[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Vreau si eu un acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
sonyk
Junior member

Joined: 04/12/2004 13:45:59
Messages: 76
Location: constanta
IP:
Offline

stiu cas buni!am pus o pastial cu bacterii in filtru!am folosit tetra aqua-easy balance si azi am luat si ceva pesti da o sa dau din ei cas prea multi:am asa: 6melci
2aymoniere
6neoni(pui)
3moly dintre care 2femele
3xipho dintre care 2femle
2calsitus(pui)(cica si astia merg in bancuri ca ar fi bine sa pun mai multi)
5guppy(din care 3 masculi pui)
in total 21 pesti in 40l cam multi la ce sa renunt ca nu pot sa ma despart toti sunt frumosi iar moly si xipho am dat banii pe eie!si eventual sanitari ma mai ajuta cu ceva?as renunta la gupyy in favorea la niste sanitari..........
ce ma sfatuiti?
si la ce temeperatura sa setez apa???
nam teste de apa?cat costa si ce sa cer?
[Email] [Yahoo!]
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

sonyk wrote:am dat banii pe eie!


Si o sa dai si mai multi pe medicamente si pe alti pesti, ca astia au mari sanse sa se transforme in papa pentru melci.

In alta ordine de idei, mai verifica si tu, din 2 in 2 randuri, gramatica, ca le dai ocazia adminilor sa se ia de tine...ce sens are sa te critice...numa bine!

http://www.seachem.ro
[Email]
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Salut sonyk!

Dacä esti in magazinul de acvaristicä, intreabä vänzätorii dacä au solutii cu care se mäsoarä nitritul din apa acvariilor. Aratä cam asa ca in imagine, doar cä in loc de "PH Test" scrie "Nitrit Test" pe ambalaj. Preturile nu le cunosc, dar ar putea fi cam in jur de 20 lei. Temperatura pentru pestii care-i ai acum se regleazä intre 24-26°C. Sä nu schimbi apa vreo douä trei zile, cä le trebuie si la bacterii un anumit timp sä se ataseze de peretii acvariului, de pietris, de buretele filtrului sau pe ce mai ai prin acvariu. Nu hräni pestii decät atät cät este neapäratä nevoie, cä se produc oträvuri din hranä. Lasä apa sä stea in ceva, bidon sau gäleatä, vreo 24 de ore inainte de a o schimba. Sä n-o pui rece in acvariu! Ia-ti termometrul si egaleazä temperaturile apei din acvariu cu a celei de schimb! Incearcä sä scapi de neoni cä-s greu de tinut in apä de retea si nu-ti mai lua alti pesti cä deja ai prea multi! Inainte de plasarea posturilor dä si tu "Click" pe "Preview" si corecteazä-ti greselile in fereastra in care ai scris!

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

image

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
sonyk
Junior member

Joined: 04/12/2004 13:45:59
Messages: 76
Location: constanta
IP:
Offline

am o problema am un incalzitor de 50W si e setat la 26de grade!iar termometru arata 28de grade?de ce?am 2termometre unu clasic care e pus in stanga la 2cm distanta de pietris si unu in dreapta , e acela care se lipeste pe geam(e o banda neagra) si amandou arata 28 de grade care e problema?si cum rezolv aceasta problema?
[Email] [Yahoo!]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

unele incalzitoare cu termostat mai ieftine sunt mai putin fiabile. Solutia este sa setezi incalzitorul la 24 de grade daca vrei 26

image
[Email]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

*acum m-am uitat si eu la al meu, pt ca stiam ca are aceeasi problema. Al meu este setat la 23 ca sa am 25 in acvariu :d
Nu stiu ce firma este , l-am luat acum 2-3 luni si am dat vreo 500 mii pe el. Are capatul gri, cu marcajele portocalii si un led rosu. Oricum pare destul de "solid" . In afara de aceasta problema (care nu ma deranjeaza f tare) isi face treaba f bine, pastreaza temperatura la 25 fara nici un fel de fluctuatii.

image
[Email]
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Rolul indicatiilor de pe toate incälzitoarele, scumpe sau ieftine, este de a crea in rändul cumpärätorilor neinitiati impresia cä aceste incälzitoare ar putea fi reglate cu precizie, ceea ce si afirmä producätorii, cu obräznicie.
Bineänteles cä aceastä afirmatie n-are nimic de-a face cu realitatea, asa cä dacä vrei sä ai o temperaturä exactä in acvariu, va trebuii sä duci cu tine un termometru medical si, tinändu-l douä minute in palma inchisä inpreunä cu cel pe care vrei sä-l cumperi, sä verifici dacä indicä aceeasi temperaturä, iar incälzitorul il reglezi treptat pänä ajungi la valoarea doritä.

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
sonyk
Junior member

Joined: 04/12/2004 13:45:59
Messages: 76
Location: constanta
IP:
Offline

mi-a crapat acvariu acum mi-am dat comanda de altul are putin peste 50de litri!acum stau cu pestii un galeata,cu pietrisu in lighean cu apa,cu melci in bidon de 5l cu apa,pui iam pus intr-o sticla de 1,5l si plantele intr-un ligean tot cu apa.n-am aruncat nici un litru de apa am pastrat-o.problema e cu aer am o piatra de aer pe care o pun cu portia cand la pui,cand la melci,cand la plante!iar la pestii leam bagat in galeata inacalzitoru si filtru... o sa-mi moara pesti daca stau in galeata?1zi-2zile maxim...
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com