[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
acvariu apa sarata  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
sunkeeper
Junior member

Joined: 22/01/2015 21:20:15
Messages: 25
Location: Bucuresti
IP:
Offline

http://g03.s.alicdn.com/kf/HTB1jwXzFVXXXXXBaXXXq6xXFXXXh/202106847/HTB1jwXzFVXXXXXBaXXXq6xXFXXXh.jpg https://c2.staticflickr.com/8/7007/6668592801_5377ab66b8_b.jpg
scheletii astia merg pusi in acvariu ? am doi..similari
de cel ca un pom am citit ca ar merge..insa de cel mushroom nu am gasit
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Daca se umple cu alge, nu va permite curaterea, iar in timp se deterioreaza acele lamele ... deci nu este prea indicat.

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
sunkeeper
Junior member

Joined: 22/01/2015 21:20:15
Messages: 25
Location: Bucuresti
IP:
Offline

am inteles.mersi !
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Ciclarea reprezinta la acvariile marine stabilirea unei populatii bacteriene capabile sa produca nitrificarea in prima faza si denitrificare la maturarea sistemului.

Piatra vie ofera suprafetele de colonizare necesare bacteriilor pentru a se stabili in sistem. La suprafata se stabilesc bacteriile aerobe, in profunzime cele anaerobe.
O circulatie buna aduce nutrientii din apa la bacterii.

Deci ciclarea incepe cand ai apa la salinitatea finala, temperatura in intervalul ideal si piatra vie, cu circulatie satisfacatoare. Ciclul (azotului) nu se sfarseste niciodata pe perioada existentei acvariului, dar ciclarea se considera terminata atunci cand ai suficiente bacterii ca sa transforme NH3 in NO2 si NO2 in NO3. Atunci vei avea NH3 si NO2 zero, iar NO3>0.
La stabilirea denitrificarii (proces anaerob, dureaza multe luni si uneori nu e suficient pentru a cotrola nitratii singur) NO3 se transforma in N2 si O2 care se elimina din sistem ca gaze.

Daca circulatia e insuficienta, metabolismul anaerob poate migra spre metabolismul sulfului, cu producere H2S care este toxic. Semnele caracteristice sunt formarea unor pungi negre in substrat si prezenta de miros de ou stricat.

Cred ca poti folosi cu succes ambele schelete de coral.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/07/2015 05:49:03


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
sunkeeper
Junior member

Joined: 22/01/2015 21:20:15
Messages: 25
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mersi mult.exact acum am terminat de curatat acvariul si o sa merg curand sa iau nisip si piatra..asta cand voi gasi o solutie cu apa de osmoza [masina cu care sa merg sda o iau]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com