[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un alt inceput  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

am multe noutati sa va spun,insa nu am timpul necesar...deocamdata as vrea sa stiu cine poate ajuta pe un tip ce are nevoie de un acvariu cu tot cu stand la comanda ? voia sa ia un rio cu tot cu stand cu leduri si etc,insa eu i.am recomandat sa intre pe forum caci gaseste aici oameni ce fuck acvarii mai ieftine si mai de incredere decat acelea,iar pana se acomodeaza cu siteul acesta,sa cer eu ceva detalii pt el. deci inca o data :
- cine poate confectiona stand si acvariu pt Alba Iulia ?

This message was edited 1 time. Last update was at 23/08/2017 15:51:46


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

am taiat un anin de pe raul cosustea pt radacini splendide. as vrea sa nu il fierb, ci doar sa ii fac o baie in apa fiarta(pt eventualele bacterii nedorite)in vederea faptului ca am in gand sa ii las niste crengute in afara apei; mi s.a spus ca am sanse sa dea mugurasi in varfuri,iar datorita faptului ca l.am luat dintr.o zona cu poluare minima,aproape de 0,ma gandesc ca nu am pericol de infestare. sunt anumite portiuni subtiri de "crengute"ce nu le pot taia coaja caci s.ar rupe cu totul. are ceva daca mai sunt si parti unde coaja ramane ?

This message was edited 1 time. Last update was at 31/08/2017 12:24:36


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

a avut cineva experiente cu arini ?

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Din cite inteleg, te referi la radacina de anin (arin), corect?

Daca este vorba de anin negru (cel care face conuri) atunci radacina este foarte dificila si trebuie sa ai foarte multa rabdare.
Nu am folosit radacina de anin/arin dar o cunosc foarte bine pentru ca in primavara am plantat doi pre-bonsai de anin negru.
Radacina trebuie sa stea in apa cel putin trei saptamini. In tot acest timp, in fiecare saptamina, o scoti din apa si o usuci la soare.
Apoi o pui din nou in apa, s.a.m.d. In felul acesta, pe ramificatiile subtiri, care nu pot fi "lucrate" mecanic, dar si pe radacina intreaga,
rizoderma se separa natural, datorita umectarii si uscarii succesive. Cu aceasta metoda am reusit sa prelucrez o radacina destul de
fragila si dificila, cu o rizoderma dura (vezi poza aici http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40442.page).

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Uite pina unde am reusit sa ajung cu aceasta metoda (radacina de cca. 45 de zile, in faza de uscare).

image

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Am prelucrat radacina aceea o luna( pt ca am plecat de acasa o luna atunci si soacra.mea cu nevasta.mea turnau apa fiarta pe ea,o curatau,etc) atat de bine,incat au inceput sa creasca mici ciuperci gri ?i niste ramificatii albe intarite,ca o vopsea dar ce se ia cu mana. Intrebare:
-cat de periculoase sunt ciupercile respective? (Le.as lasa, dau rol estetic buturugii care e imensa si e si putin iesita din acvariu)
Scuza mea : nu sunt unde e acvariul de mai bine de jumatate de an,a ramas la soacra.mea,eu locuind acum in jud constanta cu un acvariu de 81 ?i unu de 25l ^^

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Gata,am eliberat pestii autohtoni romanesti si am inceput din nou cu un proiect ce se vrea a fi pe viitor un blackwater,am demult in cap,insa iarna a venit,pestii nu se prea mai transporta si banii se duc repede,asa ca deocamdata blackwaterul va fi doar cu culoarea. Urmeaza multe informatii de citit,asa ca daca ai ceva de facut viata ta,fa.l si nu citii acest jurnal

Treaba sta asa:
-am tinut timp de aproximativ2 ani(mai mult sau mai putin) pesti autohtoni,adixa clean,mreana,obleti de rau(sunt ca obletii de dunare,doar ca au o dunga curbata formata din puncte pe abdomen) si ceva tip porcusori,numai ca varianta de rau de munte,numiti la noi fase sau nisiparnite. Dupa acesti 2 ani,m.am vazut nevoit sa ma autoproclam singurul din Mehedinti care a reusit sa tina clean de munte in viata pt atat de mult timp,deoarece cu toti cu care am vbit,cand auzeau ca am clean luat de pe rau,se mirau pt reusita mea. Norocul a constat in faptul ca unde au fost tinuti(la soacra.mea la tara) temperarura in camera de jos nu depasea niciodata 25 de grade,nici in cele mai toride veri,ei fiind putin obisnuiti cu asemenea temperaturi,deoarece vara nivelul apei scade si mai bine de o luna,temperatura apei este asemanatoare cu cea din acvariul meu,unde iarna nu foloseam incalzitor,cel mai frig a fost inregistrat de mine undeva pe la 12 grade,ei fiind in elementul lor.
Vreau sa spun ca desi nu sunt adeptul feeder-ului in acvariu,ma simt vinovat spunand ca deseori am vazut cleni cu obleti si mrene in gura,desi mancare uscata de la granule la pelete aveau destula,insa cel mai probabil si hrana proaspata i.a tinut in viata atata timp. Nu am intervenit deoarece nu voiam a renunta la ei. Dupa 2 ani,din 35de obleti,7 mrene(mici si medii),9nisiparnite si 9 raci(mici si medii) am ramas doar cu 3 cleni,deoarece acestia au halit aproape tot,scuturau racii ca aligatorul caprioara,eu salvand doar 4 raci,2 nisiparnite si 1 oblete. Acum cateva zile,cei 3 cleni super dezvoltati(unul aproape atingand 30cm) au fost eliberati intr.un pond facut ca la carte de un vecin,care vazandu.mi pasiunea pt pesti s.a hotarat sa investeasca intr.un pond,unde i.am promis eu ca o sa ii bag pestii de indata ce o sa incep alt proiect. Ceea ce merita evidentiat aici,este faptul xa daca ai mei au crescut in 120/50/55 aproximativ 15 cm in 2 ani,ai lui in pondul respextiv au crescut 20 cm in 1 singur an(adevarul e totusi ca ai lui au avut si hrana la discretie fiindca e plin de obleti dar si apa proaspata ,sistemul lui fiind optimizat astfel incat sa vina apa de pe rau din susul muntelui printr.un furtun si sa curga inapoi in rau printr.un altul,la o scara continua prin elemntul de "supraplin").

Am avut ca filtrare:
-Un Sun-Sun404b plin cu inele ceramice hexagonale si nu numai(luate de pe aquariumprest),cat si un sertar(din 4) cu eheim substrat Pro.
-ocazional un Eheim Ecco pro300 (zic ocazional pt ca avea o fisura in partea de sus si nu facea compresie bine,trebuia mereu ca atunci cand ma duc la tara ba sa il lipesc cu silicon,ba sa il desfac pt ca pierdea conpeesie si astfel trebuia lipit la loc si tot asa) avand 1sertar(din 3) cu turba,1 sertar cu ceramica fina(acel tip de ceramic pt filtrare mecanica ce vine la filtrele chinezesti si te mijt ca e material biologic) si alt sertar cu inele ceramice la fel ca si in Sun Sun.ul cel mare
-Legendarul Resun 2500,cel despre care au fost atatea discutii in favoarea lui pe acest forum cu cativa ani in urma,cele 2 turnuri fiind umplute cu inele ceramice poroase si "ingradite" de bureti verzi(cei cu care a venit in 2012 daca nu ma insel,acela a fost anul achizitionarii lui si inca merge la fel ca in prima zi). Personal,recomand acest tower filter in orice tip de acvariu maricel,unde se vrea a fi curenti de apa puternici pt eliminarea si micsorarea detritusului,acvarii tip africani sau americani,xhiar si in sarate,avantajul acestuia fiind nu numai ca e puternic precum o pompa de recirculare,dar are si capacitate de stocare a materialului filtrant(una oarecum infima,dar ajuta la stabilizarea bacteriilor din acvariu),pretul de aprox 85 lei fiind mai mult decat un plus,precum si faptul xa mie imi merge de ani buni.

Intr.o perioada,am avut si o radacina de arin maricica pe care am dezgropat.o,muncind 2/3 zile la ea pt a o dezgropa de pe malul raului,era tanara si verde,asa xa am tinut.o cateva luni in soare dupa ce am curatat.o cu cutitul si turnat ocazional apa clocotita pe ea. dupa aproximativ 1 an,la suprafata apei au inceput sa creasca pe acea radacina(iesea intr.o parte putin din apa) niste ciuperci frumoase(zic frumoase pt ca pareau sanatoase si vizualmente nu afectau pestii,desi le.am descoperit tarziu),dar acest eveniment m.a facut sa ma si bucur dar sa ma si hoatarasc in a elimina radacina,nevrand sa risc cine stie ce intoxocatie din moment ce acele ciuperci deveneau in sezonul de inmultire sporadica dar si pt a oferi pestilor mai mult spatiu de inot.
Icre au fost la greu imprastiate de obleti pe tot parcursul vietii lor,insa halite imediat de ceilalti pesti,chiar si obleti.
Pana sa bag clenii,aveam si tetra penguin ramasi de la acvariul lu bunica.miu(acum al meu fiindca nu a avut grija de el) ce la fel,eliminau icre prin tot acvariul. Cleanul cel mare,neavand un partener la fel de matur sexual,ramanea mereu cu papila pe afara si nesatisfacut-nu stiu daca mascul sau femela)

in toata aceasta perioada,am salvat din acvariul unui prieten 4 pesti,mai precis 2 pleco giganti si 2 gourami maturi,ei fiind tinuti intr.un acvariu de 54l impreuna cu alti 4 scalari ce au devenit ulterior 3 de indata ce s.a dormat perechea,ce au devenit apoi 2. Acei pleco nu mai aveau efectiv unde sa se mai roteasca. Au fost pusi in acvariul de 81cristal glass dupa care transferati in cubul de 100,iar acum in cel de 330. gouramii la fel,i.am tinut impreuna cu pleco,ei crescand impreuna inca din acel 54l
Paradise fish.ul ce l.am achizitionat acum 2 ani l.am tinut singur,apoi cu o femela de betta xe a acceptat.o si cu un rac de ponoare, apoi singur singurel in acvariul de 81l. toti prietenii radeau ca tin un singur peste intr.un acvariu asa mare.(stiu eu ce stiu le spuneam^^). Acest paradis era atat de halap,incat inghitea intreaga tableta rosie pt nevertebrate ce i.o ofeream racului,iar racul ramanand fara hrana mi.a topit femela albino de betta. Ulterior racul a murit de foame,eu incercand sa protejez paradise fish.ul de la suprahranire-baga in el tot ce aruncam in acvariu,absolut tot)

Guppy dark blue moscow s.au inmultit si nu prea. Femelele fac pui continuu,insa puii sunt haliti in proportie de 90%. pot zice chiar ca din 2 fatari sa zicem a cate 40 de pui,imi raman mai mereu doar 1 sau 2. am guppy de toate marimile in acvariu.

am mai achizitionat niste pesti ventuza pe langa acel ancistrus super albino voalat (albino super voalat) numiti "am uitat cum",sunt aceia de care se zuce ca se lipesc de pesti si se hranesc cu mucusul lor si care cresc destul de maricei,fiind vanduti ca pesti algivori dar care pe masura ce cresc li se opreste apetitul pt alge(nu sunt pleco sau anistrusi si nici sae sau otto)


Acum in proiect in mintea mea: un semi blackwater,dorinta mea fiind 4 blue acara si 6 apistograme nu conteaza ce model,cu 1/2 synodontisi si un botia(nu macracantha,de preferat ornatipinnis cum am mai avut dar a murit de frig intr.o iarna dupa ce s.a luat curentul) plus bancul de emperor tetra in numar de 10 exemplare ce se afla in plina expansiune numerica(daca mai gasesc in petshop sanatosi sau
are cineva de vanzare). Conuri de arin am pus deja,efectul de brown water e acolo,urmeaza ceva radacini de arin poate.

Acum in proiect in mintea nevestii:
-"a venit iarna,stam si cam aiurea cu banii,de ce nu folosesti ce ai acum si vezi la primavara ce si cum? Si asa ai zis xa vrei sa inmultesti guppy aia in acvariil de 330,acum ai si gouramii plus pleco,etc....etc etc etc".

Prin urmare,in viitorul apropiat in cazul in care nu imi DONEAZA careva vreo acara sau ceva ciclide pitice,proiectul cu guppy sta in picioare:
-guppy dark blue moscow, gouramii (sper ca se vor intelege cu guppy),sanitarii pleco plus acei 2"am un lapsus" cu ancistrusul albino voalat si banculetul de 10 emperor tetra.
ACCEPT DONATII de synodontisi sau botia,ciclide pasnice(nu africane),exclus papagali stim noi de care
Motiv cerere donatie: exprimat mai sus in mai multe.....nuante

Nu ma certsti pt oalele si ulcioarele c tin loc de nuci de cocos,sunt vechi si mie imi plac antichitatile,mai mult decat atat ofera destula protectie pt pleco si ii ajuta sa se acomodeze in noua lor casa. inelele ceramice de pe substrat sunt puse la inmultit de bacterii,pt ca atunci cand voi starta un filtru sa nu o ia de la zero. plantele sunt alandala asa cum imi place (sunt imprastiate de resun 2500 si aquael turbo 1000).
Video cu setupul actual:







This message was edited 6 times. Last update was at 23/09/2019 23:16:21


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Intrebare: cand oscarii sunt stresati sau se simt amenintati, exista posibilitatea de a se lasa pe o parte in semn de "lasa.ma in pace" sau e bolnav ? il luai din magazin putin cam....dezorientat,crezui ca e de la debitul filtrului,dar inxercai sa ii dau o sansa pt ca e tanar si pt ca fu 10 lei. e cam moale in comportament si nu.mi dau seama daca il luai pe duca sau e dosr stresat

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

ii zic celui din magazin : "frate,as lua oscarul asta,dar mi se pare cam pe duca...o fi de la debitul filtrului,dar totusi pare cam....ofilit". El zice:" nu,asa stau ciclidele cand sunt stresate,mai ales oscarii,stai linistit,am avut si eu si inca am." Ii zisei ca stiu de clown loaches(botia macracantha)ca fac asa,dar de astronotusi nu am auzit/vazut si ii aratai in minciog cum se lasa putin pe o parte,dar asta se intampla dupa ce il fugariram putin,fiind hotarat sa ii dau o sansa in acvariul de carantina. Il luai,ii facui o minibaie in costapur(nu avusei decat baktopur si costapur si cum nu are aripioarele franjurate...ii aruncai in galeata niste costapur) apoi il aruncai in acvariul de 80 cu apa din cel mare,ciclata. ii aruncai niste bobite,le papa,dar e cam molatec,se pdihneste pe o parte din cand in cand,ceea ce ma convinse ca e pe duca. Sper sa isi revina,dar ma indoiesc ca are multe sanse,desi oscarii sunt rezistenti. ii dadui temperatura la 27. Ceva sfaturi? Are cam 6/7 cm

This message was edited 2 times. Last update was at 15/11/2019 20:36:53


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

oscarul mei inca traieste,insa e aproape la fel de molatec,se mai rezeama in coada,dar nu se mai lasa pe o parte(cel putin nu asa des,incerc sa nu ma invart prea des pe langa el,sa nu il atresez.). Vine la mancare,insa cand nu sunt in preajma. La facut poze,nu am nicio sansa,se ascunde dupa filtru si face inconjurul lui in functie de pozitia mea sau a telefonului. Faptul ca e constient de mine si are inca functiile active ma imbarbateaza,dar tot nu stiu de la ce o avea simptomele astea. Oare intoxicatie cu amoniu? Baietii il aveau de 2 saptamani dupa spusele lor,"e bine,n.are nimic" tot dupa spusele lor dar ochiul meu de acvarist supraextraexperimentat ( ) mi.a zis ca e ceva cu el.
Hrana: -Bobite marunte rosii si verzi(cu spirulina) cu vitamine de la Enjoy(nu stiu cat de bune calitativ)
- graunte de discus cu omega 3 si astaxanthin de la Tetra si odata la 2 zile i.am aruncat cate 2 sticksuri ce ii incap in gura de la Tetra pt Goldfish(mi.a placut ca au valoare energetica mare) dar care plutesc,sper sa nu il afecteze cum ii afecteaza ca pe carasi ^^

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Il prinsei !! E in acvariu de 80litri,acum pt carantina lui.
[Thumb - IMG_20191120_120747.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 20/11/2019 12:09:11


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

are culorile vii,ceea ce din nou,ma imbarbateaza.
[Thumb - IMG_20191120_120746.jpg]


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline



uitati.va pana la sfarsit,chiar ma mandresc cu exemplarul cel mare,chiar daca e putin compactat de la acvariul in care a crescut timp de 2 ani(54l) pana sa ajunga la mine.
Efectul de blackwater a disparut,dar nici nu am scos conurile si nivi nu am mai adaugat. Le las sa le rontaie plecoii ^^

This message was edited 1 time. Last update was at 22/11/2019 10:54:06


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Amandoua exemplarele sunt foarte frumoase.
Seamana cu puiul pe care il am eu, dar numai la forma, nu si la culoare.
Si fundalul este frumos.
Si conurile de arin sunt frumoase ... si nu stiu unde sa gasesc pe la noi asa ceva

Festina lente !
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

haha aici pot sa te ajut ^^ iti trimit eu,prin posta chiar diseara^^

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

oscarul e mai bine dupa zile intregi de Costapur,se hraneste(cat ii dau atat mananca) imediat ce ii arunc in acvariu,a inceput sa ma recunoasca si cred ca a mai si crescut putin ^^

E pus de 10 minute si e luat continuu la "intrebari" de paradis,dar nicio ciupitura,niciun contact de nicio parte,oscarul nici nu.l baga in seama(deocamdata). Vedem ce iese pe viitor.



(se vede filmuletul ?)

This message was edited 4 times. Last update was at 24/11/2019 20:20:16


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline



nu inteleg de ce nu apare filmuletul de pe youtube

e acesta https://m.youtube.com/watch?v=2yFGsbbtREI

by koala:

- linkul corect care trebuie inserat este: https://www.youtube.com/watch?v=2yFGsbbtREI
- trebuie sa debifezi optiunea "Disable HTML in this message".

This message was edited 2 times. Last update was at 24/11/2019 20:57:01


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce mititel este Oscarul !!!
Da' las' ca creste el mare si voinic si o sa-l cam haleasca pe paradis in "doi timpi si trei miscari" daca il mai supara.

Festina lente !
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

haha da,i.am separat caci il stresa la maxim pe oscar,l.am pus pe oscar inapoi la el in acvariu sa se mai puna pe picioare,dupa care va trebui regandit planul cu paradisul si imperialii. sper totusi sa se acomodeze frumos cand va creste,fara sa imi haleasca tetra

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E bine ca Oscarul are propria lui casuta (acvariu) cel putin pana mai creste.
Eu nu ma omor dupa Oscari, deoarece depasesc posibilitatile mele de cazare,
dar asta este tare dragalasi. Sa ai grije de el.

Si sa-i mai dai cate o bere din cand in cand, ca ai vazut ce repede cresc pestii lu' Koala daca stie sa aiba grije de ei.

Festina lente !
 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com