[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The Shire  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

La BBA nu ajuta black-out-ul...nici la algele verzi nu e recomandata oprirea luminii pentru ca ele se adapteaza la conditii aspre mai usor decat o fac plantele...ideea e sa ajuti plantele deoarece daca ele sunt sanatoase...bba sau orice alte alge vor da inapoi...ajuta-le sa castige cursa pentru nutrienti. La mine in acvariu nu am nimicit-o permanent...dar am facut cumva sa creasca doar pe plantele cu crestere lenta...
Ar mai fi o idee sa ai in acvariu si plante easy mari consumatoare de nitrati...poate ar ajuta...
Tom Barr zicea ca desi se spune ca BBA apare datorita concentratiilor mari de PO4...nu ar fi asa...nu asta e cauza...
Ai grija sa ai un flow bun prin acvariu...daca fertilizezi...nutrientii sa fie uniform distribuiti in masa apei...ar fi fain sa poti crea mici voretx-uri in acvariu...accent pe "mici"...un tip de pe youtube...are pe youtube cunoscut ca ADUaquascaping foloseste pompe de valuri in ideea asta...mai ales ca unele au debit-ul reglabil.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/03/2018 16:00:59


Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Pai da, cele mai multe alge sunt pe frunzele de Anubias.
Am niste Elodeea. Cred ca o sa o las pur si simplu sa invadeze toata partea superioada a acvariului sa vad ce se intampla.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

O prezentare succinta dar interesanta. Nu stiu daca merge subtitrarea, dar poti intra pe Oliver Knott Aquaristic unde este tradus in engleza.

https://www.facebook.com/aquarebell/videos/1638749879552237/

This message was edited 1 time. Last update was at 02/03/2018 16:21:58


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Merci Silviu. Zice lucruri de bun simt in filmuletul ala.
Faza este ca, la mine, cele mai afecate frunze sunt cele din zona centrala a acvariului si mai aproape de suprafata.
Deci cele din zona mai puternic luminata.
Totusi, am un neon de 15w, pentru un acvariu de 60l.
Deci o lumina slaba.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Am observat o chestie interesanta.
Am incercat sa curat frunzele mai puternic afectate, cu unghiile si cu o periuta de dinti.
N-am reusit mare lucru, dar la cateva minute dupa aia, mai multi creveti lucrau de zor exact in zonele unde umblasem eu.
Probabil am slabit putin firele de alge si acum le e mai usor crevetilor sa traga de ele.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Am intrat si eu in randul lumii civilizate: m-am racordat la sistemul public de apa si canalizare.
Asa ca voi renunta la apa de put in schimbul celei de la robinet, pentru acvariu.
Ma gandesc ca, pentru o aclimatizare lina a pestilor, sa schimb la fiecare 2 zile: 5L, 5L, 10L, 10L, dupa care schimburi normale.

Vreau sa mai urmaresc cum o sa evolueze BBA-ul cu apa de robinet (care ma astept sa aibe un nivel de nitrati mult mai mic decat apa de put).

[Nano cu albinute] [Old tree]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Online

Antecume wrote:Am intrat si eu in randul lumii civilizate: m-am racordat la sistemul public de apa si canalizare.


Plm, si noi trebuie sa spargem toata curtea pentru canalizarea vietii.. Dar macar o sa avem apa mai de Doamne ajuta, ca asta din put curge in forma solida

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Inainte aveam o apa foarte calcaroasa (duritate ~30gH). Dupa ce m-am bransat la apa am schimbat para de dus, aeratoarele de la robineti, flotoarele de la WC.
Pe flotoare era calcar depus de ziceai ca-s trecute prin glazura de caramel. Iar pe aeratorul de la cada era calcar de vreo 3 mm pe interior.
Ma intreb cat calcar o fi depus pe tevile de apa din pereti.

[Nano cu albinute] [Old tree]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Online

Si la noi la fel, schimbam baterii in draci (nu reusim sa le curatam), idem flotoare si alte cele. Baietii de la Romstal au abonament la noi, cel putin o data pe luna vin la centrala termica

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

La mine e taman invers: apa de fintina este foarte moale. Pacat ca are continut ridicat de nitrati. Insa tot ajuta: spal toate alea sub jet de apa fara grija!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Online

La noi acolo e jale.. (colegul sta unde am eu serviciul). Dai drumul la robinet, curg niste cuburi pe care trebuie sa le spargi ca sa obtii apa

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Sunt surprins ca la mine centrala merge bine, deocamdata. Si masina de spalat.
Am niste prostioare de alea de dedurizare cu magneti puse pe tevi la centrala si masina.
As fi zis ca eficienta lor tinde spre zero, dar poate ca totusi sunt bune si alea de ceva.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

A inceput sa dispara BBA-ul. Se dezvolta din cauza apei de put care avea concentratie mare de nitrati.
Acum apa de la robinet este foarte moale, are 3-4 gH, asa ca o sa bag cateva pietre calcaroase, sa mai cresc putin duritatea apei.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Creveti la masa.

image

[Nano cu albinute] [Old tree]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com