[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Feleac Tank  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Diferenta aia de bani se amortizeaza intr-un an si ceva doar din consumul de curent.
Eu as fi mers pe Eheim.
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

lukitza wrote:Diferenta aia de bani se amortizeaza intr-un an si ceva doar din consumul de curent.
Eu as fi mers pe Eheim.

La fel ziceam si eu insa mi-era sa nu fie prea mici. Totusi uitandu-ma la jurnalul lui Koala care a mers tot pe ceva asemanator 1050 l/h si cam acelasi volum de mat filtrant aa zice ca am o sansa
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Nu te mai orienta dupa debit ca nu e important.
Conteaza foarte mult si cati pesti vei avea, respectiv cantitatea de hrana.
Vei vedea daca filtrul face fata sau nu. Daca va fi cazul vei mai lua unul.
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Multumita colegilor Koala, calin_gherman, lukitza, porcu si nevestei care m-a suportat am reusit sa incropesc urmatorul proiect:

Asadar iata despre ce e vorba:
Acvariu 220/55/55 facut din sticla de 12 cu fund format din doua sticle de 10 (o fi suficient??)

Filtrare din cei 220 cm lungime sacrific 30-40 cm in care fac un filtru cu dim 30-40/55/55 in care voi avea un prim compartiment in care apa va intra prin partea superioara si care va fi umpluta cu burete si perlon, apoi un al doilea compartiment in care pot intra peste 40 l de material filtrant (m-am gandit la siporax ca-i mai accesibil ca pret si aparent bunicel, pentru inceput voi avea vreo 25l), si un al treilea compartiment in care va fi o pompa de vreo 1500l h (atat am calculat eu pt ca apa sa petreaca min 30sec in mefiile filtrante) si un incalzitor eheim de 300w. Pentru a nu arata nasol ma gandesc sa acopar zona filtruluj cu o sticla neagra de vreo 0,4. Din acelasi tip de sticla as face si rama ce trebuie sa mascheze baza acvariului polistirenul de dedesubt (ma gandesc la o fasie lunga cat acvariul si inalta de vreo 7 cm)precum si rama superioara. Ma intreb daca poate fi pusa in practica aceasta solutie cu sticla vopsita, mi-e ca vopseaua in contact cu siliconul se va pata.

iluminare si capac ma gandesc ca rama superioara ce va fi din sticla neagra sa se ridice peste "buza" acvariului cu vreo 5mm in asa fel incat in interiorul ramei sa introduc un capac de sticla tot neagra (eventual impartit in segmente pt a putea fi manipulat usor) de 0,4-0.5 si care se va sprijini pe intaritoarele transversale respectiv pe peretii acvariului. Pe dosul acestui capac voi dori sa lipesc niste benzi rigide de leduri 7020 (din acelea de 50 cm ce a cate 36 de leduri) care vor forma trei randuri longitudinale doua randuri albe si unul albastru. Avand in vedere ca nu sunt whaterproof ma gandesc sa lipesc peste ele o sticla. Si aici ma intreb in ce masura vopseaua cu care voi vopsi sticla va face fata la temperatura si silicon? Eventual ledurile vor fi comandate de un controler.

stand va fi facut din teava rectangulara de 4/4/3. Legatura dintre "talpa" si rama pe care va sta acvariul se va face prin 10 picioare rigidizate cu diagonale Aici ma gandeam sa pun picioarele putin retrase in asa fel incat sa am cei 7-8 cm necesari montarii balamalelor pt usile de sub acvariu. O fi safe?

O problema va fi alimentarea cu apa deoarece apa care o am in casa are gh=0 datorita unui dedurizator pe care l-am montat pt a nu-mi face praf instalatiile (apa de la fantana imi intra in casa la 4 grade si GH=18). Prin urmare va trebui sa imi cumpar un instant de apa dedicat acvariului pe care sa-l leg direct la teava ce vine de la fantana, aici alta poveste un instant are 5kw or la prize am fir de 2,5...

Mentionez ca acvariul va fi cu vedere bilaterala.

[/b]pesti[b] vreo 40 de mbune

Asadar astept cu mare curiozitate parerile voastre legate de ceea ce am gandit

calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Bogdane,
Filtrare absolut insuficienta ptr un bazin de africani. Socoteste ca filtrul acela de capat (sa-i zicem asa) are o capacitate de 120 litri cu o pompa de 1500 l la un bazin lunga de 180 cm si peste 500 l plin cu pesti mancaciosi, cacaciosi si fara plante ! Ca sa asiguri o buna circulatie a apei in bazin vei avea nevoie de pompe de valuri serioase care-ti vor produce dezordine printre pesti. Nu ca nu le-ar place africanilor curentii, dar iti vor imprastia mancarea prin tot bazinul iar puii vor fi deranjati de curenti.
Inteleg ca nu vrei sa investesti bani in filtre externe scumpe, dar atunci fa-ti macar un sump de 1400x40x40 cu o pompa puternica de 4-5000 l/ora si cu compartimente adevarate, nu cutii de chibrituri.
Daca ramai la varianta asta, pregateste-te ptr schimburi serioase de apa....galeti, munca, apa pe parbrizuri, parcheturi, nevasta etc.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

calin_gherman wrote:Bogdane,
Filtrare absolut insuficienta ptr un bazin de africani. Socoteste ca filtrul acela de capat (sa-i zicem asa) are o capacitate de 120 litri cu o pompa de 1500 l la un bazin lunga de 180 cm si peste 500 l plin cu pesti mancaciosi, cacaciosi si fara plante ! Ca sa asiguri o buna circulatie a apei in bazin vei avea nevoie de pompe de valuri serioase care-ti vor produce dezordine printre pesti. Nu ca nu le-ar place africanilor curentii, dar iti vor imprastia mancarea prin tot bazinul iar puii vor fi deranjati de curenti.
Inteleg ca nu vrei sa investesti bani in filtre externe scumpe, dar atunci fa-ti macar un sump de 1400x40x40 cu o pompa puternica de 4-5000 l/ora si cu compartimente adevarate, nu cutii de chibrituri.
Daca ramai la varianta asta, pregateste-te ptr schimburi serioase de apa....galeti, munca, apa pe parbrizuri, parcheturi, nevasta etc.


Multumesc pt feedback. Mi-am zis ca din moment ce sunt cateva acvarii similare pe acest forum filtrate cu doua filtre externe ce insumat inmagazineaza max 20 l de material pt filtrarea bio am considerat ca si acest filtru pe care l-am gandit poate face acest lucru, in plus ma aflu in acea marja dr 5-10% din vol acvariului reprezentata de materialul filtrant.
Legat de pompa: diferenta dintre una de 1500l si una de 3000 nu e chiar atat de mate (la pret ma refer) deci as putea pune una mai puternica. Am ales 1500 l pt ca am tinut cont de "regula timpului de retentie" enuntata de un coleg pe ceva topic. In al doilea rand o pompa mai puternica se folosedte acolo unde sump-ul e aflat sub bazin si unde diferenta dintre debitul declarat si cel real e mai mate avant in vedere coloana de apa ce trebuie impinsa in acvariu or la mine pompa e ajutata din plin de principiul vaselor comunicante
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Parerea mea:

- solutia cu compartiment lateral de filtrare merge (tehnic vorbind)... dar dezavantajele sunt inacceptabile, in ceea ce ma priveste:
a) Iti ia din lungimea bazinului... te chinui sa faci bazin mare, ca sa-l "tai" in bucati... o sa arate aiurea, cu partea aia ascunsa (unde vine filtrul).
b) O sa-ti fie greu sa bagi mana acolo si sa speli mediile... o sa fie inghesuiala si o sa fie incomod. Am avut asa ceva (prin anii '90) si stiu cum e sa umbli acolo.

- as face sump, in mod clar... oricum ai spatiul ala la dispozitie (sub acvariu)... de ce sa nu-l folosesti?
- vei castiga la volumul de apa => poti baga mai multi pesti.
- vei avea 220 de cm lungime de bazin... in loc de 180 cm.
- vei avea loc sa pui mediile filtrante asa cum vrei tu... lejer, comod, cu spatiu mare de manevra.



Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

koala wrote:Parerea mea:

- solutia cu compartiment lateral de filtrare merge (tehnic vorbind)... dar dezavantajele sunt inacceptabile, in ceea ce ma priveste:
a) Iti ia din lungimea bazinului... te chinui sa faci bazin mare, ca sa-l "tai" in bucati... o sa arate aiurea, cu partea aia ascunsa (unde vine filtrul).
b) O sa-ti fie greu sa bagi mana acolo si sa speli mediile... o sa fie inghesuiala si o sa fie incomod. Am avut asa ceva (prin anii '90) si stiu cum e sa umbli acolo.

- as face sump, in mod clar... oricum ai spatiul ala la dispozitie (sub acvariu)... de ce sa nu-l folosesti?
- vei castiga la volumul de apa => poti baga mai multi pesti.
- vei avea 220 de cm lungime de bazin... in loc de 180 cm.
- vei avea loc sa pui mediile filtrante asa cum vrei tu... lejer, comod, cu spatiu mare de manevra.




Ideea e urmatoarea, acvariul va juca rol de perete despartitor intre holul de la intrarea in casa si un birou. Mai exact acvariul va fi lipit doar cu o latura mica de un perete. Circa 40cm din acvariu va fi acoperita de o biblioteca ce va fi pusa pe peretele perpendicular planului acvariului si prin urmare degeaba fac acvariul de 220 ca din birou se va vedea tot 180 de aici si ideea de a face acel filtru care nu presupune cine stie ce sacrificiu avand in vefere ca pe o latura e oricum ascuns de acel corp de biblioteca.
Daca as alege sa fac un sump sub acvariu ar trebui sa fac acvariul mai scurt pt a putea cobori cu tevile la sump (implicit s-ar pune problema mascarii lor) sau sa gauresc fundul acvariului. In alta orfine de idei locuiesc la tara si sunt zile in care mi se ia curentul si de trei ori or asta mi-ar complica viata cu un sump aflat dub bazin. Intr-un cuvant am exclus din principiu aceasta varianta.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am inteles ideea...

- atunci asta e, mergi pe varianta cu filtrul "lateral" si o sa te descurci.
- nu lua pompa mare, ca n-ai nevoie de cine stie ce debit... as zice ca te descurci perfect cu 1000-1500 litri/ora.
- pune materialul filtrant in saculeti, ca sa-ti fie usor la manevrat... eu folosesc saculeti d-aia "de lenjerie"... se gasesc pe la supermarketuri, la raioanele cu produse pentru masinile de spalat: detergenti, inalbitori, etc.
- mergi pe socoteala de 1 peste / 10-15 litri apa (volum net).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Salutari,

As dori sa-mi fac schimb de apa la picatura si ma gandeam ca o solutie ar putea fi teava de cupru de 6mm (se mascheaza mai usor) voi ce ziceti, o fi toxica pt pesti?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cuprul e toxic, asta se stie clar!
- acu', daca teava aia e cupru "curat", sau daca e "alama", n-ai de unde se stii... e mai bine sa te feresti.
- foloseste pexal, deoarece se lucreaza usor si gasesti pe toate diametrele.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Salut,

Urmeaza sa aduc standul si suprafata pe care vine pus arata cam asa:

Practic jumatate va sta pe gresie si jumatate pe parchet (masiv). De asemenea nivelul parchetului e cu aprox 10mm mai sus. Ma gandeam ca mai intai sa pun pe gresie ceva osb sau scandura mai subtire ca sa ajung la nivel cu parchetul apoi o ceva placa groasa (pal dublat/osb gros) care sa-mi permita repartizarea celor aprox 850kg cat mai uniforn. O fi bine, o fi rau voi ce ziceti?
[Thumb - 1470680733547.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 06/09/2016 16:25:49

Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Buna !

Cred ca acolo cel mai bine pui niste picioare filetate cu piulite sudate de cadru. Parchetul masiv are o oarecare elasticitate si cred ca pe masura ce se lasa poti sa mai rotesti un pic din filet.
Am studiat un pic problema si am vazut genul asta si mi se pare o solutie foarte buna.

Cred ca tensiunile in sticla pot aparea daca unul din picioare nu reazema suficient de bine pe pardoseala ... Si cred ca pot creea tensiuni nedorite.

Orice material de constructie inclusiv betonul are o elasticitate a lui - lemnul si metalul au inclusiv "curgere lenta" e un fenomen prin care o bara sau o scandura daca este mult timp apasata de o greutate se incovoaie de la mijloc.

Nu imi vine o idee mai buna de atat - decat sa ai niste pene inestetice cu care sa calezi standul pe pardoseala. imi este greu sa cred ca ce e acolo este in boloboc perfect.

Poti testa asta mult mai bine decat cu boloboc cu o bila grea - gen bila de biliard sau o bila mai mare de rulment. Asa verific eu in santiere panta la terase sau in bai. Si iti poti da seama de erorile din pardoseala.

Numai bine !

This message was edited 1 time. Last update was at 22/11/2016 23:49:59


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Pana la urma am pus talpa standului in proportie de 75% pe parchet si in fata peste gresie am pus o fasie dintr-un covoras de cauciuc cu inaltimea de un cm. Sandramaua e fixa si in boloboc.
Autorul acvariului e colegul Radu "Porcu"
[Thumb - 20161122_071727.jpg]

This message was edited 3 times. Last update was at 23/11/2016 07:14:48

Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Si foto

Am editat-o si am pus-o invers invers dar nu mi-o mai accepta, chipurile are dimensiune peste limita


by koala: Am aranjat poza aia.
[Thumb - 20161122_071727.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 23/11/2016 09:02:37

Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Frumos !

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte misto acvariul!
Ce solutie ai ales, pana la urma, pentru filtrare?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

S-a bucurat Radu tare ca ai lipit cu Dow Corning? Stiu ca-i place mult siliconul asta.
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

koala wrote:Foarte misto acvariul!
Ce solutie ai ales, pana la urma, pentru filtrare?


Multumesc

Cred ca voi merge pe un Fluval FX6 si un Eheim 2080. As merge si cu varianta recomandata de tine insa nu stiu sigur daca imi incape in stand, daca nu incape trebuie sa pun pompa altundeva, fa-i suport, fitingarie, zgomot.... Asa am tot 18 l de biomedia + o gramada de bureti in fx6, un consum de curent ceva mai mic si flow mai mare.

Am ceva bolovani dintre care unu are peste 20kg, ma tot gandesc ce sa pun sub el si cum sa-l cobor in siguranta in acvariu... cred ca il bag intr-un sac de rafie tras pe o coada de lopata tinuta la capete de doi oameni, apoi taiat sacu si scos afara...

Cu populatul va fi mai greu, dupa ce am vazut acvariul domnului Gherman am cam ramas virusat si nu prea mai vreau decat tropheusi. Totusi cred ca voi face un sacrificiu si pana se va face fetita mea mai mare voi alege ceva mai colorat (mbune) ca sa se bucure si ea
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bogdan_g wrote:Am ceva bolovani dintre care unu are peste 20kg, ma tot gandesc ce sa pun sub el si cum sa-l cobor in siguranta in acvariu... cred ca il bag intr-un sac de rafie tras pe o coada de lopata tinuta la capete de doi oameni, apoi taiat sacu si scos afara...

Pune o bucata mare de polistiren in bazin... cobori piatra si o asezi pe pozitie... apoi, pur si simplu decupezi polistirenul in jurul ei. Polistiren expandat (ala tare, NU ala cu "bobite").

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com