[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Maly 270 L reef  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
Bogo
Member

Joined: 09/01/2018 21:09:36
Messages: 174
Location: Germania
IP:
Offline

Am si eu un Purple Dottyback, e dracu pe pamant, am fost nevoit sa renunt la Mandarin din cauza lui.
Eu unul nu am reusit sa il prind, poti cauta pe YouTube ceva de genul



Sau mai simplu

maly
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2010 00:13:25
Messages: 95
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gata! L-am dovedit pana la urma. Nu a fost usor dar am rezolvat in 3 persoane dupa ceva incercari! Am confectionat un perete din 2 tevi de pvc si un sac de gunoi si l-am izolat in partea dreapta cu ajutorul unei oglinzi! Am scos pe rand din pietre si l-am alergat cu miciogul pana l-am prins!
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Bogo
Member

Joined: 09/01/2018 21:09:36
Messages: 174
Location: Germania
IP:
Offline

si pe cand un nou Dottyback?
maly
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2010 00:13:25
Messages: 95
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Niciodata. Vreau sa-l inlocuiesc cu un Yellow Coris Wrasse.
maly
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2010 00:13:25
Messages: 95
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dupa ultimile modificari la acvariu (scos gsp-ul, o piatra cu paly, cateva pietre care erau acoperite cu ciuperci rosii invazive), apa este cam tulbure. Sunt aproape 4 saptamani si in timpul asta am facut 3 schimburi de apa de aprox 15% dar se pare ca nu a ajutat. Fosfatii sunt 0 iar nitratii abia se vad pe testul de la salifert(apa din test e f putin colorata). In tot acest timp am folosit Carbune activ, Rowaphos si Biopellets de la Grotech. La cateva zile dupa ce am facut schimbarea am inceput sa adaug si Vibrant in speranta de a tine acvariul departe de alge dar sa si ajute la clarifiere. Vibrantul a inceput sa atace algele dar in tot acest timp mi-a topit si Cheato din refugiu. Acum doua zile am scos ce a ramas din Caulerpa si niste ramasite de Cheato si am inchis lumina la refugiu. Tin sa precizez ca mai adaug saptamanal si 30ml de Special Blend. Am tot incercat sa inteleg ce se intampla dar sincer nu-mi pot da seama. Aveti idee ce poate cauza treaba asta? Am tot asteptat sa treaca de la sine, dar se pare ca trebuie facut ceva. Multumesc
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com