[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu de incepator  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nah, bagi filtru sub ea si tragi furtunele prin spatele acvariului.
Nu cred ca are sa arate urat...sau cel putin, nu deranjant de urat...Dar e casa ta, tu stii mai bine cum iti place

This message was edited 1 time. Last update was at 17/12/2011 20:40:59


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Revin cu un update la acvariul meu. Tetrazoanele au plecat la alta casa si in locul lor au venit 4 Gourami galbeni. Din Goldeni Barb am pierdut unu care a fost batut ca in Piata Revolutiei.
Intentionez sa realizez un biotop asia. Nu mai am mult (din punctul meu de vedere).
Acum am un acvariu "Galben-Verde". Intentionez sa vand si Golden Barbus (cei 3 ramasi), si sa mai aduc un Gouram albastru. Inca nu sunt sigur de mutarea asta......dar mi-a venit acest gand cand am vazut azi ca un Barb a incercat sa ciupeasca un Gouram iar acesta a inceput sa-l fugareasca prin acvariu. In principiu sunt constient ca acvariul este cam mic ptr 4-5 Gourami. Momentan au cam 7 cm. Daca se fac de 12 cm.....o sa donez. (asta in cazul in care nu imi mai vine vreo idee si schimb tot)
Sper sa va placa.....
[Thumb - DSC05603.JPG]

[Thumb - DSC05602.JPG]

BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Inca doua...
[Thumb - DSC05609.JPG]

[Thumb - DSC05605.JPG]

BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

+2
[Thumb - DSC05611.JPG]

[Thumb - DSC05617.JPG]

BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si doua poze cu Anubiasul pe care vroiam sa-l vand si am vazut ca infloreste. (l-am retras de la vanzare ca sa nu-mi iau bataie acasa)


P.S.
Ma dispera codurile pe care trebuie sa le tastez la fiecare mesaj.......
[Thumb - DSC05616.JPG]

[Thumb - DSC05615.JPG]

narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Cred ca ai focalizat cam mult centrul, asa pare din poze, iti sare in ochi centurl acavriului cu piatra aia si planta mare si verde in spatele ei, cam simetric totul. Cand vor mai creste plantele va fi mai bine, dar cred ca ar trebui sa muti piatra ai de acolo daca nu iti tine lemnul, fa ceva in privinta simetriei
[ICQ]
BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

narcis wrote:Cred ca ai focalizat cam mult centrul, asa pare din poze, iti sare in ochi centurl acavriului cu piatra aia si planta mare si verde in spatele ei, cam simetric totul. Cand vor mai creste plantele va fi mai bine, dar cred ca ar trebui sa muti piatra ai de acolo daca nu iti tine lemnul, fa ceva in privinta simetriei

Ai dreptate. Piatra tine lemnul si acopera vizual radacinile de la Microsorum. Nu este prea multa simetrie......dar nu am vrut sa prind filtrul in poze si probabil ca asa pare. In stanga si in dreapta "monumentului" central , am plante diferite In stanga este un lotus si o criptocorina pe spate, iar in dreapta e filtrul, Anubias-ul si niste valisneria proaspat plantata (care este mica).
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Si mie mi se pare un pic simetric dar probabil dupa ce prinde lemnul umezeala, o sa te mai joci cu layoutul.

Felicitari pentru Anubias, am avut multa vreme si l-am impartit in vreo trei, era urias, dar tot n-a vrut sa infloreasca ..

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

viulian wrote:

Felicitari pentru Anubias, am avut multa vreme si l-am impartit in vreo trei, era urias, dar tot n-a vrut sa infloreasca ..

Iti dai seama ca imi sare inima din piept de bucurie. Frumos era sa apuc sa il vand si sa il vad pe noul propietar , mandru cu floarea de Anubias.
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Acvariul e frumos, simetric sau nu tie trebuie sa iti placa, doar ca tare ma tem ca piatra aia e calcaroasa. Poti sa ii faci un test cu otet, daca sfarie atunci e calcaroasa si nu prea are ce cauta in acest setup.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pushkatu wrote:Acvariul e frumos, simetric sau nu tie trebuie sa iti placa, doar ca tare ma tem ca piatra aia e calcaroasa. Poti sa ii faci un test cu otet, daca sfarie atunci e calcaroasa si nu prea are ce cauta in acest setup.

Salut!
Am facut testul cu otet si nu a facut spume. Este piatra de la munte (asta nu inseamna ca nu e calcaroasa). Este din acelasi "lot" cu alea de la nano. Tu ai facut testul?
In principiu.....as vrea sa pun alte pietre dar nu am acum ceva care sa imi placa.
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Salut, da eu am facut la pietrele de la nano si chiar sfarie. Nu e un efect vizibil neaparat, se aude incet, deci trebuie sa pui piatra la ureche ca sa auzi.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
kirra28
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2011 17:58:52
Messages: 151
Location: Constanta
IP:
Offline

frumoase acvariile tale,se vede ca iti place mult sa te ocupi de ele.nota 10 pt evolutie,bravo

why drink and drive when you can smoke and fly?
[Email] [Yahoo!]
BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pushkatu wrote:Salut, da eu am facut la pietrele de la nano si chiar sfarie. Nu e un efect vizibil neaparat, se aude incet, deci trebuie sa pui piatra la ureche ca sa auzi.

Multumesc.
Am scos pietrele alea si am pus altele care sunt sigur ca nu sunt calcaroase dar nu prea imi plac ca nu sunt "din aceiasi familie"
Una e alba , alta e rosu cu alb, si una e .........bej/roze.
BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

kirra28 wrote:frumoase acvariile tale,se vede ca iti place mult sa te ocupi de ele.nota 10 pt evolutie,bravo

Multumesc ptr apreciere.
Ma ocup de acvariu ptr ca vreau sa am ceva frumos si ingrijit nu doar un....... "borcan cu pesti".
Probabil......cand nu voi mai avea : timp, nervi , chef, si placere ptr acest hoby.......voi renunta. Decat sa am o baltoaca cu alge si pesti stresati mai bine.......ma apuc sa crosetez.
BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poze noi.
[Thumb - DSC05643.JPG]

[Thumb - DSC05644.JPG]

BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

+2
[Thumb - DSC05650.JPG]

[Thumb - DSC05654.JPG]

BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Echipa galbena si micul SAE.
[Thumb - DSC05658.JPG]

[Thumb - DSC05655.JPG]

Emimag
Member
[Avatar]

Joined: 06/10/2010 12:05:30
Messages: 116
Location: Iasi
IP:
Offline

Frumos! Felicitari pentru daruire!

Omnia tempus habent!
BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Emimag wrote:Frumos! Felicitari pentru daruire!

Multumesc frumos.

Intentionez sa schimb Anubiasul cu o planta din zona Asiatica (de preferat rosie/caramizie) (si nu foarte inalta) ,ca sa ma pot lauda cu un biotop Asia.
Eu m-am gandit la o cryptocoryna mai rosie ptr ca este o planta nepretentioasa , (asa cum sunt aproape toate plantele din acvariul meu)
Astept sfaturi....
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com