[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
My Natural Aquarium  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

qwerty wrote:Plantele incearca sa le tii intr-un recipient de plastic cu apa din bazin., sau chiar un butoi de 30 litri. Pui si canistra sa circule apa, o lampa si fertilizezi cate putin. Este pararea mea, nu stiu cum ar trebui facut, dar eu asa as incerca daca este vorba de 1 saptamana pana faci rost de bazin.


Mi se pare o varianta destul de ok.

Aceeasi intrebare, e fisurata sticla (are o crapatura)?
Din cate zici, curge pe la lipitura. Asta se poate rezolva, fara sa iei alt acvariu.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
David.Loghin
Member
[Avatar]
Joined: 04/05/2014 22:11:21
Messages: 137
Location: Vaslui
IP:
Offline

e crapata parte de jos... fundul..

I love nature!
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Si asta se poate rezolva, dar trebuie sa ai pe cineva sa scoata fundul si sa lipeasca alta bucata de sticla.

Sau, din cate stiu, poti lipi un alt fund peste, sau sub fundul actual.
Nu ma pricep insa prea bine pe partea asta, asa ca mai asteapta sfaturi si de la alti colegi.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
David.Loghin
Member
[Avatar]
Joined: 04/05/2014 22:11:21
Messages: 137
Location: Vaslui
IP:
Offline

Ce pareri aveti?
image

image

I love nature!
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salut. Eu spun sa le mai spargi putin si sa asezi grupul de pietre ori la stanga ori la dreapta. Poti folosi "regula mainii drepte", este un concept in marketing si functioneaza foarte bine. Se spune ca pe un raft produsele scumpe se aseaza in partea dreapta, clientul, omul are tendinta intodeauna de a privi in partea dreapta, si asa este. Incearca sa aplici si tu asta, privirea sa fie atrasa intr-o parte sau alta. Sau aplici regula de aur in fotografie, regula treimii. Adica nu incadrezi niciodata un subiect pe mijloc, ori spre stanga, ori spre dreapta.

This message was edited 2 times. Last update was at 03/02/2015 21:29:42


Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
David.Loghin
Member
[Avatar]
Joined: 04/05/2014 22:11:21
Messages: 137
Location: Vaslui
IP:
Offline

image image
?

I love nature!
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Incearca 3 cu 2

Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
FLORINO
Member
[Avatar]

Joined: 08/02/2013 19:33:26
Messages: 196
Location: ILFOV afumati
IP:
Offline

uite poate te inspiri de aici https://www.youtube.com/watch?v=ySDbhdIWPMQ
[Email] [Yahoo!]
David.Loghin
Member
[Avatar]
Joined: 04/05/2014 22:11:21
Messages: 137
Location: Vaslui
IP:
Offline

Multumesc pentru sfaturi;) am sa revin maine cu poze;)

I love nature!
David.Loghin
Member
[Avatar]
Joined: 04/05/2014 22:11:21
Messages: 137
Location: Vaslui
IP:
Offline

image
image free hosting

I love nature!
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Planteaza cuba mai adanc, mult mai adanc.
Si incearca sa nu pui plantele in linii drepte (cum e alternanthera reinechii acolo pe mijloc).

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
David.Loghin
Member
[Avatar]
Joined: 04/05/2014 22:11:21
Messages: 137
Location: Vaslui
IP:
Offline

Daca incerc sa fac un oval din alternanthera reinechii ar da bine?
referitor la hc, asa facem! (oricum imi da batai de cap de ceva vreme si ma gandesc sa o schimb cu altceva)

I love nature!
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

David.Loghin wrote:Daca incerc sa fac un oval din alternanthera reinechii ar da bine?


Poti incerca

David.Loghin wrote:
referitor la hc, asa facem! (oricum imi da batai de cap de ceva vreme si ma gandesc sa o schimb cu altceva)


Da-i timp
Intai planteaz-o calumea, ca sa-i dai sansa sa se dezvolte.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Cum ai rezolvat cu bazinul?

Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
David.Loghin
Member
[Avatar]
Joined: 04/05/2014 22:11:21
Messages: 137
Location: Vaslui
IP:
Offline

Pai am scos tot din acvariu apa,pesti,plante,si o parte din substrat pe care l-am spalat putin sa scap de mizerie si radacini. smilie
Am pus acvariul, pe un trepied de orga si cu o lanterna am cautat sa vad care este problema. Am pipait, am pus apa sa vad pe unde picura si am depistat ca picura de la o crapatura, nici mare dar nici mica.. Asa ca am pus o sticla de 6,gasita cu greu am pus acvariul si pe o bucata de polistiren ca sa fie neted si gata.
Acum sper, poate de ziua mea am sansa sa primesc si eu un acvariu mai maricel


I love nature!
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

David.Loghin wrote:Acum sper, poate de ziua mea am sansa sa primesc si eu un acvariu mai maricel


Iti tinem pumnii

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
David.Loghin
Member
[Avatar]
Joined: 04/05/2014 22:11:21
Messages: 137
Location: Vaslui
IP:
Offline

Cam asa arata plantele mele de la o bucata de vreme... Sa fie oare si un deficit de fertilizanti?

image

image

image

image

image


free uploader

I love nature!
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com