[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor - sfat tratare apa  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Poti sa treci la schimburi de 10 litri la doua zile. De la valoarea asta, in A45, eu schimbam 30% la fiecare trei zile.
Observa cu atentie ce se intimpla in acvariu si cred ca poti sa mergi cu schema asta inca o saptamina-doua.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
bogdan99999
Junior member

Joined: 27/11/2017 22:26:26
Messages: 32
IP:
Offline

Salut.

Revin cu un update. Valorile nitritilor din apa par sa se fi stabilizat (obtin constant de aproximativ 3 zile valori sub 0.025 ppm, asta fara sa schimb apa deloc).


Poate ma gandesc prea mult dar as vrea sa stiu cand ar trebui sa imi fac griji legate de curatarea filtrului? Intreb fiindca doar ce s-au stabilizat parametrii apei si nu as vrea sa o iau iarasi de la 0 dupa ce curat filtrul.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

In principiu, la un astfel de filtru, in momentul in care ii scade vizibil debitul, atunci trebuie curatat.
Nu trebuie sa-ti fie teama de acesta manopera. Scoti mediile de filtrare si le pui intr-o galeata cu apa din acvariu.
Curati bine buretii, pui totul la loc si umpli filtrul cu apa din acvariu. Apoi iti vezi de treaba cu schimbul de apa, cu
aspirarea substratului, etc.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
bogdan99999
Junior member

Joined: 27/11/2017 22:26:26
Messages: 32
IP:
Offline

Salut.

Revin cu un update. Nivelul de nitriti din apa pare sa se fi stabilizat, deci pot spune ca in sfarsit filtrul pare sa se fii ciclat. Acuma au aparut 2 alte probleme:

1) pe tuburile din acvariu vad ca s-a depus o substanta care arata ca un mucegai, este vorba de vreo colonie de bacterii benefice?

2) in interiorul filtrului vad ca si-au facut aparitia o serie de melcisori minusculi. Pot impiedica cumva aparitia lor in interiorul filtrului / dauneaza la ceva?
[Thumb - 25578861_1391691037606516_854907751_o.jpg]

[Thumb - 25577301_1391691014273185_680539278_o.jpg]

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Chestia aia de pe tubulatura este biofilm : resturi de materie organica acumulata pe tubulatura si care se depune in timp. Se curata mecanic, cu o perie circulara mica.
Melcii mici, cu cochilia purtata pe o parte avem toti. Sunt melci comunitari. De scapat, nu scapi de ei asa usor, dar ii controlezi prin aspirarea lor la fiecate schimb de apa
sau la curatarea filtrelor. Nu sunt daunatori, eu incerc sa nu ii elimin cu totul nici pe aceia, nici Physa sau altii ca ei, pentru ca sunt foarte buni consumatori de alge, detritus, ...

This message was edited 1 time. Last update was at 18/12/2017 22:31:16


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
bogdan99999
Junior member

Joined: 27/11/2017 22:26:26
Messages: 32
IP:
Offline

Salut. Multumesc pentru raspuns. Sa inteleg, pe scurt, ca niciunul din cele 2 puncte prezentate mai sus nu reprezinta cu adevarat o problema "reala".

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

In cel mai rau caz, pentru unii, sunt inestetici. Atita tot. E bine sa te feresti de invazia lor. In rest, nu fac decit bine.
Eu sunt prietenul Physa Marmorata. Chiar imi plac si ii mentin la un nivel rezonabil in toate acvariile. Sunt harnici si frumosi.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
bogdan99999
Junior member

Joined: 27/11/2017 22:26:26
Messages: 32
IP:
Offline

Salutare.

A venit timpul sa si curat filtrul. Am observat ca scotea deja un zgomot de chinuit + ca "nu mai tragea". Robinetul de OUT nu era deschis la maxim, deschizandu-l nu am observat nicio schimbare la cum curge apa asa ca am decis sa il curat.

Am inlocuit acele inele ceramice tot cu Eheim pro (mi se pare mult mai bun acest tip). Cam asa arata acuma (de jos in sus am: burete albastru -> alb -> albastru -> filtrare media (aprox 1.5 KG) -> burete alb -> burete negru.

[Thumb - 26102407_1397292120379741_14395764_o.jpg]

bogdan99999
Junior member

Joined: 27/11/2017 22:26:26
Messages: 32
IP:
Offline

Salutare. Revin cu un nou update.

Nivelul nitritilor este stabil (doamne ajuta ). Intampin insa o alta problema acuma. Incep sa vad ca plantele mele, desi au radacini zdravene par sa nu o duca tocmai bine. Ele incep sa devina maro pe alocuri. Dau si frunze noi in acest timp insa ma ingrijoreaza ca se "maronesc". Are de ce sa ma incrijoreze acest lucru?

Probabil pozele nu sunt cele mai evidente.
[Thumb - 26513178_1404130526362567_726976124_o.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 02/01/2018 20:11:04

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com