretul produsului este foarte mare. Ei ofera o cantitate mica cu randament foarte mare prin comparatie cu bureti cantitate mare randament mic.
Eu cred ca tu intelegi gresit ceva , linkul de mai sus face referire doar la in cat timp se cicleaza mediul de filtrare si dupa cat timp mediul respectiv devine eficient, nu spune nimic despre substrat, deci este vorba doar de ciclarea coloanei de apa intr-un bazin steril, adica CICLAREA SUPERIOARA si aici se inchide experimentul. Nu se mai ia in calcul foarte multe caracteristici individuale ale mediilor, nu se tine cont de perioadele de mentenanta in functie de calitatea mediilor, de eficienta mediilor in raport cu tipul bazinului, nu se spune nimic de randamentul lor in timp, deci clar ca nu este o sursa credibila stiintific, este doar un experiment care scoate in evidenta cat de repede se colonizeaza si se cicleaza coloana de apa si mediile de filtrare.
Asta nu inseamna ca acele medii sunt cele mai eficiente, sunt doar primele si daca vrei o ciclare rapida le poti folosi cu succes, mai departe vom vedea !
Din pacate, noi avem nevoie de mult mai mult pentru bazinele noastre.

O documentare scurta
https://www.youtube.com/watch?v=4Ho0cp0fZpo

AA !
NU ai inteles pentru ca nu ti-am spus, te-am pus sa cauti informatii cu privire la suprafata de colonizare a pietrei ponce cum ii spui tu.

This message was edited 2 times. Last update was at 09/03/2022 19:38:53


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Prin urmare, inelele ceramice: cele mai bune calitate/cantitate/pret
Glumesc, totusi Nu glumesc. Merg pe ele de mult timp, iar in dovada contextului a ceea ce am scris mai sus , a faptului ca am folosit cu brio-ce inseamna brio?- este reprezentat tot prin experiente, astfel:
- am folosit in toate filtrele, in unele DOAR inele ceramice;
-faptul ca au o sursa stabila de mult timp, China poate accesa rezerve de ceramica stabila,curata, fara sa mai testeze all the time materialul, sa ia decizii de exploatare/vanzare bazate pe teste concrete, astfel ca nu platesc aceste teste, ei vanzand material calitativ testat in istoria rezervei poate de stat si o exploateaza si vand fara" sa mai arunce" banii;
-am folosit cu brio prin faptul ca am primit exact ceea ce ma asteptam, filtrarea a implinit pretentiile personale cu privire la intretinerea pestilor si vizualmente, pentru ca nu am teste, pestii imi spun cand e ceva in neregula;
-fiind tipul de persoana ce face achizitii de impuls emotional, de multe ori iau anumiti pesti doar pt ca sunt ultimii de prin acvarii astfel ajutand rulajul petshopului al acvariilor/pestilor, dar si pt a le da o sansa pestisorilor. Prin aceste achizitii, m.am trezit de cateva ori cu paraziti intestinali, astfel ca am bagat chimicale, am supus materialele filtrante la un stres complex, pt ca odata ce am terminat de cateva ori invazia de intestinali, erau perioade cand tor apareau, dupa 2/3 luni de la disparitie. M.am prins ca era din cauza matzei care bea apa din acvariu si desi era vaccinata reusea sa ma faca sa bag chimicale din nou in apa, astfel ca m.am declarat multumit de inelele ceramice de la Ocean free de exemplu.

Bineinteles, nu contest calitatea materialelor cu licenta pe bune, asta e doar experienta personala cu siporaxul nebranduit.
-

This message was edited 1 time. Last update was at 09/03/2022 20:00:13


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

paradoxx wrote:Prin urmare, inelele ceramice: cele mai bune calitate/cantitate/pret

Ma bag si eu
Eu cred ca materiale filtrante se aleg in functie de ce dorim sa avem in acavriu, ce acvariu etc.Nu exista o regula de cel mai bun si cel mai rau.
[Email]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

dandumitru wrote:
O documentare scurta
https://www.youtube.com/watch?v=4Ho0cp0fZpo

Deci eu iti trimit link-uri cu 2 teste comparative, bine documentate si corect efectuate pe care probabil le-ai citit pe diagonala si tu imi oferi in schimb o reclama in care nu-mi arata absolut nimic. Bine, daca facem abstractie de nenea care "proiecteaza" in softul de design 3d, doamna care le ansambleaza cu mana, si cea care ne spune povesti cu "denitrificarea". Trebuie sa recunosc ca sunt un pic dezamagit...
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

paradoxx wrote:Prin urmare, inelele ceramice: cele mai bune calitate/cantitate/pret


Nu neaparat !
Depinde foarte mult in ce context le pui, pentru un bazin plantat, sunt eficiente au randament bun, pentru un bazin cu ciclide si multi indivizi sunt la limita si atunci trebuie cautat un mediu de filtrare ceva mai eficient, sau poti ramane la limita cu inelele de siporax, dar sa reduci valoarea nitratilor si a fosfatilor prin schimburi de apa, saptamanal sau periodic in functie de incarcatura bazinului.

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Incerc sa raspund in ordinea in care imi aduc aminte.

Cu UPS-u': Un APC "obosit" doar pe pompa de aer. (ar trebui sa tina' 15 ore)

Intentionez sa iau repede, un sistem cu o rezerva de 2,4Kw ca sa am si canistrele pe el. (ar trebui sa tina' canistrele: 24 de ore... dar costa ~1700 de ieuro' )

Cu cantitatea de hrana: 20-25 de grame/zi. (Hikari Cichlid Gold)

Referitor la Amoniac si NO2-3, voi face teste.

In polemica cu mediile de filtrare, nu vreau (inca) sa bag batu' prin gard.

Momentan: asta am, cu asta fac treaba..... (in limbaj de adulti: Astai' P*la, cu asta' *ut)

Daca mediile de filtrare se dovedesc a fi ineficiente, le voi schimba. (oricum trebuie sa fac teste)

This message was edited 1 time. Last update was at 09/03/2022 20:00:32


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Fadds wrote:
dandumitru wrote:
O documentare scurta
https://www.youtube.com/watch?v=4Ho0cp0fZpo

Deci eu iti trimit link-uri cu 2 teste comparative, bine documentate si corect efectuate pe care probabil le-ai citit pe diagonala si tu imi oferi in schimb o reclama in care nu-mi arata absolut nimic. Bine, daca facem abstractie de nenea care "proiecteaza" in softul de design 3d, doamna care le ansambleaza cu mana, si cea care ne spune povesti cu "denitrificarea". Trebuie sa recunosc ca sunt un pic dezamagit...


Nu !
Era legat de productia de medii de filtrare si pret , restul ai luat tu din context. Nu mi-am dorit sa te dezamagesc, nici sa-ti schimb parerea ci doar sa-ti atrag atentia ca esti ancorat unde nu trebuie.
Nu le-am citit acum, le-am inteles cu mai mult timp in urma, important este daca am inteles amandoi acelasi lucru, dar se pare ca nu sa intamplat asa .

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Samy wrote:
paradoxx wrote:
Eu cred ca materiale filtrante se aleg in functie de ce dorim sa avem in acavriu, ce acvariu etc.Nu exista o regula de cel mai bun si cel mai rau.



Exact! Am patit faza cu parazitii intestinali la jandarmi, am cateva exemplare emaciate, cand te uiti de aproape, se vede ca sunt cocosate si au burta diferita, totusi au supravietuit si le e bine dupa 1 an de la ultima trauma. Totusi, nu vorbim de suprapopulare, iar schimburile de apa le fac chiar si de 2 ori pe saptamana. Se intampla totusi, sa nu fac si 2 saptamani
Nici la ciclide nu a aparur fenomenul de filtrare deficitara, pt ca exemplarele au fost mici, in echilibru unii cu altii-sanitari si display fish- si nu am avut probleme nici cu bolile la ei.

This message was edited 3 times. Last update was at 09/03/2022 20:17:37


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

dandumitru wrote:[Nu mi-am dorit sa te dezamagesc, nici sa-ti schimb parerea ci doar sa-ti atrag atentia ca esti ancorat unde nu trebuie.

Unde trebuie sa fiu ancorat, in marketing-ul marilor companii? Pe mine ma intereseaza date, nu povesti si detalii legate de productie, care nu-mi folosesc la nimic.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/03/2022 20:26:11

dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Fadds wrote:
dandumitru wrote:[Nu mi-am dorit sa te dezamagesc, nici sa-ti schimb parerea ci doar sa-ti atrag atentia ca esti ancorat unde nu trebuie.

Unde sa fiu ancorat, in marketing-ul marilor companii? Pe mine ma intereseaza date, nu povesti si detalii legate de productie, care nu-mi folosesc la nimic.



Pai, daca te intereseaza date de ce nu le cauti ?
De ce le ceri cu nonsalanta unuia care crede ca i se cuvine de drept.

In momentul in care ai intrat in acest hobby, esti dator sa faci tot ce iti sta in putere ca totul sa mearga bine in bazinul tau. De aceea esti supus sa faci compromisuri, in bine sau in rau, sa treci peste idei preconcepute, peste marketing, peste sfaturi, sa experimentezi si sa alegi doar ce trebuie pentru bazinul tau si pentru tine. Este important ca tot sistemul sa fie foarte bine echilibrat, volum,capacitate de filtrare, medii de filtrare, fauna moderata si adaptata bazinului, nu luam in discutie flora, dar trebuie sa te gandesti si la cat timp poti aloca pentru mentenanta si la ce perioade de timp o faci.

Daca astepti confirmarii stiintifice si accepti un experiment oarecare, in detrimentul marketingu-lui care la randul lui a aparut in urma unui studiu stiintific si a unui experiment nu faci decat sa te complici si sa te zapacesti inutil chiar sa ajungi sa renunti.

Noi experimentam, nu avem cunostinte universitare, domeniile noastre nu sunt chimia si biologia, noi doar intelegem ce trebui sa facem si nu reusim sa ne explicam de ce facem asa, uni dintre noi inteleg mai bine si mai devreme , alti inteleg mai greu si mai tarziu, uni au satisfactii ,alti nu, uni iau de bun ce este mai bun dar ce este mai bun nu le foloseste .


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

dandumitru wrote:Pai, daca te intereseaza date de ce nu le cauti ?
De ce le ceri cu nonsalanta unuia care crede ca i se cuvine de drept.

Nu am cerut nimanui nimic, am spus doar ce ma intereseaza si ce nu.

Datele le caut singur si le impartasesc cu voi aici pe forum sub forma de grafice, tabele, teste comparative etc.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Sunt foarte multe date interesante pe aquascience.com si sunt adunate intr-un singur loc, usor de tinut minte. Cu alte cuvinte o lectura interesanta si desigur folositoare.
Dar nu as ridica-o la rangul de biblie acvaristica. Cateodata sunt folositoare si alte opinii, chiar daca astea se numesc manual de utilizare, MSDS, ingrediente etc.

My 2 cents.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Asa este sunt multe date , am citit si eu . Dar exista si un dar:
Acel nene necunoscut ,incepe ?i se ia si de firme de medi filtrante ,mi se pare ca se ia de ani de stinta si experimente. Probabil generati intregi de experimente.
El merge pe teoria ca e chimist , dar experienta nu am prea vazuto. Theorie multa . Pana la urma e un anonym, pe langa unele produse de medi filtrante unde sunt nume cunoscute. Nu zic ca spune bine sau rau,nu sunt în masura dar eu aleg sa cred cea ce este experimentat de deceni de diferiti oameni .
Mai ceva foarte interesant. Sunt curios cati dintre voie care spuneti ca ati ales medile filtrante potrivite pentru acvariul vostru ati putea trece de un experiment : Adica lasati acvariu 2 3 saptamani fara schimbati apa si curatat . Acolo zic eu ca va veti da seama daca aveti medile filtrante adecvate sau nu.
De ce zic asta: Pai ce o data avem medi de filtrare potrivite ,bacteri benefice si stabile nu ar trebui sa faca ele treaba ? Pana la urma de acea sunt facute aceste materiale filtrante sa ne usureze viata sa nu stam saptamanal cu mana in bazin ci sa ne bucuram de el cat mai mult fara al atinge. Iar schimbul de apa normal lasi face doar cand trebuie adica testez no3 no2 si pe baza aia schimba apa. Daca saptamanal sunt nevoie sa umblu la acvariu din cauza acestei cresteri atunci ceva u am facut bine clar.
E parerea mea ,doar un incepator.
[Email]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Fadds wrote:

Din cate stiu eu structura porilor este inchisa la roca vulcanica/ponce, dar poate stiu gresit.

Ca sa nu mai gresesesc din cauza interpretarilor lingvistice as vrea sa va intreb ce intelegeti prin roca vulcanica sau piatra ponce. Pentru mine sunt diferite roci: lava rock=roca vulcanica si pumice=piatra ponce. Amandoua sunt roci vulcanice dar s-au format diferit si au diferite proprietati.
De exemplu seachem Matrix este pumice. Matrix sustine ca este selectata dupa dimensiuni optime astfel incat la suprafata sa aibe loc pocese aerobe(ciclul azotului) iar spre interior procese anoxice pentru eliminarea nitratilor. Parerea mea este ca intr-o mare masura functioneaza.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Este o diferenta de culoare intre ele..... (consista in spectrul ROGVAIV, undeva.....)

Roca vulcanica, nu are cum sa fie alba ori bej......

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Samy wrote:Mai ceva foarte interesant. Sunt curios cati dintre voie care spuneti ca ati ales medile filtrante potrivite pentru acvariul vostru ati putea trece de un experiment : Adica lasati acvariu 2 3 saptamani fara schimbati apa si curatat . Acolo zic eu ca va veti da seama daca aveti medile filtrante adecvate sau nu.
De ce zic asta: Pai ce o data avem medi de filtrare potrivite ,bacteri benefice si stabile nu ar trebui sa faca ele treaba ? Pana la urma de acea sunt facute aceste materiale filtrante sa ne usureze viata sa nu stam saptamanal cu mana in bazin ci sa ne bucuram de el cat mai mult fara al atinge. Iar schimbul de apa normal lasi face doar cand trebuie adica testez no3 no2 si pe baza aia schimba apa. Daca saptamanal sunt nevoie sa umblu la acvariu din cauza acestei cresteri atunci ceva u am facut bine clar.


In timpul verii, in bazinul de la munca (west africa) nu am timp decat de 1 schimb pe luna, mai des curat prefiltrul de pe IN.
In filtru am 4 litri de roca vulcanica si 1 de matrix.
Nu am observat nicio modificare a comportamentului pestilor, a claritatii sau mirosului apei sau aparitia algelor.


Cryptic Cherries - West-Africa river
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com