[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nano 30l  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
yonutzzz_92
Member
[Avatar]

Joined: 01/01/2010 19:44:33
Messages: 172
Location: Bucuresti, Piata Rahova
IP:
Offline

ozi wrote:Cum arata acvariu in spate? Chiar nu poti face ceva mai omenesc cu tevile alea ca arata asa...
Kenya tree-ul a mierlit-o pana la urma?
L-ai hranit pe hermitu ala? daca da, normal ca nu il intereseaza algele

Acvariul are capac, mometan nu vreau sa il tai (pierd garantia), prin vara voi face un suport dedicat acvariului si voi gaurii si capacul ca sa bag tevile
Kenia tree-ul cam atarna, nu prea a miscat, sta strans (cand voi umbla la alge, voi muta piatra cu coralul intr- zona cu curenti mai puternici, poate il fac sa se "ridice".
Pagurul nu a fost hranit (si nici nu-l voi hranii, l-am luat ca sa ma scape de alge nu ca sa-mi termine mancarea pentru pesti )

Nano 30l
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Chiar nu inteleg la ce ai nevoie de garantie....
1 la mana ... nu se va intampla niciodata nimic cu acvariul sa necesite service in garantie
2 la mana ... dupa cum ai zis pe la inceput... a fost la un pret de "pomana" deci chiar daca se va intampla ceva cu el, nu pierzi mare branza
3 la mana ... daca vei introduce animale in el, sunt sigur ca vor costa mult mai mult decat acvariul in sine, si in cazul in care e nevoie sa il trimiti la garantie ce se va intampla cu ele ?

.
[Email] [Yahoo!]
yonutzzz_92
Member
[Avatar]

Joined: 01/01/2010 19:44:33
Messages: 172
Location: Bucuresti, Piata Rahova
IP:
Offline

Salut.
A trecut ceva de la ultimul replay asa ca m-am gandit sa aduc juralul la zi.
Am modificat putin bazinul, adica am spart bolovanul si am facut un recif mai interesant, am bagat azi primul peste , un clown de 3-4cm.
image
image
Intentionez sa mai bag un clown luna viitoare, si sa incep sa bag treptat corali, incep cu zoanthus, mushroom, GSP, un hammer si prin vara o bacatica dintr-un dur , vreau sa bag in curand si cativa melci (vreau un CUC format din 10 melci).

Nano 30l
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Din cate am auzit eu este recomandat sa pui amandoi clowni deodata in acvariu, sau macar la cateva zile diferenta. Mai ales cand e vorba de un nano...daca astepti o luna intreaga, risti sa nu se "cupleze" si sa se bata intre ei pana moare al doilea.

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
yonutzzz_92
Member
[Avatar]

Joined: 01/01/2010 19:44:33
Messages: 172
Location: Bucuresti, Piata Rahova
IP:
Offline

ozi wrote:Din cate am auzit eu este recomandat sa pui amandoi clowni deodata in acvariu, sau macar la cateva zile diferenta. Mai ales cand e vorba de un nano...daca astepti o luna intreaga, risti sa nu se "cupleze" si sa se bata intre ei pana moare al doilea.

Regula asta nu se aplica la ocellaris care sunt mai "sociabil", asta cu batutul se intampla la exemplarele mature din celelalte specii (femela nu accepta masculul si-l bate de-l usuca).
Faza e ca nici nu stiu daca mai bag inca un clown; ma tot uit la asta cum creste si ma gandesc ca prin toamna vor fi mari (femela undeva la 8cm si masculul la 5-6cm) si nu vor mai avea loc in acest bazin (29x27x27), asa ca sunt sanse destul de mari sa iau un goby .

Nano 30l
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Eu unul am bagat clownii in acelsi timp si nu am avut nici probleme de stabilitate, nici de intelegere intre ei..
Ai grija ce goby iti iei. Ia in calcul daca au nevoie sau nu de DSB, ce meniu accepta, la ce dimensiune ajung... Eu unul personal daca mai tineam pico, mai mult ca sigur imi luam Gobiodon okinawae.

.
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com