[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Fac upgrade la instalatia de iluminare,rog sfaturi.  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Porcu'"]Asadar ramine dilema mea: de ce niste tuburi speciale pentru plante au un CRI asa mic [/quote:5aa5701bf1 wrote:
Pai cred ca tocmai de aceea, pentru ca o combinatie spectrala albastru - rosu e departe de daylight, pentru aceasta trebuind un serios peak pe radiatiile verzi care cam lipsesc la tuburile horticole. Partea trista e ca vrem sa vedem si noi plantele frumoase in lumina ochilor nostri (care e cea mai scumpa nu...), nu doar plantele sa vada lumina lor favorita, deci de aici necesitatea unor comppromisuri prin asocieri de tuburi, dar daca se poate bune, cu CRI inalt. Desi nu le neg unele beneficii, personal nu m-as mai intoarce totusi la perioada cu TLD830 66% cu 840 33% si tot acvariul (plante si pesti) spalacit in galben.... Acum am 50%TLD965 , 25% Osram Fluora si 25% Aquarelle, sunt multumit si de culoarea luminii in acvariu si de cresterea plantelor. Am auzit de un usor spor la alge fata de 830 al 965-ului, dar dupa prima luna nu mai am alge pe geamuri de loc, iar in acvariu dupa CO2 presurizat nu mai am decat o alga pe care am luat-o cu tot cu o planta care stiam ca e infestata, dar pe care cand am luat-o am clorurat-o insuficient de frica sa nu o pierd, deci cred ca mai degraba dezechilibrele din acvariul meu si algele aduse cu planta au fost mai mult de vina decat 965-ul. Repet, se pare ca tuburile profilate pe rosu (gen Dennerle Trocal si TLD 830 fac ceva mai putine alge, dar diferenta se pare ca nu e insurmontabila printr-o echilibrare corecta a parametrilor de macro si CO2 in acvariu). Din ce in ce mai multi folosesc afara tuburi sau lampi metal halide peste 6000k, iar firma lui Amano a scos o linie de tuburi de 8000k f laudata de fratii Senske (e drept ca sunt si distribuitori). Mi-ar place sa le incerc si eu sa vad cat e de adevarat...

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Petronius
Member

Joined: 26/09/2003 19:20:00
Messages: 179
Location: Brasov
IP:
Offline

Exista si Osram la 8000K, se cheama Lumilux Skywhite. Caracteristicile sunt aproape la fel ca si la gama Lumilux.

"Ca nisipul femeile sint"
[Email]
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

Domnilor,
stie careva dintre dvs. unde sa gasesc o prapadita de bobina de 30 W?am 5 buc si-mi trebuie 6... .Am cauta in tot Cj si nu am gasit , in schimb am primit multe informatii de gen vanzator inteligent: " nu exista neoane/bobine de 30 W, decat de 18 sau 36 ..." etc.Daca aveti voi una de vanzare as fi recunoscator, sau informatia unde sa gasesc sau cum sa folosesc unu` de 36 , sau compasiune sau ceva...

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

In ce conditii pot folosi o bobina de 36?Este vreunul priceput la electronica care ma poate lumina?In caz ca nu gasesc nicicum bobina de 30.Mersi

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
Mitica
Member

Joined: 08/10/2006 16:33:26
Messages: 164
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Eu am starter electronic de 36w pe neon de 30w. Merge ok.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

siliconu` wrote:" nu exista neoane/bobine de 30 W, decat de 18 sau 36 ..."
smilie smilie smilie
Eu folosesc balast clasic de 36 W la tubu' de 30 W si merge bine. Poate ca scurteaza durata de viata a tubului un pic, da' ale mele tin de mai mult de un an.

Poze: smilie ... Poze cu plante
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

INTROS wrote: nu mai am decat o alga pe care am luat-o cu tot cu o planta care stiam ca e infestata, dar pe care cand am luat-o am clorurat-o insuficient de frica sa nu o pierd...

de unde se poate procura clor si cu ce concentratie si timp se face baia plantei?

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com