[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu 60L plantat  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline


Asta este Limniphila Hypuroides
image
Iar asta este Hygrophila Polisperma "Sunset"
image

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Din ce am retiunut din ce am mai citit pana acum, plantele rosii sunt mai pretentioase. E nevoie de Fe si eventual CO2.
As prefera niste plante care sa fie cat mai simplu de intretinut.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Intre timp am facut o prostie. Am fost in weekend sa-mi iau creveti.
Mi-au placut mult Crystal Red. Am presupus(sperat) ca sunt din aceiasi familie cu RCS si ca sunt asemanatori ca si cerinte de mediu.
Dar dupa ce am ajuns cu ei acasa si am citit despre ei, am vazut ca sunt destul de pretentiosi si sensibili.
Problema cea mai mare e cu duritatea apei. La mine e pe la 16 grade G, iar ei prefera 4-6.
Au sanse sa reziste?

[Nano cu albinute] [Old tree]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

CRS am luat doar 6 de test.
Vad ca sunt compatibili cu RCS.
O sa mai iau 6-8 RCS si sper sa supravietuiasca si CRS.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Antecume wrote:Din ce am retiunut din ce am mai citit pana acum, plantele rosii sunt mai pretentioase. E nevoie de Fe si eventual CO2.
As prefera niste plante care sa fie cat mai simplu de intretinut.


Ce vezi in fotografii nu sunt acel tip de plante. Ambele au cerinte foarte joase din toate p.d.v. (lumina, CO2, fertilizare,...). Au o crestere rapida si practic actioneaza ca regulatoare ale echilibrului biochimic din apa. O planta de tipul celor la care faci referire ar fi Ludwigia Repens Rubin (de ex.). Plante ca Limnophila, Cryptocorine, chiar si Pogostemon se dezvolta bine in medii destul de sarace in lumina si CO2.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Antecume wrote:Intre timp am facut o prostie. Am fost in weekend sa-mi iau creveti.
Mi-au placut mult Crystal Red. Am presupus(sperat) ca sunt din aceiasi familie cu RCS si ca sunt asemanatori ca si cerinte de mediu.
Dar dupa ce am ajuns cu ei acasa si am citit despre ei, am vazut ca sunt destul de pretentiosi si sensibili.
Problema cea mai mare e cu duritatea apei. La mine e pe la 16 grade G, iar ei prefera 4-6.
Au sanse sa reziste?


Nu asta este cea mai mare problema; pH-ul este cel care este mai important pentru ca ei prefera un pH mai mic decit majoritatea celorlalti creveti, chiar apa usor acida.
Pe mine acest aspect m-a descurajat in a-i lua. In plus, am inteles ca le trebuie o apa foarte curata, in special cu amoniac 0, precum si schimburi foarte frecvente de apa.
Dupa experienta foarte dureroasa cu Cambarellus, nu m-am incumetat la CRS.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

pH-ul este cel care este mai important pentru ca ei prefera un pH mai mic decit majoritatea celorlalti creveti


Teoretic cu pH-ul as fi la limita. Din ce am vazut au nevoie de un pH de 6.2-7.2. La mine ar trebui sa fie pe la 7.2.
Luna viitoare iau niste teste sa verific ph, kh, gh, nitrati. Luna asta nu mai am buget aprobat.

CRS-ii in prima zi au stat gramada pe filtru. Acum au inceput sa se mai plimbe prin acvariu. Ii tot vad catarati prin Elodea.
[Thumb - P1030216_2.jpg]


[Nano cu albinute] [Old tree]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Sunt bune fertilizantele astea pentru plante?
http://www.nevertebrate.ro/Bile-fertilizante-Dennerle-Deponit-Nutriballs-10-buc
Ar putea sa apara ceva probleme daca as pune asa ceva in acvariu?

[Nano cu albinute] [Old tree]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Pare Ok, dar ai grija sa le infingi bine in substrat si sa nu fie foarte apropiate de radacini (2-3 cm). La mine a mers bine si Capsule Nutritive Tropica, atit la plante stem cit si la plante cu radacina de genul Cryptocoryne. Cel putin la aceasta din urma, diferenta a fost foarte clara. In combinatie am folosit PlantaMin si Tropica Universal, plus Ferropol. Cel putin plantele stem cresc ca nebunele, si am observat si o imbunatatite la Pogostemon Helferi si Hygrophila corymbosa Compact, in sensul ca frunzele sunt mai rezistente la agresiuni (am doi ticalosi de SAE care s-au facut mari si le calarasc tot timpul), la perforari, deformare, etc.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Am verificat pietrele din acvariu. Am pus un strop de otet pe ele si se aude o usoara sfaraiala. Deci au ceva calcar in ele. Sa renunt urgent la ele? Sau le mai pot pastra.
Vreau sa le schimb dar nu chiar acum. Pe la tara trece un rau prin fundul curtii si sunt o multime de pietre de toate formele si marimile. Vreau sa iau de acolo cateva dar mai cand s-o incalzi afara.

Am realizat ca am o problema si cu lumina. Neonul (narva aquarium basic lt 15w daylight) are 15W la vreo 50L apa. Nu am optiune sa adaug un neon suplimentar si nu as vrea sa renunt la capacul pe care-l am.
Exista posibilitatea sa pun un neon mai puternic in aceiasi dimensiune?
Ar fi indicat macar sa maresc programul de iluminat? Acum las lumina 10 ore cu pauza de 4 ore.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salut!

Nu mari programul, este in regula asa. Cauta o solutie pentru marirea intensitatii, eventual adauga un reflector, daca nu gasesti neon care sa se potriveasca. Eu sunt multumit de reflectoarele Hobby.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Multam. O sa iau un reflector pentru inceput.
Si intre timp am gasit si neoane de putere mai mare (24W) pe aceiasi lungime cu cel de 15W (438 mm). Sunt de la JBL, unele care au in denumire 'Ultra' (JBL Solar Natur T5 Ultra, etc.).
Mai trebuie sa verific marimea tubului de la acvariul meu, dar probabil este T5.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/02/2017 13:40:51


[Nano cu albinute] [Old tree]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Bine. Cred ca undeva aproape de 0,5w/litru este suficient.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Am mai adaugat o poza cu acvariul actual.
Intre timp am scapat de 2 pietre care erau calcaroase. Cea ramasa e ok.
Am luat RCS. Le-am facut o 'padurice' sub filtru sa aiba unde se ascunde.
M-am pricopsit si cu 2 pui de Rasbora (cand am luat RCS s-au prins si ei in plasa si mi-au ramas bonus).
Saptamana viitoare vreau sa mai adaug niste plante: Hygrophila corymbosa Stricta, Staurogyne Repens.
Vreau sa iau si o buturuga pe care sa agat niste java moss.
Peste vreo 2 saptamani iau neonii.

Intre timp mi-au aparut prin acvariu niste melci maronii cu puncte maronii mai deschise.
Astia ar fi melcii 'comunitari' de care am mai auzit?
Sa scap de ei cat sunt mici?
[Thumb - IMG_20170225_151848.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 25/02/2017 18:44:25


[Nano cu albinute] [Old tree]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Citeva remarci :

1. Daca ai Rasbora, vezi ca sunt pesti de cird, iti mai trebuie cel putin 4-5, altfel nu le merge bine.
2. Nu cred ca RCS vor "aprecia" ascunzatoarea decit daca e sa se inmulteasca, caz in care este cel mai nepotrivit loc (numai daca ai protectie la filtru impotriva migrarii puietului in el). In rest RCS "bintuie" tot acvariul in cautare de hrana. Planta de sub filtru insa va avea o viata grea, este lipsita de lumina si sta in calea curentului de apa, se va umple de resturi si impuritati.
3. Anubias-ul inflorit este cumva plantat pe substrat? Nu imi este clar din poza dar daca da, atunci scoate-l repede de acolo si pune-l pe o piatra sau pe o radacina, pina nu ii putrezeste rizomul.

In rest cred ca ar mai mege citeva pietricele prin dreapta, poate impreuna cu radacinile pe care le ai in plan.

Oricum incepe sa arate frumos, felicitari pentru munca depusa.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Rasbora ii mai tin 2-3 luni, dupa care o sa-i dau impreuna cu Molly. Vreau sa raman doar cu Cory, Neoni si RCS.
Am observat intr-adevar ca RCS se plimba prin tot acvariul. Initial facusem desisul ala pentru CRS, ca saracii stau mai mult ascunsi, dar cred ca mai mult sunt deranjati de conditiile apei din acvariul meu. Probabil ca ii voi pierde in scurt timp. Unul a pierit deja si pe ceilalti nu prea ii vad sa manance.
Ma bate gandul sa pun la fiecare schimb de apa cate 1/3 apa plata (Bucovina am vazut ca ar fi mai pura). Sa pun 10L apa put + 5L apa plata. Scopul meu ar fi sa mai scad gH (mai catre 12 grade). Pana imi fac buget de un osmozor. O sa fac niste teste de kH, gH, pH pentru combinatia asta (2/3 apa put + 1/3 apa plata).
Plantele de sub filtru o sa le replantez atunci.
Anubias-ul nu se planteaza in substrat? Am 3 fire de Anubias si toate sunt plantate in substrat.
Multumesc.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Anubias-ul poate fi plantat in substrat daca poti sa-i fixezi rizomul la suprafata substratului (deci tot cu o "ancora"). Altfel rizomul putrezeste.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

anubiasul se fixeza excelent pe lemn de cactus( mai rar pe la noi). Ii intra radacinile excelent in el si e foarte bine aerisit si stabatut de apa
[Thumb - lemn de cactus.jpg]


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Foarte tare! De unde poate fi procurat? Banuiesc ca este pregatit sa reziste submers... Ma gindesc ca ar fi o solutie perfecta pentru urmatorul meu proiect.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

da, ia apa si se lasa pe substrat. E foarte cautat de creveti. O sa pun diseara niste poze in topicul meu Focul Viu ca sa vezi cum arata. Eu aseara am facut plantarea , ca pregatesc cativa anubiasi pentru bazinele cu creveti

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com