[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Reset - echipamente noi  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am uitat sa pun desenul explicativ

dan.pavelescu wrote:Din cate imi amintesc eu bazinul si plantele, era o explozie de sanatate. Nu mai bine ramane la fel? Drumul cel mai scurt e drumul cunoscut si batatorit.
Daca aveti nevoie de ceva sa impinga apa spre sorb, o mica pompa de curenti e suficienta..

Aveam pompa de valuri care nu mai merge acum. Am comandat alta, deci va si o pompa dar mai ales pentru detritus. Si nu trebuie sa impinga ceva spre out ci sa acopere zonele din fata acvariului si de la baza celor din spate.
Pai eu nu fac acvariu de concurs, aquascaping, etc. Eu fac experimente Daca nu merge bine este OK, daca nu intorc tevile si ii bat obrazul lui Tom Barr
[Thumb - Drawing1.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 07/06/2021 22:14:53



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Of, tineretea asta

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Uffff... M-a anuntat acum nevasta-mea ca iar a curs filtrul 5e/3e si i-am explicat prin telefon cum sa-l opreasca.
Trebuie sa-i dau de capat lui 5e sa il conving sa mearga, dar nu am timp si de la distanta nu se poate.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/06/2021 07:40:17



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Dar nu are garantie, nu se poate schimba?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mai intai sa vad daca e de garantie sau de altceva... Este in garantie ca doar il am de 4 zile


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mi s-a confirmat ca versiunea Eheim 5e ar avea niste probleme cu softul si trebuie sa se faca upgrade la ultimul firmware.
Eu tocmai i-am facut upgrade si a murit de tot, adica nu te mai poti conecta la el Sa vedem acum ce solutie propune Eheim. Noroc cu colegii nostrii de la nevertebrate.ro


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Pacientul e bine, a murit

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Asta este draguta: "apdeit" de soft, la filtru..... (si nu se mai conecteaza)

Ar trebui sa montez ceva monitorizari la sump/sumpuri ca sa am panica autoindusa de echipamentele adaugate de mine...... [(crapa' comunicatia, mai merge sumpu? ) (aiurea, la Eheim ca nu se stie daca merge pompa/motoru)]

Asa o sa ajung in situatia de "blind on sump" ca nu mai comunica placuta chinezeasca....

L.E: acum si masina de spalat are profil pe feisbuc... anunta utilizatorul ce face si "pa" toti prietenii lui.

This message was edited 2 times. Last update was at 09/06/2021 20:52:42


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ei bine, "pacientul" a fost resuscitat. Am primit un cap nou de pompa de la prietenii de la nevertebrate si asta nu mai face figuri, cel putin pana acum. Se pare ca au fost probleme de la un senzor care spunea ca filtrul este colmatat... Nu am indraznit sa-i fac upgrade de firmware si il las sa functioneze la maxim pe flux constant pana luni cand o sa incerc manevra.
O veste buna: prietenii de la Aqua-Life au niste butelii de CO2 de 5 kg la un super pret (cam jumate cat este prin alte parti si cu cativa lei mai scumpa ca cea de 2 kg). Maine imi soseste una bucata, incarcata asa ca o voi pune in productie tot luni.
Am inceput sa plantez cate ceva si sa dozez nitica uree si EL EasyStart in fiecare zi ca sa fortez ciclarea. Ceratopterisul, pus acum o saptamana, si-a dublat deja coroana. Tot de azi am inceput sa dozez Flourish, Flourish Trace si EL Carbo (pana dau drumul la CO2).

Am crosetat si al doilea reductor de CO2 dintrun filtru de apa - va fi cate un reactor pe fiecare filtru alimentate dintrun T de pe linia principala a pH Controllerului.

@Pavelescu: mai sti de unde gasisem T-urile alea cu un filet de G1/8" si cuple de furtun 4/6mm pe care le puneam la aerisirea filtrului de apa? Am gasit doar din alea pentru apa cu cupla rapida dar nu am incredere in etansarea aia pentru CO2 si nu mai vorbesc de garnitura de cauciuc.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Denumirea lui era Aqua Medic screw-in fitting straight 4 / 6mm x 1/8 inch
Acum nici pe google nu mai exista

Prima oara am luat de la Pepika, ultima oara de la https://shop-meeresaquaristik.de/
Unul nu mai exista, celalalt nu mai are asa ceva.

Vedeti aici: https://www.nevertebrate.ro/fitting-rapid-inox-pentru-furtun-co2-2-buc-10608 (trebuie intrebat ce dimensiune are filetul)
Sau aici: https://www.garnelenhaus.com/aqua-noa/co2-hose-fitting-1-8-4-6-mm
Sau: https://www.co2supermarket.co.uk/4-6mm-tubing-1-8-stud-male-p253.html
Sau de la Aquasabi, model metalic si model din plastic:

https://www.aquasabi.com/Aquasabi-Hose-connection-G-1-8-6-4-mm
https://www.aquasabi.com/Aquasabi-Straight-screw-connection-G-1-8-x-6-4-mm

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dane stiam eu de ce te intreb, nu stiu de unde le scoti, dar smilie


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Sunt un sobolan

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Astazi am mesterit spray-bar-urile de la cele doua filtre si le-am pus in lungul acvariului. Merge super teoria cu rotatia apei: jeturile bat un pic in sus sa faca valuri si spre geamul din fata. Se formeaza un curent circular care va duce codoil in partea din fata a acvariului si la baza plantelor din spate.
Din pacate, din lipsa de timp si din graba, la ultimul lot de plante am omis sa le "carantinez" si le-am bagat direct (asta vineri). Azi cand am ajuns acasa am vazut ca aveau ceva alge , acvariu inca neciclat... Le dam de capat

Un pont: daca vreti vaselina siliconica pentru filtre, se poate utiliza vaselina speciala pentru automatele (filtrele) de cafea Non toxice si rezista la apa si nu in ultimul rand mai ieftine (acum depinde de unde le luati...). In poza un exemplu.
[Thumb - IMG_20210614_101756.jpg]

[Thumb - IMG_20210614_112346.jpg]



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Lucian wrote:Azi cand am ajuns acasa am vazut ca aveau ceva alge , acvariu inca neciclat...


Incepator, biban, ce sa-i ceri..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:
Lucian wrote:Azi cand am ajuns acasa am vazut ca aveau ceva alge , acvariu inca neciclat...


Incepator, biban, ce sa-i ceri..

Asa-mi trebuie
Lasa, lasa ca-ti vine randul


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Astazi am fost harnic:
- am montat instalatia CO2
- am montat un reactor home-made pe filtrul Experience 450
- am dat drumul la codoi in acvariu. pH actual 7.2, tinta 6.78
- am montat Eheim SKIM 350. Mic, mic dar isi face super treaba. Acum ca buretele e curat trage si puti, putin aer care se sparge in bule foarte, foarte mici (se observa in filmari in fundal). Va merge pe o priza Sonoff, programat cateva ore.
- am montat si am testat Pompa de curenti NEWA Wave 2 3200. Si ea va merge pe o priza Sonoff, programat cateva ore.

Asa cum v-am promis va arat prin doua filmulete cam cum este circulatia apei in acvariu cu spray bar-urile puse in lungul acvariului.




Am luat acum 7-10 zile de la Hornbach doua buchetele de Ceratopteris, unul cornuta iar celalalt thalictroides. Vedeti cat au ajuns, au crescut in volum cam de 10 ori... Foarte bune pentru ciclarea unui acvariu.
Tot azi am facut un set de teste. pH 7.2, GH 4, NH4 <0.1, NO2 0.7, NO3 5. Asta imi arata ca a trecut prima faza a ciclarii si faza 2 este in plin proces. Intr-o saptamana cred ca nitritii vor scadea considerabil si voi incepe plantarea serioasa si aditia serioasa de nutrienti.
Intre timp mai astept niste piese sa termin al doilea reactor si integrarea cu incalzitorul extern,cu posibilitatea de a conecta si deconecta oricand.

This message was edited 2 times. Last update was at 15/06/2021 20:53:39



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am tot cautat sa-mi prelungesc cablul de la sonda pH. Ce se gaseste in comert cablu dedicat este de 7 ori mai scump decat ar fi normal... Deoarece nu am gasit cablu BNC mama/tata am luat un cablu BNC tata/tata si o mufa adaptoare mama/mama din care a rezultat un prelungitor de 1m la uriasul pret de ~15 lei cu TVA
Iata o sursa de piese (dar nu e singura):
- cablu BNC https://www.conexelectronic.ro/ro/cabluri-rf-asamblate/15398-CABLU-BNC-BNC-50-OHM-1M.html
- Adaptor BNC https://www.conexelectronic.ro/ro/tip-bnc/9603-ADAPTOR-BNC-TIP-I-MAMA-MAMA.html
Am atasat si cum arata cablul pus in opera... Recomand recalibrarea controllerului de pH dupa aceasta operatie (se mai schimba rezistenta/impedanta), cu toate ca dupa schimbare nu s-a modificat pH-ul masurat...
Am cumparat si niste mufe pentru a face dintr-o sonda veche un cablu prelungitor: tai cablul de langa sonda si montez o mufa BNC. Se gasesc foarte multe tipuri, majoritatea prin sertizare si neavand scule recomand pe cele prin lipire, cum ar fi asta: https://www.conexelectronic.ro/ro/tip-bnc/8699-BNC-TATA-SURUB-MANSON.html
Pentru prelungirea sondei de temperatura m-am uitat la cablu/mufa si parca o stiam de undeva... Este mufa mini DIN 6 pini cunoscuta in calculatoare ca PS/2 mufa de tastatura/mouse, deci trebuie un prelungitor de tastatura/mouse PS/2 - caz solved

Instalatiile imi funtioneaza in parametrii. Am dat drumul si la al doilea reactor CO2 si se observa ca scaderea pH-ului se face mult mai repede deci dizolvarea codoiului este foarte buna pe doua reactoare.
Am inceput dozarile de nutrienti. Zilele astea urmeaza marea plantare (vreo 35 specii de plante) si urmeaza sa-mi vina un lot de creveti Amano si Otocinclus Affinis.
[Thumb - IMG_20210623_175221_edit_419953796134355.jpg]

[Thumb - IMG_20210623_175208_edit_419914369383841.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 23/06/2021 17:58:25



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
adiio
Member
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 07:37:01
Messages: 166
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Eu as fi facut-o altfel... cumparam 1-2 metri de micro-coaxial, taiam cablul sondei si prelungeam firul prin lipituri cu fludor.
Din experienta stiu ca sudura bate la fund orice mufa.
Asa ieseai si mai ieftin.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

adiio wrote:Eu as fi facut-o altfel... cumparam 1-2 metri de micro-coaxial, taiam cablul sondei si prelungeam firul prin lipituri cu fludor.
Din experienta stiu ca sudura bate la fund orice mufa.
Asa ieseai si mai ieftin.

si impedanta, impedanta ???


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Astazi operatiunea Reset pot spune ca s-a terminat. Lotul de Amano si Otocinclus au sosit si s-au apucat sa pasca...
Am primit si substantele pentru nutrienti (a trebuit sa cumpar mai mult asa ca o sa am de dat la pretul de achizitie). Am montat si un ventilator de suprafata pentru evaporare si racirea apei (un corp cu 6 ventilatoare). Este foarte zgomotos
Totul functioneaza bine (in afara de ventilator) si am inceput plantarea (pentru inceput cam 35 de specii )... Am facut-o in graba, fara un plan. O sa le mai mut, aranjez in timp
[Thumb - IMG_20210624_175533_.jpg]



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com