[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ciclide americane- acvariu 150x60x50  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Mai trece un an pana sa ii haleasca temporalisii, ii am de mult timp si parca nu ma indur sa ii da, plus ca nu mai am rabdare sa ii prind, daca rezista bine daca nu hrana vie scrie pe ei )).
Cu ce sa hranesc capcaunii astia mari? Ca la tetra discus nu prea se dau .

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
marcusyon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/06/2012 18:16:09
Messages: 648
Location: Bucuresti, Lujerului
IP:
Offline

Eu le da Novo Stick (JBL) si Chiclid Stick (Tetra) pt aia mari, Grana Chiclid si NLS pt aia mici, plus hrana congelata la gramada

American Cichlids V.720 http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/32557.page

American Cichlids V.1200
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/45405.page
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Andrei Panainte wrote:Mai trece un an pana sa ii haleasca temporalisii...

Nu stiu daca o sa ai atata vreme la dispozitie.
Uite ce scriam, prin 2011, ref. puii de temporalis pe care tocmai ii cumparasem:
koala wrote:... In urma cu vreo 2 saptamani am avut ocazia sa fac o vizita particulara la o crescatorie de cichlidae... plecat asa intr-o doara, doar cu gandul de a vedea niste Uaru amphiacanthoides mari, am fost sedus de o pereche imensa de Hypselecara (Cichlasoma) temporalis. Masculul, undeva pe la 25 cm, avea o frunte imensa, bombata ca la Flowerhorn si niste aripioare (ventrala si dorsala) lungi si frumoase... avand corpul de o culoare aprinsa rosu-caramiziu, el si perechea sa coabitau pasnic, intr-un bazin imens, cu o familie de oscari clasici.

- Din vorba in vorba, am plecat acasa cu 5 pui de-ai perechii de mai sus... au undeva pe la 7-8 cm (lungime totala).
- In prima noapte au mancat vreo 30 de neoni, pe intuneric...



In ceea ce priveste regimul de hrana al severumilor, incearca sa iei legatura cu fostul proprietar... vezi ce mancau la el.
In mod normal, pestii astia nu sunt dificil de hranit.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Nicu mi-a spus ca le dadea tetra discus dar la mine inca nu il baga in seama, temporalasii l-au mancat din prima seara, camd i-am luat eu erau prea mici ca sa poata manca pesti la marimea la care sunt filighera, au totusi vreo 5 cm. Poate nu se vor da la ei dar daca totusi se va intampla asta e )

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

image

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com